Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

FTR, τα xiaomi είχαν κανονικά επιλογή για να λειτουργεί το ξυπνητήρι με σβηστή συσκευή. Οπότε δεν νομίζω να έχει να κάνει ούτε με το hw ούτε με το software. Απλά δεν το εφάρμοσαν (όπως και πολλά άλλα).
Link to comment
Share on other sites

και εγω απο χιαομι εκανα την μεταβαση και παντα το εκλεινα το βραδυ και το πρωι ηταν ολα καλα με το ξυπνητηρι.

 

Βρε βαρια κοιμαμε αλλα το δοκιμαζω ολο το απογευμα μπροστα μου με ξυπνητηρια και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν δεν κάνω λάθος αυτό το πρόβλημα με το ξυπνητήρι έχει να κάνει με τον snapdragon επεξεργαστή. Λογικά το xiaomi που είχες ήταν με media tek
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και εγω απο χιαομι εκανα την μεταβαση και παντα το εκλεινα το βραδυ και το πρωι ηταν ολα καλα με το ξυπνητηρι.

 

Βρε βαρια κοιμαμε αλλα το δοκιμαζω ολο το απογευμα μπροστα μου με ξυπνητηρια και τιποτα...

 

Έτσι δουλεύουν οι περισσότερες σύγχρονες συσκευές, δεν είναι πρόβλημα. Όπως ειπώθηκε ήδη, αν θέλεις το βάζεις σε airplane mode αντί να το κλείσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν δεν κάνω λάθος αυτό το πρόβλημα με το ξυπνητήρι έχει να κάνει με τον snapdragon επεξεργαστή. Λογικά το xiaomi που είχες ήταν με media tek

δεν έχει σχέση,και με snap γίνεται στα xiaomi ακόμα

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Έκανα μετάβαση από galaxy s7 και νομίζω το μετάνιωσα . Οι φωτό που βγάζει μοιάζουν με φωτό από redmi 4. Πολύ ξενερωμενος είμαι. Έχω όμως να κάνω 3ερωτηματα.

1. Ποια gcam χρησιμοποιείται; Είναι εύκολο να μου δώσετε ένα λινκ παρακαλώ ;

2. Όταν μου έρχεται μια ειδοποίηση πχ σε viber υπάρχει δυνατότητα να φαίνεται νούμερο αντί για τελεία? Πάντα για στοκ μιλάμε .

3. Έχετε βρει κάποια λύση για αντικατάσταση της έλειψες του notification led?

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Έκανα μετάβαση από galaxy s7 και νομίζω το μετάνιωσα . Οι φωτό που βγάζει μοιάζουν με φωτό από redmi 4. Πολύ ξενερωμενος είμαι. Έχω όμως να κάνω 3ερωτηματα.

1. Ποια gcam χρησιμοποιείται; Είναι εύκολο να μου δώσετε ένα λινκ παρακαλώ ;

2. Όταν μου έρχεται μια ειδοποίηση πχ σε viber υπάρχει δυνατότητα να φαίνεται νούμερο αντί για τελεία? Πάντα για στοκ μιλάμε .

3. Έχετε βρει κάποια λύση για αντικατάσταση της έλειψες του notification led?

 

Μπορω να πω οτι η αισθηση γρηγοραδας ειναι παρομοια με το s7 exynos αλλωστε και geekbench να τρεξεις στο single core παρομοια ειναι τα αποτελεσματα (εκει τρεχουν οι παραπανω μη gaming εφαρμογες) . Η οθονη ομως του nokia στεκεται καλα σε σχεση με του s7. Η καμερα του s7 οντως καλυτερη .Το s7 που το χω ακομα (το δωσα στην κορη μου και στους 20 μηνες μου αλλαξανε μητρικη και μπαταρια μεσα στην εγγυηση ευτυχως) τωρα στην τριετια περιπου ειναι σαν καινουριο λολ

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει slider για τη ρύθμιση της φωτεινότητας στην κούνια ταγών ειδοποιήσεων;

 

Είναι δυνατόν αντί για την κουκίδα να εμφανίζονται αριθμητικά οι ειδοποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

-Δεν μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο με το pc(windows 10) για να μεταφέρω αρχεία

Το αναγνωρίζει ως MTP USB συσκευή,αλλά μόλις πάς να ανοίξεις τον φάκελο αρχείων του κινητού χάνεται η σύνδεση σαν να το αποσυνδέεις(το δοκίμασα σε όλες τις θύρες)

Την πρώτη φορά μου έβγαλε κι ένα cd-rom,mount με drivers,αλλά δεν πρόλαβα να τους εγκαταστήσω γιατί αποσυνδέθηκε και πάλι μόνο του,έκτοτε εμφανίζει κάποιες φορές αυτό το cd-rom χωρίς περιεχόμενα όμως

 

Κάθε φορά που συνδέω το κινητό,έχει ως επιλογή την φόρτιση και το γυρνάω σε μεταφορά αρχείων αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα.Στην μόνη λειτουργία που συνδέεται χωρίς πρόβλημα,είναι για μεταφορά φωτογραφιών,αλλά δεν εμφανίζει κανένα άλλο είδος αρχείων για μεταφορά από το τηλέφωνο παρά μόνο τις φωτογραφίες.Xρησιμοποιώ το "μαμά" καλώδιο

 

-Δεν έχω εγκαταστήσει κανενός είδους εφαρμογή για την κάμερα,είναι όπως ήρθε και απλά έκανα όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις του συστήματος.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιωθεί η κάμερα(update,εφαρμογή);

Link to comment
Share on other sites

-Δεν μπορώ να συνδέσω το τηλέφωνο με το pc(windows 10) για να μεταφέρω αρχεία

Το αναγνωρίζει ως MTP USB συσκευή,αλλά μόλις πάς να ανοίξεις τον φάκελο αρχείων του κινητού χάνεται η σύνδεση σαν να το αποσυνδέεις(το δοκίμασα σε όλες τις θύρες)

Την πρώτη φορά μου έβγαλε κι ένα cd-rom,mount με drivers,αλλά δεν πρόλαβα να τους εγκαταστήσω γιατί αποσυνδέθηκε και πάλι μόνο του,έκτοτε εμφανίζει κάποιες φορές αυτό το cd-rom χωρίς περιεχόμενα όμως

 

Κάθε φορά που συνδέω το κινητό,έχει ως επιλογή την φόρτιση και το γυρνάω σε μεταφορά αρχείων αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα.Στην μόνη λειτουργία που συνδέεται χωρίς πρόβλημα,είναι για μεταφορά φωτογραφιών,αλλά δεν εμφανίζει κανένα άλλο είδος αρχείων για μεταφορά από το τηλέφωνο παρά μόνο τις φωτογραφίες.Xρησιμοποιώ το "μαμά" καλώδιο

 

-Δεν έχω εγκαταστήσει κανενός είδους εφαρμογή για την κάμερα,είναι όπως ήρθε και απλά έκανα όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις του συστήματος.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιωθεί η κάμερα(update,εφαρμογή);

 

Για την κάμερα,κατέβασε την κάμερα που έχει ποσταρει ο φίλος δύο ποστ πιο πίσω. Θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιό απ' όλα για την κάμερα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Την πάνω πάνω. Την πιο καινούρια κατέβασε.

Αυτό το αρχείο μπορεί να βλάψει τη συσκευή σας, μου γράφει και το ακύρωσα! :(

Έτσι γράφει σε όλους;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό το αρχείο μπορεί να βλάψει τη συσκευή σας, μου γράφει και το ακύρωσα! :(

Έτσι γράφει σε όλους;

Προτείνω του Arnova8G2 και όχι δεν μπορεί να βλάψει τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω του Arnova8G2 και όχι δεν μπορεί να βλάψει τη συσκευή σου.

Αυτό ακριβώς πήγα να κατεβάσω και μου έγραψε ότι το αρχείο μπορεί να βλάψει τη συσκευή σας!

Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς πήγα να κατεβάσω και μου έγραψε ότι το αρχείο μπορεί να βλάψει τη συσκευή σας!

Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά;

 

Ο,τιδηποτε πας να εγκαταστήσεις εκτός του play store, θεωρείται ανεπίσημη πηγή και πετάει αυτό το μήνυμα. Όταν ξέρουμε τι κάνουμε, όπως στην προκειμένη περίπτωση, το αγνοούμε και συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος του Nokia 8 4/64 και εδώ και 5 μήνες του Nokia 8 6/128. Φοβερή συσκευή, δυνατό hardware, αλλά λίγο απoγοητευτική η αντιμετώπιση από την HMD. Το γεγονός ότι ακόμη με την κάμερα δεν έχουν κάνει καμία αξιόλογη κίνηση είναι το πρώτο μείον. Επίσης, ναι μεν τηρούν τις υποσχέσεις τους με τις αναβαθμίσεις ανά μήνα, αλλά δεν εντυπωσιάζουν και κανέναν μας με την λογική τους. Νεότερες κατώτερου επιπέδου συσκευές αναβαθμίστηκαν σε pie κι εμείς ακόμη περιμένουμε. Ακόμη σκέφτομαι μήπως βιαστήκαμε στην αγορά ή αν πρέπει να πορευτούμε ως αυτάρκεις με αυτό που έχουμε (και με όσα δεν θα έχουμε...). Edited by fantomXxXx

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά ώρα μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό ότι το τηλέφωνο βρίσκεται στο κατάστημα και το απόγευμα θα περάσω να το παραλάβω. Για να δούμε.

Τελικά όλα καλά με το τηλέφωνο. Παρέλαβα Παρασκευή απόγευμα. Μετέφερα όλες τις εφαρμογές από το παλιό μέσω της αντίστοιχης λειτουργίας της Google. To Σάββατο εγκατέστησα και νέα SIM (η παλιά ήταν microSD οπότε μόνο με χειρουργείο ερχόταν σε nanoSD) και δοκίμασα κλήσεις κλπ, όλα καλά κι εκεί. Συνολικά η εμπειρία χρήσης αυτές τις πρώτες 2 μέρες είναι σαφώς θετική (έχοντας πρόσφατη και την εμπειρία από χρήση του Xiaomi Redmi Note 4X για τη σύζυγο, είναι ένα κλικ πιο smooth και γρήγορο το 8, όπου το Note 4X με τη σειρά του ήταν αρκετά πιο smooth από το LG G2 που είχα) και για τα λεφτά που έδωσα (159 ευρώ με την επιστροφή της κάρτας) εννοείται πως είναι super value for money η συσκευή.

Οθόνη εξαιρετική, ταχύτητες άψογες, δε φαίνεται να έχει περιττές εφαρμογές/λειτουργίες, κάμερα ικανοποιητική (δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα) αλλά όχι κάτι ανάλογα εξαιρετικό σε σχέση με τους άλλους τομείς της συσκευής. Τα μόνα σημεία που παρατήρησα έχουν να κάνουν με την ένταση του ήχου κατά τη συνομιλία από το μεγάφωνο της συσκευής που θα την ήθελα λίγο πιο δυνατή στην τέρμα ρύθμιση (σε θορυβώδες περιβάλλον είναι οριακή), ενώ επίσης έχω την αίσθηση ότι σε δημόσια wifi μου έκανε πιο πολλές αποσυνδέσεις σε streaming (youtube) σε σχέση με το παλιό μου LG (μιλάμε πάντα για συγκεκριμένα μαγαζιά όπου έχω σαφή εικόνα της συμπεριφοράς του LG στο Wifi).

Η μπαταρία τέλος μου φαίνεται αναμενόμενα ικανοποιητική για το μέγεθός της και τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου, αν όχι λίγο καλύτερη από ότι είχα κατά νου με βάση το μέγεθός της (3090maH). To φόρτισα τελευταία φορά χθες Κυριακή το πρωί (12:00) και σήμερα το πρωί 22 ώρες μετά, είμαι στο 70% με ανοιχτά όλη μέρα wifi/δεδομένα, περίπου 20 λεπτά τηλ. κλήσεων και 1,5 ώρα σερφάρισμα/youtube.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς, ειδικά όπως έγραψες σε αυτά τα χρήματα είναι απλά... ασυναγώνιστο!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Επίσης ξέχασα να αναφέρω, ότι στην αίσθηση η συσκευή δεν δείχνει καθόλου το παραπάνω βάρος (20 γραμ.) σε σχέση με το LG G2 που είχα πριν και γενικά φαίνεται πιο βολική στο χέρι από όσο φοβόμουν λόγω του μικρότερου μεγέθους του μέχρι τώρα τηλεφώνου μου. Στο θέμα της φόρτισης, προς το παρόν την φορτίζω με έναν καλό φορτιστή της Blitzwolf που έχω ο οποίος διαθέτει το πρότυπο ταχείας φόρτισης Qualcomm Quick Charge 3.0. Γενικά ωστόσο, είμαι της λογικής της αργής φόρτισης εφόσον δε βιαζόμαστε, από την άποψη της μακροζωίας της μπαταρίας, οπότε στο επόμενο διάστημα μάλλον θα ξεκινήσω να τη φορτίζω με έναν φορτιστή Xiaomi ο οποίος δίνει 1Α ρεύμα.

Διαφωνείτε ή συμφωνείτε; Εσείς σε τι ποσοστό περιμένετε να πέσει η στάθμη της μπαταρίας για να τη συνδέσετε στο φορτιστή;

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Με έναν φορτιστή 1.5Α φορτίζω καθημερινά το πρωί συνήθως, μεταξύ 40-85 τοίς εκατό ,μου φτάνει άνετα και μου περισσεύει να περάσω όλη μου την μέρα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Με έναν φορτιστή 1.5Α φορτίζω καθημερινά το πρωί συνήθως, μεταξύ 40-85 τοίς εκατό ,μου φτάνει άνετα και μου περισσεύει να περάσω όλη μου την μέρα.

Άλλο ρωτάει. Πόσο την αφήνουμε να πέσει για να την φορτίσουμε.

Εγώ προσωπικά γύρω στο 15% αφήνω την μπαταρία να πέσει και μετά την φορτίζω.

 

Είδα κι αυτό πρίν λίγο:

https://gr.gizchina.com/2018/12/03/nokia-8-android-9-pie-update-delayed/

https://www-androidauthority-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.androidauthority.com/android-9-0-update-880718/amp/?amp_js_v=a2&amp_gsa=1&usqp=mq331AQHCAFYAYABAQ%3D%3D#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=%CE%91%CF%80%CF%8C%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.androidauthority.com%2Fandroid-9-0-update-880718%2F

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...