Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μένα δεν ανοίγουν τα λινκ... :(

 

Λογικο.Αφου δεν τα εβαλα για σενα. Παντως καλα εκανες και το ανεφερες γιατι δεν εφευγε με τιποτα η φαγουρα...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Λογικο.Αφου δεν τα εβαλα για σενα. Παντως καλα εκανες και το ανεφερες γιατι δεν εφευγε με τιποτα η φαγουρα...

Να το διευκρινίζεις τότε... :p

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει απο 3 διαφορετικες καμερες (με το 8αρι εννοειται) Ποια ειναι η σωστη αποδοση ; Εγω δεν θεωρω καμια σωστη αλλα επειδη παντα κανω περικοπη εχω την εντυπωση πως η στοκ ειναι καλυτερη. Για τα αλλα τι να πω; Και η Ρενω πουλαει αυτοκινητα . Ενας που παιρνει ενα νισσαν η μια μερσεντες μπορει να κοροιδεψει καποιον που εχει ρενω στο θεμα κινητηρα; Μην παμε στα vag. .. Για το θεμα των τιμων οντως δεν καταλαβαινω πολλα χα χα αλλα απαντησε μου σ αυτο . Με ποια λογικη το redmi note 4 που θελεις να αγορασεις εσυ (λεμε τωρα) εχει 176ε και το redmi note 7 που αγορασα εγω εχει 161ε; Τι να συγκρινουμε ; Απορω που καποιοι το αγοραζουν; Το redmi note 4x 64 το ειχα αγορασει εγω 115ε πριν 2 χρονια. l2IcbX.jpg.

xetMlT.jpg. https://imagizer.imageshack.com/img921/9046/c6y47u.jpg

mrhjvT.jpg.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω βγαλει απο 3 διαφορετικες καμερες (με το 8αρι εννοειται) Ποια ειναι η σωστη αποδοση ; Εγω δεν θεωρω καμια σωστη αλλα επειδη παντα κανω περικοπη εχω την εντυπωση πως η στοκ ειναι καλυτερη. Για τα αλλα τι να πω; Και η Ρενω πουλαει αυτοκινητα . Ενας που παιρνει ενα νισσαν η μια μερσεντες μπορει να κοροιδεψει καποιον που εχει ρενω στο θεμα κινητηρα; Μην παμε στα vag. .. Για το θεμα των τιμων οντως δεν καταλαβαινω πολλα χα χα αλλα απαντησε μου σ αυτο . Με ποια λογικη το redmi note 4 που θελεις να αγορασεις εσυ (λεμε τωρα) εχει 176ε και το redmi note 7 που αγορασα εγω εχει 161ε; Τι να συγκρινουμε ; Απορω που καποιοι το αγοραζουν; Το redmi note 4x 64 το ειχα αγορασει εγω 115ε πριν 2 χρονια. l2IcbX.jpg.

xetMlT.jpg. https://imagizer.imageshack.com/img921/9046/c6y47u.jpg

mrhjvT.jpg.

Link to comment
Share on other sites

@liverpool69

H πιο σωστη φωτο ειναι αυτη , που δειχνει ανθρωπους να ΜΗΝ πρηζουν τα @@ των αλογων , ειδικα οταν ειναι ετοιμα να φερμαρουν καμμια θηλυκη.

Απο την αλλη δεν μας λες ποια φωτο ειναι τραβηγμενη με ποιο app.Ξεχαστηκες ή απλα περιμενεις να σου πουμε η ΤΑΔΕ και να πεις "ειδες?αυτη ειναι η στοκ!" ... και καλα... ;)

Παντως απο τις 2 πρωτες , η πρωτη φαινεται να εχει πιο σωστη ισορροπια χρωματων , αρα και περισσοτερες λεπτομερειες.Η δευτερη σαν να εχει περισσοτερη φωτεινοτητα απο ο,τι θα πρεπε με αποτελεσμα να χανει λεπτομερειες.Η τριτη δεν μπορει να συγκριθει αμεσα με τις αλλες 2 , γιατι πολυ απλα απεικονιζει διαφορετικο "θεμα"...αρα τι συμπερασμα να βγαλουμε ?

 

Οσο για τις τιμες , δεν καταβαινω σε τι να σου απαντησω.Μου αναφερεις 2 μοντελα και 2 τιμες.Τιμες τωρινες?Τιμες πριν καποιο χρονικο διαστημα.Τιμες απο το ιδιο χρονικο διαστημα και των 2 κινητων?Τιμες απο το ιδιο καταστημα?Ετσι γενικα , αυτο το κινητο κοστιζει τοσο ενω το νεοτερο μοντελο κοστιζει λιγοτερο , δεν επιδεχεται σχολιασμου...ελπιζω να καταλαβαινεις απο τις παραπανω ρητορικες ερωτησεις μου τον λογο.

Και στο τελος πετας και την απορια σου γιατι πανε και αγοραζουν τα προαναφερθεντα μοντελα ενω εσυ πριν 2 χρονια πηρες το αλλο..τριτο μοντελο... βλεπεις καποια συνοχη στην σκεψη σου , γιατι εγω αδυνατω...

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αρχίσει το σούρουπο βγάλε πάλι φωτό με gcam και με τη στοκ και εκεί θα δεις την μεγάλη διαφορά ποιότητας φωτό . Κάνε ζουμ και θα δεις πόσο πιξελιαζει η στοκ. Μετά βγάλε φωτό κάποιο αντικείμενο με έντονο χρώμα. Θα δεις ότι πιο κοντά στο πραγματικό χρώμα είναι η gcam.
Link to comment
Share on other sites

H πιο σωστη φωτο ειναι αυτη , που δειχνει ανθρωπους να ΜΗΝ πρηζουν τα @@ των αλογων , ειδικα οταν ειναι ετοιμα να φερμαρουν καμμια θηλυκη.

Απο την αλλη δεν μας λες ποια φωτο ειναι τραβηγμενη με ποιο app.Ξεχαστηκες ή απλα περιμενεις να σου πουμε η ΤΑΔΕ και να πεις "ειδες?αυτη ειναι η στοκ!" ... και καλα...

Παντως απο τις 2 πρωτες , η πρωτη φαινεται να εχει πιο σωστη ισορροπια χρωματων , αρα και περισσοτερες λεπτομερειες.Η δευτερη σαν να εχει περισσοτερη φωτεινοτητα απο ο,τι θα πρεπε με αποτελεσμα να χανει λεπτομερειες.Η τριτη δεν μπορει να συγκριθει αμεσα με τις αλλες 2 , γιατι πολυ απλα απεικονιζει διαφορετικο "θεμα"...αρα τι συμπερασμα να βγαλουμε ?) 1) Toν πηρα παρταλι και το εκανα αλογο φιλε, ζουσε σε ενα μποξ 2χ3 και τωρα ζει σε 30 στρεμματα. Για αυτο μη μου κανεις μαθηματα ζωοφιλιας.2) Ρε φιλε Για τοσο πονηρο μ εχεις κοψει; Η πρωτη ειναι η μαμα , η δευτερη ειναι HD CAMERA η τριτη αναμεσα στην τεταρτη και στην τριτη , ψαξτη θα δεις το λινκ ειναι Footej camera. H τεταρτη ειναι με περικοπη απο τη μανισια απο 13 mp σε 4,5mp. (Οσο για τις τιμες , δεν καταβαινω σε τι να σου απαντησω.Μου αναφερεις 2 μοντελα και 2 τιμες.Τιμες τωρινες? ) 3) Γιατι αναρωτιεσαι; Φυσικα και ειναι τωρινες οι τιμες. Αναμεσα στο redmi note 4 και στο redmi note 7. Ψαξτο και ισως ανακαλυψεις την συνοχη σ αυτα που λεω. Το redmi note 4 αγορασα πριν 2 χρονια , που ειδες αλλο μοντελο;

Link to comment
Share on other sites

@liverpool69

Κάνε και καμιά σωστή παράθεση να βλέπουμε με τις απαντήσεις σου και όχι να τις ψάχνουμε! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@liverpool69

 

Δεν θελω να αναφερθω στο αλογο , θα πλατιασουμε και δεν ειναι το θεμα μας.

Παμε στις "καμερες".Μου αναφερεις ενα καρο ασχετα camera apps ενω το θεμα μας ηταν το stock app και το gcam.Αρα εισαι εκτος θεματος οταν εκει που συγκριναμε stock με gcam και ελεγες οτι δεν ειδες διαφορα , μου αντιπαραθετεις φωτογραφιες απο apps που δεν εχουν σχεση με το gcam...

Παμε στα redmi.Στο ποστ σου αναφερθηκες στα redmi note 4 , redmi note 7 και στο redmi note 4x που αγορασες πριν 2 χρονια.Εκτος και αν σου ξεφυγε , αυτα ειναι 3 διαφορετικα μοντελα κινητων.

Παμε στις τιμες.Redmi note 7 161 ευρω , Redmi note 4x 64gb 168 ευρω , Redmi note 4x 32gb 175 ευρω , Redmi note 4 32gb 180 ευρω , Redmi note 5 16gb 182 ευρω.

Τι θες να σχολιασουμε σε αυτες τις τιμες?Την λογικη τους?Προφανως και δεν υπαρχει.Ο καθενας πουλαει οσο γουσταρει.Ας μαθουμε μια νεα εκφραση .. την "ελευθερη αγορα".Ο καθενας βαζει ο,τι τιμη τον φωτισει ο Θεος.Μπορω να σου βρω απειρα καταστηματα που πουλανε κινητα 3-4-5ετιας σε τιμες που ειναι εξω απο καθε λογικη.Οι λογοι ειναι πολλοι.

1.Ψαχνουν για κοροιδα.

2.Δεν κυκλοφορουν πολλα κομματια στην αγορα οποτε σκεφτονται μονοπωλιακα.

3.Δεν κοιτανε τον ανταγωνισμο και δεν εχουν προσαρμοσει τις τιμες τους αναλογα.

4.Αγορασανε εξαρχης ακριβα και θελουν να βγαλουν τα σπασμενα..ασχετα που το προιον που πουλανε εχει χασει αξια..

5.Δεν ασχολουνται με το σαιτ τους.Εχω στειλει προσωπικα , εμαιλς σε μεγαλες αλυσιδες και τους εχω γραψει "ξερετε..το ταδε προιον που το εχετε ΤΟΣΟ , η αλλη μεγαλη αλυσιδα το εχει φθηνοτερα..καντε κατι"..αλλαξανε την τιμη αμεσα.Απλα οταν εχεις χιλιαδες προιοντα που πουλας , δεν μπορεις να ελεγχεις τις τιμες ολων των προιοντων σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

6.Ξεστοκαρισμα.Πουλανε οσο οσο ενα παλιο μοντελο να φευγει , αλλα επειδη οι τιμες πεφτουν ραγδαια , το νεοτερο μοντελο εχει παραπλησια τιμη.Οποτε το να αγορασεις το παλιοτερο μοντελο σε σχεση με το καινουργιο δεν συμφερει.Δεν το καταλαβαινουν ομως αυτο οι μαγαζατορες...για αυτο βλεπεις τιμες οπως τις παραπανω.

7.Σε αλλη τιμη αγοραζει το σκρουτζομαγαζο ενα κινητο παραεισαγωγης , αλλη τιμη μεγαλη αλυσιδα απο επισημη αντιπροσωπεια , αλλα εξοδα το ενα , αλλα εξοδα το αλλο κλπ κλπ

 

Μπορω να σου γραφω περιπτωσεις μεχρι μεθαυριο που θα δικαιολογουν τις διάφορες τιμες και την ελλειψη λογικης τους.Το συμπερασμα ειναι ενα , βρες το κινητο που γουσταρεις , και παρτο απο οπου το εχει πιο φθηνα.

Τα "το ταδε κινητο τοτε εκανε τοσο , τωρα τοσο , το καινουργιο μοντελο τοσο , το νοκια 8 τοσο , το ταδε μαγαζι τοσο , σε προσφορα τοσο , το αλλο τοσο , το αλλο εχει και επιστροφη , το αλλο με τιμολογιο" ειναι φιλοσοφιες να περναει η ωρα.Συγκρινουμε ανομοια πραγματα , τιμες που επηρεαζονται απο χιλιους παραγοντες και αρα δεν μπορουν να ειναι κριτηριο για το ποιο κινητο ειναι καλυτερο , χειροτερο κλπ.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Παμε στις "καμερες".Μου αναφερεις ενα καρο ασχετα camera apps ενω το θεμα μας ηταν το stock app και το gcam.Αρα εισαι εκτος θεματος οταν εκει που συγκριναμε stock με gcam και ελεγες οτι δεν ειδες διαφορα , μου αντιπαραθετεις φωτογραφιες απο apps που δεν εχουν σχεση με το gcam...

Αρα τοσο καιρο δεν εχω gcam. Βαλε ενα λινκ να κατεβασω gcam που εσυ θεωρεις καλη να ξεστραβωθω.

Link to comment
Share on other sites

Παμε στις "καμερες".Μου αναφερεις ενα καρο ασχετα camera apps ενω το θεμα μας ηταν το stock app και το gcam.Αρα εισαι εκτος θεματος οταν εκει που συγκριναμε stock με gcam και ελεγες οτι δεν ειδες διαφορα , μου αντιπαραθετεις φωτογραφιες απο apps που δεν εχουν σχεση με το gcam...

Αρα τοσο καιρο δεν εχω gcam. Βαλε ενα λινκ να κατεβασω gcam που εσυ θεωρεις καλη να ξεστραβωθω.

 

Πας εδω και διαλεγεις.Συνηθως του Arnova8G2,BSG και του cstark ειναι οι πιο δημοφιλεις.Εχουν τα περισσοτερα features και δουλευουν απροβληματιστα.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Πας εδω και διαλεγεις.Συνηθως του Arnova8G2,BSG και του cstark ειναι οι πιο δημοφιλεις.Εχουν τα περισσοτερα features και δουλευουν απροβληματιστα.

Καλησπέρα,

κατέβασα την εφαρμογή Camera με αριθμό έκδοσης 6.2.024.239729896.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή από ότι καταλαβαίνω καθώς δεν έχω ασχοληθεί με τις gcam, είναι η GCAM ported για το Nokia 8.

Λειτουργούν όλα (μπρος, πίσω, flash, HDR+, NightSight, UHD 4K 30fps etc) και δεν χρειάστηκε να πειράξω τίποτα από τις ρυθμίσεις.

Στις σύνθετες ρυθμίσεις από ότι είδα έχει μοντέλο Pixel 3 XL για την πίσω και Nexus 6P για την μπροστινή.

Τους Arnova, BSG και cstark δεν τους είδα πουθενά.

Έχει και σταθεροποίηση βίντεο που δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

Να τη βγάλω και να ψάξω μια από τις εκδόσεις των DEV ή να κρατήσω αυτή;

Ξέρει κανείς;

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Τους Arnova, BSG και cstark δεν τους είδα πουθενά.

Έχει και σταθεροποίηση βίντεο που δείχνει να λειτουργεί κανονικά.

Να τη βγάλω και να ψάξω μια από τις εκδόσεις των DEV ή να κρατήσω αυτή;

Ξέρει κανείς;

 

Οι devs αυτοι (και οχι μονο αυτοι , αλλα αυτοι οι 3 κανουν την περισσοτερη δουλεια) , παιρνουν την gcam απο τα pixels και την πειραζουν για να παιζουν σε αλλες συσκευες.Γιατι ως γνωστον το gcam αυτουσιο παιζει μονο στα pixels και πουθενα αλλου.

Αφου αυτοι οι 3 την πειραζουν και βγαζουν μια εκδοση του προγραμματος που παιζει σε διαφορες συσκευες, πανε οι υπολοιποι και παιρνουν αυτο που εβγαλαν οι 3 αυτοι και το τροποποιουν οπως τους βολευει και βγαζουν δικια τους εκδοση.Για αυτο σε πολλες εκδοσεις θα δεις στην ονομασια τους "b-s-g.based" για παραδειγμα για να δηλωσει οτι στηριχτηκε σε καποια εκδοση του BSG και εβγαλε την δικια του.

Οι ρυθμισεις που ειδες και αναφερανε "pixel 3xl" ή "nexus 6p" ειναι φυσιολογικες μιας και μιλαμε για προγραμμα που παιζει σε pixel κινητο.Δεν θα δεις το ονομα των devs εκει μεσα.Εχουν βαλει πολλοι απο αυτους διαφορες δικες τους ρυθμισεις και υπομενου μεσα στο προγραμμα αλλα οι συγκεκριμενες ρυθμισεις δεν προκειται να εχουν το ονομα των devs σαν επιλογη :)

 

Με λιγα λογια βρες μια εκδοση οποιουδηποτε dev που να σου λειτουργει απροβληματιστα και μεινε σε αυτην.Βεβαια ριχνε ματιες για νεες εκδοσεις ή νεα features .Εχω δει για παραδειγμα εκδοσεις που εχουν focus tracking...ξερεις να κλικαρεις ενα σημειο για focus και οσο και να κουνας το κινητο , το focus να παραμενει σταθερο στο σημειο αυτο...

Βαζουν συχνα νεα features...οποτε...παντα να τσεκαρεις για καινουργιες εκδοσεις...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ. Θα μείνω με αυτή τη gcam που κατέβασα λοιπόν μιας και όλα λειτουργούν σωστά χωρίς bugs. Καλή συνέχεια .
billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια έκδοση gcam που είναι για το N7plus, αλλά λειτουργεί κανονικά και στο Nokia 8. Ακόμα και το slow motion....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

[codeΠας εδω και διαλεγεις.Συνηθως του Arnova8G2,BSG και του cstark ειναι οι πιο δημοφιλεις.Εχουν τα περισσοτερα features και δουλευουν απροβληματιστα.][/code] Κατεβασα του Arnova8G2 και μου αρεσε πολυ. Εβγαλα καποιες φωτο και τις εστειλα σε φιλους αλλα ολοι μου ειπαν (χωρις να ξερουν ) οτι η στοκ ειναι καλυτερη. Εμενα βεβαια μου αρεσε η gcam γιατι πιστευω οτι αποδιδει τα χρωματα καλυτερα , και ενα παραξενο που μου αρεσε ειναι οτι η gcam ειναι πιο οικονομικη. Δλδ , η στοκ απο τα 13mp χρειαστηκε 7 για να φτιαξει την φωτο ενω h gcam 4mp και κατα την αποψη μου ειναι καλυτερη , αρα περικοπη δεν εχει, για λογους οικονομιας . θελω να σε ρωτησω επειδη πηγα να κατεβασω και την BSG , δεν γινεται γιατι το βλεπει σαν αναβαθμιση ; η κατι δεν κανω καλα εγω; Παντως σε ευχαριστω και συντομα θα ανεβασω φωτο για να δουμε τι καναμε.
Link to comment
Share on other sites

θελω να σε ρωτησω επειδη πηγα να κατεβασω και την BSG , δεν γινεται γιατι το βλεπει σαν αναβαθμιση ; η κατι δεν κανω καλα εγω; .

 

Αν τα αρχεια εχουν την ιδια ονομασια (το ιδιο αναγνωριστικο που "βλεπει" το συστημα , δεν αναφερομαι στην ονομασια του αρχειου) , θα προσπαθησει να τα περασει το ενα πανω στο αλλο , οποτε και λογικο να το βλεπει σαν αναβαθμιση.Δεν μπορεις να κανεις πολλα για αυτο.Απλα θα σβηνεις το ενα , θα εγκαθιστας το αλλο και παει λεγοντας.

Για να κανεις συγκριση gcam με stock , βγαλε το ιδιο "θεμα" την ιδια στιγμη (με τις ιδιες συνθηκες φωτισμου κλπ δηλ) ...επισης προσπαθησε και δυσκολες συνθηκες για να συγκρινεις.

Δοκιμασε και ληψεις με χαμηλο φωτισμο , οπως επισης το night mode σε χαμηλο ή σχεδον μηδαμινο φωτισμο...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

καλημερα προχωρησα στην διαδικασια που ανεφεραν οι συμφορουμιτες και ολοκληρώθηκε επιτυχως ...δυστηχως το προβλημα με την πυξιδα δεν διορθώθηκε μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα προχωρησα στην διαδικασια που ανεφεραν οι συμφορουμιτες και ολοκληρώθηκε επιτυχως ...δυστηχως το προβλημα με την πυξιδα δεν διορθώθηκε μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;

 

Δεν φαίνεται να διορθώθηκε ούτε στη 5.150, άρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα προχωρησα στην διαδικασια που ανεφεραν οι συμφορουμιτες και ολοκληρώθηκε επιτυχως ...δυστηχως το προβλημα με την πυξιδα δεν διορθώθηκε μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;

 

Δεν φαίνεται να διορθώθηκε ούτε στη 5.150, άρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

 

Άρα δηλαδή ευτυχώς που μου έπεσαν πολλές δουλειές τελευταία και δε βρήκα το χρόνο να αναβαθμίσω στην τελευταία Pie, γιατί είχα πεισθεί ότι θα είχαμε μια τελευταία απροβλημάτιστη έκδοση λογισμικού. Τελικά ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Επομένως το κινητό στην τελευταία έκδοση που πιθανότατα θα πάρει (θεωρώ απίθανο να πάρει Android Q) , μένει επισήμως με χαλασμένη πυξίδα. Άψογα, καταπληκτικά κυρία Νοkia. Μαύρο από μένα η εταιρία πλέον. Θα το κρατήσω όσους μήνες το κρατήσω ακόμα, και για επόμενη αγορά πάμε για άλλες πολιτείες.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εκδοση ιουνιου ομως σε 5.150??

 

Για μένα ούτε εκεί, αλλά ποτέ δεν με πείραξε, αφού η πλοήγηση λειτουργεί κανονικά άμα ξεκινήσεις να κινείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για εσάς, στο κινητό της γυναίκας μου δε βλέπω να υπάρχει θέμα με τη πυξίδα.

Έχω βάλει χειροκίνητα την 150 και δόξα τω Θεώ όλα λειτουργούν μια χαρά.

 

______________________

legriTV on YouTube

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την 150 που έχω περάσει χειροκίνητα δεν είχα πρόβλημα μέχρι σήμερα που η πυξίδα έκανε τα δικά της.μετα από αρκετή ώρα όμως επανήλθε.περιεργα πράγματα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...