Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia 808, υπόγεια διάβαση Παντείου (Συγγρού).

38mp

 

Όσοι επιθυμείτε κατεβάστε το original μέγεθος και απλώς ζουμάρετε στον τοίχο στο βάθος!

(Κορεσμός, αντίθεση και οξύτητα τα ανέβασα τέρμα πάνω, όμως άλλο είναι το θέμα εδώ. Το θέμα είναι πόση πληροφορία περιέχει η φωτογραφία).

 

14796083044_4e502e45f3_o.jpg2014-08-01-0819 by thePRODIGY, on Flickr

 

απιστευτη...αν και εχει color artifacts.

Και χωρις Pureview

αμα εχιες βαλε και την 8αρα...πιστευω θα ειναι πολυ πιο καθαρη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ man!

Ηταν όλα στο +5 (οξύτητα, αντίθεση και κορεσμός), γι αυτό. Ήταν οι πρώτες μέρες μου με την συσκευή κ ακόμα ψαχνομουν.

 

Την φωτό την ανέβασα για να δείξω την πληροφορία που έχει η φωτογραφία. Το είδες το κροπ;

 

Με Pureview 8mp δεν θα φαινόντουσαν πεντακαθαρα τα μικρούτσικα μαυρα γράμματα στον τοίχο στο βάθος.

 

Αυτά από εμένα. Γυρνάω στο "φωτογραφίες από Symbian συσκευές" που είναι σαν προσωπικό mancave. Πιο χουχουλιαρικη κατάσταση.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ man!

Ηταν όλα στο +5 (οξύτητα, αντίθεση και κορεσμός), γι αυτό. Ήταν οι πρώτες μέρες μου με την συσκευή κ ακόμα ψαχνομουν.

 

Την φωτό την ανέβασα για να δείξω την πληροφορία που έχει η φωτογραφία. Το είδες το κροπ;

 

Με Pureview 8mp δεν θα φαινόντουσαν πεντακαθαρα τα μικρούτσικα μαυρα γράμματα στον τοίχο στο βάθος.

 

Αυτά από εμένα. Γυρνάω στο "φωτογραφίες από Symbian συσκευές" που είναι σαν προσωπικό mancave. Πιο χουχουλιαρικη κατάσταση.

 

Ρε ανεβασε εδω περα ρε...ποιο Symbian τωρα

Link to comment
Share on other sites

Επ!

Με πληγώνεις τώρα! :P

Έπρεπε να έβλεπες προχθες καφέ με kaluas & pgetsopoulos, το τραπέζι.

808, GFlex 1, GNexus, δύο Ν9 κλπ

 

Είμαστε περίεργα παιδιά.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο συγκριτικό. (Nexus 6p vs Note 8)

 

Nexus 6p (Hdr+ On)

24089806458_953c12f131_c.jpgsample 6p by P. V, on Flickr

 

Note 8 (ότι ρυθμίσεις είχε, δεν το πείραξα)

37887803726_6076a93f02_c.jpgsample note 8 by P. V, on Flickr

 

(φωτόσπαθο το έχουν κάνει το Note, η γραφίδα όμως "λέει". Το τζαμάκι της κάμερας είχε 3000 δαχτυλικά...)

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ ωραίο θέμα, βλέπω. :P

 

:lol: Θα δοκίμαζα το zoom αλλά δεν θα ήταν δίκαιο για το Nexus :p

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

G5 SE

αυτόματο, χωρίς να μπει night mode

 

37880896856_9a89dbfd57_c.jpg

Φοβερή SE λεω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο συγκριτικό. (Nexus 6p vs Note 8)

 

Nexus 6p (Hdr+ On)

24089806458_953c12f131_c.jpgsample 6p by P. V, on Flickr

 

Note 8 (ότι ρυθμίσεις είχε, δεν το πείραξα)

37887803726_6076a93f02_c.jpgsample note 8 by P. V, on Flickr

 

(φωτόσπαθο το έχουν κάνει το Note, η γραφίδα όμως "λέει". Το τζαμάκι της κάμερας είχε 3000 δαχτυλικά...)

Του νοτε 8 μου αρέσει πιο πολύ, είναι πιο ζωντανή η φωτο γενικά.

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 3T6cd2c2fac42eff22e813d45937bbf8f6.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Καλημέρα. Αν θες ανέβαζε τις φωτογραφίες κάπου που να είναι σε υψηλή ανάλυση και να φαίνονται και τα exif (πχ flickr, google photos κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο συγκριτικό. (Nexus 6p vs Note 8)

 

Nexus 6p (Hdr+ On)

24089806458_953c12f131_c.jpgsample 6p by P. V, on Flickr

 

Note 8 (ότι ρυθμίσεις είχε, δεν το πείραξα)

37887803726_6076a93f02_c.jpgsample note 8 by P. V, on Flickr

 

(φωτόσπαθο το έχουν κάνει το Note, η γραφίδα όμως "λέει". Το τζαμάκι της κάμερας είχε 3000 δαχτυλικά...)

 

Εμένα μου φαίνεται αρκετά καλύτερη του nexus.

Πρώτα από όλα φαίνονται τα σποτ τα οποία έχουν διαφορετικό χρώμα,στο note φαίνονται όλα ίδια όπως επίσης στο note δεν φαίνονται καθόλου τα πολυφωτα, γενικά πιο ισορροπημένη του nexus.

Link to comment
Share on other sites

Για το ζουμ, δεν έχω άποψη, αλλά στα λίγα δευτερόλεπτα που έκανα zoom/Normal, σταθερό το είδα και χωρίς απώλειες.

Αυτό που είδα επίσης είναι ότι αν ένας έχει απόλυτο κριτήριο τη φωτογραφία, με το 6p είναι καλυμμένος. Δεν χρειάζεται δηλαδή να μπει σε πειρασμό. Σαφώς θα έχουν εξέλιξη τα Pixel / S8, Note 8 (σε ζουμ και manual) και U11, αλλά όχι τόση που αποτελεί λόγο αγοράς.

Το Pixel 2 θα ήθελα να δω σε real life samples αν και με τα γνωστά θέματα της οθόνης σε συνδυασμό με το κόστος, σε φιλολογικό ενδιαφέρον θα μείνει το ευρύ κοινό.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

S8+, επιλεκτικη εστιαση

 

 

άψογο bokeh ως συνήθως!

κι εγω στο σετ θα επιλέξω οριακά το νέξους, μου φαίνεται πιο ισορροπημένη η σκηνή αν και ελαφρώς υποφωτισμένη

Link to comment
Share on other sites

άψογο bokeh ως συνήθως!

κι εγω στο σετ θα επιλέξω οριακά το νέξους, μου φαίνεται πιο ισορροπημένη η σκηνή αν και ελαφρώς υποφωτισμένη

 

Το χα προσέξει και γω αυτό. Στο nexus 5x ήταν κάπου 0.3 με 0.5 στοπ κάτω από ότι θα ήθελα. Παρόλα αυτά και εγώ οριακά προτιμώ το nexus εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Nokia 808, υπόγεια διάβαση Παντείου (Συγγρού).

38mp

 

Όσοι επιθυμείτε κατεβάστε το original μέγεθος και απλώς ζουμάρετε στον τοίχο στο βάθος!

(Κορεσμός, αντίθεση και οξύτητα τα ανέβασα τέρμα πάνω, όμως άλλο είναι το θέμα εδώ. Το θέμα είναι πόση πληροφορία περιέχει η φωτογραφία).

 

14796083044_4e502e45f3_o.jpg2014-08-01-0819 by thePRODIGY, on Flickr

 

Ό,τι και να λέμε για τον βασιλιά 808 λίγο είναι ;)

 

Υ.Γ. Λίνουξ έχεις για κύριο σύστημα στο PC? Σα να μου θύμισε το Arch, αλλά απέχω καιρό οπότε μπορεί να κάνω λάθος

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επ!

Με πληγώνεις τώρα! :P

Έπρεπε να έβλεπες προχθες καφέ με kaluas & pgetsopoulos, το τραπέζι.

808, GFlex 1, GNexus, δύο Ν9 κλπ

 

Είμαστε περίεργα παιδιά.

 

Να είμασταν κοντά, να σας έφερνα κι εγώ άλλο ένα 808, ένα LUMIX CM1 κι ένα Ν950 :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

άψογο bokeh ως συνήθως!

κι εγω στο σετ θα επιλέξω οριακά το νέξους, μου φαίνεται πιο ισορροπημένη η σκηνή αν και ελαφρώς υποφωτισμένη

Ευχαριστώ Βασίλη

 

Ρίξε και εσυ καμια νυχτερινή που είναι τοπ!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο συγκριτικό. (Nexus 6p vs Note 8)

 

Nexus 6p (Hdr+ On)

24089806458_953c12f131_c.jpgsample 6p by P. V, on Flickr

 

Note 8 (ότι ρυθμίσεις είχε, δεν το πείραξα)

37887803726_6076a93f02_c.jpgsample note 8 by P. V, on Flickr

 

(φωτόσπαθο το έχουν κάνει το Note, η γραφίδα όμως "λέει". Το τζαμάκι της κάμερας είχε 3000 δαχτυλικά...)

 

To nexus αν και κινητο τριετιας κερδιζει κατα κρατος εδω περα.

Απιστευτη διαχειριση φωτεινων πηγων...ενω το Note εχει πολλα καμενα σημεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως παίχτηκε "διαχείρηση" εδώ πέρα. HDR+ ενεργοποίησε. Σίγουρα το Nexus τα πήγε καλύτερα, όμως θα ήθελα να το δω να παίζει μπάλα δίπλα στο Note χωρίς HDR+ ενεργό.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως παίχτηκε "διαχείρηση" εδώ πέρα. HDR+ ενεργοποίησε. Σίγουρα το Nexus τα πήγε καλύτερα, όμως θα ήθελα να το δω να παίζει μπάλα δίπλα στο Note χωρίς HDR+ ενεργό.

Μα άμα δεν κάνω λάθος αυτό ακριβώς δεν είναι το πλεονέκτημα των Google phones;; προφανώς χωρίς hdr+ θα χάνουν ένα μέρος των δυνατοτήτων τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως παίχτηκε "διαχείρηση" εδώ πέρα. HDR+ ενεργοποίησε. Σίγουρα το Nexus τα πήγε καλύτερα, όμως θα ήθελα να το δω να παίζει μπάλα δίπλα στο Note χωρίς HDR+ ενεργό.

 

σωστός, δεν το πρόσεξα.. επίσης:

 

Ένα πολύ γρήγορο και πρόχειρο συγκριτικό. (Nexus 6p vs Note 8)

 

(φωτόσπαθο το έχουν κάνει το Note, η γραφίδα όμως "λέει". Το τζαμάκι της κάμερας είχε 3000 δαχτυλικά...)

 

αρα το note είχε και λερωμένο φακό

Link to comment
Share on other sites

Μα άμα δεν κάνω λάθος αυτό ακριβώς δεν είναι το πλεονέκτημα των Google phones;; προφανώς χωρίς hdr+ θα χάνουν ένα μέρος των δυνατοτήτων τους

 

Ακριβως. Το hdr+ είναι υπεύθυνο και για το noise reduction. Αυτό είναι που έχω γκρινιάξει απειρες φορές ότι το tone maping θα έπρεπε να το είχαν χωριστό από τον αλγόριθμο mfnr που χρησιμοποιεί.

 

Από την άλλη πως ξέρουμε ότι το note δεν ενεργοποίησε hdr στο αυτόματο; Το είχε κλειστό;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...