Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάνε πάρε το Huawei p9 lite και θα είσαι κομπλέ...

 

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό. Πάρε ένα p9 lite ή και το p8 lite με λιγότερα λεφτά και μην ασχολείσαι με κινέζικο.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere...

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Γενικός τα xiaomi είναι πολύ καλά τηλέφωνα αλλά είναι γιαυτους που ξέρουν και 5 πράγματα από flash κλπ. Αν δεν το έχεις καθόλου πάρε Huawei να έχεις ένα σούπερ κινητό και να έχεις και εγγύηση..!! :)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι το γνωρίζω αυτό (αυτό θα είναι και το κριτήριο για το ποιο να πάρω τελικά το μέγεθος)έχω δει και τα δυο τηλέφωνα από κοντά ... πχ το Redmi 3s έχει απλό,

PRO,INTERNASIONAL .αυτό ρωτάω ποια έκδοση να κοιτάξω και από τα δυο τηλεφώνα ....ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και πάλι, μεταξύ των xiaomi redmi note 3 pro SE (KATE) και Redmi 3S prime international version (λόγο μπάντας 800) επέλεξα το redmi note 3 pro SE (KATE)...

 

Πρώτη φορά σε xiaomi οπότε με συγχωρείτε για τις ερωτήσεις που θα κάνω...

 

1. μεταξύ αυτών των δυο είναι σωστή επιλογή;

 

2. Με τα λίγα που έψαξα το βρήκα σε official global version και πειραγμένο σε μη official global version. Δεδομένου ότι πιθανόν να το πειράξω, αν το αγοράσω official ή πειραγμένο, αυτό μπορεί να μου γίνει εμπόδιο σε οτιδήποτε (πχ αλλαγή rom, route κτλ) ή θα μπορώ να κάνω και πάλι ότι θέλω; Ποια έκδοση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα; η official η η πειραγμένη;

 

3. Σύμφωνα με τα specs του έχει android5/miui7, μετά από αναβάθμισή του γίνεται android5/miui8 ή android6/miui8;

 

4. Αν δε βάλω ελληνική rom, η τελευταία αναβάθμιση της official global version που είναι stable περιλαμβάνει ελληνικά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και πάλι, μεταξύ των xiaomi redmi note 3 pro SE (KATE) και Redmi 3S prime international version (λόγο μπάντας 800) επέλεξα το redmi note 3 pro SE (KATE)...

 

Πρώτη φορά σε xiaomi οπότε με συγχωρείτε για τις ερωτήσεις που θα κάνω...

 

1. μεταξύ αυτών των δυο είναι σωστή επιλογή;

 

2. Με τα λίγα που έψαξα το βρήκα σε official global version και πειραγμένο σε μη official global version. Δεδομένου ότι πιθανόν να το πειράξω, αν το αγοράσω official ή πειραγμένο, αυτό μπορεί να μου γίνει εμπόδιο σε οτιδήποτε (πχ αλλαγή rom, route κτλ) ή θα μπορώ να κάνω και πάλι ότι θέλω; Ποια έκδοση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα; η official η η πειραγμένη;

 

3. Σύμφωνα με τα specs του έχει android5/miui7, μετά από αναβάθμισή του γίνεται android5/miui8 ή android6/miui8;

 

4. Αν δε βάλω ελληνική rom, η τελευταία αναβάθμιση της official global version που είναι stable περιλαμβάνει ελληνικά ή όχι;

 

εχω και τα δυο κινητα που αναφερεις, για την ακριβεια ειναι τα μοναδικα xiaomi που εχω, αφου δοκιμασα κανα 2 ακομα αλλα απο τα οποια ελειπε η 800αρα μπαντα και γι αυτο τα εδωσα. (oxi τι ειχα ελλειψη 4G στην Πάτρα όπου μενω, καθως δεν εχω καρτα wind αλλά vodafone).απλα από "ψυχαναγκασμο" περισσοτερο ότι κατι σημαντικο ελειπε.

 

για εμενα, προτιμω το πιο μινιόν 3s, (5αρα οθονη) και απειρες θηκες κ τζαμακια στο ebay να διαλεξεις.

απ την αλλη, το 5.5αρι ειναι πιο "δυνατο" στα σημεια, εχει φωτειζομενα πληκτρα και το λεντακι πανω δεξια, ενω το 3s το εχει "μεσα" στο κεντρικο εμπρος πληκτρο.

 

θα σου προτεινα οποιο παρεις/παραγγειλεις, να το παρεις με official global rom, είτε dev ή stable.

αφου το παραλαβεις, εαν δεις οτι για καποιον λογο δεν εχει ελληνικα, κατεβαζεις απλα και μονο ενα αρχειακι .zip, το περνας στην εσωτερικη μνημη του κινητου, και μεσα απο την εφαρμογη του κινητου "αναβαθμιση", επιλεγεις το zip αυτο και αναλογα του αν κατεβασες zip stable ή dev, θα εχεις αναβαθμισεις καθε (σχεδον) Παρασκευη ή αλλιως καθε μηνα , μεσω wifi !

 

ελπιζω να βοηθησα.

 

εγω παντως προτιμω το μικρουλι 3S.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

1. Αν κατάλαβα καλά το update γίνεται ανά βδομάδα για την dev version ενώ ανά μήνα για την stable;

2. με την έκδοση του android τι παίζει, γίνεται 6 ή παραμένει 5;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι βγάζει τα update όπως τα λες.. Αν έχεις snapdragon έχεις σίγουρα Android 6.. Ο mtk σε κάποια μοντέλα δεν έχει.. Δες στην κοινότητα την ελληνική στης ρομς ποια είναι ποια για κάθε κινητό...!!! ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι προχώρησα σε αγορά του 3s prime, γιατι το βρηκα στα 170 ευρώ τελική. Το μαγαζί που το πήρα έχει περάσει μέσα τη διεθνή rom και ηταν ενας απο τους λογους που με εκανε λιγοτερο διστακτικο. Επισης δείχνουν να έχουν καλό after sale σε σχέση με την προηγούμενη εμπειρία. Θα δείξει!

 

Και τα Huawei κινέζικα δεν είναι; Τι διαφορά υπάρχει; Φαίνονται καλά κινητά και τα δύο που μου προτείνατε

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε και πάλι αλλά 1η φορά ασχολούμαι με xiaomi και έχω χαθεί με τόσες πληροφορίες απανωτές...

 

Κατέληξα ότι θέλω να πάρω είτε το xiaomi redmi note 3 pro SE (KATE) είτε το Redmi 3S prime international version με χαρακτηριστικά και για τα δυο 3g ram, 32g rοm, official global stable rom, διαθέσιμη την μπάντα 20(800) για 4g και χρώμα λευκό....

 

Έχω βρει είτε είτε το ένα κινητό είτε το άλλο με όλα τα πιο επάνω χαρακτηριστικά αλλά όχι διαθέσιμο σε λευκό...

 

Το λευκό το βρήκα μόνο με πειραγμένη - ΜΗ official rom....

 

Μπορεί να μπει κάποιος στον κόπο να μου στείλει ένα link από οποιονδήποτε πωλητή είτε του ενός είτε του άλλου κινητού καλύπτοντας όμως όλες τις πιο πάνω προϋποθέσεις (3g ram, 32g rοm, official global stable rom, διαθέσιμη την μπάντα 20(800) για 4g και χρώμα λευκό...);

 

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Γεια.ειμαι ανάμεσα στο Redmi note 3 pro και στο 4.εχω το Redmi note 3 αγορασμενο από banggood.ηρθε με δυνατότητα επιλογής ελληνικών κ έτσι είχα ελληνικό μενού χωρίς να κάνω κάτι!Δυστυχώς έσπασε κ λέω να πάω στο τελευταίο μοντέλο.αξιζει?αν ναι το έχω βρει στο geekbuying αλλά δε βλέπω να έχει ελληνικά.να το πάρω με official global rom?μετά μπαίνει ή γλώσσα αυτόματα?δεν είμαι πολύ της τεχνολογίας.τι λέτε?αξίζει το 4?τα 64 gb 170 ευρώ.θηκη κ τζαμακι κάνουν και του 3 γιατί δεν έχει επιλογές για το 4
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Note 3 pro έχει βγει πάρα πολύ καλό και ειδικά από άποψη αυτονομίας είναι αρκετά αποδοτικό. Ελληνικά μπορείς να βάλεις την ROM από το miui.gr που τα παιδιά εκεί κάνουν πολύ καλή προσπάθεια.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Είμαι στο ψάξιμο για καινούργιο κινητό. Εδώ και 2 χρόνια έχω το Redmi Note 4G LTE θέλω να πάρω ξανά xiaomi, το θέμα όμως είναι ότι ψάχνω για xiaomi με 1 κάρτα sim και απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι.

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποια xiaomi στην δεύτερη υποδοχή κάρτας sim παίρνουν μια κάρτα sd.....

ισχύει αυτό;

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Είμαι στο ψάξιμο για καινούργιο κινητό. Εδώ και 2 χρόνια έχω το Redmi Note 4G LTE θέλω να πάρω ξανά xiaomi, το θέμα όμως είναι ότι ψάχνω για xiaomi με 1 κάρτα sim και απ' ότι βλέπω δεν υπάρχει κάτι.

Κάπου είχα διαβάσει ότι κάποια xiaomi στην δεύτερη υποδοχή κάρτας sim παίρνουν μια κάρτα sd.....

ισχύει αυτό;

 

Ναι ισχυει. Για παραδειγμα το Μi4s δεχεται η δυο sim καρτες η μια sim και μια sd.

Αν δεν κανω λαθος το ιδιο γινεται και στο Redmi note 3.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το Μi4s αλλά λίγο ακριβό για εμένα...
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το Μi4s αλλά λίγο ακριβό για εμένα...

 

Ψαξε το λιγο ισως να ισχυει και για αλλα μοντελα.

Και στο Redmi note 4 γινεται.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

ok, Ευχαριστώ
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το redmi note 3 pro και σκευτομε να το πουλησω σε μια φιλη μου που μ ειπε οτι το θελει και να παρω καποιο λιγο καλυτερο γυρο στα 150-200 ευρω... Εχω δει το redmi note 4 και το redmi pro αξιζει τον κοπο ή να της παραγγειλω ενα ιδιο και να μην μπλεξω ?? Και αν ναι ποια συσκευη θα μου προτεινατε να παρω ?? (απλα με προβληματιζουν οι helio ειναι ανταξιοι των snapdragon ? εχω διαβασει διαφορα και δν μπορω να καταλαβω αν ειναι καλυτεροι)Και ας μην ειναι απο αυτες που ειπα εγω... Ευχαριστω

 

Y.Γ σκευτομε να το πουλησω 150-160 και να βαλω αλλα λιγα χρηματα.... οποτε δεν εχω θεμα με τα λεφτα... + οτι παιζει και το mi5 στα 220. τι θα κανατε στη θεση μου ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλυτερο απο το δικο μου ομως ?? με χαλαει ο xelio αλλιως θα το ειχα παρει με κλειστα ματια
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να κάνεις αλλαγή πήγαινε για το mi5s. Μόνο εκεί θα δεις μια κάποια διαφορά. Με το 4 και το pro, όχι μόνο δεν θα δεις διαφορά αλλά μπορεί να είναι και χειρότερα. Δεν έχει αξία. Για το μόνο λόγο που θα σκεφτόμουν να πάω στο 4 είναι γιατί είναι πιο όμορφο, για τίποτα άλλο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...