Jump to content

Ηχοσύστημα αυτοκινήτου: Τι προτείνετε; (RadioCD/MP3/DVD)


stavrosbiologos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ ακριβα ομως τα παιρνετε ρε παιδια..πριν απο 6 μηνες ειχα παρει τοσο το 7700 που ειναι και 2 σειρες καλυτερο μοντελο..

από που?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στοα φεξη στην αθηνα...εχει πολυ καλες τιμες εκει..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

στοα φεξη στην αθηνα...εχει πολυ καλες τιμες εκει..

 

Τα εμπιστεύεσαι από εκεί? Έχω ακούσει ότι φέρνουν "καραβιές" χωρίς να υποστηρίζονται από την εγγύηση της αντιπροσωπείας:wacko:

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως τα εμπιστευομαι..εχω παρει παααααρα πολλα πραγματα απο εκει, κανονικα με τις εγγυησεις απο τις αντιπροσωπειες των εταιριων..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια μια βοηθεια αν θελετε.

ψαχνω για ενσυμαρτο remote control για sony cdx-l550x.

poy μπορω να βρω και ποσο περιπου μπορει να κοστιζει?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα Ραδιο/CD αλλα με ενδιαφερει πολυ να εχει εισοδο 3,5 mm για συνδεση οποιαδηποτε πηγης ηχου(π.χ. κινητο, μπ3 κτλ). Τι εχετε να μου προτεινετε σε μια τιμη μεχρι 200 ευρω? Το θελω για Yiaris. Θα εχω προβλημα στην εγκατασταση επειδη εχει μεγαλη θεση? Θα προτιμουσα απο Ελληνικο καταστημα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι πηγές έχουν πλέον είσοδο RCA που με ένα adapter από κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών (1-2 ευρώ κοστίζει) μπορείς να το μετατρέψεις σε 3,5 mm.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας...

Σημερα λοιπον λογω της ονομαστικης μου εορτης ηρθαν μερικα φραγκα και αποφασισα να αλλαξω την πηγη στην 147!! Αυτη που βρηκα και μου αρεσε ειναι η Pioneer Deh-5800Mp αλλα οι τιμες που μου ζητησαν για αγορα και εγκατασταση ειναι πολυ διαφορετικες...

Ξεκινησαμε απο τα 280€ σε καποιο αλλο στα 265€ ενω σε τριτο καταστημα 255€! (ολα γνωστα καταστηματα Θεσσαλονικης!) Στο ΜΑΚΡΟ δε, βρηκα την πηγη σκετη στα 200€ + 15 για εγκατασταση + 15 για το πλαισιακι για να ταιριαζει στην 147!

 

Γνωριζεται απο που θα μπορουσα να αγορασω απο μονος μου ετσι ωστε να μου βγει λιγο πιο φθηνα και να κανω μετα την εγκατασταση σε καποιο καταστημα... Δεν ειναι λογικες οι διαφορες στην τιμη που ζητανε!!

Αν δεν θελετε να κανετε διαφημηση τοτε απλα με ενα Pm ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

δυο καλα μαγαζια ξερω στη θεσσαλονικη, οχι οτι εχω παει, αλλα πολλες φορες βλεπω αμαξια τους σε διαγωνισμους και παρουσιασεις με εντυπωσιακες και καλες κατασκευες: art of bass και car audio excellence. ΟΜΩΣ: υπαρχει η πιθανοτητα επειδη ασχολουνται με project που εχουν ενισχυτες/ηχεια/κατασκευες να μην δωσουν ιδιαιτερη σημασια σε σενα. απ την αλλη ομως τι διαολο, ενα απλο radio/cd θα βαλεις δεν χρειαζεται και ιδιαιτερη φροντιδα και προσοχη στην εγκατασταση..αυτα απο εμενα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

giati arage den ta vazeis monos sou? den einai tipota... 5 kalodia ipothesi einai. :p

akoma kai me plaisiaki.. etixe na kano egkatastasi se corsa enos filou..vgalame to ergostasiako, pirame tin pigi pou ithele, pirame to plaisiaki apo tin opel.. kai tou to vala se ligotero apo misi ora (pio poli itan to vale vgale ton plaision para na sindethei i idia i pigi). kai ante..pes ego exo kanei pano apo 20 egkatastaseis kai to kano grigora.. an esi to kaneis se mia ora, alla glitoseis ta keratiatika (xoria oti tha kamaroneis oti to vales monos sou), den aksizei? ;)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Τα εμπιστεύεσαι από εκεί? Έχω ακούσει ότι φέρνουν "καραβιές" χωρίς να υποστηρίζονται από την εγγύηση της αντιπροσωπείας:wacko:

 

apo magazia sti stoa feksi agorazo diafora gia ta ixosistimata mou apo to 99, pote ma pote den eixa provlima. xoria pou pas kai tous kaneis pazaria..sou lene mia timi, les a euxaristo..o allos paradipla to exei toso tha to paro apo kei :p

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

απο τη στοα φεξη παντα ψωνιζω απο τον Κοσμα!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

hmm..exo merika xronia na pao, den ksero ti paizei apo paidia ekei. apo oti exeis dei teleutaia xreisimopoio poli to internet gia agores. kai exo vrei kai ta paidia apo to Sound Club pou exo konta mou kai pao se autous an einai na ta poume :p

alla stoa feksi rulez an thes na pareis kati kalo kai ftina. poli kala itan ta paidia kai eksipiretika panta, eidika sta prota vimata mou apo to 99 pou ksekinisa na asxoloumai me car audio mou edinan simvoules :)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

εχω τα κονε μου εκει και τα παιρνω ακομα πιο φτηνα...!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας.

 

Έχω ένα Fiat Brava (οικογενειάρχης με παιδί), και θέλω να αλλάξω πρώτα από όλα την πηγή.

Από τη μαμά του το αυτοκίνητο έχει ένα RadioΚασσετόφωνο, και για ηχεία: στις πόρτες 5Χ7 οβαλάκια, καθώς και τουίτερ πάνω στο ταμπλό σε εργοστασιακές θέσεις.

 

Θέλω βασικά να ξεκινήσω από την πηγή, μιας και πιστεύω πως με μια καλή πηγή (όχι τρελλά πράγματα), θα παίξει καλύτερα από το μαμά.

 

Το Budget μου είναι λίγο περιορισμένο, αλλά θα ήθελα μια πηγή, σε μαύρο χρώμα, και να έχει χρώμα πράσινο.

Από αυτά που έψαξα, είδα πως το Pioneer 5800, και μου αρέσει εμφανησιακά, και μαύρο είναι και αλλάζει και χρώματα.

 

Αλλά δεν ξέρω τι λέει, σε σύγκριση με αντίστοιχο Alpine.

Δεν ξέρω, αλλά από πολύ παλιά (όταν ασχολιόμασταν με τα Car Audio, 1988), ήμουν κολλημένος με τα Alpine.

 

Από Alpine, τα μόνα που μπορώ να επιλέξω, χωρίς να ξηλωθώ εντελώς (σχετικό αυτό), είναι τα:

Alpine CDA-9847R (240 ευρώ)

Alpine CDA-9854R (280 ευρώ)

 

Αλλά μιας και το:

Pioneer DEH-P5800MP το έχω βρεί στα (210ευρώ), δεν ξέρω τι να κάνω.

Για το Alpine 9854 το ποσό ανεβαίνει πάρα πολύ, αφού ξεκίνησα αρχικά για μια πηγή, μέχρι το πολύ 180 ευρω.

Δεν με απασχολούν ούτε οι οθόνες οι περίεργες, ούτε τα πολλά gudget που έχουν πολλά μοντέλα (USB, Ipod, κ.λ.π. κ.λ.π.), αφού να φανταστείτε, θα προτιμούσα SlotIn απλό για την εισαγωγή του CD.

 

Θα εκτιμούσα όποια βοήθεια θα μπορούσατε να μου δώσετε.

 

Υ.Γ. Η πηγή θα παίξει στα μαμά ηχεία για αρχή (και ίσως..... ίσως αλλαχτούν και αυτά, κάποια στιγμή).

 

Ευχαριστώ θερμά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα για το 5800. σε αυτες τις κατηγοριες τιμης μην περιμενεις τραγικες διαφορες ουτε στις ρυθμισεις ουτε στην πιστοτητα ηχου, σε σχεση με τα αντιστοιχα της alpine..

οταν θα ειναι να διαλεξεις για ηχεια θα το ξανασυζητησουμε το θεμα γιατι εκει θελει ψαξιμο!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Να σου βάλω ένα δύσκολο?

5800 μοντελο 2006 ? ή 6700 περσινό ?

 

Αν φύγουμε από αυτήν την κατηγορία, και πάμε πιο χαμηλά, γύρω στα 150-170 ευρώ, δηλαδή:

Alpine CDE-9846R

ή κάτι σε JVC ή KENWOOD (αν και στα JVC δεν έχω βρεί κανένα μαύρο με πράσινο), βλέπεις διαφορά?

Ή να μείνω στην επιλογή 5800 στα 210 ευρώ ?

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

αμα πας σε παλιο μοντελο ψαξε για το 7700 φιλε μου!απιστευτη πηγη..

και το 6700 ειναι καλη πηγη και δοκιμασμενη..εν ολιγοις με παλιες πηγες ξερεις που παιζεις και δεν προκειται να βγαλουν περιεργα προβληματα..

α κατι που ξεχασα να πω: τα pioneer εχουν ενα "εμφυτο" (λολ) προβλημα με τον μηχανισμο που βγαζει το cd. δηλαδη μερικες φορες, και ειδικα αν μεινει καιρο μεσα το cd μπορει να το βγαλει ελαχιστα και μετα να θελει τραβηγμα με το χερι (μιλαω απο προσωπικη πειρα, το 7700 εχω).

kenwood δεν προτεινω, JVC δεν τα εχω και σε τοσο μεγαλη εκτιμηση..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμάζομαι να αγοράσω το JVC KD-AVX2 από ebay Αμερικής μπορεί κάποιος να μου πει αν ξέρει αν θα έχω πρόβλημα με τις συχνότητες εδώ ??

 

Τι ακριβώς να γράψω στον πωλητη για να του εξηγήσω..

Link to comment
Share on other sites

για ραδιοφωνο εννοεις?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω. γιατι δεν τον ρωτας οι μπαντες σε τι συχνοτητες ειναι? MW, FM..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

signomi isos ego den eimoun arketa safis...

epeidi zo kipro tora na doso ena paradeigma

ta autokinita pou eisagontai apo iaponia kai exoun mesa ixosistimata den exoun tis idied sixnotites stous sta8mous me autes pou ekpempoun edo

px an ean sta8mos ekpempei 98,8 sto eisagomeno mporei na ton pianeis sto 85,2 kai etsi einai diskolo na anagnorizeis tous sta8mous...

auto i8ela na ma8o an isxei kai se eisagoges apo alles xores??

elpizo tora na egina katanoitos

 

an mporouses na mou to grapseis kai sta agglika pos akrivos na tou doso na katalavei ti enoo 8a eimoun ipoxreomenos:) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...