Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Honor 8

auto

33939291626_7792ff2278_c.jpg

Ωραία Βασίλη, σε ρώτησα και χτες αλλα μαλλον μεσα στον χαμο το έχασες.

 

Φίλος το σκέφτεται σοβαρά απλα τον ενδιαφέρει το καλο auto. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Antretng

Ωχ ωχ ωχ...Ναι...τις θυμάμαι αυτές τις δύο τελευταίες.

Η μία με ISO800 και...άντε ψάξε να δεις τον θόρυβο!

Και η άλλη νυχτερινή με 1/50 που (εδώ φαίνεται ξεκάθαρα) έπιασε τους ανθρώπους που περπατάνε χωρίς motion blur.

 

Αχ...πιπέρι θα σας ρίξω!!!! :p

 

σαν καμερες τα θεωρω ισαξια πανω κατω...g4/mi5s.

αλλα επειδη το hdr+ εχει σχεδιαστει κυριολεκτικα πανω στο Xiaomi Mi5s...η πλαστιγγα γερνει υπερ του.

Χωρίς OIS όμως ε; Θα το χαλάλιζες αυτό για να πάρεις το Mi5s;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Ωχ ωχ ωχ...Ναι...τις θυμάμαι αυτές τις δύο τελευταίες.

Η μία με ISO800 και...άντε ψάξε να δεις τον θόρυβο!

Και η άλλη με νυχτερινή με 1/50 που (εδώ φαίνεται ξεκάθαρα) έπιασε τους ανθρώπους ου περπατάνε χωρίς motion blur.

 

Αχ...πιπέρι θα σας ρίξω!!!! :p

 

 

Χωρίς OIS όμως ε; Θα το χαλάλιζες αυτό για να πάρεις το Mi5s;

 

αμα θα το χαλαλιζα σε σχεση με ποιο?

Link to comment
Share on other sites

αμα θα το χαλαλιζα σε σχεση με ποιο?

Με το G4 ντε...:)

Στην λήψη βίντεο ειδικά...το OIS του G4 είναι πολύ καλό. Στο Mi5s δεν υπάρχει και το EIS που έχει, απ' ότι διαβάζω στα ξένα φόρα, δεν δουλεύει σωστά (βλέπε 6p).

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

α)Συμφωνω και εγω μονο οταν εχει πολλες φωτεινες πηγες η φωτογραφια ή εαν εχει το καδρο κινηση τοτε χρησιμοποιω hdr+ ( βλεπω το ιδιο φωτεινες φωτογραφιες με το auto αλλα με το μισο shutter speed)

β)Το δυναμικο ευρος ειναι οντως παρα πολυ μεγαλο - καλο ομως το αντιθετο μπορω να πω για το hdr της xiaomi πολυ αφυσικο !

γ)Στην εφαρμογη της google δεν κανει καλο focus στο απειρο με τη στοκ εφαρμογη δεν ειχα κανενα προβλημα.

Manual long exposure με τριποδακι.

37977119211_b3227ea41d_b.jpgIMG_20170927_041324 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

37267961164_b484be7206_b.jpgIMG_20171003_033804 by Vasileios Bolmpasis, on Flickr

Μπράβο πολυ καλες φωτο, φαίνεται να το έχεις!!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Με το G4 ντε...:)

Στην λήψη βίντεο ειδικά...το OIS του G4 είναι πολύ καλό. Στο Mi5s δεν υπάρχει και το EIS που έχει, απ' ότι διαβάζω στα ξένα φόρα, δεν δουλεύει σωστά (βλέπε 6p).

 

θα σου πω...ειδικα το Mi5s δεν το χρειαζεται διοτι

1.τραβαει με πιο αργο 1/17...αρα αποκλειεται να βγει κουνημενη, εκτος εαν εχεις Παρκινσον.

2.σε πολυ υψηλα iso 6400...δεν εχει καθολου θορυβο.

3.με το Hdr+ σε πολυ υψηλα ισο ο θορυβος ειναι ακομα λιγοτερος

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά Χρήστο προτιμούσα το mi5s σε σχέση με το g4 λόγω jpeg engine (contrast, clarity κλπ) και υψηλότερου shutter. Είχε περάσει καμια βδομάδα το g4 από τα χέρια αλλά δεν μου άρεσε (οκ γούστα ειναι αυτά)
Link to comment
Share on other sites

@gtf4270

@Antretng

Καλά...με πείσατε (όχι ότι ήθελα και πολύ δηλαδή!!!)...έβαλα αγγελία ζήτησης...άϊ να δούμε...:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@gtf4270

@Antretng

Καλά...με πείσατε (όχι ότι ήθελα και πολύ δηλαδή!!!)...έβαλα αγγελία ζήτησης...άϊ να δούμε...:)

 

Βρε κάτσε εκει που εισαι. Αυτα είναι και υποκειμενικά. Εφόσον είσαι ικανοποιημένος γιατι να αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

@gtf4270

@Antretng

Καλά...με πείσατε (όχι ότι ήθελα και πολύ δηλαδή!!!)...έβαλα αγγελία ζήτησης...άϊ να δούμε...:)

Θεωρώ ότι κάνεις πισωγύρισμα.. Μόνο με το G5 θα δεις διαφορά προς το καλύτερο και αυτό σε ημερισιες με hdr

 

Στάλθηκε από το LG-H840 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@gtf4270

@Antretng

Καλά...με πείσατε (όχι ότι ήθελα και πολύ δηλαδή!!!)...έβαλα αγγελία ζήτησης...άϊ να δούμε...:)

 

πολυ καλη κινηση...ειδικα Me to hdr+ δεν θα πιστευεις στα ματια σου.

Εγω γι αυτο θα το παιρνα πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ενας άγγελος αριστερα, ένας "διαβολος" δεξιά και στη μέση ο Χρήστος :p

 

Από την εμπειρία μου και από τα 2 σου λέω τα εξής:

- Θα κερδίσεις στις ημερήσιες, σε motion blur και πολυ γρηγορότερες λήψεις (πολύ μικρότερο shutter lag).

- Θα χάσεις στα νυχτερινά τοπία αφού έχει εξαιρετικό ois το g4. Το κατά πόσο βέβαια καλύπτει τη διαφορά το hdr+ δεν το γνωρίζω.

 

Αυτά μόνο τα περι κάμερας. Από εκει και πέρα έχουν και διαφορές ως συσκευές (πχ το Mi5s έχει καλύτερη αυτονομία αλλά το g4 καλύτερο ήχο/οθόνη)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βρε κάτσε εκει που εισαι. Αυτα είναι και υποκειμενικά. Εφόσον είσαι ικανοποιημένος γιατι να αλλάξεις;

Ρε Αντρέα...ξέρεις...πόθος 1 έτους είναι το τιμημένο! ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ! Κάτσε να βρω όμως κάτι καλό πρώτα ε...;)

 

Θεωρώ ότι κάνεις πισωγύρισμα.. Μόνο με το G5 θα δεις διαφορά προς το καλύτερο και αυτό σε ημερισιες με hdr

Βασίλη, είμαι 100% σίγουρος ότι έχεις δίκιο. Τα G4/G5 είναι αυτά που μου έχουν ταιριάξει σαν κάμερες. Το βλέπω και εδώ μέσα (G5) και από το δικό μου G4. Είμαι πεπεισμένος ότι το G5 έχει καλύτερη κάμερα από το Mi5s (για τα χρωματικά μου γούστα τουλάχιστον). Απλά, θέλω να δω και κάποια άλλα πράγματα στο Xiaomi...;)

 

O βασικός μου ενδοιασμός είναι video. Εκεί το Mi5s μένει πίσω και στην ποιότητα εικόνας και στην ποιότητα ήχου.

 

Παιδιά έβαλα αγγελία ζήτησης και ότι κάτσει. Δεν το έδεσα και κόμπο. Αν είναι νάρθει θε να ρθεί αλλιώς θα προσπεράσει :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ενας άγγελος αριστερα, ένας "διαβολος" δεξιά και στη μέση ο Χρήστος :p

 

Θα κερδίσεις στις ημερήσιες, σε motion blur και πολυ γρηγορότερες λήψεις (πολύ μικρότερο shutter lag).

 

Θα χάσεις στα νυχτερινά τοπία αφού έχει εξαιρετικό ois το g4. Το κατά πόσο βέβαια καλύπτει τη διαφορά το hdr+ δεν το γνωρίζω.

 

ακριβως για νυχτερινα τοπια μιλαω και hdr+.

Παρακολουθω καθημερινα ενα ρωσικο forum οπου εχει παρα πολλα δειγματα, συγκριτικα, τεχνικες αναλυσεις για το Xiaomi mi5s

και το hdr+. Εκει βρισκεται και ο ιθυνων νους βεβαια, ο ανθρωπος που εφτιαξε το port του Hdr+

Link to comment
Share on other sites

 

Βασίλη, είμαι 100% σίγουρος ότι έχεις δίκιο. Τα G4/G5 είναι αυτά που μου έχουν ταιριάξει σαν κάμερες. Το βλέπω και εδώ μέσα (G5) και από το δικό μου G4. Είμαι πεπεισμένος ότι το G5 έχει καλύτερη κάμερα από το Mi5s (για τα χρωματικά μου γούστα τουλάχιστον). Απλά, θέλω να δω και κάποια άλλα πράγματα στο Xiaomi...;)

 

O βασικός μου ενδοιασμός είναι video. Εκεί το Mi5s μένει πίσω και στην ποιότητα εικόνας και στην ποιότητα ήχου.

 

Παιδιά έβαλα αγγελία ζήτησης και ότι κάτσει. Δεν το έδεσα και κόμπο. Αν είναι νάρθει θε να ρθεί αλλιώς θα προσπεράσει :p

 

Εννοείται Χρησταρα να το δοκιμάσεις να σου φύγει η περιέργεια!

Νομίζω το μόνο κινέζικο που μπορεί να κοντράρει τα G4/G5 αυτή τη στιγμή είναι το mate 9

 

Στάλθηκε από το LG-H840 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Le Max 2 hdr+

 

Πάλι καλά που υπάρχει και το flickr να περνά η ώρα όταν σε στήνουν :p

 

37994526561_5c6d578838_c.jpg2017-10-28_10-06-11 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μιχαλη

Lumia 1030?? τι εννοεις? υπαρχει τετοιο κινητο?

 

Το ανέπτυξε η Nokia, το ακύρωσε η Microsoft δυστυχώς... Ήταν τότε στο στάδιο της εξαγοράς... Γνωστός γνωστού εργαζόταν εκεί τότε και είχε κάνει λόγο για την ανάπτυξη της κορυφαίας κάμερας, αλλά... Δεν βγήκε ποτέ σε μαζική παραγωγή, μόνο κάποια ελάχιστα πρωτότυπα σώζονται... Μια πηγή μου είχε αναφέρει ότι μόνο 4 υπάρχουν στον κόσμο, 2 ασημένια και 2 σε σκούρο γκρι

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

ελα Χρηστο για σενα φιλε ενα μινι σιγκριτικο mi5s vs lg g4 auto!! :lol:

παντως σαν συσκευη ειναι χιλιομετρα πιο μπροστα το mi5s αν ειχε 5.5 οθονη και την μπαντα 800 ακομα θα το ειχα !!η οθονη παντως ειναι παρα πολυ καλή απο της πιο φωτεινές βλεπεις στον ήλιο άψογα!! και μια χαρα ηχο εχει και ειναι σφαιρα !!η μπαταρια του δεν ειναι και κατι τρομερο την ημερα την βγαζεις παντως!!

σαν καμερα ομως το 6p για μενα ειναι τοπ απο ολα αυτα που ειχα !!!(στα τοπια το μι5σ ειναι καλυτερο παντως!!)

33298527080_52ec31c660_b.jpgmi5s by manthos kalaitzidis, on Flickr

33641990636_68cb199fb3_b.jpg20170326_200059 by manthos kalaitzidis, on Flickr

32869284193_8218b7435f_b.jpgmi5s. by manthos kalaitzidis, on Flickr

33526328392_a5ec3f5d60_b.jpg20170326_200328 by manthos kalaitzidis, on Flickr

32839764004_3f60163640_b.jpgmi5s.. by manthos kalaitzidis, on Flickr

33298504270_d9965b83ae_b.jpg20170326_200222 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

ελα Χρηστο για σενα φιλε ενα μινι σιγκριτικο mi5s vs lg g4 auto!! :lol:

παντως σαν συσκευη ειναι χιλιομετρα πιο μπροστα το mi5s αν ειχε 5.5 οθονη και την μπαντα 800 ακομα θα το ειχα !!η οθονη παντως ειναι παρα πολυ καλή απο της πιο φωτεινές βλεπεις στον ήλιο άψογα!! και μια χαρα ηχο εχει και ειναι σφαιρα !!η μπαταρια του δεν ειναι και κατι τρομερο την ημερα την βγαζεις παντως!!

σαν καμερα ομως το 6p για μενα ειναι τοπ απο ολα αυτα που ειχα !!!(στα τοπια το μι5σ ειναι καλυτερο παντως!!)

https://farm4.staticflickr.com/3954/33298527080_52ec31c660_b.jpgmi5s by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm3.staticflickr.com/2949/33641990636_68cb199fb3_b.jpg20170326_200059 by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm3.staticflickr.com/2892/32869284193_8218b7435f_b.jpgmi5s. by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm3.staticflickr.com/2893/33526328392_a5ec3f5d60_b.jpg20170326_200328 by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm3.staticflickr.com/2888/32839764004_3f60163640_b.jpg]mi5s.. by manthos kalaitzidis, on Flickr

https://farm3.staticflickr.com/2830/33298504270_d9965b83ae_b.jpg20170326_200222 by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

για μενα δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης...το xiaomi είναι δυνατό.

Απιστευτο dynamic range...ενω το g4 εχει καψει τα παντα

Edited by energetic
Λεξιλογιο
Link to comment
Share on other sites

Μάνθο ευχαριστώ ρε φίλε.... ανάβεις φωτιές και εσύ.... χεχεχε...

 

Το Mi5s plus έχει χειρότερη κάμερα από το απλό;

ΚΑΜΙΑ σχέση :-)

Αν και με τις τελευταίες αναβαθμίσεις έχει ανέβει πολύ.... δεν πλησιάζει καν το μικρό s.

 

from my LG G4

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...