Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κάνει κάποιος το τρικ με την ενεργοποίηση σε άλλη συμβατή συσκευή και δεν παίζει?

Η μήπως το λες χωρίς να έχεις καταλάβει τι πρέπει να κάνεις και με τα άλλα xiaomi για να παίξει?

 

Η κάρτα μου έχει ενεργοποιημένο το VoLTE ήταν για λίγο καιρό σε Samsung S8 στο οποίο είχα κανονικά VoLTE . Και στο Redmi Note 4 της γυναίκας μου παίζει κανονικά το VoLTE με την κάρτα μου. Στο Redmi Note 5 δυστυχώς δεν παίζει δοκιμασμένο με πολλές δοκιμές. Μια χαρά έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι που με ενοχλεί 2-3 μερες τώρα που το έχω είναι το ότι αντανακλά έντονα το εξωτερικό φως με αποτέλεσμα να γίνεται σαν καθρεφτης κ καλα-καλά να μη μπορω να διαβάσω... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Μήπως φταίει το tempered glass που μου στειλανε δώρο κ έβαλα??
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε κάποια σκρουτζομαγαζα που λένε 1 χρόνο εγγύηση. Κανονικά ότι ηλεκτρονικό είναι στην ευρωπαϊκή ένωση δεν έχει 2 χρόνια εγγύηση?
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά 2 χρόνια θα έπρεπε. Υπάρχουν μαγαζιά που τα δίνουν τα 2 χρόνια, αν ψάξεις καλύτερα!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι που με ενοχλεί 2-3 μερες τώρα που το έχω είναι το ότι αντανακλά έντονα το εξωτερικό φως με αποτέλεσμα να γίνεται σαν καθρεφτης κ καλα-καλά να μη μπορω να διαβάσω... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Μήπως φταίει το tempered glass που μου στειλανε δώρο κ έβαλα??

 

Μπά, το ίδιο έπαθα εγώ σήμερα που προσπαθούσα να διαβάσω καθισμένος σε εξωτερικό χώρο. Και η φωτεινότητα χαμηλή, το mido μου νομίζω ήταν ποιο φωτεινό. Και δεν έχω γυαλί στην οθόνη.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά 2 χρόνια θα έπρεπε. Υπάρχουν μαγαζιά που τα δίνουν τα 2 χρόνια, αν ψάξεις καλύτερα!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Ειδα ότι υπάρχουν μαγαζιά που δίνουν 2 χρόνια. Απλά ρωτάω δε θα έπρεπε κανονικά να δίνουν όλα 2 χρόνια βάση νομοθεσίας?

Link to comment
Share on other sites

Μπά, το ίδιο έπαθα εγώ σήμερα που προσπαθούσα να διαβάσω καθισμένος σε εξωτερικό χώρο. Και η φωτεινότητα χαμηλή, το mido μου νομίζω ήταν ποιο φωτεινό. Και δεν έχω γυαλί στην οθόνη.

 

ωχ, ζόρικα τότε. Είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά 2 χρόνια θα έπρεπε. Υπάρχουν μαγαζιά που τα δίνουν τα 2 χρόνια, αν ψάξεις καλύτερα!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Λίγα δίνουν δύο χρόνια . εγώ προτίμησα να δώσω 10-15 ευρω παραπανω κ να το παρω απο σκρουτζομάγαζο με δύο χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις χώρα Ινδία δουλεύει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και Ινδία που το έβαλα δεν δουλεύει rom 9.5.19

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο και συγκεκριμένα με το προσωπικό λεξικό. Δε βρίσκω ουτε επιλογή να κάνω sync απο το παλιό μου ρεντμι 2 ουτε μπορώ να αποθηκευσω νέες λέξεις.. Δοκίμασα να κατεβάσω και άλλες εφαρμογές αλλά δεν δουλευει. Συν ότι στην εφαρμογή που κατεβασα οι κλίσεις στα ελληνικά είναι ένα χαλί και δε μπορώ να τα αλλάζω. Βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το πληκτρολόγιο και συγκεκριμένα με το προσωπικό λεξικό. Δε βρίσκω ουτε επιλογή να κάνω sync απο το παλιό μου ρεντμι 2 ουτε μπορώ να αποθηκευσω νέες λέξεις.. Δοκίμασα να κατεβάσω και άλλες εφαρμογές αλλά δεν δουλευει. Συν ότι στην εφαρμογή που κατεβασα οι κλίσεις στα ελληνικά είναι ένα χαλί και δε μπορώ να τα αλλάζω. Βοήθεια!

 

μιλάμε για το ίδιο πληκτρολόγιο και στις 2 συσκευές ;

 

gboard ; swiftkey ; (δε θυμάμαι ποιο έχει , υποθέτω το gboard, μήπως στο redmi 2 σου είχε "πειραγμένη ρομ" και άρα κατά μεγάλη πιθανότητα και swiftkey ; )

 

ποιες εφαρμογές κατέβασες και τι δε δουλεύει ; προφανώς το κάθε πληκτρολόγιο έχει και το δικό του λεξικό και αν έχει επιλογή για sync Θα πρέπει να το έχεις ορίσει εσύ (όχι το αν το ένα είχε swiftkey Και τώρα είσαι σε gboard δεν σημαίνει ότι θα είχες και το λεξικό που είχες πριν)

 

κλήσεις ; ποιες κλήσεις ;

αυτό το άσχετο άγχος που δεν έχει να κάνει καν με την συσκευή αλλά γενικά με το android πρέπει να το βγάλετε κάπως :)))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν περίμενα τόσο καλά αποτελέσματα από την κάμερα σε αυτή την κατηγορία τιμής. Ναι έχει και κατά την γνώμη μου πολύ καλό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ'ευχαριστώ πολυ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μου έχει ενεργοποιημένο το VoLTE ήταν για λίγο καιρό σε Samsung S8 στο οποίο είχα κανονικά VoLTE . Και στο Redmi Note 4 της γυναίκας μου παίζει κανονικά το VoLTE με την κάρτα μου. Στο Redmi Note 5 δυστυχώς δεν παίζει δοκιμασμένο με πολλές δοκιμές. Μια χαρά έχω καταλάβει τι πρέπει να κάνω.

Οκ τότε είναι έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

netmonster έχεις βάλει? εχεις δει να συμβαίνει σε εσένα αυτό που συμβαίνει στο redmi plus?

Μιλάω για 4g plus.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε είναι έτσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

netmonster έχεις βάλει? εχεις δει να συμβαίνει σε εσένα αυτό που συμβαίνει στο redmi plus?

Μιλάω για 4g plus.

 

Εχω βαλει NetMonster,και βγαζω 2CA αλλα ουτε 4G+,ουτε το κραταει.

Cosmote/Vodafone εχω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, κάτι που με ενοχλεί 2-3 μερες τώρα που το έχω είναι το ότι αντανακλά έντονα το εξωτερικό φως με αποτέλεσμα να γίνεται σαν καθρεφτης κ καλα-καλά να μη μπορω να διαβάσω... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Μήπως φταίει το tempered glass που μου στειλανε δώρο κ έβαλα??
Αν το τζαμακι που σου έδωσαν είναι από αυτά που καλύπτουν όλη την όψη και κολλάνε μονο περιμετρικά, βγάλ'το και πέταξέ το. Έχω δοκιμάσει δυο, nillkin και mofi, είναι χάλια... Προσωπικά δεν έχω θέμα κατω από ήλιο, οχι οτι είναι κορυφή, αλλά είναι στο μέσω όρο νομίζω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για το ίδιο πληκτρολόγιο και στις 2 συσκευές ;

 

gboard ; swiftkey ; (δε θυμάμαι ποιο έχει , υποθέτω το gboard, μήπως στο redmi 2 σου είχε "πειραγμένη ρομ" και άρα κατά μεγάλη πιθανότητα και swiftkey ; )

 

ποιες εφαρμογές κατέβασες και τι δε δουλεύει ; προφανώς το κάθε πληκτρολόγιο έχει και το δικό του λεξικό και αν έχει επιλογή για sync Θα πρέπει να το έχεις ορίσει εσύ (όχι το αν το ένα είχε swiftkey Και τώρα είσαι σε gboard δεν σημαίνει ότι θα είχες και το λεξικό που είχες πριν)

 

κλήσεις ; ποιες κλήσεις ;

αυτό το άσχετο άγχος που δεν έχει να κάνει καν με την συσκευή αλλά γενικά με το android πρέπει να το βγάλετε κάπως :)))

 

Στο gboard αρχικα και στα 2 κινητά..δοκίμασα και το kika keyboard που είχα στο παλιό πάλι τίποτα.. τώρα έβαλα στο καινούριο το facemoji μπας και αλλά οι κλίσεις που λέω..ο κορέκτορας βάζει ότι κλίσεις να 'ναι..αρσενικά,θυληκά, κάποια δε τα έχει καν κλπ κλπ

 

Η επιλογή για sync δεν υπάρχει. Και επίσης δεν υπάρχει επιλογή να βάλω καινούριες λέξεις στο λεξιλόγιο

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά 2 χρόνια θα έπρεπε. Υπάρχουν μαγαζιά που τα δίνουν τα 2 χρόνια, αν ψάξεις καλύτερα!

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

το kaizershop πάντως το δίνει στον 1 χρόνο

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

το kaizershop πάντως το δίνει στον 1 χρόνο

 

σχεδον ολοι απο το ιντερνετ ( σκρουτζ ) δινουν 1 ετος και καλα δικο τους σερβις ( τρεχα γυρευε δηλαδη )

χιλιες φορες απο κινα παρα απο σκρουτζ.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

το kaizershop πάντως το δίνει στον 1 χρόνο

 

Πλέον, δε μπορώ να ασχοληθώ σοβαρά με το εν λόγω κατάστημα.

 

σχεδον ολοι απο το ιντερνετ ( σκρουτζ ) δινουν 1 ετος και καλα δικο τους σερβις ( τρεχα γυρευε δηλαδη )

χιλιες φορες απο κινα παρα απο σκρουτζ.

 

Χίλιες φορές από Mi store, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολοι απο το ιντερνετ ( σκρουτζ ) δινουν 1 ετος και καλα δικο τους σερβις ( τρεχα γυρευε δηλαδη )

χιλιες φορες απο κινα παρα απο σκρουτζ.

Μην το στέλνουν σε καμία αρβατο, εκεί να δεις τι θα βρούνε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μην το στέλνουν σε καμία αρβατο, εκεί να δεις τι θα βρούνε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

χαχα τα ξερουμε ρε φιλε...το θεμα ειναι να ΜΗΝ σου τυχει !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον, δε μπορώ να ασχοληθώ σοβαρά με το εν λόγω κατάστημα.

 

 

 

Χίλιες φορές από Mi store, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Από kaizershop εγώ είχα πάρα πολύ καλή εμπειρία πριν 1.5 χρόνο πάντως. Δεν ξέρω αν χάλασε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Στο gboard αρχικα και στα 2 κινητά..δοκίμασα και το kika keyboard που είχα στο παλιό πάλι τίποτα.. τώρα έβαλα στο καινούριο το facemoji μπας και αλλά οι κλίσεις που λέω..ο κορέκτορας βάζει ότι κλίσεις να 'ναι..αρσενικά,θυληκά, κάποια δε τα έχει καν κλπ κλπ

 

Η επιλογή για sync δεν υπάρχει. Και επίσης δεν υπάρχει επιλογή να βάλω καινούριες λέξεις στο λεξιλόγιο

 

 

μα είναι καθαρά θέμα λεξικού που προφανώς δεν έχουν το ίδιο τα πληκτρολόγια

το gboard (για μένα) είναι χαζό όσον αφορά το λεξικό και έχει επιλογή να προσθέσεις λέξεις αλλά είναι χωμένη βαθιά στις ρυθμίσεις :)))

 

κάνεις περίεργες επιλογές σε πληκτρολόγια πάντως (μιας και έχεις και πρόβλημα) :))

γιατί δε δοκιμάζεις το απλό και γνωστό (και από το gboard θα έλεγα) swiftkey ;

Link to comment
Share on other sites

μα είναι καθαρά θέμα λεξικού που προφανώς δεν έχουν το ίδιο τα πληκτρολόγια

το gboard (για μένα) είναι χαζό όσον αφορά το λεξικό και έχει επιλογή να προσθέσεις λέξεις αλλά είναι χωμένη βαθιά στις ρυθμίσεις :)))

 

κάνεις περίεργες επιλογές σε πληκτρολόγια πάντως (μιας και έχεις και πρόβλημα) :))

γιατί δε δοκιμάζεις το απλό και γνωστό (και από το gboard θα έλεγα) swiftkey ;

 

Δούλευε η προσθήκη νέων λέξεων αλλά όχι ο συγχρονισμός...μετά απο κάποιο update λογικά δεν υπάρχει ούτε η προσθήκη..δλδ υπάρχει να βάλεις χειροκίνητα μια λέξη αλλά όχι να τη καταχωρήσεις, σαν να λείπει το "ok" ή "Save" κάτι..

https://imgur.com/a/Y5ab0xE

Edited by DjNanos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...