Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα καλό port gcam για miui? Δοκιμάζω το arnova. Παίζει κάνα καλύτερο???

Ευχαριστώ!!

Κοίτα μηνύματα #5040 και 5041 του παρόντος.
Link to comment
Share on other sites

Τα είδα απλά ανέφεραν για aosip... Παίζουν κανονικά και σε miui να υποθέσω?

 

Να μη υποθέτεις

Θέλεις ρουτ κτλ,η ρομ με camera2 api ενεργο,έχει πιο πίσω ένα οδηγό με εντολές από pc κτλ για miui

Link to comment
Share on other sites

Με το volte ενεργοποιημένο και μετά από κλείσιμο και άνοιγμα συσκευής δεν μου ενεργοποιουνται τα δεδομενα ,πρεπει να κλείσω το volte για να μπορέσω να συνδεθώ στο ιντερνετ
Link to comment
Share on other sites

Να μη υποθέτεις

Θέλεις ρουτ κτλ,η ρομ με camera2 api ενεργο,έχει πιο πίσω ένα οδηγό με εντολές από pc κτλ για miui

Δεν ρώτησα αυτό ακριβώς. Ρώτησα εάν έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο καλό port της gcam για MIUI επειδή αυτά που αναφέρετε στα τελευταία post τα δοκιμάσατε σε άλλες ROM. Εσύ ανέφερες το Pixel2Mod-Arnova8G2-V8.3b1.apk και ο dvrith το MGC_5.1.018_Urikill_vXXII.apk

 

Ακολούθησα τον οδηγό που πόσταρε ο drivth στο post #4962 για να ενεργοποιήσω Camera2 API χωρίς root σε MIUI και πέρασα το port που αναφέρεις (Pixel2Mod-Arnova8G2-V8.3b1.apk)

 

Να αλλάξω λίγο την ερώτηση μου. Εάν ένα port της GCAM παίζει σε μια ROM στο RN5 θα παίζει και στις υπόλοιπες ROM στο ίδιο κινητό ή παίζει ρόλο και η ROM (δηλαδή δεν είναι μόνο θέμα ίδιου κινητού/hardware)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα αυτό ακριβώς. Ρώτησα εάν έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο καλό port της gcam για MIUI επειδή αυτά που αναφέρετε στα τελευταία post τα δοκιμάσατε σε άλλες ROM. Εσύ ανέφερες το Pixel2Mod-Arnova8G2-V8.3b1.apk και ο dvrith το MGC_5.1.018_Urikill_vXXII.apk

 

Ακολούθησα τον οδηγό που πόσταρε ο drivth στο post #4962 για να ενεργοποιήσω Camera2 API χωρίς root σε MIUI και πέρασα το port που αναφέρεις (Pixel2Mod-Arnova8G2-V8.3b1.apk)

 

Να αλλάξω λίγο την ερώτηση μου. Εάν ένα port της GCAM παίζει σε μια ROM στο RN5 θα παίζει και στις υπόλοιπες ROM στο ίδιο κινητό ή παίζει ρόλο και η ROM (δηλαδή δεν είναι μόνο θέμα ίδιου κινητού/hardware)

Έχω την εντύπωση ότι πάνω κάτω θα έχει την ίδια συμπεριφορά και σε custom rom.
Link to comment
Share on other sites

Με το volte ενεργοποιημένο και μετά από κλείσιμο και άνοιγμα συσκευής δεν μου ενεργοποιουνται τα δεδομενα ,πρεπει να κλείσω το volte για να μπορέσω να συνδεθώ στο ιντερνετ

Έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις "Φορέας" του APN;

Εάν ναι, βάλτο πάλι στο "Μή ορισμένο"

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με το volte ενεργοποιημένο και μετά από κλείσιμο και άνοιγμα συσκευής δεν μου ενεργοποιουνται τα δεδομενα ,πρεπει να κλείσω το volte για να μπορέσω να συνδεθώ στο ιντερνετ

 

Έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις "Φορέας" του APN;

Εάν ναι, βάλτο πάλι στο "Μή ορισμένο"

 

Σήμερα αντιμετώπισα και γω το παραπάνω πρόβλημα, μάλιστα με το φορέα του APN στο ''μη ορισμένο''. Μετά από δοκιμές η λύση είναι βγει το ims στον ''Τύπο APN'' που είχε συμπληρωθεί σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν στο φορουμ. Να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά το volte χωρίς το ims στον ''Τύπο APN'' και γίνεται κανονικά η ενεργοποίηση δεδομένων.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετώπισα και γω το παραπάνω πρόβλημα, μάλιστα με το φορέα του APN στο ''μη ορισμένο''. Μετά από δοκιμές η λύση είναι βγει το ims στον ''Τύπο APN'' που είχε συμπληρωθεί σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν στο φορουμ. Να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά το volte χωρίς το ims στον ''Τύπο APN'' και γίνεται κανονικά η ενεργοποίηση δεδομένων.

Σε ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Είχα την εντύπωση ότι το VoLTE δεν δουλεύει χωρίς το ims.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων apn μάλλον είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω δεν χρειάζεται το ims
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων apn μάλλον είναι αυτό που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω δεν χρειάζεται το ims

Έβγαλα το ims από το 1+6 και συνεχίζει να δουλεύει σωστά το VoLTE.

Το απόγευμα θα δοκιμάσω να το βγάλω και από το Redmi Note 5.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ήταν που μπερδεύει το τηλέφωνο γιατί το ims έχει ενεργοποιηθεί από την cosmote και βάζοντας το και εμείς στο apn μπερδεύει το το τηλέφωνο και δεν ανοίγει τα δεδομένα ,αυτό που κατάλαβα είναι ότι το ims δεν χρειάζεται καθολου να προστεθεί γιατί εμείς κάναμε την διαδικασία μεσω της cosmote οπότε το ims ενεργοποιήθηκε από το δίκτυο και βάζοντας το και manual δημιουργεί fail.
Link to comment
Share on other sites

αυτό που πρέπει να καλέσεις , να πεις ψέματα (του στυλ "ναι το πήρα από εσάς , έχω την τάδε συσκευή κλπ που αναφέρουν πολλοί) ωραίο πράγμα είναι ..... κλέβεις κάτι με το volte ;;; :))))
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις , κοντά στην απόκτησή του...

 

1) υπάρχει περίπτωση αγοράζοντας από ελληνικό μαγαζί Note 5 4/64 (όχι επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας) -και όχι σκρουτζ- που ΕΙΝΑΙ σφραγισμένο , global , και όπως λέει ο καταστηματάρχης του είναι EU (το έχει φέρει ως παρτίδα σίγουρα από ευρωπαϊκή χώρα , όχι κίνα) -σας λέω ότι βλέπω : GLOBAL στο κουτί , και ό,τι μου λέει : EU - , σε αναβάθμιση του MIUI κλπ να κολλήσει η συσκευή ? ξέρω ότι έγινε αυτό για κάποια 4ρια Mediatek , για το Note 5 (με τον snapdragon 636 δηλαδή) 4/64 GLOBAL , έχετε ακούσει κάτι ?

 

2) το χρυσό απ ότι βλέπω είναι μπροστά λευκό πίσω κάπως σαμπανιζέ (όχι ενοχλητικό χρυσό , για κάποιους είναι ...) πώς σας φαίνεται ? -υποκειμενική ερώτηση- απλώς το σκέφτομαι γιατί έρχομαι από μαύρο 4ρι και ξέρεις βρε αδερφέ , κάποτε το βαριέσαι και θες αλλαγή...

 

να στε καλά !

Edited by 2oo4
Link to comment
Share on other sites

αυτό που πρέπει να καλέσεις , να πεις ψέματα (του στυλ "ναι το πήρα από εσάς , έχω την τάδε συσκευή κλπ που αναφέρουν πολλοί) ωραίο πράγμα είναι ..... κλέβεις κάτι με το volte ;;; :))))
έλα ντε...Προφανος το έχουν κάτι σαν πολιτική για να παίρνεις από αυτούς συσκευες η να μπαίνει η τον της cosmote γενικά για να υπάρχει μια στενή επαφή με τον πελάτη ,έτσι το βλέπω εγώ,αλλά βλέπω είναι χαλαρό το μέτρο και δεν χρειάζεται να το αποδείξεις και γίνεται εύκολα πλέον,πριν δεν ξέρω αν γινότανε
Link to comment
Share on other sites

έλα ντε...Προφανος το έχουν κάτι σαν πολιτική για να παίρνεις από αυτούς συσκευες η να μπαίνει η τον της cosmote γενικά για να υπάρχει μια στενή επαφή με τον πελάτη ,έτσι το βλέπω εγώ,αλλά βλέπω είναι χαλαρό το μέτρο και δεν χρειάζεται να το αποδείξεις και γίνεται εύκολα πλέον,πριν δεν ξέρω αν γινότανε

 

εγώ το βλέπω ως μέτρο "ναι το έχουμε αλλά δεν θέλουμε να το κάνουν όλοι" και επειδή δεν είναι νόμιμο ε δεν γίνεται να μην είναι "χαλαρό"

Link to comment
Share on other sites

εγώ το βλέπω ως μέτρο "ναι το έχουμε αλλά δεν θέλουμε να το κάνουν όλοι" και επειδή δεν είναι νόμιμο ε δεν γίνεται να μην είναι "χαλαρό"
όχι καμιά σχεση,επειδή ξαναμίλησα μαζί τους μου είπανε γίνεται και μπορούν να το κάνουν ακομα και σε συσκευή xiaomi που τους ρώτησα απλά ίσως δεν θα το επιτρέπει η συσκευή κατασκευαστικά να ενεργοποιηθεί άρα το συμπέρασμα είναι ότι δεν ξέρουν ποιες συσκευές το υποστηρίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετώπισα και γω το παραπάνω πρόβλημα, μάλιστα με το φορέα του APN στο ''μη ορισμένο''. Μετά από δοκιμές η λύση είναι βγει το ims στον ''Τύπο APN'' που είχε συμπληρωθεί σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν στο φορουμ. Να σημειώσω ότι δουλεύει κανονικά το volte χωρίς το ims στον ''Τύπο APN'' και γίνεται κανονικά η ενεργοποίηση δεδομένων.

 

το ιδιο προβλημα ειχα και γω και ακολουθηησα την συμβουλη σου και οντως το κινητο δουλευει τωρα χωρις προβλημα με ενεργοποιημενο κανονικα το VoLTE

ευχαριστω για την διευκρινηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτό που πρέπει να καλέσεις , να πεις ψέματα (του στυλ "ναι το πήρα από εσάς , έχω την τάδε συσκευή κλπ που αναφέρουν πολλοί) ωραίο πράγμα είναι ..... κλέβεις κάτι με το volte ;;; :))))

 

μας πηραν πρεφα ομως και πλεον δεν το ενεργοποιουνε αυτοι και σε παραπεμπουν να το κανεις μονος σου με sms

οποιος προλαβε τον κυριο ειδε απ οτι φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τζαμπα κλησεις να κανατε με το VoLTE. :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 ερωτήσεις , κοντά στην απόκτησή του...

 

1) υπάρχει περίπτωση αγοράζοντας από ελληνικό μαγαζί Note 5 4/64 (όχι επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας) -και όχι σκρουτζ- που ΕΙΝΑΙ σφραγισμένο , global , και όπως λέει ο καταστηματάρχης του είναι EU (το έχει φέρει ως παρτίδα σίγουρα από ευρωπαϊκή χώρα , όχι κίνα) -σας λέω ότι βλέπω : GLOBAL στο κουτί , και ό,τι μου λέει : EU - , σε αναβάθμιση του MIUI κλπ να κολλήσει η συσκευή ? ξέρω ότι έγινε αυτό για κάποια 4ρια Mediatek , για το Note 5 (με τον snapdragon 636 δηλαδή) 4/64 GLOBAL , έχετε ακούσει κάτι ?

 

2) το χρυσό απ ότι βλέπω είναι μπροστά λευκό πίσω κάπως σαμπανιζέ (όχι ενοχλητικό χρυσό , για κάποιους είναι ...) πώς σας φαίνεται ? -υποκειμενική ερώτηση- απλώς το σκέφτομαι γιατί έρχομαι από μαύρο 4ρι και ξέρεις βρε αδερφέ , κάποτε το βαριέσαι και θες αλλαγή...

 

να στε καλά !

 

Εισαι σε λαθος θεμα. Εδω ειναι VoLTE και κοσμοποτε.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις , κοντά στην απόκτησή του...

 

1) υπάρχει περίπτωση αγοράζοντας από ελληνικό μαγαζί Note 5 4/... που ΕΙΝΑΙ σφραγισμένο , global , και όπως λέει ο καταστηματάρχης του είναι EU (το έχει φέρει ως παρτίδα σίγουρα από ευρωπαϊκή χώρα , όχι κίνα) -σας λέω ότι βλέπω : GLOBAL στο κουτί , και ό,τι μου λέει : EU

Κατά αρχή δεν υπάρχει EU

Μόνο global version με global rom η οποία απευθύνεται σε όλο τον κόσμο εκτός Κίνας,τώρα τι λέει ο κάθε έμπορας μου είναι εντελώς αδιάφορο γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ....ξέρεις ....το ρίσκο δικό σου,όπως συμβαίνει σε όλα τα κινητά που αγοράζονται εκτός "επίσημου" καναλιού διανομής

Αυτά........

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μένει να βρούμε κανέναν πλάγιο τρόπο να ενεργοποιήσουμε και το vowifi
Έχει αναφερθεί ότι προσθέτοντας κάποιες εντολές στο build.prop ενεργοποιείται και μάλιστα εμφανίζεται και ο αντίστοιχος διακόπτης στο μενού του κινητού. Βέβαια αυτό προϋποθέτει ροοτ, θα το δοκίμασα αλλά δεν θέλω να κάνω ροοτ.
Link to comment
Share on other sites

έχουμε φουλ 4g.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ήταν αστείο για τη wind...

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...