Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με την φωτεινότητα στην 9 ή μόνο εγώ;

Στην 8 λειτουργούσε ΑΨΟΓΑ ενώ τώρα παρόλο που το έχω στο αυτόματο, ακόμα και αν αλλάξω ρύθμιση κάνει του κεφαλιού του την επόμενη φορά που θα το ανοίξω (πάντα στο ίδιο περιβάλλον / φως).

 

Επίσης θεωρώ βλακεία πως λειτουργεί τώρα η σίγαση ή δόνηση.

Το έκαναν πιο σύνθετο χωρίς λόγο.

 

Εγώ έχω το άλλο πρόβλημα. Το πηγαίνω χειροκίνητα τέρμα χαμηλά όταν ξαπλώσω που εννοείται υπάρχει απόλυτο σκοτάδι και αυτό επιστρέφει μόνο του στην αρχική θέση που ήταν πριν. Και για να μείνει εκεί που το θέλω επαναλαμβάνω την κίνηση αυτή 6-7 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έστρωσε ο φωτισμός από μόνος του! Χαμηλώνει λίγο σε χαμηλό φωτισμό αλλά δεν με ενοχλεί. Χαμηλώνει όσο πρέπει.

 

Άσχετο με το προηγούμενο. Εδώ λέει ότι και η μπροστινή κάμερα έχει φακούς Zeiss, κάτι που δεν το λένε πουθενά στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Όπως πχ στο 7plus.

https://www.gsmarena.com/nokia_8_announced_its_dual_camera_boasts_zeiss_lens_and_ozo_audio-news-26787.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θεωρώ βλακεία πως λειτουργεί τώρα η σίγαση ή δόνηση.

Το έκαναν πιο σύνθετο χωρίς λόγο.

Με ποιο τρόπο λειτουργεί τώρα δηλαδή;

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τυχόν αλλαγές γιατί τους ήχους μου τους αλλάζω με εφαρμογή προφίλ ήχου (αυτή εδώ, το έχω κάνει να δουλεύει όπως τα παλιά κλασικά νόκια), και με απασχολεί αν δε λειτουργεί όπως πρέπει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο λειτουργεί τώρα δηλαδή;

Με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τυχόν αλλαγές γιατί τους ήχους μου τους αλλάζω με εφαρμογή προφίλ ήχου (αυτή εδώ, το έχω κάνει να δουλεύει όπως τα παλιά κλασικά νόκια), και με απασχολεί αν δε λειτουργεί όπως πρέπει.

Προσωπικά προτιμούσα που πριν απλά by default όταν χαμήλωνες την ένταση την χαμήλωνε ανάλογα το που "βρισκόσουν". Πχ αν έπαιζε μουσική, χαμήλωνε την ένταση των πολυμέσων, διαφορετικά χαμήλωνε την ένταση του ήχου κλήσης κλπ. Οπότε απλά έριχνα τέρμα την ένταση και το άφηνα στη δόνηση ή στο αθόρυβο όπως κάνω τόσα χρόνια σε όσα τηλέφωνα έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Τώρα στην 9, by default, χαμηλώνει την ένταση των πολυμέσων και από πάνω σου βγάζει ένα εικονίδιο για να επιλέξεις μεταξύ αθόρυβου, δόνησης ή ήχου

 

Επίσης όσο αφορά την φωτεινότητα σίγουρα λειτουργεί χειρότερα και προσωπικά το θεωρώ εκνευριστικό.

Ακόμα και αν ορίσω εγώ ότι την θέλω πχ στην μέση, την επόμενη φορά, στο ίδιο περιβάλλον με ίδιο φωτισμό θα κάνει τα δικά του, ενώ πριν οι φορές που πείραζα την φωτεινότητα ήταν μετρημένες στα δάκτυλα σε σχέση με τώρα που την ρυθμίζω όλη την ώρα. Αναφέρομε πάντα με ενεργή την αυτόματη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η ενημέρωση ασφαλείας Ιανουαρίου τα βελτιώσει όλα αυτά, δεν ξέρω.

Κοντεύει Φεβρουάριος κι ακόμα να έρθει στις συσκευές μας!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση Ιανουαρίου ήρθε όμως την αυτόματη φωτεινότητα δεν την βελτίωσε η οποία όντως είναι σπαστική.
Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση Ιανουαρίου ήρθε όμως την αυτόματη φωτεινότητα δεν την βελτίωσε η οποία όντως είναι σπαστική.

Τώρα την κατεβάζω εγώ. Ως εκείνη την ώρα δεν μου είχε έρθει τίποτα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

είδατε καμία αλλαγή ως προς τα ζητήματα της 9 μετά την εγκατάσταση της ενημέρωσης ασφαλείας Ιανουαρίου στη συσκευή;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

είδατε καμία αλλαγή ως προς τα ζητήματα της 9 μετά την εγκατάσταση της ενημέρωσης ασφαλείας Ιανουαρίου στη συσκευή;

 

Προσωπικά καμιά αλλαγή. Όλα όπως πριν

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποια πιο αμεσότητα στο άνοιγμα του browser βλέπω! Τα υπόλοιπα όπως ήταν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς να την βάλεις κάτω κάτω μαζί με τις επαφές και κλήσεις; Δεν ξέρω πως πάνε εκεί οι εφαρμογές! :(

Ήθελα να το κάνω αλλά δεν μπόρεσα!

Aν εννοεις αυτο...

Link to comment
Share on other sites

https://www.flickr.com/gp/131538785@N07/44c168

Εγώ έτσι τα έχω. Πρέπει να αφαιρεθεί ένα για να μπει άλλο! :(

Στην κάτω σειρά εννοώ.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καμιά αλλαγή. Όλα όπως πριν

 

Το ίδιο και εγώ, όλα όπως ήταν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το Nokia 8 έχει οθόνη με επικάλυψη γυαλιού Corning Gorilla Glass 5.

https://www.gsmarena.com/nokia_8-8522.php

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio)

Resolution 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 5

 

Στην πράξη μάλλον δεν έχει:

 

https://www.corning.com/gorillaglass/worldwide/en/full-product-list.html

Nokia: Nokia Lumia 830, Nokia Lumia 735, Nokia Lumia 730, Nokia Lumia 2520, Nokia X7, Nokia T7-00, Nokia Oro, Nokia N9, Nokia N8, Nokia Lumia 928, Nokia Lumia 92,5 Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 900, Nokia Lumia 822, Nokia Lumia 81,0 Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 625, Nokia E7, Nokia E6, Nokia C7, Nokia C6, Nokia Astound (T-Mobile US), Nokia 808, Nokia 801T, Nokia 702T, Nokia 701, Nokia 700, Nokia Asha 503, Nokia Lumia Icon

 

Πουθενά στη λίστα δεν υπάρχει συσκευή της HMD...Ίσως η επικάλυψη να είναι "τύπου" Gorilla Glass.

Τα συμπεράσματα δικά μας...

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το Nokia 8 έχει οθόνη με επικάλυψη γυαλιού Corning Gorilla Glass 5.

https://www.gsmarena.com/nokia_8-8522.php

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio)

Resolution 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 5

 

Στην πράξη μάλλον δεν έχει:

 

https://www.corning.com/gorillaglass/worldwide/en/full-product-list.html

Nokia: Nokia Lumia 830, Nokia Lumia 735, Nokia Lumia 730, Nokia Lumia 2520, Nokia X7, Nokia T7-00, Nokia Oro, Nokia N9, Nokia N8, Nokia Lumia 928, Nokia Lumia 92,5 Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 900, Nokia Lumia 822, Nokia Lumia 81,0 Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 710, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1320, Nokia Lumia 1520, Nokia Lumia 625, Nokia E7, Nokia E6, Nokia C7, Nokia C6, Nokia Astound (T-Mobile US), Nokia 808, Nokia 801T, Nokia 702T, Nokia 701, Nokia 700, Nokia Asha 503, Nokia Lumia Icon

 

Πουθενά στη λίστα δεν υπάρχει συσκευή της HMD...Ίσως η επικάλυψη να είναι "τύπου" Gorilla Glass.

Τα συμπεράσματα δικά μας...

 

Δεν είμαι ειδικός άλλα ούτε και το παίζω έξυπνος. Δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο αυτό που λες. Για πρώτη φορά στην ζωή μου έσπασα οθόνη. Είμαι ψείρας και τα κατάφερα. Έπεσε από 30 πόντους σε λεία επιφάνεια και όχι με δύναμη. Το σήκωσα και ήμουν τόσο σίγουρος ότι δεν έπαθε κάτι που πήγα να το βάλω στην τσέπη κατευθείαν. Και ένιωσα στο χέρι μου κάτι κομματάκια. Το κοιτάω και παθαίνω σοκ. Ακόμα έτσι το έχω. Στο κάτω μέρος της οθόνης να φανταστείς λείπει κομμάτι και βλέπω βίδες μέσα. Έχω βάλει μια θήκη που καλύπτει και τα πλήκτρα κάτω για να μην βλέπω την τρύπα και ανεβάζω πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, κρίμα φίλε μου. Πολύ κρίμα. Προσωπικά μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω λίγο γιατί είδα μια πολύ ανεπαίσθητη αμυχή (ίχνος γρατζουνιάς πιο σωστά) στην οθόνη παρότι είμαι σούπερ ψείρας και έχω βάλει απ' την πρώτη μέρα γυαλάκι και θήκη, γεγονός που μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Να φανταστείς ότι το παλιό μου LG G2 που το χα 4 χρόνια (με γυαλάκι και θήκη βέβαια) δεν έχει το παραμικρό.

Οπότε προβληματίστηκα τι σόι Gorilla Glass 5 μας τσαμπουνάνε ότι έχει το 8 και μπαίνοντας στο site της Corning βρήκα ότι δεν εμφανίζει κανένα μοντέλο της HMD, ούτε φυσικά και το 8.

Οπότε, από που προκύπτει το Gorilla Glass (και μάλιστα 5);

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικό για να μην τρελαινομαστε. Βλέπει κανείς στην λίστα το Lumia 930? Για όσους το είχαν γνωρίζουν, για τους υπόλοιπους αναφέρω ότι ήταν από τα πιο ανθεκτικά και στιβαρά τηλέφωνα που έχουν φτιαχτεί ever. Δοκιμασμένο χωρίς τζαμακι για 2 χρόνια και χωρίς ίχνος γρατζουνιάς. Φορούσε gorilla glass. Δεν το βλέπω στην λίστα.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει σχετικό email στην Corning Glass (για το ****το της υπόθεσης) όπου τους ζητώ να επιβεβαιώσουν αν όντως το Nokia 8 είναι εφοδιασμένο με Gorilla Glass 5. Αν μου απαντήσουν, θα σας μεταφέρω τι μου έγραψαν.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός άλλα ούτε και το παίζω έξυπνος. Δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο αυτό που λες. Για πρώτη φορά στην ζωή μου έσπασα οθόνη. Είμαι ψείρας και τα κατάφερα. Έπεσε από 30 πόντους σε λεία επιφάνεια και όχι με δύναμη. Το σήκωσα και ήμουν τόσο σίγουρος ότι δεν έπαθε κάτι που πήγα να το βάλω στην τσέπη κατευθείαν. Και ένιωσα στο χέρι μου κάτι κομματάκια. Το κοιτάω και παθαίνω σοκ. Ακόμα έτσι το έχω. Στο κάτω μέρος της οθόνης να φανταστείς λείπει κομμάτι και βλέπω βίδες μέσα. Έχω βάλει μια θήκη που καλύπτει και τα πλήκτρα κάτω για να μην βλέπω την τρύπα και ανεβάζω πίεση.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα το κινητό έφαγε την πρώτη του πτώση σε ένα χρόνο που το έχω. Ύψος περίπου 38 πόντοι σε πλακάκι και με την οθόνη κατευθείαν κάτω. Ειλικρινά τρόμαξα, αλλά όταν το κοίταξα αναλυτικά δεν έχει την παραμικρή γρατσουνιά στην οθόνη και όλα δουλεύουν άψογα. Το θέμα είναι πώς θα πέσει.. Ό,τι και αν φοράει.

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει σχετικό email στην Corning Glass (για το ****το της υπόθεσης) όπου τους ζητώ να επιβεβαιώσουν αν όντως το Nokia 8 είναι εφοδιασμένο με Gorilla Glass 5. Αν μου απαντήσουν, θα σας μεταφέρω τι μου έγραψαν.

Το email που έστειλα:

I would kindly like to ask you if mobile phone device model Nokia 8, manufactured for company HMD Global, is equipped with Corning's Gorilla Glass 5 or not.

Και η απάντηση της εταιρείας:

 

Corning® Gorilla® Glass has been designed into more than 6 billion electronic devices.

 

Because of non-disclosure clauses in some of our customer contracts, we cannot identify all the devices that feature Corning® Gorilla® Glass, so we encourage you to contact the manufacturer of your device. If you would like to know which devices do use Gorilla Glass or to learn more, you can visit our website at http://www.CorningGorillaGlass.com.

 

Regards,

The Gorilla Glass Team

 

Διπλωματική εντελώς, περισσότερο σαν έντεχνο όχι μου κάνει δεδομένου ότι παραπέμπει στο σάιτ της Corning όπου δεν εμφανίζονται μοντέλα της HMD...

Τι λέτε;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε;

 

Αν μαζευτούμε και πούμε ότι έχει τη χειρότερη μπαταρία και κλεψίτυπο γυαλί, θα αισθανθείς καλύτερα; Γιατί από τότε που πήρες τη συσκευή στα χέρια σου μόνο γκρίνια θυμάμαι εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Lumia 950XL δεν έχει, το οποίο υποτίθεται έχει Gorilla Glass 4!

https://www.gsmarena.com/microsoft_lumia_950_xl-7263.php

Την προηγούμενη εβδομάδα το κινητό έφαγε την πρώτη του πτώση σε ένα χρόνο που το έχω. Ύψος περίπου 38 πόντοι σε πλακάκι και με την οθόνη κατευθείαν κάτω. Ειλικρινά τρόμαξα, αλλά όταν το κοίταξα αναλυτικά δεν έχει την παραμικρή γρατσουνιά στην οθόνη και όλα δουλεύουν άψογα. Το θέμα είναι πώς θα πέσει.. Ό,τι και αν φοράει.

Κι εμένα από το ίδιο περίπου ύψος έπεσε σε πλακάκια με το τζαμί κάτω και δεν έπαθε το παραμικρό!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν μαζευτούμε και πούμε ότι έχει τη χειρότερη μπαταρία και κλεψίτυπο γυαλί, θα αισθανθείς καλύτερα; Γιατί από τότε που πήρες τη συσκευή στα χέρια σου μόνο γκρίνια θυμάμαι εδώ μέσα.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του. Αν δεν σου αρέσει η γνώμη μου, μην την διαβάζεις και προσπέρασέ την.

Αν θεωρείς ότι προβοκάρω το θέμα, ζήτα από το διαχειριστή να με αποβάλλει απ' τη συζήτηση.

Δε σου δίνω ωστόσο κανένα δικαίωμα να μου επιτίθεσαι και να μου απευθύνεσαι με τέτοιο απαξιωτικό τρόπο.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...