Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήμουν οπαδός της Miui. Από τα χέρια μου πέρασαν το Redmi Note 4g και το Mi5. Τείνω δυστυχώς να συμφωνήσω σε πολλά με τον δημιουργό του θέματος. Έχει ρίξει η Miui μεγάλο βάρος στην βελτιστοποίηση της ζωής της μπαταρίας σε βάρος του multitasking και πολλές φορές και της απλότητας του Android. Πλέον σε συσκευές με 3 και 4gb ram δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να σκοτώνονται διεργασίες στο παρασκήνιο, να κλείνουν εφαρμογές κλπ. Το βλέπω και στο Redmi 3s της συζύγου. Κάθε επιλογή σε recents λίγο παλιότερα οδηγεί αυτόματα σε ξαναφορτωμα της εφαρμογής, κάτι το οποίο αναιρεί την όποια ουσία του multitasking. Δεν παραβλέπω τα θετικά της miui, που έχει πολλά, αλλά πρέπει να ρίξουν πλέον βάρος σε αυτό.

 

Sent from mTalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια official miui καταρχήν. Μάλλον για global stable είσαι.

Την 8.2.4.0 (MIUI Global 8.2) | Stable έχω - σήμερα μου ήρθε από ΟΤΑ.

Προσπάθησα όμως να μην σταθώ σε τόσο μικρές λεπτομέρειες και να σχολιάσω γενικά την φιλοσοφία του MIUI.

 

Υ.γ.1: Πάντως μου άρεσε που quora.com πολύ γράφανε ότι MIUI ναι μεν είναι μια αντιγραφή του iPhone αλλά αυτό σημαίνει ότι με λίγα χρήματα θα έχεις τα όλα τα θετικά του :P

Υ.γ.2.: Συμφωνώ αρκετά με τον NikosChandolias :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με το miui. Πραγματικά δεν υπαρχει κατι που να με εχει δυσκολέψει σύμφωνα με τη χρήση που κάνω.

Επιπλέον το βρίσκω διασκεδαστικο ενω το pure android μου φαινεται βαρετο.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Την 8.2.4.0 (MIUI Global 8.2) | Stable έχω - σήμερα μου ήρθε από ΟΤΑ.

Προσπάθησα όμως να μην σταθώ σε τόσο μικρές λεπτομέρειες και να σχολιάσω γενικά την φιλοσοφία του MIUI.

 

Υ.γ.1: Πάντως μου άρεσε που quora.com πολύ γράφανε ότι MIUI ναι μεν είναι μια αντιγραφή του iPhone αλλά αυτό σημαίνει ότι με λίγα χρήματα θα έχεις τα όλα τα θετικά του :P

Υ.γ.2.: Συμφωνώ αρκετά με τον NikosChandolias :)

Δεν είναι λεπτομέριες. Αν δεν είχες official δεν θα μπορούσες να κρίνεις φυσιολογικά. Έγραψες για υπολείμματα κινέζικων , και μου έκανε εντύπωση για official. Τέλος πάντων επί του θέματος.

 

Θεωρώ το miui ένα από τα βαριά όπλα της xiaomi και σίγουρα από τα πιο ενδιαφέροντα και προσεγμένα firmaware για android.

 

Δεν έχει να κάνει το android με διλλήματα με το αν είναι καλό ή όχι ένα ui.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν οπαδός της Miui. Από τα χέρια μου πέρασαν το Redmi Note 4g και το Mi5. Τείνω δυστυχώς να συμφωνήσω σε πολλά με τον δημιουργό του θέματος. Έχει ρίξει η Miui μεγάλο βάρος στην βελτιστοποίηση της ζωής της μπαταρίας σε βάρος του multitasking και πολλές φορές και της απλότητας του Android. Πλέον σε συσκευές με 3 και 4gb ram δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να σκοτώνονται διεργασίες στο παρασκήνιο, να κλείνουν εφαρμογές κλπ. Το βλέπω και στο Redmi 3s της συζύγου. Κάθε επιλογή σε recents λίγο παλιότερα οδηγεί αυτόματα σε ξαναφορτωμα της εφαρμογής, κάτι το οποίο αναιρεί την όποια ουσία του multitasking. Δεν παραβλέπω τα θετικά της miui, που έχει πολλά, αλλά πρέπει να ρίξουν πλέον βάρος σε αυτό.

 

Sent from mTalk

Όλα αυτά μπορείς να τα ξεκλειδώσεις. Και εφαρμογές να μη σου κλείνει, και να ανοίγει αυτόματα εφαρμογές, και να μη μπαίνει σε εξοικονόμηση ενέργειας η μπαταρία.

Το ότι by default είναι ρυθμισμένο έτσι το λειτουργικό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να το τροποποιήσεις κατά τις επιθυμίες σου.

Εμένα αυτό είναι που μου αρέσει.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λεπτομέριες. Αν δεν είχες official δεν θα μπορούσες να κρίνεις φυσιολογικά. Έγραψες για υπολείμματα κινέζικων , και μου έκανε εντύπωση για official. Τέλος πάντων επί του θέματος.

Για να αποφύγουμε τις παρερμηνείες σε όσους αρχάριους μπορεί να μας διαβάζουν, συμφωνώ μαζί σου. Σαφώς και η ακατάλληλη rom μπορεί να προκαλέσει ιδιαίτερες ενοχλήσεις. Απλά θέλω να πιστεύω το "πουρμπουάρ" που έδωσα στην infoquest μου εξασφάλισε τουλάχιστον ότι έχω την κατάλληλη rom.

 

Θεωρώ το miui ένα από τα βαριά όπλα της xiaomi και σίγουρα από τα πιο ενδιαφέροντα και προσεγμένα firmaware για android.

Ω ναι το πιστεύω αυτό! Πέρα από την αίσθηση του community based android, η xiaomi παίζει σε μια αρένα που γίνεται της τρελής, οι μισοί πιέζουν τις τιμές και άλλοι μισοί προσπαθούν να στουπώσουν το κινητό με το "περισσότερο" hardware. Απέναντι σε κάτι Lenovo, ZTE και Zenphone η μόνη της απτή διαφορά είναι η rom.

 

Όλα αυτά μπορείς να τα ξεκλειδώσεις. Και εφαρμογές να μη σου κλείνει, και να ανοίγει αυτόματα εφαρμογές, και να μη μπαίνει σε εξοικονόμηση ενέργειας η μπαταρία.

Το ότι by default είναι ρυθμισμένο έτσι το λειτουργικό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να το τροποποιήσεις κατά τις επιθυμίες σου.

Εμένα αυτό είναι που μου αρέσει.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως βάζει κάποιος μια εφαρμογή στις εξαιρέσεις μέσα στο security->settings->expections;

(edit το βρήκα: link)

Edited by Exposed_Bone
edit
Link to comment
Share on other sites

Την έχω μισήσει την miui από την πρώτη στιγμή οταν είδα ότι δεν υποστηρίζει live icons στην πάνω μπάρα.

Είναι δυνατόν να μην το διορθώνουν και να ασχολούνται με μπούρδες στις αναβαθμίσεις.

Έχει κάποιος κινητό με android 7 να μας πει αν το διορθώσαν?

 

Απο εκεί και πέρα έχει αρκετά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω μισήσει την miui από την πρώτη στιγμή οταν είδα ότι δεν υποστηρίζει live icons στην πάνω μπάρα.

Είναι δυνατόν να μην το διορθώνουν και να ασχολούνται με μπούρδες στις αναβαθμίσεις.

Έχει κάποιος κινητό με android 7 να μας πει αν το διορθώσαν?

 

Απο εκεί και πέρα έχει αρκετά θέματα.

 

Τι είναι το live icons?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

To dual apps του miui μούχει λύσει τα χέρια

Login σε viber και από τις δύο sim

Οταν είμαι με mobile data (4G), viber έχει μόνο η data κάρτα

Οταν είμαι με wifi έχουν και οι δύο :)

 

Τόχει κανένα άλλο android και δεν το ξέρω ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί τα notifications icons στο status bar που απλά δεν τα έχει ενεργοποιήσει στα settings

Ναι?

Δηλαδή εσυ που τα έχεις ενεργοποιήσει βλέπεις κάτι παραπάνω από εμένα?

Για πες μου πως θα το κάνω αυτό??????

 

Πχ αν βάλεις μια εφαρμογή καιρού βλέπεις κάτι παραπάνω από το badge της εφαρμογής που βλέπω εγώ στο ρημάδι αυτο το κινητό??

Σε όλα τα κινητά εκεί εμφανίζετε πχ η τρέχουσα θερμοκρασία αν μιλάμε για τον καιρό η τα ms αν μιλάμε για ping και όχι το σήμα της εφαρμογής που τρέχει.

 

Οπότε προφανώς όπως λες κάτι δεν κάνω καλά η εσυ δεν ξέρεις τι λες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To dual apps του miui μούχει λύσει τα χέρια

Login σε viber και από τις δύο sim

Οταν είμαι με mobile data (4G), viber έχει μόνο η data κάρτα

Οταν είμαι με wifi έχουν και οι δύο :)

 

Τόχει κανένα άλλο android και δεν το ξέρω ?

Αυτό είναι τρομερό και 1-2 φορές που χρειάστηκε έκατσε καλά.

 

Γίνετε και σε άλλα κινητά με διαδικασία όμως μάλλον αντίστοιχη με αυτήν που χρειάζεται το xiaomi πχ για να δείξει τα live icons.

Συνήθως bootloader, root και πάει λέγοντας.

 

Εκεί όμως που το χρειάστηκα παραπάνω απο 2 φορές, στην ουσία σε καθημερινή βάση, ειναι το να τρέχει η δικιά της εφαρμογή Μi Home

και αν δεν κάνω λάθος δεεν έπαιζε οταν τσέκαρα παλιότερα''.

 

Αν υπάρχει λύση ευπρόσδεκτη.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Ναι?

Δηλαδή εσυ που τα έχεις ενεργοποιήσει βλέπεις κάτι παραπάνω από εμένα?

Για πες μου πως θα το κάνω αυτό??????

 

Πχ αν βάλεις μια εφαρμογή καιρού βλέπεις κάτι παραπάνω από το badge της εφαρμογής που βλέπω εγώ στο ρημάδι αυτο το κινητό??

Σε όλα τα κινητά εκεί εμφανίζετε πχ η τρέχουσα θερμοκρασία αν μιλάμε για τον καιρό η τα ms αν μιλάμε για ping και όχι το σήμα της εφαρμογής που τρέχει.

 

Οπότε προφανώς όπως λες κάτι δεν κάνω καλά η εσυ δεν ξέρεις τι λες.

 

 

Weather , clock , calendar live icons είναι .

Στον καιρό όχι μόνο αλλάζει θερμοκρασία αλλά και εικόνα αλλάζει ανάλογα με το καιρό.

 

Εσύ θέλεις εκτός από αυτό και το widget που μπορείς να βάλεις στο home ή στην lockscreen να φαίνεται η θερμοκρασία και στο status bar.;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για widget μίλησα για την επάνω μπάρα.

Γιατί αλλάζει η συζήτηση και μιλάμε για widget??

Στην επάνω μπαρα αναφέρθηκα που είπες ότι προφανώς δεν έχω ενεργοποιήσει κάτι.

Τι είναι αυτό??

Να σου πω εγώ.. μάλλον τίποτα απλά το ρημάδι δεν υποστηρίζει live/animated icons δεξιά στην επάνω μπάρα.

 

Αλλά μιας και το θύμησες το widget και βέβαια αλλάζει χρώματα με τον καιρό αλλά ειναι "σπασμένο".

Δηλαδή οι πληροφορίες που σε όλα τα κινητά φαίνονται κανονικά

πχ η τρέχουσα θερμοκρασία δεν απεικονίζεται ολόκληρη παρα μόνο λιγο απο το πάνω τμήμα των αριθμών.

 

Στην επάνω μπάρα ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ ΤΊΠΟΤΑ Για το widget δοκίμασε το Weather underground.

Με dev και stable δοκίμασα σε 5 κινητά.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν υπάρχει λειτουργία στην miui για live icons. Όσοι δεν το αντιλαμβάνεστε, μάλλον δεν το έχετε παρατηρήσει ή δεν το χρειάζεστε καν ή δεν έχετε καν αντιληφθεί τι είναι αυτό.

Είχα miui για ένα χρόνο και δεν το είχα πολυαντιληφθει, και όταν έβαλα Resurrection Remix τότε θυμήθηκα τι ήταν τα live icons :)

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μεγάλη υπομονή της ανακοίνωσης του mi6 η αλήθεια είναι ότι δεν πολύ ενθουσιαστηκα. Είναι ενα κινητό της σειράς με απλά έναν πιο καινούργιο επεξεργαστή και κάμερα αμφίβολης δυνατότητας. Εσείς τι θα προτείνατε; το εκπληκτικό mi mix ή το mi 6?
Link to comment
Share on other sites

το miui η το λατρευεις η το απεχθανεσαι. εγω ειμαι στη πρωτη κατηγορια. ακομη και κινητα που ειχα εκτος απο xiaomi εβαζα miui. ...
Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω και εγώ την άποψή μου ως νεοφερμένος στο MIUI μετά από 4 χρόνια Nexus και stock (ή σχεδόν, ακόμα και σε custom ROM για το Nexus) Android. Προφανώς και η συνήθεια μετράει, όμως για αυτά που θα γράψω πιστεύω ότι δεν είναι μόνο θέμα συνήθειας.

 

Στα θετικά βρίσκω ότι έχουν προσθέσει ενδιαφέρουσες επιλογές (μπαταρίας, ασφάλειας κ.λπ.) οι οποίες ως και έλειπαν από το απλό Android -- αν και διαφωνώ με κάποιες από τις προεπιλογές -- αλλά και αισθητικά είναι άρτιο και πολύ συνεπές.

 

Όμως από την άλλη έχουν ξαναγράψει και αρκετά που αφορούν τη διεπαφή του χρήστη χωρίς αυτά που έφτιαξαν να είναι καλύτερα. Πιο συγκεκριμένα, τα μεγαλύτερα προβλήματα που έχω είναι:

 

1. με τις ειδοποιήσεις. Στο stock Android οι ειδοποιήσεις είναι πλέον πολύ λειτουργικές και μέσω αυτών μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις την εφαρμογή. Στο MIUI κυρίως με παιδεύουν:

(α) Αρχικά οι ειδοποιήσεις φαίνονταν μόνο ως "..." στην πάνω μπάρα, όσες και όποιες και αν ήταν. Έτσι όμως δεν μπορώ με μια ματιά να ξέρω ποιες είναι οι ειδοποιήσεις, πρέπει να τις ανοίξω. Ενώ αν π.χ. βλέπω τα εικονίδια, μπορώ να μην τις ανοίξω αν προέρχονται από προγράμματα που δεν με ενδιαφέρουν. Ευτυχώς υπάρχει μια επιλογή να φαίνονται τα εικονίδια των ειδοποιήσεων και έτσι αυτό διορθώνεται.

(β) Οι ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος δεν επεκτείνονται και γενικά δεν είναι ενεργές, αντίθετα από το stock Android. Έτσι π.χ. μου έρχεται μήνυμα στο GMail, πρέπει να ξεκλειδώσω τη συσκευή, να κατεβάσω πρώτα με ένα δάχτυλο τους διακόπτες, μετά να επεκτείνω με δύο δάχτυλα την ειδοποίηση, ώστε να διαβάσω περισσότερο από το μήνυμα ή/και να πατήσω το κουμπί delete. Ενώ σε stock Android κατευθείαν από την οθόνη κλειδώματος μπορώ (με ένα δάχτυλο) να επεκτείνω την ειδοποίηση και να κάνω τις ενέργειες. Εντάξει, μπορώ επίσης να διπλο-πατήσω στην ειδοποίηση και να περιμένω να ανοίξει το GMail...

 

2. με την οθόνη κλειδώματος και τις ταπετσαρίες. Το βασικό θέμα έχει ένα "Carousel" για να εναλλάσσει ταπετσαρίες, στο οποίο όμως δεν καταλαβαίνει κανείς πώς μπορείς να βάλεις άλλες εικόνες. Επίσης εφαρμογές όπως το Muzei δεν μπορούν να αλλάξουν την ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος. Μου έτυχαν παραπάνω από ένα θέματα στα οποία δεν μπορούσα να αλλάξω καθόλου (!) την ταπετσαρία της οθόνης κλειδώματος, παρ' όλο που η σχετική επιλογή υπήρχε. Γενικώς... γιατί;

 

3. (πολύ μικρότερο) με τη συγκέντρωση των ρυθμίσεων των δικών τους εφαρμογών στις «Επιλογές». Αυτό νομίζω το πήραν από το iPhone αλλά το θεωρώ εντελώς δύσχρηστο. Είμαι π.χ. στο «Τηλέφωνο» και θέλω να αλλάξω τις ρυθμίσεις. Πρέπει να το κλείσω, να βρω το εικονίδιο των ρυθμίσεων, να βρω τη σχετική επιλογή, να βρω το «Τηλέφωνο» στη λίστα, να κάνω τις ρυθμίσεις και να επιστρέψω στο Τηλέφωνο. Ενώ σε stock Android μέσα από την ίδια την εφαρμογή εντοπίζω το μενού «Ρυθμίσεις» και έφτασα...

 

4. Θα μπορούσα να πω και για τον launcher, αλλά τουλάχιστον εκεί όποιος θέλει βάζει άλλον.

 

Συνολικά, επειδή πλέον το Android έχει ωριμάσει πολύ λειτουργικά, πιστεύω ότι τέτοιες προσεγγίσεις (ιδιαίτερα για πράγματα όπως τα (1) και (2) παραπάνω) δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Ελπίζω στην επόμενη έκδοση που θα βασίζεται και στο Android N να φτιάξουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι αγορασμένο απο σκρουτζομαγαζο! Με official rom(δεν έχει ελληνικά)! Ολα είναι τέλεια εκτός απο τα δεδομένα που δεν λειτουργούν! Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες λίγο το βίντεο προσεκτικά..

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προς το τέλος του βίντεο δες το πρωτόκολλο apn, και βάλε το όπως το έχω εγώ..

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξε!!!!! Φιλε χιλια ευχαριστω και εκ μέρους του αδερφού μου!! Ευχαριστώ και στο φορουμ που βοηθάει παρα πολύ! Να σαι καλα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατι ακόμα! Οι εφαρμογές όπως το messenger για να μένουν στο background και να μην ξανανοιγουν απ την αρχη όταν τις σβηνεις, μονο με το lock γίνεται η υπάρχει και άλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Security - - >autostart και επιλέγεις τις εφαρμογές που δε θέλεις να κλείνουν.

Επίσης settings - - > installed apps και ενεργοποιείς τις ειδοποιήσεις για κάθε εφαρμογή που επιθυμείς (σε περίπτωση που δεν εμφανίζονται)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...