Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αντί να στεναχωριέμαι που πήρα 3! 64αρια στα 259€ λέω μπράβο στην αντιπροσωπεία που το προωθεί τόσο δυναμικά, όσο περισσότεροι έχουν την συσκευή τόσο καλύτερα θα είναι από πλευράς υποστήριξης..
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Στο bangood πτώση τιμής με κουπόνι 6BGRN5G στα 179,72 + 9,55 το priority direct mail

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-5-Global-Version-5_99-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-636-Octa-core-4G-Smartphone-p-1268372.html?p=5Z2703914233201411WD Το κακό είναι ότι είναι σε preorder για 16 Ιουνίου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Από χθες και λόγω ξαφνικού "θανάτου" (τι περίεργο...) του LG V10 μου είμαι και εγώ κάτοχος του Redmi Note 5 4/64. Αγορά από το Πλαίσο (Μεταμόρφωσης) με την προσφορά των 199 € (κόστος νετ λόγω τιμολογίου 160,48).

Μετά την 2ετή συμβίωση με το V10 η προσαρμογή στο xiaomi είναι ... κάπως σκληρή αλλά οκ, θα το συνηθίσω, που θα πάει... :rolleyes:

Μια πρώτη απορία... το ρολόι (όταν μπεις στη εφαρμογή) δεν αλλάζει σε ψηφιακό ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Από χθες και λόγω ξαφνικού "θανάτου" (τι περίεργο...) του LG V10 μου είμαι και εγώ κάτοχος του Redmi Note 5 4/64. Αγορά από το Πλαίσο (Μεταμόρφωσης) με την προσφορά των 199 € (κόστος νετ λόγω τιμολογίου 160,48).

Μετά την 2ετή συμβίωση με το V10 η προσαρμογή στο xiaomi είναι ... κάπως σκληρή αλλά οκ, θα το συνηθίσω, που θα πάει... :rolleyes:

Μια πρώτη απορία... το ρολόι (όταν μπεις στη εφαρμογή) δεν αλλάζει σε ψηφιακό ?

Με swipe από κάτω προς τα πάνω γίνεται ψηφιακό
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Από χθες και λόγω ξαφνικού "θανάτου" (τι περίεργο...) του LG V10 μου είμαι και εγώ κάτοχος του Redmi Note 5 4/64. Αγορά από το Πλαίσο (Μεταμόρφωσης) με την προσφορά των 199 € (κόστος νετ λόγω τιμολογίου 160,48).

Μετά την 2ετή συμβίωση με το V10 η προσαρμογή στο xiaomi είναι ... κάπως σκληρή αλλά οκ, θα το συνηθίσω, που θα πάει... :rolleyes:

Μια πρώτη απορία... το ρολόι (όταν μπεις στη εφαρμογή) δεν αλλάζει σε ψηφιακό ?

 

Με το που δεις οτι εχεις ανθρωπινη αυτονομια (κάπου την τριπλάσια δηλαδή από V10) και χαμηλότερες θερμοκρασίες σε τετοια τιμη νομιζω θα το ξεπεράσεις :lol: :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με swipe από κάτω προς τα πάνω γίνεται ψηφιακό

 

Ωραία, σ' ευχαριστώ φίλε μου :) Πάντως ξαναγίνεται αυτόματα αναλογικό όταν βγεις και ξαναμπείς στο ρολόϊ. Και επίσης στο ψηφιακό δεν δείχνει δευτερόλεπτα. Και πρώτη φορά βλέπω σε (σύγχρονο ψηφιακό) χρονόμετρο να μην δείχνει εκατοστά του δευτερολέπτου...

 

Με το που δεις οτι εχεις ανθρωπινη αυτονομια (κάπου την τριπλάσια δηλαδή από V10) και χαμηλότερες θερμοκρασίες σε τετοια τιμη νομιζω θα το ξεπεράσεις

 

Ναι, από ότι βλέπω σίγουρα θα έχει καλύτερη αυτονομία από το V10, αλλά ήταν κάτι που σπάνια με προβλημάτισε στο V10 λόγω του τρόπου χρήσης του. Από την άλλη με την μη αφαιρούμενη μπαταρία του 5 έχω ένα θέμα... Όσο για θερμοκρασίες δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο V10...

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχες προβλημα με τον 808 του V10 που εψηνες αυγά μάτια; Τον έχω δοκιμάσει αυτό το soc σε πάρα πολλές συσκευές και παντού ζεματαγε ενω σε πολλές συσκευές είχα και σοβαρο throttling. Για μένα η μονη σοβαρή απώλεια που εχεις είναι στην οθονη. Όσον αφορά την μπαταρία, με τόσες λιγότερες φορτίσεις που θα κάνεις θεωρώ πως πρώτα θα χαλάσει κάτι άλλο και μετά η μπαταρία.

 

Anyway, καλοριζικο εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχες προβλημα με τον 808 του V10 που εψηνες αυγά μάτια; Τον έχω δοκιμάσει αυτό το soc σε πάρα πολλές συσκευές και παντού ζεματαγε ενω σε πολλές συσκευές είχα και σοβαρο throttling. Για μένα η μονη σοβαρή απώλεια που εχεις είναι στην οθονη. Όσον αφορά την μπαταρία, με τόσες λιγότερες φορτίσεις που θα κάνεις θεωρώ πως πρώτα θα χαλάσει κάτι άλλο και μετά η μπαταρία.

 

Anyway, καλοριζικο εύχομαι :)

 

Σ' ευχαριστώ για τα καλορίζικα :) Οι σοβαρές απώλειες είναι στην ποιότητα φωτό, βίντεο και φυσικά στον ήχο με ακουστικά λόγω του dac του V10. Όλα τα άλλα συνηθίζονται...

 

Και, ναι δεν είχα ποτέ μου θέμα με θερμοκρασίες στο v10. Παιχνίδια δεν έπαιζα και δεν παίζω και από την άλλη με τις ώρες στο αυτοκίνητο σε GPS mode δεν είχα ποτέ μου θέμα... Από την άλλη βέβαια με GPS, δεδομένα και bluetooth (μόνιμα on) ναι, η μπαταρία έπεφτε γρήγορα...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Από χθες και λόγω ξαφνικού "θανάτου" (τι περίεργο...) του LG V10 μου είμαι και εγώ κάτοχος του Redmi Note 5 4/64. Αγορά από το Πλαίσο (Μεταμόρφωσης) με την προσφορά των 199 € (κόστος νετ λόγω τιμολογίου 160,48).

Μετά την 2ετή συμβίωση με το V10 η προσαρμογή στο xiaomi είναι ... κάπως σκληρή αλλά οκ, θα το συνηθίσω, που θα πάει... :rolleyes:

Μια πρώτη απορία... το ρολόι (όταν μπεις στη εφαρμογή) δεν αλλάζει σε ψηφιακό ?

 

Καλώς τον....ευκαιρία είναι να μάθουμε και τα σιαομι και μάλιστα οικονομικά....

Εντάξει μη τα θέλουμε όλα δικά μας,V10 δεν είναι .... κλάψ...αλλά σε πολλά σημεία του ρίχνει πολλές καρπαζιες...

 

Μια ερώτηση :υποστηρίζει η ρομ LTE CA

Το 4g+ δηλαδή....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

rgb led αντί για καλύτερο soc / νεώτερο λειτουργικό και άλλα ;;;

ναι οκ , δε μου αρέσει το white αλλά μην το παρακάνουμε :))

 

Δεν αντιλέγω, αλλά το 625 με 636 στην καθημερινή χρήση δε θα καταλάβεις την παραμικρή διαφορά, μη τρελαθούμε κιόλας..Ενώ το λεντάκι αμέσως στην καθημερινή χρήση σου δημιουργεί θέμα από ποια εφαρμογή χτυπάει η ειδοποίηση.

Λειτουργικό, θεωρώ ότι και το rn4 θα πάρει Oreo. Αν όχι, υπάρχουν 1200 ρομ να κάνεις ό,τι θες.

Αν βάλεις και τα οικονομικά κάτω -που το rn4 έχει κυριολεκτικά "ξεφτυλιστεί"- θεωρώ ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά, αν και ποτέ δεν παραβλέπω τη σημαντικότητα του να αγοράζεις κάτι πιο καινούριο, όπως και να 'χει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά το 625 με 636 στην καθημερινή χρήση δε θα καταλάβεις την παραμικρή διαφορά, μη τρελαθούμε κιόλας..Ενώ το λεντάκι αμέσως στην καθημερινή χρήση σου δημιουργεί θέμα από ποια εφαρμογή χτυπάει η ειδοποίηση.

Λειτουργικό, θεωρώ ότι και το rn4 θα πάρει Oreo. Αν όχι, υπάρχουν 1200 ρομ να κάνεις ό,τι θες.

Αν βάλεις και τα οικονομικά κάτω -που το rn4 έχει κυριολεκτικά "ξεφτυλιστεί"- θεωρώ ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά, αν και ποτέ δεν παραβλέπω τη σημαντικότητα του να αγοράζεις κάτι πιο καινούριο, όπως και να 'χει.

 

Ε οχι και την παραμικρη διαφορά. Στα σκρολαρίσματα και εναλλαγες παραθυρων σίγουρα βλεπεις διαφορες. Απο εκει και περα αν αυτα δεν σε ενοχλουν είναι αλλη ιστορία και θέμα προτίμησης/απαίτησης :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, αλλά το 625 με 636 στην καθημερινή χρήση δε θα καταλάβεις την παραμικρή διαφορά, μη τρελαθούμε κιόλας..Ενώ το λεντάκι αμέσως στην καθημερινή χρήση σου δημιουργεί θέμα από ποια εφαρμογή χτυπάει η ειδοποίηση.

Λειτουργικό, θεωρώ ότι και το rn4 θα πάρει Oreo. Αν όχι, υπάρχουν 1200 ρομ να κάνεις ό,τι θες.

Αν βάλεις και τα οικονομικά κάτω -που το rn4 έχει κυριολεκτικά "ξεφτυλιστεί"- θεωρώ ότι είναι πιο συμφέρουσα αγορά, αν και ποτέ δεν παραβλέπω τη σημαντικότητα του να αγοράζεις κάτι πιο καινούριο, όπως και να 'χει.

 

διαφορά δεν θα καταλάβεις σήμερα , άντε κι αύριο θα καταλάβεις μεθαύριο :))

 

μη το παίρνεις ως δεδομένο ότι θα πάρει oreo το rn4 :)

επίσης το note 5 μιας και βγήκε με 8.1 υποστηρίζει treble Και άρα αν έχει το 4 1200 (που δεν :P) ε το άλλο θα έχει 10000 και ποιο σταθερές (ίσως)

 

προφανώς το οικονομικό είναι άλλο θέμα, όπως επίσης και το πόσο καιρό κρατάς την συσκευή (άλλο είναι το 5-6 μήνες , άλλο το 2 χρόνια)

btw μπορείς να βρεις επίσης υπερβολικά καλύτερες συσκευές με τα λεφτά του rn4 (και προφανώς πιο παλιές)

Link to comment
Share on other sites

διαφορά δεν θα καταλάβεις σήμερα , άντε κι αύριο θα καταλάβεις μεθαύριο :))

 

μη το παίρνεις ως δεδομένο ότι θα πάρει oreo το rn4 :)

επίσης το note 5 μιας και βγήκε με 8.1 υποστηρίζει treble Και άρα αν έχει το 4 1200 (που δεν :P) ε το άλλο θα έχει 10000 και ποιο σταθερές (ίσως)

 

προφανώς το οικονομικό είναι άλλο θέμα, όπως επίσης και το πόσο καιρό κρατάς την συσκευή (άλλο είναι το 5-6 μήνες , άλλο το 2 χρόνια)

btw μπορείς να βρεις επίσης υπερβολικά καλύτερες συσκευές με τα λεφτά του rn4 (και προφανώς πιο παλιές)

 

Εγώ νομίζω με τα 4/64 ούτε μεθαύριο θα δεις διαφορά (ειδικά όσοι δεν παίζουν παιχνίδια). Ψάξε να δεις τις απειροελάχιστες πραγματικά διαφορές μεταξύ 625 και 636 (κάτι διαφορές στα hz της ram, λίγο καλύτερο adreno, άντε να τα καταλάβεις αυτά σε καθημερινή χρήση). Τα μισά δεν υλοποιούνται καν και στα 2 κινητά ή δεν υποστηρίζονται από τα δίκτυα (καλύτερο modem το 636 κλπ.). Εννοείται ότι ο 636 είναι οριακά καλύτερος θεωρητικά. Εγώ λέω τι θα καταλάβεις στη καθημερινή χρήση, όχι στα specs, και αν αξίζει η χρηματική διαφορά.

Για το treble συμφωνώ, αν και πιστεύω ότι και τα 2 κινητά θα έχουν για καιρό πληθώρα ρομ (και σταθερών) για όλα τα γούστα.

Για μένα η πραγματική διαφορά -που εκεί πάω πάσο- είναι το μέγεθος της οθόνης, που του 5 είναι αντικειμενικά μεγαλύτερη. Εκεί πράγματι είναι τι βολεύει τον καθέναν. Εμένα με βολεύει να χωράει σε τσέπες κλπ. και να μπορώ να κάνω μια στοιχειώδη χρήση με το ένα χέρι. Γι' αυτό πήγα στο 4-σε συνδυασμό πάντα και με την έλλειψη led του 5 και το οικονομικό.

Για ακόμη παλιότερα κινητά (κάτω από 125 € που πήρα τα 4;;; ) δεν ξέρω και δεν το έψαξα πολύ-είπαμε...να το πάρεις και να έχεις και μια στοιχειώδη υποστήριξη για λιγάκι.. :)

Edited by nikoskazanakis
Link to comment
Share on other sites

Ίσως στα 125 να έπαιζα ανάμεσα στο rn4 και LeEco pro 3 elite. Είχα και τα δύο . Το xiaomi το κράτησα περισσότερο λόγω υποστήριξης, αλλά το LeEco ήταν κινητάρα.

Τώρα έχω το rn5 αλλά είχα και 220 ευρώ. (γλύτωσα το ΦΠΑ). ΑΝ σου περισσεύουν τα 220 τα επενδύεις και έχεις κινητό για 1- 1,5 χρόνο σίγουρα. Αν όχι πάς σε rn4.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στα 125 να έπαιζα ανάμεσα στο rn4 και LeEco pro 3 elite. Είχα και τα δύο . Το xiaomi το κράτησα περισσότερο λόγω υποστήριξης, αλλά το LeEco ήταν κινητάρα.

Τώρα έχω το rn5 αλλά είχα και 220 ευρώ. (γλύτωσα το ΦΠΑ). ΑΝ σου περισσεύουν τα 220 τα επενδύεις και έχεις κινητό για 1- 1,5 χρόνο σίγουρα. Αν όχι πάς σε rn4.

 

Το LeEco το είχα σταμπάρει παλιότερα (όχι το elite τις άλλες εκδόσεις), πραγματικά κινητάρα. Αλλά διάβαζα ΤΡΕΛΑ προβλήματα με το software, κακή υποστήριξη, πολλές κινεζιές κλπ., απ' ό,τι είχα καταλάβει δεν έπρεπε να κάνεις τίποτ' άλλο απ' το να βάζεις και να βγάζεις ρομ όλη την ώρα. Δεν ήταν και certified από Google, πήγαινε η εταιρία για φούντο, έπεσαν και τα θέματα με το τελωνείο και δε το ρίσκαρα ποτέ τελικά. Αλλά από vfm και hardware πραγματικά φύσαγε!

Για το rn4 πραγματικά πιστεύεις ότι είναι μόνο για 1-1,5 χρόνο να το έχεις; Με τέτοια υποστήριξη που βλέπω; Δύσκολο το βλέπω (χωρίς να το αποκλείω βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω με τα 4/64 ούτε μεθαύριο θα δεις διαφορά (ειδικά όσοι δεν παίζουν παιχνίδια). Ψάξε να δεις τις απειροελάχιστες πραγματικά διαφορές μεταξύ 625 και 636 (κάτι διαφορές στα hz της ram, λίγο καλύτερο adreno, άντε να τα καταλάβεις αυτά σε καθημερινή χρήση). Τα μισά δεν υλοποιούνται καν και στα 2 κινητά ή δεν υποστηρίζονται από τα δίκτυα (καλύτερο modem το 636 κλπ.). Εννοείται ότι ο 636 είναι οριακά καλύτερος θεωρητικά. Εγώ λέω τι θα καταλάβεις στη καθημερινή χρήση, όχι στα specs, και αν αξίζει η χρηματική διαφορά.

Για το treble συμφωνώ, αν και πιστεύω ότι και τα 2 κινητά θα έχουν για καιρό πληθώρα ρομ (και σταθερών) για όλα τα γούστα.

Για μένα η πραγματική διαφορά -που εκεί πάω πάσο- είναι το μέγεθος της οθόνης, που του 5 είναι αντικειμενικά μεγαλύτερη. Εκεί πράγματι είναι τι βολεύει τον καθέναν. Εμένα με βολεύει να χωράει σε τσέπες κλπ. και να μπορώ να κάνω μια στοιχειώδη χρήση με το ένα χέρι. Γι' αυτό πήγα στο 4-σε συνδυασμό πάντα και με την έλλειψη led του 5 και το οικονομικό.

Για ακόμη παλιότερα κινητά (κάτω από 125 € που πήρα τα 4;;; ) δεν ξέρω και δεν το έψαξα πολύ-είπαμε...να το πάρεις και να έχεις και μια στοιχειώδη υποστήριξη για λιγάκι.. :)

Ρε συ το μέγεθος μετράει,τι να το κάνω στη τσέπη?εδώ είναι να ευχαριστιεσαι όταν το κρατάς και το δουλεύεις

Στο οικονομικό βέβαια πάω πάσο γιατί εκεί πραγματικά είναι αν μπορείς να τα διαθέσεις με την φτώχια που μας δέρνει

 

Τελικά βλέπω πολλά προβλήματα με LTE -A με σιαομι συσκευές,το οποιο είναι προφανώς θέμα Xiaomi

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά και δεκτά είναι. Αλλά μην υπερβάλλουμε και να λέμε ότι έχουν απειροελάχιστες διάφορες (soc, εκδοση android και κάμερα δεν τα λες και λιγα). Και αυτό φυσικά ισχύει για οτιδήποτε. Ο καθένας κοιταει τις απαιτήσεις του και τη τσέπη του και αναλόγως αγοράζει η συσκευή.

 

Το μέγεθος της οθόνης είναι ίσως η μικρότερη διαφορά αφού στη πραγματικότητα το rn5 είναι ένα 5μισαρη με τραβηγμένη τη μια πλευρά (αναλογία 18:9). Ως εκ τουτου δεν έχει μεγαλύτερη εικόνα αλλά περισσότερο content (πχ λιγότερο σκρολαρισματα, περισσότερα εικονίδια κλπ). Σίγουρα χρήσιμο εφόσον το καταφέρνεις με ίδιο μέγεθος συσκευής. Αλλά εδώ δεν ισχύει και τόσο αφού είναι περίπου μισό εκατοστό μακρύτερο (τα χει τα μπεζελακια του).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουμε την τάση να γκρινιάζουμε στα forum. Με το Le Eco,δεν έιχα κανένα πρόβλημα όσο το είχα 6 μήνες. Μόνο το λειτουργικό του ήταν περίεργο και το γεγονος ότι δεν ήταν Google certified με άγχωνε λιγάκι. Το rn5 θα το κρατήσω 1- 1,5 χρόνο γιατί μου αρέσει να αλλάζω κινητό ( σε επίπεδο + 100-150 ευρώ από αυτό που έχω).

Πάντως για την καθημερινότητα...τα βράδια που βγαινουμε με την σύζυγο για βόλτα, όλες οι λειτουργίες ( navigation, τηλεφωνήματα,google searching, να παίζουν τα παιδια παιχνίδια με το κινητό...) γίνονται απο το κινητό μου. Η ϊδια έιχε s7 edge και τώρα s9+, αλλά πάντοτε μετά τις 9 είχαμε θέμα με την μπαταρία τους. Η xiaomi έχει κερδίσει την καθημερινότητα. Οι άλλες σύσκευές έχουν μόνο prestige

Link to comment
Share on other sites

Ο 625 με τον 636 σε καθημερινή χρήση έχουν διαφορά... Στα παιχνίδια δεν ξέρω ακόμα θα μάθω το βράδυ.
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση,στον πάνω φακό στο γκρι πλαίσιο γύρω από τον φακό στο πάνω δεξι μέρος βλέπει κανείς κάτι σαν γραμμή σαν ένωση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο 625 με τον 636 σε καθημερινή χρήση έχουν διαφορά... Στα παιχνίδια δεν ξέρω ακόμα θα μάθω το βράδυ.

Ο 636 είναι περίπου σαν τον 820 σε επιδόσεις αν δεν κάνω λάθος

Αν είχε λίγο καλύτερη GPU θα ήταν άρχοντας....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο 636 είναι περίπου σαν τον 820 σε επιδόσεις αν δεν κάνω λάθος

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Πιο κατω. Βασικα η gpu ειναι η μεγαλυτερη διαφορά. Αλλα ναι ειναι αρκετα δυνατος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση,στον πάνω φακό στο γκρι πλαίσιο γύρω από τον φακό στο πάνω δεξι μέρος βλέπει κανείς κάτι σαν γραμμή σαν ένωση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ανέβασε φωτο αν μπορείς για σιγουριά...αλλά όχι δεν βλέπω κάτι

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...