Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παίζει κανείς σας?

Εγώ το έχω βάλει εδώ και μερικές μέρες και ενώ στην αρχή μου ξύνισε που το έχουν ανοίξει τόσο με γενικές αποστολές, τελικά έχει αρχίσει και μου αρέσει που έχει τόση ελευθερία και μπορείς και τρέχεις από δω και από εκεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο τίτλος τα λέει όλα...Ξέρετε κανά παιχνιδάκι που να μπορούμε να παίξουμε διπλάκι και με καμιά κοπέλα να περνάει η ώρα??Είτε για ΧΒΟΧ360 είτε για πισί...Για ρίχτε καμιά ιδέα γιατί μπουχτίσαμε με τις ταινίες:lol::lol:

 

γιατι δεν πας σε ενα video club να δει τους τιτλους που υπαρχουν με τα εξωφυλλα να της εξηγησεις και λιγο πως παιζεται καποιο παιχνιδι και να αποφασισει η κοπελα να το νοικιασετε να δει αν της αρεσει και μετα το αγοραζεις

μολις το βαρεθει το γυρνατε παλι στις ταινιες:D

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε κανένα Wii να βρείτε την υγειά σας! Μπορείτε να δοκιμάσετε το καινούριο Football Manager, τώρα που υποστηρίζει και female managers :P
Link to comment
Share on other sites

http://img399.imageshack.us/img399/9128/dirt201ij1.jpg

 

Η Codemasters ανακοίνωσε το Colin McRae: DiRT 2 -το sequel του off-road racer που παίξαμε το 2007- το οποίο αναμένεται να κυκλοφορήσει το 2009 για τα Xbox 360, PC, PS3, Wii, DS και PSP. Το παιχνίδι θα εστιάσει στο να βελτιωθεί σε σχέση με το αρχικό DiRT, με τον Gavin Raeburn -executive producer του τίτλου- να υπόσχεται πως τα γραφικά, τα physics, το single player career και τα multiplayer χαρακτηριστικά του DiRT 2, θα λάβουν ιδιαίτερη προσοχή από το εσωτερικό studio της Codemasters που δουλεύει επάνω στην ανάπτυξή του.

 

Ο τίτλος θα συνεχίσει να λέγεται Colin McRae, στη μνήμη του θρυλικού οδηγού αγώνων που πέθανε το 2007 σε ένα ατύχημα με ελικόπτερο, ενώ θα εμπνευστεί και από τις τελευταίες στιγμές της καριέρας του. Επιπλέον, θα χρησιμοποιεί μία εξελιγμένη έκδοση της μηχανής γραφικών NEON, η οποία χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο παιχνίδι, αλλά και στο GRID (ως EGO). Τέλος, το DiRT 2 αναμένεται να έχει ενισχυμένα replay και ολοκαίνουργια multiplayer χαρακτηριστικά, καθώς και ένα single-player career mode που θα περιλαμβάνει αληθινούς οδηγούς -όπως οι Travis Pastrana και Ken Block.

 

πηγη:http://www.gameover.gr

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιόμουν αν βγαίνουν στις μέρες μας νέα adventures παιχνίδια.

Έπαιρνα κάποτε το Pc Master, αλλά σταμάτησα εδώ και χρόνια, και μάθαινα τα νέα.

Παιχνίδια σαν τα Syberia 1 & 2,Monkey Island,Quest For Glory,The Last Express,Myst,Zork Nemesis.

Υπάρχει κάτι ανάλογο και πιο...πρόσφατο;

Βασικά ψάχνω παιχνίδι σε αυτό το στυλ,να μην είναι απίστευτα δύσκολο και που να σε βάζει σε ένα κλίμα σαν τα παιχνίδια που ανέφερα, έχει κανείς καμιά ιδέα;

Έχουν βγει παιχνίδια τα τελευταία χρόνια που να μπήκαν και αυτά στη λίστα με τα "κλασικά" που κάποιος πρέπει να έχει δει;

Link to comment
Share on other sites

επαιρνα και εγω παλια το Pcmaster και σταματησα καθως παρατηρησα πως απο καποιο σημειο και μετα δεν εχουμε κατι καινουριο κατι που θα σε συναρπασει οπως παλια που περιμεναμε πως και πως....

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιόμουν αν βγαίνουν στις μέρες μας νέα adventures παιχνίδια.

Έπαιρνα κάποτε το Pc Master, αλλά σταμάτησα εδώ και χρόνια, και μάθαινα τα νέα.

Παιχνίδια σαν τα Syberia 1 & 2,Monkey Island,Quest For Glory,The Last Express,Myst,Zork Nemesis.

Υπάρχει κάτι ανάλογο και πιο...πρόσφατο;

Βασικά ψάχνω παιχνίδι σε αυτό το στυλ,να μην είναι απίστευτα δύσκολο και που να σε βάζει σε ένα κλίμα σαν τα παιχνίδια που ανέφερα, έχει κανείς καμιά ιδέα;

Έχουν βγει παιχνίδια τα τελευταία χρόνια που να μπήκαν και αυτά στη λίστα με τα "κλασικά" που κάποιος πρέπει να έχει δει;

 

Για να γίνει κάτι κλασικό πρέπει να περάσει και κάποιος καιρός βέβαια. Δεν μπορεί να είναι κάτι πρόσφατο και ταυτόχρονα κλασικό.

Αλλά....

Καλά adventures που έχω δοκιμάσει (και υπάρχουν προφανώς ένα σωρό άλλα που δεν έχω):

1. Moment of Silence

2. Runaway

3α. To καταπληκτικό fan made Broken Sword 2.5 (ειδικά αν είσαι fan της σειράς)

3β. Το προσεγμένο fan made remake του Quest for the Glory 2 - Trial by fire από AGD Interactive.

4. Sam and Max (τις δύο νέες season episodic gameplay από TellTale)

5a. Penumbra... First Person Horror Adventure (τριλογία). Ενδιαφέρον αν δε σε χαλάει η οπτική First Person.

5b. Indigo Prophecy. Όχι κάτι που θα έλεγες τυπικό adventure (υπάρχει debate εδώ, αλλά συναρπαστικό, πρωτότυπο και ατμοσφαιρικο παρα ταύτα).

 

* Μην παραλείψεις τα κλασικά -αν και σχετικά παλαιότερα: Grim Fandango, The Dig, The Longest Journey, Sam and Max Hit the Road...

 

Αρκετά καλά λόγια έχω ακούσει και για το: Diamonds in the Rough (έλληνας δημιουργός).

Καθώς και για το Culpa Innata.

 

Τώρα κοντά θα κυκλοφορήσει το πολυαναμενόμενο "A Vampyre Story" (που το δημιουργεί μια ομάδα με πολλούς developers που δουλευαν στην LusasArt στις ένδοξες μέρες της).

Επίσης αναμένονται: Memento Mori, Gray Matter.

 

Βασικά όρεξη να'χεις να το ψάξεις και υπάρχουν ένα σωρό adventures με προοπιτικές να γίνουν κλασσικά. Και πολλά απο αυτά είναι και free/fan made!

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Tomb Raider Underworld

http://scrawlfx.com/wp-content/uploads/2008/06/tomb-raider-underworld.jpg

 

Ημερομηνία Κυκλοφορίας : 21/11/08

 

Κυκλοφόρησε χθες το νέο Tomb Raider Underworld! Στο επίσημο site του παιχνιδιού μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες, trailers, screenshots, κλπ

 

http://www.tombraider.com/

 

και να κατεβάσετε το demo του παιχνιδιού από εδώ : http://www.tombraider.com/server.php?show=ConWebDoc.228

 

Περιμένω εντυπώσεις!:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα μια μικρή βοήθεια είμαι στο σημείο που κάνω τεχνίτη αναπνοή στην κοπέλα και την παναφερω στη ζωή μετά από εκεί μπαίνω σε κάτι πόρτες και τώρα βρίσκομαι στο σημείο που είναι μέσα σε ένα κλειστό δωμάτιο κάτι τερατάκια μικρά και όλα αυτά βγαίνουν μέσα από μια μικρή τρυπα που βρίσκετε στον τοίχο εκεί βρίσκονται οι μάνες που τα γενανε και όσα και να σκοτώσω αυτά ξανά βγαίνουν κάτι πρέπει να κάνω αλλα τι γνωρίζει κανεις?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου προτάσεις είναι:

 

Dracula: Origin

Scratches

Barrow Hill

Runaway 1 & 2

Longest Journey και Dreamfall (Longest Journey 2) - αν και ανήκουν στην κατηγορία του Indigo Prophecy οπότε και δεν τα λες καθαρά adventures.

Τα παιχνίδια από ιστορίες της Agatha Christie (And Then There Were None, Murder on the Orient Express)

 

Φυσικά τα κλασικά Grim Fandango, Monkey Island, Gabriel Knight και Broken Sword θεωρώ αυτονόητο ότι ΠΡΕΠΕΙ να τα παίξεις για να μπορείς να αποκαλείσαι adventurας :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καινούργιο όμως ξέρει κανείς;

Αναφέρθηκαν κλασικά adventures αλλά εκτός του ότι τα πιο πολλά

τα έχω παίξει ήδη, δεν θέλω κάποιο παιχνίδι από 10 χρόνια πριν, καμιά

καλή παραγωγή από 2007 και μετά;

Link to comment
Share on other sites

To Still Life ειναι επισης φοβερο adventure...με πολλους και δυσκολους γριφους...αστυνομικο με μακαβριους φονους που πρεπει να διερευνισεις και διαφορα τετοια...εμενα μου αρεσει παρα πολυ, να φανταστεις το εχω τερματισει 2 φορες..:p

Για περισσοτερες info δες εδω:

http://www.gamespot.com/pc/adventure/stilllife/index.html

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες..

Το ξερει κανεις σας αυτο το παιχνιδι?? Ειναι παλιλ, αρκετα θα ελεγα..

Διαδραματιζεται στο 1900 και υπαρχουν οι 7 μεγαλυτερες Ευρωπαικες χωρες οι οποιες ειναι ο πρωταγωνιστες. Γερμανια, Ρωσια, Γαλλια, Αυστρια-Ουγαρια, Αγγλια, Τουρκια, Ιταλια.

Ο καθε παικτης ή ομαδα παιρνει μια χωρα και στοχος ειναι να κατακτησει τις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης. (Ολες οι χωρες ειναι στον χαρτη αλλα μονο αυτες οι 7 παιζουν)

Το παιχνιδι ειναι παρα πολυ ενδιαφερον αφου μπορεις να κανεις συμμαχιες, ιντριγκες, και διαφορα τετοια..

Αυτη ειναι μια συντομη περιληψη.

 

Το παιχνιδι εχει βγει και στον υπολογιστη. Το ανακαλυψα πριν απο λιγο καιρο και εχω κολλησει για να ειμαι ειλικρινης.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καινούργιο όμως ξέρει κανείς;

Αναφέρθηκαν κλασικά adventures αλλά εκτός του ότι τα πιο πολλά

τα έχω παίξει ήδη, δεν θέλω κάποιο παιχνίδι από 10 χρόνια πριν, καμιά

καλή παραγωγή από 2007 και μετά;

 

Μα δεν αναφέρθηκαν μόνο παλιά adventure... :confused:

Τα Sam n Max από TellTale, Penumbra 1 και 2, Culpa Innata, Diamonds in the Rough ,Runaway 2, Scratches (Developer's Cut), Fahrenheit, Dreamfall, Still Life, το Agatha Christie - Murder on the Orient Express είναι όλα πρόσφατα παιχνίδια.

Όπως επίσης και το Broken Sword 2.5, το Quest for the Glory Remake της AGD, το Zak McKracken between time and space

 

Επίσης: Το A Vampyre Story μόλίς εκδόθηκε και μπορείς να τσεκάρεις και το demo του. Δείχνει ενδιαφέρον.

 

Και όπως σου είπα, δεν γίνεται και κλασσικό και να μην έχει κλείσει χρόνο το παιχνίδι... Πόσοι πια να πρόλαβαν να το παίξουν;

(Όπως βέβαια imho και δεν γίνεται να ψάχνεις για κάτι κλασσικό (που δεν χάνει την αξία του στο χρόνο δηλαδή) και να σε χαλάει που δεν είναι πρόσφατο)

 

Πολύ καλά sites για να δεις τι κυκλοφορεί πρόσφατα (και γνώμες όσων το έχουν παίξει):

http://www.adventureadvocate.gr/

http://www.justadventure.com/

http://www.adventurelantern.com/

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο.

Ουδεμιαν σχεση με το 1.

Το επαιξα στην αρχη και το παρατησα.

Προτιμισα να ξανα παιξω το conflict global storm!!!!!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πως γραφουμε παιχνιδι 7gb σε dvd recorder 4.5gb?

Για να το εγκαταστησω,πρεπει πρωτα να το καψω σε dvd.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

χωρισε το σε 2 μερη με το winrar ή καποιο παρομοιο προγραμμα.επειτα "καψ'το" σε 2 dvd και κανε εγκατασταση.

αν δεν θελεις να το κοψεις και να το γραψεις σε dvd μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο προγραμμα οπως ειναι το daemon tools

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις οπωσδήποτε να το γράψεις σε dvd, υπάρχουν δισκάκια dual layer με χωρητικότητα 8.5GB.
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει κάτι κλασικό πρέπει να περάσει και κάποιος καιρός βέβαια. Δεν μπορεί να είναι κάτι πρόσφατο και ταυτόχρονα κλασικό.

Αλλά....

Καλά adventures που έχω δοκιμάσει (και υπάρχουν προφανώς ένα σωρό άλλα που δεν έχω):

1. Moment of Silence

2. Runaway

3α. To καταπληκτικό fan made Broken Sword 2.5 (ειδικά αν είσαι fan της σειράς)

3β. Το προσεγμένο fan made remake του Quest for the Glory 2 - Trial by fire από AGD Interactive.

4. Sam and Max (τις δύο νέες season episodic gameplay από TellTale)

5a. Penumbra... First Person Horror Adventure (τριλογία). Ενδιαφέρον αν δε σε χαλάει η οπτική First Person.

5b. Indigo Prophecy. Όχι κάτι που θα έλεγες τυπικό adventure (υπάρχει debate εδώ, αλλά συναρπαστικό, πρωτότυπο και ατμοσφαιρικο παρα ταύτα).

 

Thanks για τα links. Δεν ήξερα ότι υπήρχαν αυτά τα fan made παιχνίδια.

g3ar.gr - Οικονομικές συμβουλές, άρθρα και δωρεάν υπηρεσίες σύγκρισης τιμών
Link to comment
Share on other sites

Ποια Games παιζοντε διπλο στο pc?κατεβασα το pro αλλα θελω κ κανενα με οπλα σε counter φαση,μ αυτοκινητα τπτ τετοια.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω το συγκεκριμενο παιχνιδι στο pc και θα ηθελα να σας ρωτησω αν γινεται να μπορω να παιξω με ρομποτακια σε πιστες multiplayer, οπως πχ στην πιστα mp_surf. Δεν εχω βρει καποια επιλογη στο παιχνιδι, υπαρχει καποιο patch, ή κατι αλλο που μου δινει αυτη τη δυνατοτητα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...