Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οντως αλλα δυσκολα φενεται.Το μονο κακο ειναι οτι η hdr+ καμερα εχει μεγαλο NR ειτε μερα ειτε ειναι νυχτα.

Καλα εννοείται ολα έχουν θετικά και αρνητικά.

Νομίζω με στοκ παίζεις πιο safe γενικά.

Καλά η φωτογραφία γενικά είναι για κλοτσιές έτσι που την τράβηξα...κάτσε να βρω μια πιο καλή με food mode

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για βάλε να δούμε, μην αρχίσω παραγγελίες τέτοια ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ Food mode

 

37243623774_9d26dd7b5f_c.jpg

2017-10-27_01-20-40 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ Food mode

 

37243623774_9d26dd7b5f_c.jpg

2017-10-27_01-20-40 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σταμάτα ρε μου τρέχουν τα σάλια:p

Link to comment
Share on other sites

σταμάτα ρε μου τρέχουν τα σάλια:p

Χαχαχαχα, κι εγώ πείνασα τώρα με αυτά που ψάχνω :p

 

Άλλη μια Samsung Galaxy S8+ Auto food mode

 

26177667149_6fe2b06f6c_c.jpg

2017-10-27_01-30-04 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ Auto

 

37954098671_c68ef46404_c.jpg

2017-10-27_02-35-25 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)

G5 SE

manual στο χέρι

24101830548_2a3ba8f305_c.jpg

ΒασίληΕ, πολύ "ζεστές" όλες οι manual που δίνεις. Είναι όντως έτσι; Μήπως στο manual δεν βάζεις auto το white balance και έχει κολλήσει σε καμία "ζεστή" τιμή;

 

Υ.Γ το ταβερνάκι στα δεξιά παλιό αγαπημένο στέκι. :love:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)

 

ΒασίληΕ, πολύ "ζεστές" όλες οι manual που δίνεις. Είναι όντως έτσι; Μήπως στο manual δεν βάζεις auto το white balance και έχει κολλήσει σε καμία "ζεστή" τιμή;

 

Υ.Γ το ταβερνάκι στα δεξιά παλιό αγαπημένο στέκι. :love:

 

Καλημέρα, δεν έχει κάποιο θέμα η συσκευή. Είναι καθαρά θέμα φωτισμού του περιβάλλοντος.. αν είναι κίτρινες οι λάμπες, κίτρινη θα βγει και η φωτογραφία

 

Και μία με πιο ψυχρά χρώματα, αυτόματο:

 

37929827342_902d775967_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, κι εγώ πείνασα τώρα με αυτά που ψάχνω :p

 

Άλλη μια Samsung Galaxy S8+ Auto food mode

 

26177667149_6fe2b06f6c_c.jpg

2017-10-27_01-30-04 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδω περα έκανε όντως δουλειά το mode.

Επιασε πολύ ωραία το φαγητό!!!

Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση

 

24057615588_3e9cd1b61c_b.jpg20171023_164203 by marios86, on Flickr

 

Άψογη, το έχεις με την επιλεκτική εστίαση.

Συνέχισε να μας προσφέρεις όμορφες εικόνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση

 

37950731481_da001c5e9c_b.jpg20171026_134913 by marios86, on Flickr

Άψογη!!! Αυτή η επιλεκτική είναι φοβερό εργαλείο...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Stock Camera

 

 

Οι διαφορές είναι πραγματικά πολύ μικρές. Παρόλα αυτά, για κάποιο λόγο μου κάνει κάπως ποιο φυσική από τη stock

 

Htc u11

pixel 2 / hdr+

37242865744_81ccd90624_c.jpgIMG_20171026_234907 by foxy4270, on Flickr

 

Εδώ πάλι νομίζω το hdr+ έκανε εντυπωσιακή δουλειά

 

Ωραίος ο Μάριος με τα bokeh του...

 

Και μια ακόμη με τον γάταρο...

 

Ωραίο το γατόνι. :cool:

 

Καλημέρα, δεν έχει κάποιο θέμα η συσκευή. Είναι καθαρά θέμα φωτισμού του περιβάλλοντος.. αν είναι κίτρινες οι λάμπες, κίτρινη θα βγει και η φωτογραφία

 

Και μία με πιο ψυχρά χρώματα, αυτόματο:

 

Πολύ καλή. Πάντως έχω την εντύπωση ότι στο auto διόρθωνε περισσότερο το wb από ότι στο manual. Δηλαδή όταν είχα το g5 είχα προσέξει υπό ζεστές λάμπες, στο manual βγαίναν λίγο πιο κίτρινες από ότι στο auto.

Link to comment
Share on other sites

Άψογη, το έχεις με την επιλεκτική εστίαση.

Συνέχισε να μας προσφέρεις όμορφες εικόνες.

Ευχαριστώ, παίζει ρόλο η ματιά σίγουρα αλλα και η συσκευή!!

Άψογη!!! Αυτή η επιλεκτική είναι φοβερό εργαλείο...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θενκς Βλάση, όντως κάνη φοβερή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή. Πάντως έχω την εντύπωση ότι στο auto διόρθωνε περισσότερο το wb από ότι στο manual. Δηλαδή όταν είχα το g5 είχα προσέξει υπό ζεστές λάμπες, στο manual βγαίναν λίγο πιο κίτρινες από ότι στο auto.

ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ αυτό εννοώ. Συμβαίνει και στο G4. Σε manual, τα κίτρινα βγαίνουν πιο κίτρινα...με αποτέλεσμα να "κιτρινίζει" όλος ο τόπος!

Στο auto δεν συμβαίνει αυτό.

 

Τί διαπίστωσα όμως προχθές; Κατά τύχη...με το που ανοίγει το manual, κάνω χειροκίνητη ρύθμιση (βασικά όχι ρύθμιση...απλά το κούνησα πάνω κάτω...το κούνησα γιατί ξέρω οτι αλλιώς θα πάρω κιτρινίλα) και μετά πατάω auto για να κάνει αυτόματα White balance. Ε τότε το πέτυχε το χρώμα!!!! Και η φωτό βγήκε σωστή. Εάν δεν έκαμνα την κίνηση με το κλίκ-ξεκλίκ του white balance...θα την έπαιρνε λάθος την φωτό!

 

Αναρωτήθηκα λοιπόν, μήπως χρειάζεται να πατάω πάντα το auto γιατί αλλιώς κρατάει παλιά τιμή (ή δεν το κάνει καθόλου...ξέρω γω). Δεν το έχω δοκιμάσει απο τότε αλλά θα το τεστάρω.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που είπα για το "θερμό" στις φωτό του Βασίλη. Γιατί και εγώ με το G4 στο manual παίρνω πολύ πιό κίτρινα - ζεστά χρώματα απο τα πραγματικά. Πρέπει να τα ρυθμίσω μόνος.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ αυτό εννοώ. Συμβαίνει και στο G4. Σε manual, τα κίτρινα βγαίνουν πιο κίτρινα...με αποτέλεσμα να "κιτρινίζει" όλος ο τόπος!

Στο auto δεν συμβαίνει αυτό.

 

Τί διαπίστωσα όμως προχθές; Κατά τύχη...με το που ανοίγει το manual, κάνω χειροκίνητη ρύθμιση (βασικά όχι ρύθμιση...απλά το κούνησα πάνω κάτω...το κούνησα γιατί ξέρω οτι αλλιώς θα πάρω κιτρινίλα) και μετά πατάω auto για να κάνει αυτόματα White balance. Ε τότε το πέτυχε το χρώμα!!!! Και η φωτό βγήκε σωστή. Εάν δεν έκαμνα την κίνηση με το κλίκ-ξεκλίκ του white balance...θα την έπαιρνε λάθος την φωτό!

 

Αναρωτήθηκα λοιπόν, μήπως χρειάζεται να πατάω πάντα το auto γιατί αλλιώς κρατάει παλιά τιμή (ή δεν το κάνει καθόλου...ξέρω γω). Δεν το έχω δοκιμάσει απο τότε αλλά θα το τεστάρω.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που είπα για το "θερμό" στις φωτό του Βασίλη. Γιατί και εγώ με το G4 στο manual παίρνω πολύ πιό κίτρινα - ζεστά χρώματα απο τα πραγματικά. Πρέπει να τα ρυθμίσω μόνος.

 

Γενικά οι ρυθμίσεις manual της lg δεν είναι τόσο βολικές πχ δεν έχει shutter priority, δηλαδή να πειράζεις shutter speed και να αλλάζει αυτόματα το iso (διορθώστε με αν κάνω λάθος μιας και το g5 το κράτησα ελάχιστες μέρες)

Link to comment
Share on other sites

...Κάνεις λάθος. Με ένα ταπ μπορείς να κλειδώσεις το value σε κάθε μια από τις παραμέτρους του manual, και με άλλο ένα να τις κάνεις auto ξανά.
Link to comment
Share on other sites

...Κάνεις λάθος. Με ένα ταπ μπορείς να κλειδώσεις το value σε κάθε μια από τις παραμέτρους του manual, και με άλλο ένα να τις κάνεις auto ξανά.

 

Αμα το κανα αυτό θυμάμαι ότι μου το φερνε σε auto αλλά αν πείραζα πάλι καποια ρύθμιση παρέμενε ως έχει. Δεν άλλαζε δηλαδή αυτόματα. Αμά για παράδειγμα άλλαζε ο φωτισμός στο κάδρο καθώς τράβαγα φωτογραφίες τότε δεν θα άλλαζε το iso αν είχα manual shutter.

 

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Αν ναι τι να πω, εμένα με είχε παιδέψει και δεν βρήκα πως δουλεύει σε shutter priority. Βέβαια το είχα μόλις μια βδομάδα και έπαιξα ελάχιστα manual.

Link to comment
Share on other sites

Αμα το κανα αυτό θυμάμαι ότι μου το φερνε σε auto αλλά αν πείραζα πάλι καποια ρύθμιση παρέμενε ως έχει. Δεν άλλαζε δηλαδή αυτόματα. Αμά για παράδειγμα άλλαζε ο φωτισμός στο κάδρο καθώς τράβαγα φωτογραφίες τότε δεν θα άλλαζε το iso αν είχα manual shutter.

 

Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Αν ναι τι να πω, εμένα με είχε παιδέψει και δεν βρήκα πως δουλεύει σε shutter priority. Βέβαια το είχα μόλις μια βδομάδα και έπαιξα ελάχιστα manual.

 

Ναι οτι ρυθμίσεις βάλεις στο manual τις κρατάει, πρέπει να πατήσεις το κουμπί AE-L για να επαναφέρει τις αυτόματες ρυθμίσεις. Θέμα με το white balance εγω δεν βλέπω να υπάρχει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πειράξει ISO και Shutter speed, θυμάμαι από το V10 μου πως μπορείς να κάνεις ταπ στο ISO πχ και να το ξανακανεις auto, κρατώντας σταθερό το ήδη πειραγμένο shutter όμως. Όχι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι ρυθμίσεις βάλεις στο manual τις κρατάει, πρέπει να πατήσεις το κουμπί AE-L για να επαναφέρει τις αυτόματες ρυθμίσεις. Θέμα με το white balance εγω δεν βλέπω να υπάρχει πάντως

 

Άρα το ίδιο λέμε. Το είχα προσέξει σε μια βραδιά χορού όπου ήθελα υψηλότερο shutter και προφανώς αναλόγως προς τα που έστρεφα τη κάμερα έπρεπε να αλλάζει το iso αλλά δυστυχώς αυτό δεν ίσχυε και μου βγαιναν είτε καμμένες είτε σκοτεινές.

 

Anyway, γενικά η κάμερα κάθε άλλο παρά με απογοήτευσε. Είναι ξεκάθαρα το δυνατό σημείο του κινητού και τη νύχτα νομίζω πρώτη φορά με κινητό είχα τόση λεπτομέρια στo auto. :) Άλλα πράγματα με ενόχλησαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οτι ρυθμίσεις βάλεις στο manual τις κρατάει, πρέπει να πατήσεις το κουμπί AE-L για να επαναφέρει τις αυτόματες ρυθμίσεις. Θέμα με το white balance εγω δεν βλέπω να υπάρχει πάντως

To AE-L έχει να κάνει μόνο με το ISO και το Shutter Spead. Με τίποτε άλλο. Τα κλειδώνει ή τα ελευθερώνει.

Δεν επηρεάζει το White Ballance.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

To AE-L έχει να κάνει μόνο με το ISO και το Shutter Spead. Με τίποτε άλλο. Τα κλειδώνει ή τα ελευθερώνει.

Δεν επηρεάζει το White Ballance.

 

δεν το ήξερα διοτι δεν το έχω πειράξει ποτέ.. και πράγματι οτι χρώματα επικρατούν στο περιβάλλον, αυτά αποτυπώνει

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...