Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος οδηγός για να περαστεί miui σε άλλο κινητό? Θέλω να το περάσω στο blueboo picasso.

 

 

Πρέπει να ψάξεις να δεις αν έχουνε κάνει port miui για το picasso και μετά λογικά μέσω twrp.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

+ μπαταρία

 

 

 

- κάμερα, οθόνη, smoothness

 

 

 

ουδέτερα : play store / φόρτιση

 

Ευχαριστώ

 

Sent from mTalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το miui home launcher και μου έβγαλε πολλές κινεζιες... Θα το κρατήσω κάποιες μέρες και αν δεν με βολεύει θα γυρίσω στο nova

προσωπικο μου: LeEco pro3 x722

εργασιας : Bluboo Picasso

Alfa Romeo 156 - Gibson Thunderbird

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας παιδια...θελω να αλλαξω κινητό και εχω ακουσει τα καλύτερα για την xiaomi. Ειμαι αναμεσα σε redmi note 3 pro και redmipro. Απ τα λιγα π ξερω ειναι οτι το note φοράει snapdragon και ειναι πιο γρήγορο....δεν με ενδιαφέρουν τοσο οι φωτογραφίες στην επιλογή κινητού...θελω να μην κολλάει και να τρέχει οσο πιο σφερα γίνεται....αν έχετε να μ προτείνετε αλλη συσκευή μέχρι τα 280κανενα πρόβλημα...ευχαριστώ Edited by Stelioss89
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

γνωρίζετε να υπάρχει κάποιος επαγγελματίας (κατάστημα service) που να μπορεί να περάσει την rom της ελληνικής κοινότητας ?

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ & ΓΝΩΣΕΙΣ..... Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ......

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

γνωρίζετε να υπάρχει κάποιος επαγγελματίας (κατάστημα service) που να μπορεί να περάσει την rom της ελληνικής κοινότητας ?

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ & ΓΝΩΣΕΙΣ..... Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ......

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

γνωρίζετε να υπάρχει κάποιος επαγγελματίας (κατάστημα service) που να μπορεί να περάσει την rom της ελληνικής κοινότητας ?

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ & ΓΝΩΣΕΙΣ..... Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ......

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

γνωρίζετε να υπάρχει κάποιος επαγγελματίας (κατάστημα service) που να μπορεί να περάσει την rom της ελληνικής κοινότητας ?

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ & ΓΝΩΣΕΙΣ..... Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ......

 

Ευχαριστώ

 

εχει καποιες αγγελιες στο insomnia αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις κι εδω.. http://xiaomi-miui.gr

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αγοράσω ενα οικονομικό κινητό xaomi μέχρι 150 ευρώ, η κόρη μου θέλει το samsung galaxy j5 2016 https://smartphonestore.gr/product/samsung-galaxy-j510-2016-gold/ τελικά αποφάσισε να πάρει xaomi....εγώ πιστεύω οτι τα xaomi εχουν καλύτερες δυνατότητες.

θα ηθελα τη γνώμη σας..

Link to comment
Share on other sites

 

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-4-prime-5-0inch-fhd-screen-ram-3gb-rom-32gb-4g-lte-smartphone.html

 

στον τροπο αποστολης γνωμη μου βαλε EU Express

 

EU Expedited Shipping (recommend!no customs tax and VAT fees 100%,8-15working days) . ειναι + 18 ευρω αλλα δεν εχεις τον φοβο του τελωνειου. το συγκεκριμενο ειναι αυτο που φερνει και η infoquest Ελλαδα που το δινει ο Κοτσωβολος και τα public.

Link to comment
Share on other sites

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-4-prime-5-0inch-fhd-screen-ram-3gb-rom-32gb-4g-lte-smartphone.html

 

στον τροπο αποστολης γνωμη μου βαλε EU Express

 

EU Expedited Shipping (recommend!no customs tax and VAT fees 100%,8-15working days) . ειναι + 18 ευρω αλλα δεν εχεις τον φοβο του τελωνειου. το συγκεκριμενο ειναι αυτο που φερνει και η infoquest Ελλαδα που το δινει ο Κοτσωβολος και τα public.

 

αλλιώς κινδυνεύω να πληρώσω τελωνείο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πιο από τα 3 κινητά μου προτείνεται για αγορά και γιατί;;

 

1. Xiaomi Mi5 Pro 5.15inch FHD MIUI V7 4GB 128GB 4G LTE Smartphone 64-Bit Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core Type-C 3D Ceramic Back Cover - Black

 

2. Xiaomi Redmi Pro 5.5inch OLED FHD Screen 4G VoLTE Android 6.0 Smartphone Helio X25 Deca Core 2.5GHz 4GB 128GB TOUCH ID Brushed Metal Body Type-C 4050 mAh - Gray

 

3. Xiaomi Redmi Note 4 Pro 5.5inch FHD 2.5D Arc Screen MIUI 8 4G LTE Smartphone Helio X20 MT6797 Deca Core 3GB RAM 64GB ROM 13.0MP Touch ID 4100mAh Metal Body - Black

 

Είμαι άσχετος από κινέζικα κινητά αλλά από τα όσα διαβάζω μου αρέσει το πρώτο αλλά είναι ακόμα ακριβό:(

Πείτε μου την γνώμη σας θα είναι πολύ χρήσιμες........ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πιο από τα 3 κινητά μου προτείνεται για αγορά και γιατί;;

 

1. Xiaomi Mi5 Pro 5.15inch FHD MIUI V7 4GB 128GB 4G LTE Smartphone 64-Bit Qualcomm Snapdragon 820 Quad Core Type-C 3D Ceramic Back Cover - Black

 

2. Xiaomi Redmi Pro 5.5inch OLED FHD Screen 4G VoLTE Android 6.0 Smartphone Helio X25 Deca Core 2.5GHz 4GB 128GB TOUCH ID Brushed Metal Body Type-C 4050 mAh - Gray

 

3. Xiaomi Redmi Note 4 Pro 5.5inch FHD 2.5D Arc Screen MIUI 8 4G LTE Smartphone Helio X20 MT6797 Deca Core 3GB RAM 64GB ROM 13.0MP Touch ID 4100mAh Metal Body - Black

 

Είμαι άσχετος από κινέζικα κινητά αλλά από τα όσα διαβάζω μου αρέσει το πρώτο αλλά είναι ακόμα ακριβό:(

Πείτε μου την γνώμη σας θα είναι πολύ χρήσιμες........ευχαριστώ:)

 

Καλησπέρα μια βοήθεια εδώ αν είναι εύκολο..

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το ίδιο θέμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Εννοείται ότι παίρνεις το πρώτο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το ίδιο θέμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Εννοείται ότι παίρνεις το πρώτο

Σε ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ερώτημα μου είναι αν τα 32GB αποθηκευτικός χώρος είναι αρκετά. Πόσο επεκτάσιμος είναι πραγματικά ο χώρος με microSD; Μπορούμε να αποθηκεύσουμε εκεί εφαρμογές ή μόνο για φωτογραφίες και λοιπά media;

 

Είμαι σίγουρος ότι με το καλημέρα θα χαλάσω επιτόπου 15GB για τις offline playlist στο spotify, οπότε αν δεν μπορώ τις περισσότερες εφαρμογές (με εξαίρεση τις 3-4 που θα με ενδιαφέρει η ταχύτητα τους) να τις έχω σε external memory (και κατά προτίμηση χωρίς πολλά-πολλά root και tweaks) τότε σίγουρα θα πρέπει να θεωρώ για τις ανάγκες μου minimum τα 64GB.

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα ένα Xiaomi Note 4 από το you.gr, τσίμπησα και μια μνήμη Samsung Memory 128GB Grade 1 Class 10 EVO MicroSDXC από το amazon ελπίζω με τον έναν ή τον άλλον τρόπο να καταφέρω να περνάω κάποιες εφαρμογές στην εξωτερική μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις 32gb γιατι να θες να περασεις τις εφαρμογες στην "αργη" sd?

 

sd θα χεις μουσικη, φωτογραφιες, video, αρχεια κειμενου, pdf, downloads και εσωτερικη τις εφαρμογες και εισαι αρχοντας. Τι θα εγκαταστησεις πια που θα τιγκαρουν τα 25 gb ελευθερα που εχει;

 

Υ.Γ. Πως και πηρες το 4 και οχι το 4X?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις 32gb γιατι να θες να περασεις τις εφαρμογες στην "αργη" sd?

 

sd θα χεις μουσικη, φωτογραφιες, video, αρχεια κειμενου, pdf, downloads και εσωτερικη τις εφαρμογες και εισαι αρχοντας. Τι θα εγκαταστησεις πια που θα τιγκαρουν τα 25 gb ελευθερα που εχει;

Θα είναι εύκολο να "επιλέγω" το spotify αν θα βάζει τις offline λίστες στην κάρτα ή στην εσωτερική μνήμη; Ή έστω αν υπάρχει εύκολος τρόπος να περάσω στην κάρτα μνήμη ολόκληρη την εφαρμογή του spotify (μαζί με τις offline).

Αν ναι, τότε όντως θα μου φτάσουν τα 32GB. Αλλιώς θα τραβάω τα μαλλιά μου.

 

Γενικά τα συμπεράσματα μου μέχρι τώρα είναι ότι δεν υπάρχει απλός τρόπος να επιλέγω που θα εγκαταστήσω μια εφαρμογή, και το adoptable storage feature και η Xiaomi το έχει απενεργοποιημένο. Θα πρέπει να καταφύγω σε tweaks. Σωστά;

 

Υ.Γ. Πως και πηρες το 4 και οχι το 4X?

Ναι, μοιάζει χαζή η επιλογή μου από την στιγμή που είμαι εξοικειωμένος με τις online αγοράς, ακόμη και από κίνα. Ωστόσο τα έπαιξα με τα τόσα όμοια μοντέλα, ποια έχουν την B20, αν θα παίζει το ΟΤΑ. Επίσης δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι να φλασάρω. Οπότε, αφού δεν μπορούσα να βγάλω άκρη με αυτές τις λεπτομέρειες, διάλεξα με τα κριτήρια περί εγγυήσεως και rom που σίγουρα θα με καλύψει.

 

Λάθος τρόπος σκέψης; :(

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ο τίτλος και έχει την υπερβολή, μάλλον και οι επόμενες διατυπώσεις μου. Νομίζω όλοι μας μπένουμε σε τεχνολογικά fora γιατί μας αρέσουν αυτοί οι διαψηφισμοί, αρκεί να κρατιούνται σε ένα επίπεδο. Ας κάνω μια αρχή και εγώ :-)

 

Προέρχομαι από τον Windows Phone, όπου και ήμουν για 4-5 χρόνια. Πρίν από αυτό, iPhone 3Gs και 4, ενώ τα τελευταία 2 χρόνια είχα και μια συσκευή Moto G ως δεύτερη. Από χθες δουλεύω το Xiaomi Note 4 και ήρθα αντιμέτωπος με το MIUI. Να πω την αλήθεια το περίμενα απλά ως ένας ακόμη launcher και όχι ως κάτι που μοιάζει τόσο αυτοτελές OS.

 

Το είχα διαβάσει και εδώ ότι έχει by default πολλά restriction υπέρ της μπαταρίας και εκ πρώτης όψης με εντυπωσίασε σαν feature, μήπως και μαζευτεί λίγο το χάος που μπορεί να προκληθεί από έναν απρόσεκτο χρήση android. Και η λειτουργία περί optimization μου άρεσε, ειδικά αφού μπορείς να lockάρεις μια εφαρμογή πολύ απλά από την λίστα των τελευταίων εφαρμογών.

 

Θα δώσω τα εύσημα μου και στην εφαρμογή security, ωραίες επιλογές που θα διευκολύνουν τον χρήστη να έχει μια λειτουργική συσκευή, ενώ το deep cleaner μπορεί να λύσει τα χέρια και στους πιο ψαγμένους χρήστες.

 

Απαγοητεύτικα όμως όταν θέλησα να βάλω ένα άλλον launcher και στην συνέχεια την lock screen της αρεσκείας μου. Αν μη τι άλλο, αυτό δεν είναι το πλεονέκτημα του android; Εκεί χάθηκα... Ακόμη και μετά από πόσες ώρες πραγματικού παιδέματος και παρόλο που τελικά τα κατάφερα, ακόμη δεν έχω καταλάβει:

  • πως δίνω άδεια σε μια εφαρμογή να έχει overlay συνέχεια
  • πως περνάω exceptions app στην εφαρμογή security - το "hold item to add them to expections" δεν μου βγάζει ιδιαίτερο νόημα
  • ποιος είναι ο αποτελεσματικός τρόπος να απενεργοποιήσω το default lock screen

 

Άλλο αρνητικό σημείο είναι η "λεπτομέρεια", είδα κάποια κινέζικα ξεχασμένα στις ρυθμίσεις του κινητού, ενώ μάλιστα έχω το interface στην αγγλική γλώσσα. Ήδη ανέφερα και μια φράση που δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική, ενώ χαζό bug είναι ανεβασμένο εδώ και ένα χρόνο, τελικά έγινε solved αλλά συνεχίζει να υπάρχει (link). Νομίζω ότι οι προθέσεις της Xiaomi είναι καλύτερες αλλά δεν έχει το ανθρώπινο δυναμικό και την υπομονή να παρουσιάσει κάτι τόσο μεγάλο, αν και εκ πρώτης όψεως τα πήγε πολύ καλά.

 

Όλοι όμως αυτοί οι περιορισμοί έχουν σαν αποτέλεσμα στα 3GB με το reboot να έχεις ελεύθερα μόλις τα 1.5GB σε μια "καλά χρησιμοποιημένη" συσκευή. Δηλαδή χωρίς αυτούς τους περιορισμούς θα ζούσαμε τις περιόδους του Android 1.5 και 2; Από την χθεσινή μου ενασχόληση είδα ότι παρόμοια νοοτροπία ακολουθεί και η samsung και σίγουρα αντιλαμβάνομαι ότι το stock android είναι επικίνδυνο για τον χρήστη που δεν καταλαβαίνει τι εγκαθιστά.

 

Δεν είμαι αρνητικός, ούτε απαισιόδοξος με το MIUI, απλώς αφήνω σε εσάς να τονίσετε τα θετικά, για να μάθουμε εμείς οι νέοι διάφορα tip που θα μας διευκολύνουν την ζωή. Εξάλλου ανέφερα και εγώ κάποια.

 

Μια τελευταία λεπτομέρεια που δεν μπορώ να την αφήσω ασχολίαστη είναι ότι ενώ το MIUI δεν αφήνει να κάνεις disable τις εφαρμογές της Google (π.χ. drive, photos), αν κάνεις εγκαταστήσει το search setting app από εκεί μπορεί να τις απενεργοποίηση χωρίς να προκληθεί καμιά δυσλειτουργία, ακριβώς όπως σε πολλές άλλες rom, stock ή μη.

Edited by Exposed_Bone
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...