Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλώντας για motion blur, ή μάλλον για την απουσία του...

 

Samsung Galaxy S8+ auto νύχτα, με μια λάμπα φθορισμού κάπου στο βάθος...

 

37987558196_3440a33eac_c.jpg

2017-10-30_05-02-51 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά.... σε τέτοιες σκηνές το S7 δεν παιζότανε! Χωρίς αντίπαλο ήταν το μηχανάκι. Φαντάζομαι το S8 θα είναι ακόμα καλύτερο. Γενικά ήταν κάτι που είχα ευχαριστηθεί στο S7 (το μοναδικό ίσως...). Όταν το αντικείμενο ήταν σε μικρή κίνηση το έβγαζε πεντακάθαρο ακόμα και στα σκοτάδια.

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλά.... σε τέτοιες σκηνές το S7 δεν παιζότανε! Χωρίς αντίπαλο ήταν το μηχανάκι. Φαντάζομαι το S8 θα είναι ακόμα καλύτερο. Γενικά ήταν κάτι που είχα ευχαριστηθεί στο S7 (το μοναδικό ίσως...). Όταν το αντικείμενο ήταν σε μικρή κίνηση το έβγαζε πεντακάθαρο ακόμα και στα σκοτάδια.

 

from my LG G4

 

Χρήστο πρέπει να δοκιμάσεις σ8 και υ11. Τέλος

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα λεφτά. Δεν παίζει να δώσω τόσα χρήματα για τηλέφωνο (πλέον). Εχουν αλλάξει οι προτεραιότητες... :-)

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αχα.

 

Θα δοκιμάσω και σε off/on/auto λοιπόν.

 

όχι, μπέρδεμα δεν έχει γίνει. ειδικά η gcam 5 μου αλλάζει και το exif σε huawei Mi A1

 

Εγώ τις βλέπω παρόμοιες να σου πω την αλήθεια. Ίσως λίγο περισσότερη λεπτομέρεια (και θόρυβο) με την GCam. Η stock απλώς έκανε λίγο nr παραπάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως την GCam την παραδέχομαι εδώ:

 

38007395832_702e7bf761.jpg2017-10-30_02-45-14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Δεν είχε όχι απλά καθόλου φως η σκηνή, αλλά ήταν θεοσκότεινα εντελώς. Πραγματικά η μέρα με τη νύχτα (pun intended).

 

Βέβαια από λεπτομέρεια δεν σκίζουμε, αλλά νταξ δεν έχω παράπονο.

 

ειδικα στα Xiaomi, τα αποτελεσματα του hdr+ ειναι κατι παραπανω απο εντυπωσιακα.

1.διατηρει τα χρωματα ακομα και σε καθολου φως.

2.δεν εχει καθολου θορυβο σε πολυ ψηλα iso

3.οι λεπτομερειες ειναι αρκετα καλες...για τοσο δυσκολη σκηνη

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για motion blur, ή μάλλον για την απουσία του...

 

Samsung Galaxy S8+ auto νύχτα, με μια λάμπα φθορισμού κάπου στο βάθος...

 

37987558196_3440a33eac_c.jpg

2017-10-30_05-02-51 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φοβερή η αποτύπωση και το παγωμα της σκηνής.
Link to comment
Share on other sites

Stock auto:

24185126758_88ba4e6eeb.jpgIMG_20171029_134026 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Stock hdr:

37983952866_a57d696bbe.jpgIMG_20171029_134004_HDR by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

stock HHT

24185138678_14b933223d.jpgIMG_20171029_134015_HHT by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

GCam HDR+ (v4.0 με αυτα τα settings)

37984001316_ce95e3bb3d.jpgIMG_20171029_134000 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

GCam HDR+ (v5.1) ιδια με το γατί παραπάνω:

37328734684_8933192220.jpgIMG_20171029_134034 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Γρήγορα συμπεράσματα από εμένα: stock auto δεν παλεύεται από θόρυβο, stock hdr βοηθάει νομίζω το sharpness ανεξάρτητα από το αν χρειαζόταν HDR on, stock HHT έχει shutter lag (από το ταπ μέχρι την λήψη, εξ' ου και το blur), gcam v4.0 αρκετά καλό χρωματικά, gcam V5.1 ά-ψο-γο αποτέλεσμα.

 

Σε πληρη αναλυση που τις ειδα ναι η εκδοση 5.1...το port δηλαδη της Google camera του Pixel 2

...εχει τα καλυτερα αποτελεσματα συνολικα.

Η εκδοση 4.0 παραδοξως εχει υπερβολικα πολυ θορυβο...δεν δικαιολογειται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθήστε να αποφεύγετε τις φωτογραφίες στα quote. ;) Μπορείτε εύκολα να τις σβήσετε και να κρατήσετε πχ μόνο κάποιο μέρος του κειμένου. Ακόμα και λίγο μέρος του κώδικα να σβήσετε (πχ το img) αρκεί ;) Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθήστε να αποφεύγετε τις φωτογραφίες στα quote. ;) Μπορείτε εύκολα να τις σβήσετε και να κρατήσετε πχ μόνο κάποιο μέρος του κειμένου.

 

το ειχα αναφερει και χτες, απο ταπαταλκ που μπαινω συνηθως ειναι αρκετη φασαρια και ποτε δεν μου πετυχαινει παρολες τις τροποποιησεις

 

μπορεις να γραψεις ποιο μερος αφαιρουμε ακριβως και αν ειναι να γινει επισημανση

 

η αλλιως θα γινει με @ και αναφορα στον αριθμο του ποστ,

 

τα γραφω δημοσια για να δουν και αλλοι να πουν την αποψη τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες δεν είναι υπο συζήτηση/διαπραγμάτευση. Σας ζητήθηκε κάτι και απλά θα το κάνετε. Στην τελική δεν είναι αναγκη να κάνετε quote. Όπως πολύ σωστά λες μπορείτε απλά να αναφέρετε τον χρήστη. ;)

 

Δες παραπάνω τι έγραψα. Απλά σβήνεις το img και εισαι οκ. Πιεζεις παρατεταμένα σε αυτό το σημείο του κώδικα, το επιλέγει και μετά το σβήνεις.

 

πχ με το img

 

38007395832_702e7bf761.jpg2017-10-30_02-45-14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

και χωρις το img

 

[]https://farm5.staticflickr.com/4508/38007395832_702e7bf761.jpg[/img]2017-10-30_02-45-14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οταν θελεις να κανεις καποια τεχνικη αναλυση, δεν θα ηταν πιο ευχρηστο

αυτος που διαβαζει το σχολιο να εχει και μπροστα του τη φωτογραφια?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω bold το σημείο που σβήνετε. Και ένα γράμμα του να σβήσετε αρκεί

 

[u rl=https://flic.kr/p/ZUzQC9][img]https://farm5.staticflickr.com/4508/38007395832_702e7bf761.jpg[/img][/url]2017-10-30_02-45-14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Οταν θελεις να κανεις καποια τεχνικη αναλυση, δεν θα ηταν πιο ευχρηστο

αυτος που διαβαζει το σχολιο να εχει και μπροστα του τη φωτογραφια?

 

Φυσικά, απλά πριν πατήσετε υποβολή σβήστε έστω ένα γράμμα του img (ή και ολοκληρο ή και παραπάνω... ότι σας βολέψει τελος πάντων). Μετά όποιος θέλει κάνει κλικ και την βλέπει.

 

Δοκίμαστε το για λίγο καιρό. Θα δείτε ότι ειναι απλά θέμα συνήθειας και δεν θα αλληλοκαπελωνόμαστε με ξεχειλισμένα quotes. Από προβολή desktop είναι πολύ κουραστική η παρακολούθηση. Θα σας πάρει λίγο χρόνο να το συνηθίσετε αλλά πιστέψτε με είναι για καλό. Επιλέξτε είτε αναφορά ονόματος με παπάκι και σχόλιο (αυτό βολεύει όταν λέμε απλά ένα μπράβο) είτε quote αλλά χωρίς την προβολή (img).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αχα.

 

Θα δοκιμάσω και σε off/on/auto λοιπόν.

 

όχι, μπέρδεμα δεν έχει γίνει. ειδικά η gcam 5 μου αλλάζει και το exif σε huawei Mi A1

 

Εγώ τις βλέπω παρόμοιες να σου πω την αλήθεια. Ίσως λίγο περισσότερη λεπτομέρεια (και θόρυβο) με την GCam. Η stock απλώς έκανε λίγο nr παραπάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως την GCam την παραδέχομαι εδώ:

 

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4508/38007395832_702e7bf761.jpg[/img]2017-10-30_02-45-14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Δεν είχε όχι απλά καθόλου φως η σκηνή, αλλά ήταν θεοσκότεινα εντελώς. Πραγματικά η μέρα με τη νύχτα (pun intended).

 

Βέβαια από λεπτομέρεια δεν σκίζουμε, αλλά νταξ δεν έχω παράπονο.

 

το κανω δοκιμαστικα...να δω πως θα εμφανιστει...

Ενταξει το καταλαβα...δεν φαινεται η φωτογραφια στην παραθεση

αλλα αυτος που θελει να την δει εχει μπροστα του το Link και απλα πατει πανω και την βλεπει.

Ναι συμφωνω...αυτη ειναι η πιο σωστη επιλογη

Edited by gtf4270
Link to comment
Share on other sites

Μαριε δεν μαρεσε αυτήν θόλωσε αρκετά νομίζω Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μαριε δεν μαρεσε αυτήν θόλωσε αρκετά νομίζω

 

Σου έκανα edit το post σβήνοντας ενα γράμμα από το img. Μπορούσες να το σβήσεις και ολόκληρο το κώδικα κιόλας (ότι προτιμάς). Διάβασε λίγο παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα edit το post σβήνοντας ενα γράμμα από το img. Μπορούσες να το σβήσεις και ολόκληρο το κώδικα κιόλας (ότι προτιμάς). Διάβασε λίγο παραπάνω ;)
Τι έγινε καινούργια διαταγή αυτή? Οκ τωρα το είδα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

 

εντυπωσιακο το portrait mode...πολυ καλο το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε καινούργια διαταγή αυτή? Οκ τωρα το είδα

 

Αφορμή ψάχνετε μου φαίνεται... :confused:

 

Τέσπα το προσπερνάω. Δοκιμάστε το για ένα διάστημα μπας και μειωθούν τα αλληλοκαπελώματα και ξεχειλώματα. ;) Διαφορετικά μπορείτε απλά να κανετε αναφορά του ονόματος (πχ @scorpio) και να σχολιάσετε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αφορμή ψάχνετε μου φαίνεται... :confused:

 

Τέσπα το προσπερνάω. Δοκιμάστε το για ένα διάστημα μπας και μειωθούν τα αλληλοκαπελώματα και ξεχειλώματα. ;) Διαφορετικά μπορείτε απλά να κανετε αναφορά του ονόματος (πχ @scorpio) και να σχολιάσετε.

Αντρέα, καλησπέρα. Όταν λες αλληλοκαπελώματα τί εννοείς; Εγώ θεωρώ πως επιβραβεύω μια φωτογραφία που μου άρεσε κάνοντας παράθεση αυτής. Δεν το κάνω για να καπελώσω αυτόν που την ανέβασε. Ίσα ίσα...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, καλησπέρα. Όταν λες αλληλοκαπελώματα τί εννοείς; Εγώ θεωρώ πως επιβραβεύω μια φωτογραφία που μου άρεσε κάνοντας παράθεση αυτής. Δεν το κάνω για να καπελώσω αυτόν που την ανέβασε. Ίσα ίσα...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Παιδιά πολύ το συζητάμε και ξέρετε πολύ καλά ότι υπάρχουν και τα pm για αυτά τα θέματα. Γιατί κάθε φορά πρέπει να γίνεται δημόσια "γκρίνια"; Αφού σε μένα μιλάτε. Πόσες φορές δηλαδή πρέπει να κάνω παρεμβάσεις ή να σας το υπενθυμίσω; :confused:

 

Είτε ηθελημένα είτε όχι αυτό είναι το τελικό αποτελέσμα. Αν μια φωτογραφία δεν γίνει quote τότε περνάει απαρατήρητη δεδομένου ότι όλες οι άλλες γίναν. Δεν ξέρω τι μέσω χρησιμοποιείτε αλλά από desktop προβολή καταντάει κουραστική η παρακολούθηση που πρέπει να ψάχνει ο αλλος ανάμεσα στα δεκαδες quotes φωτογραφιών με ένα σχόλιο των 10 γραμμάτων (πχ απλά ένα μπράβο) για να δει όλες τις φωτογραφίες.

 

Για περισσότερα μόνο pm παρακαλώ. Άλλωστε πόσος κόπος σας είναι να το δοκιμάσετε για μια περίοδο; Εγώ προτείνω απλά να κάνετε αναφορά με το όνομα και @ για απλό μπράβο ή αν θέλετε σωνει και καλά quote τότε κάντε το όπως σας περιέγραψα. Πάμε δοκιμαστικά για μια περίοδο ;)

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy A3 2017, μια συσκευη που με εχει εντυπωσιασει αρκετα και δεν εχουμε δει καθολου δειγματα

 

σε πολυ χαμηλο φωτισμο, auto

 

37336483124_8d90560767_c.jpg20171030_201818 by marios86, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, βγάλε καμια εξωτερική καλύτερα (πχ φωτισμένο δρόμο) να έχουμε καλύτερη εικόνα ;)

 

Εδώ δεν μπορούμε να καταλάβουμε πόσο σκοτεινά είναι.

 

Παρεμπιπτόντως είδα στο flickr ότι τράβηξες μπόλικες. Γιατί δεν τις ανεβάζεις και αυτές μαζί; Νομίζω είναι προτιμότερο να ανεβάζουμε πχ 3-4 μαζί παρά μια μια σε ξεχωριστά post.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...