Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να και κάτι καλό!!! :p

Η πρώτη εφαρμογή που έφυγε ήταν φατσοβιβλιο και Skype

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι καλό!!! :p

Η πρώτη εφαρμογή που έφυγε ήταν φατσοβιβλιο και Skype

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

δεν ασχολουμαι με ΦΒ ελεος...στο insta εχω θεμα

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έανς φίλος πήρε μόλις χτες το redmi note 5. Αλλά έχει ένα θέμα με το wifi. Του κάνει συχνές αποσυνδέσεις σε πολλά wifi.

να φταίει το κινητο ή χρειάζεται κάποια ρύθμιση;

sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.εχω αυτο το κινητο xaomi redmi note 5 που ειναι 5,9 ιντσες περιπου 20 μερες τωρα.το βαζα στην τσεπη του τζιν οταν περπατουσα ή ανεβαινα καμια σκαλα κλπ.θελω να ρωτησω 1) ειναι τοσο ευαισθητο που δεν πρεπει καν να μπαινει τσεπη μηπως απο τις καθημερινες κινησεις που ανεφερα στραβωσει εστω και ελαχιστα ή δεν έχει κάποιο φόβο παρα μόνο αν υποστεί τρομερή πίεση?

και 2) αν υποστει ενα αναπαισθητο στραβωμα (το ελαχιστο) είναι ορατο στο ματι ?

τα ρωταω αυτα γιατι καποιοι με τρομοκρατησαν οτι δεν πρεπει να μπαινει καν τσεπη ουτε για αστειο κλπ και φοβαμαι αυτο το 20ημερο αν εχει υποστει καποιο στραβωμα εστω και ελαχιστο και θελω να δω αν μπορω να το διαπιστωσω.

οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

πειτε καμια λυση το κινητο χανει πολλες ειδοποιησεις ,ειδικα στα social ...

 

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας. Προσωπικά τις κλείνω εντελώς, αλλά εάν θέλεις, μπορείς να εξαιρέσεις απλά τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν.

 

παιδια καλησπερα.εχω αυτο το κινητο xaomi redmi note 5 που ειναι 5,9 ιντσες περιπου 20 μερες τωρα.το βαζα στην τσεπη του τζιν οταν περπατουσα ή ανεβαινα καμια σκαλα κλπ.θελω να ρωτησω 1) ειναι τοσο ευαισθητο που δεν πρεπει καν να μπαινει τσεπη μηπως απο τις καθημερινες κινησεις που ανεφερα στραβωσει εστω και ελαχιστα ή δεν έχει κάποιο φόβο παρα μόνο αν υποστεί τρομερή πίεση?

και 2) αν υποστει ενα αναπαισθητο στραβωμα (το ελαχιστο) είναι ορατο στο ματι ?

τα ρωταω αυτα γιατι καποιοι με τρομοκρατησαν οτι δεν πρεπει να μπαινει καν τσεπη ουτε για αστειο κλπ και φοβαμαι αυτο το 20ημερο αν εχει υποστει καποιο στραβωμα εστω και ελαχιστο και θελω να δω αν μπορω να το διαπιστωσω.

οποιος ξερει ας απαντησει παρακαλω.ευχαριστω.

 

Εξαρτάται από το πόσο επιδέξιο πισινό έχεις :) Καλό είναι να μην το καταπονείς μηχανικά, αλλά υπό κανονικές συνθήκες η επίδραση είναι αμελητέα. Εσύ ξέρεις πόσο σφιχτά είναι στην τσέπη και πόση δύναμη του ασκείς. Αν είναι κάτι που δεν θα ήθελες να πάθει με το χέρι, μην το κάνεις και με τον πισινό...

Link to comment
Share on other sites

δεν ασχολουμαι με ΦΒ ελεος...στο insta εχω θεμα

 

όχι Γιάννης , Γιαννάκης :)

 

τα κλασικά , για Miui , τα έχεις κάνει;

αυτόματη έναρξη , να μην το πειράζει η εξ. ενέργειας, κλείδωμα της εφαρμογής για να μην κλείνει κλπ ;;

δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε αν δε τα έκανες γιατί δεν είναι η πρώτη σου συσκευή :)))

Link to comment
Share on other sites

όχι Γιάννης , Γιαννάκης :)

 

τα κλασικά , για Miui , τα έχεις κάνει;

αυτόματη έναρξη , να μην το πειράζει η εξ. ενέργειας, κλείδωμα της εφαρμογής για να μην κλείνει κλπ ;;

δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε αν δε τα έκανες γιατί δεν είναι η πρώτη σου συσκευή :)))

 

 

Δεν είναι το. Ίδιο με το χαζό βφ το insta.

Τα έχω κάνει όλα, είναι θέμα λογισμικού μάλλον..

Ακόμα και τώρα που γράφω κολλάει το κινητό, απίστευτο.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας. Προσωπικά τις κλείνω εντελώς, αλλά εάν θέλεις, μπορείς να εξαιρέσεις απλά τις εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν.

 

 

 

Εξαρτάται από το πόσο επιδέξιο πισινό έχεις :) Καλό είναι να μην το καταπονείς μηχανικά, αλλά υπό κανονικές συνθήκες η επίδραση είναι αμελητέα. Εσύ ξέρεις πόσο σφιχτά είναι στην τσέπη και πόση δύναμη του ασκείς. Αν είναι κάτι που δεν θα ήθελες να πάθει με το χέρι, μην το κάνεις και με τον πισινό...

 

Χαχα...Οχι ρε συ πισω τσεπη..για μπροστινη μιλαμε.,,,

Link to comment
Share on other sites

Όποια τσέπη και να το βάλεις πρέπει να είσαι προσεκτικός,γενικά για όλα τα τηλέφωνα ισχύει αυτό

Εγώ έμαθα να κουβαλάω τσαντάκι,καπνίζω και στριφτό,άστα να πάνε

Ειδικά καλοκαίρι που να τα βάλεις όλα αυτά

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι 100% σιγουρος πιθανον να στραβωσα 1 p8 lite επειδη το εβαζα πισω τσεπη ( λογικα την ιδια δουλεια κανει κ η μπροστα).

Οταν πηγα να το πουλησω ο αγοραστης το ειδε ( εγω χαμπαρι δεν ειχα παρει) ομως οκ εγινε η συναλλαγη κανονικα ( το ισιωσε ο ιδιος με δικια του ευθυνη).

Οποτε δεν ξερω ,πλεον δυσκολα βαζω κινητο σε μπροστα και πισω τσεπη μονο αν ειναι αναγκη.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το. Ίδιο με το χαζό βφ το insta.

Τα έχω κάνει όλα, είναι θέμα λογισμικού μάλλον..

Ακόμα και τώρα που γράφω κολλάει το κινητό, απίστευτο.

Ποια όλα ?

Clear cache έχεις κάνει?απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση....δεν βλέπω πάντως στα forums να αναφέρεται

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ στραβωνουν τοσο ευκολα εχοντας το απλα στην τσεπη?τι να πω..σου ειχε στραβωσει τοσο λιγο που δεν το χες παρει χαμπαρι?υπαρχει περιπτωση να μην το βλεπεις δλδ?
Link to comment
Share on other sites

Ποια όλα ?

Clear cache έχεις κάνει?απεγκατασταση και ξανά εγκατάσταση....δεν βλέπω πάντως στα forums να αναφέρεται

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

ολες τις ρυθμισεις...ερχονται σε μερικα ειδοποιησεις και σε μερικα οχι αυτο ειναι το τρελο.

Απεγκατασταση οχι λες ; οκ θα το δοκιμασω ισως φταιει αυτο !

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ολες τις ρυθμισεις...ερχονται σε μερικα ειδοποιησεις και σε μερικα οχι αυτο ειναι το τρελο.

Απεγκατασταση οχι λες ; οκ θα το δοκιμασω ισως φταιει αυτο !

 

Το ίδιο γίνεται και σε μένα. Στο Viber πότε έρχεται ειδοποίηση και πότε όχι. Το ίδιο και στην κλήση (Viber), πότε έχω ήχο κλήσης και πότε όχι. Ούτε με Απεγκατασταση λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μετά από 1 βδομάδα συμβίωσης με το κινητό, μπορώ να πω οτι η επιλογή μου στα 199 ευρώ ήταν worth. Το κινητό αξίζει με το παραπάνω σε τέτοιες τιμές, τα θετικά του τα ξέρουμε: Οθόνη/ build quality/ WiFi / 4G / GPS / Camera /ir blaster / Ram (δεν τελειώνει η λίστα :P) όπως ξέρουμε και τα αρνητικά του δηλαδή MIUI :lol:

Στο MIUI πάντως μου φαίνεται ότι σε σχέση με το Stock Android έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες να iphonίσει να το πω έτσι και να παραμείνει γρήγορο και το έχουν καταφέρει αρκετά. Ωστόσο υπάρχουν και κάποια αρνητικά τα οποία τα έχω εντοπίσει και αναφέρω και στο MIUI Forums (που πάντως με έχουν γράψει :p )

 

Ενδεικτικά, αναφέρω τρία-τέσσερα. Αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε και εσείς ακόμη καλύτερα!

 

-MIUI Gallery και ES File Explorer (Share-> "Save to" λειτουργία- δεν δουλεύει) Περισσότερα

 

-Το Notification σχετικά με την επικάλυψη εφαρμογών το οποίο δεν βγαίνει με τίποτα! Στο stock oreo android μπορεί με παρατεταμένο πατημα να μην εμφανίζεται, στο MIUI 9 δεν υπάρχει επιλογή. Ξεπερνιέται με το "Autonotification App". Αν έχετε καλύτερη εναλλακτική σχολιάστε!Περισσότερα

 

- Hide Soft Buttons προσωρινά σε περιπτωση που δεν θέλουμε Gestures και full screen οθόνη! Μια λύση είναι εφαρμογές που σου δημιουργούν Immersive Mode όπως αυτή και δουλεύουν χωρίς root. Ωστόσο τα πραγματα μπορεί να γίνουν buggy πολλές φορές πχ να μην εμφανίζεται πληκτρολόγιο... Όπως και να έχει είναι workaround...

 

-GTA San Andreas 1.08 (latest) έκδοση δεν δουλεύει με τίποτα. Αγορασμένο από PlayStore, κρασαρει και κάνει flickering σαν να μην υπάρχει αύριο! :( Πολλές οι αναφορές για παρόμοια περιστατικά και με MIUI 9 αλλά και με Android Oreo...

 

Αυτά είναι κάποια που εντόπισα. Το καλό είναι ότι τα περισσότερα δεν είναι σημαντικά, μπορείς να ζήσεις με αυτά...

Για τα παράπονα που διάβασα για ακουστικά και την ένταση στην μουσική δεν διαπίστωσα κανένα πρόβλημα, τουναντίον (Είμαι με ελβετικό region), όπως και στο tethering...

 

MIUI 9.5 Stable 9.5.13.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο γίνεται και σε μένα. Στο Viber πότε έρχεται ειδοποίηση και πότε όχι. Το ίδιο και στην κλήση (Viber), πότε έχω ήχο κλήσης και πότε όχι. Ούτε με Απεγκατασταση λύθηκε.

 

Δοκιμάσατε απενεργοποίηση εξοικονόμισης ενέργειας για την εφαρμογή; Το έχετε στο "Χωρίς Περιορισμούς";

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γίνεται και σε μένα. Στο Viber πότε έρχεται ειδοποίηση και πότε όχι. Το ίδιο και στην κλήση (Viber), πότε έχω ήχο κλήσης και πότε όχι. Ούτε με Απεγκατασταση λύθηκε.

 

λογικα φταιει το 8.1...δεν ειναι "ετοιμο" ...τεσπα θα περιμενω δεν εχω αλλη επιλογη...

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αν βρω άλλη θήκη με καπάκι που κλείνει θα την χτυπήσω, γιατί οι φούσκες που έχει η συγκεκριμένη πριν τα κουμπιά είναι τραγικές!
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν βρω άλλη θήκη με καπάκι που κλείνει θα την χτυπήσω, γιατί οι φούσκες που έχει η συγκεκριμένη πριν τα κουμπιά είναι τραγικές!

 

ποια ειναι αυτη..?:O

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μετά από 1 βδομάδα συμβίωσης με το κινητό, μπορώ να πω οτι η επιλογή μου στα 199 ευρώ ήταν worth. Το κινητό αξίζει με το παραπάνω σε τέτοιες τιμές, τα θετικά του τα ξέρουμε: Οθόνη/ build quality/ WiFi / 4G / GPS / Camera /ir blaster / Ram (δεν τελειώνει η λίστα :P) όπως ξέρουμε και τα αρνητικά του δηλαδή MIUI :lol:

Στο MIUI πάντως μου φαίνεται ότι σε σχέση με το Stock Android έχουν γίνει φιλότιμες προσπάθειες να iphonίσει να το πω έτσι και να παραμείνει γρήγορο και το έχουν καταφέρει αρκετά. Ωστόσο υπάρχουν και κάποια αρνητικά τα οποία τα έχω εντοπίσει και αναφέρω και στο MIUI Forums (που πάντως με έχουν γράψει :p )

 

Ενδεικτικά, αναφέρω τρία-τέσσερα. Αν μπορείτε να επιβεβαιώσετε και εσείς ακόμη καλύτερα!

 

-MIUI Gallery και ES File Explorer (Share-> "Save to" λειτουργία- δεν δουλεύει) Περισσότερα

 

-Το Notification σχετικά με την επικάλυψη εφαρμογών το οποίο δεν βγαίνει με τίποτα! Στο stock oreo android μπορεί με παρατεταμένο πατημα να μην εμφανίζεται, στο MIUI 9 δεν υπάρχει επιλογή. Ξεπερνιέται με το "Autonotification App". Αν έχετε καλύτερη εναλλακτική σχολιάστε!Περισσότερα

 

- Hide Soft Buttons προσωρινά σε περιπτωση που δεν θέλουμε Gestures και full screen οθόνη! Μια λύση είναι εφαρμογές που σου δημιουργούν Immersive Mode όπως αυτή και δουλεύουν χωρίς root. Ωστόσο τα πραγματα μπορεί να γίνουν buggy πολλές φορές πχ να μην εμφανίζεται πληκτρολόγιο... Όπως και να έχει είναι workaround...

 

-GTA San Andreas 1.08 (latest) έκδοση δεν δουλεύει με τίποτα. Αγορασμένο από PlayStore, κρασαρει και κάνει flickering σαν να μην υπάρχει αύριο! :( Πολλές οι αναφορές για παρόμοια περιστατικά και με MIUI 9 αλλά και με Android Oreo...

 

Αυτά είναι κάποια που εντόπισα. Το καλό είναι ότι τα περισσότερα δεν είναι σημαντικά, μπορείς να ζήσεις με αυτά...

Για τα παράπονα που διάβασα για ακουστικά και την ένταση στην μουσική δεν διαπίστωσα κανένα πρόβλημα, τουναντίον (Είμαι με ελβετικό region), όπως και στο tethering...

 

MIUI 9.5 Stable 9.5.13.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δοκιμάσατε απενεργοποίηση εξοικονόμισης ενέργειας για την εφαρμογή; Το έχετε στο "Χωρίς Περιορισμούς";

Ξέχασες το 359 και μία

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες το 359 και μία

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

μην μου τα λες αυτά είμαι και φαντάρος! :p

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ...και μεις που πήγαμε πριν 35 χρόνια πάλι στην πρίζα μας έχουν οι τσαινεζοι όπως είπε και κάποιος έχω μέσα....οι χαμένοι...στο καλό

Επίσης το led δεν είναι led....κάτι στο κόσμο τους είναι,έχει και ένα παράξενο πορτοκοραλομανταρινι χρωμα θα το έλεγα

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό στο xda για ενεργοποίηση του Camera2 API (με χρήση του magisk) και χρήση Google Camera με HDR+

Redmi Note 5 HDR+ Samples and magisk methods to enable Camera2 API

 

Άπο όσα διάβασα ανάλογα με την ROM, δεν παίζει σε πολλούς το magisk για να ενεργοποιηθεί το Camera2 API

 

Οι φωτογραφίες μου φάνηκαν εντυπωσιακές

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι αυτη..?:O

 

DUX DUCIS for R-MI NOTE 5 PRO.

Παιδιά αν υπάρχει κάποια άλλη θήκη 'βιβλίο' με καλύτερα πατήματα των κουμπιών θα με ενδιέφερε.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...