Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής καρτοκινητών στην Ευρωπαϊκή Ένωση


Belschri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο, γνωρίζει κάποιος τι ισχύει ή ακόμη καλύτερα αν το έχει δοκιμάσει έξω;

Ρώτησα σήμερα γιατί σε COSMOTE shop και ΓΕΡΜΑΝΟ και με κοιτούσαν λες και ρωτούσα τίποτα το εξωπραγματικό, χωρίς να ξέρουν να μου απαντήσουν φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 206
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και δεν είναι αυτό Είναι ότι οι άνθρωποι δεν σκέφτονται καν το συμφέρον τους γιατί πολύ απλά υπάρχουν πάρα πολλά παιδιά τα οποία από φοιτητές πηγαίνουν στο εξωτερικό με το πρόγραμμα του εράσμους αυτοί οι άνθρωποι Γιατί να πάρουμε δηλαδή έναν ξένο αριθμό στο εξωτερικό για να μιλάνε πιο οικονομικά και να μην έχουν τον ελληνικό τους αριθμούς για αυτό τον καιρό που θα είναι στο εξωτερικό και να δίνουμε τα λεφτά τους στην κάθε ελληνική εταιρεία δηλαδή μία ερώτηση της Wind το φοιτητικό δηλαδή λειτουργεί στο εξωτερικό ???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Είμαι Αλεξανδρούπολη και θα πάω Τουρκία Κωνσταντινούπολη και λίγο Βουλγαρία.... Τι γίνεται με το φοιτητικό καρτοσυμβολαιο που έχω; βγαίνω εκτός Ελλάδας το αφήνω να κάνει σάρωση, μπαίνει σε ένα δίκτυο μόνο του και σερφαρω με τα δεδομένα που έχω; και μιλάω προς Ελλάδα κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Για Βουλγαρία ναι, για Τουρκία θα σου έλεγα να μην το τολμήσεις επειδή δεν είναι ΕΕ. Η χρέωση είναι περίπου 4€ το ΜΒ!!! και η ομιλία περίπου 2€/λεπτο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Είμαι Αλεξανδρούπολη και θα πάω Τουρκία Κωνσταντινούπολη και λίγο Βουλγαρία.... Τι γίνεται με το φοιτητικό καρτοσυμβολαιο που έχω; βγαίνω εκτός Ελλάδας το αφήνω να κάνει σάρωση, μπαίνει σε ένα δίκτυο μόνο του και σερφαρω με τα δεδομένα που έχω; και μιλάω προς Ελλάδα κανονικά;

 

Ναι,αλλα μονο για Βουλγαρια.Η Τουρκια εχει κανονικα χρεωσεις για περιαγωγη,θα ερθει sms και θα δεις.

Για Τουρκια θα εχεις roaming με turkcell.Για Βουλγαρια θα εχεις full roaming με Telenor νομιζω.Με τις αλλες μονο ομιλια.Οι χρεωσεις για Τουρκια ειναι στη ζωνη 2,με 0,310 για κλησεις σε ελλαδα και Ε.Ε. και 0,207 για τοπικες.Δες εδω τον καταλογο

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=RoamingWU_out9

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα, θα 'πρεπε· ομιλία γιοκ:X

 

Για το #pare_dwse είναι σαφές ότι δεν "τρέχουν" στην περιαγωγή.

Για το #pare_moirase λέω, που το λέει σαφώς, αλλά δεν "τρέχουν" (σε μένα τουλάχιστον, Γαλλία που ήμουν).

 

Τα "έτρεξε" κανείς τα #pare_moirase ;

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα στο θεμα της frog το βαζω και εδω, σχετικά με το roaming του 4gb πακέτου της frog.

Κατανάλωσα (εως αρχες Ιουλιου) περίπου ~1,3gb (απο τo γνωστό 4gb πακετο του frog) σε περιαγωγή σε χώρα κράτος μελος της Ε.Ε.

Δεν χρεώθηκε οτιδήποτε επιπλέον, ούτε (σε οτι ξόδεψα) μπήκε καποιος περιορισμος κατανάλωσης. Το ίδιο και σε περίπου 75’ καταναλωμένα λεπτα ομιλίας (απο το 60+60’ κάθε 2εβδομάδες πακέτο). 4G σύνδεση και εξω οπως και αναγνωριση κλησεων.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμη μια ερώτηση. Επειδή δεν έχω πολλά δεδομένα να απομένουν στο συμβόλαιο μου μέχρι τέλος του μήνα και θα πάω για κάποιες μέρες Βουλγαρία...

 

Να βάλω 5 γιγα με 5€ η 7 με 7;

 

Αυτα έχω σαν επιλογές. Θέλω κάτι πάνω από 2 γιγα σίγουρα.

 

Συμφέρει μήπως να πάω να πάρω από κάποιο Γερμανό κάποια κάρτα άλλη και να ενεργοποιήσω κάποιο πακέτο; μιας και έχω και WiFi συσκευή και μπορώ να το βάλω εκεί και όχι να κάνω Hotspot το κινητό μου....

 

 

Τα 20GB με 15€ το φοιτητικό δουλεύει σε περιαγωγή;

 

 

 

Παιδιά έχω νέα.

 

Είμαι Βουλγαρία και δουλεύει με Vivacom και το 20GB της Cosmote και το φοιτητικό καρτοσυμβολαιο μου... Όλα μπόμπα. Με Vivacom. Telenor δεν μου την εμφανίζει καν. Και τη συμπαθούσα γιατί πριν κάτι μήνες που ήμουν ξανά Βουλγαρία είχα αγοράσει κάρτα sim δικιά της και ήταν σφαίρα...

 

Τέλος πάντων όλα καλά. Την sim της Cosmote την έχω σε 4G pocket WiFi και πάει κομμάτια. Και στη περιαγωγή και στην Ελλάδα.

 

Αυτά.

Edited by XP130TD
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Χθεσινή απάντηση από την Cosmote:

 

Αγαπητέ Κύριε

 

Σας ευχαριστούμε για το χρόνο που διαθέσατε για να επικοινωνήσετε μαζί μας.

 

Αναφορικά με το θέμα το οποίο έχετε υποβάλλει μέσω της φόρμας επικοινωνίας, να σας ενημερώσουμε ότι το πακέτο 300΄προς όλους και 500mb με 8,50 ευρώ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για χρήση σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η ενημέρωση που υπάρχει στο site είναι εκ παραδρομής λανθασμένη και λυπούμαστε γι΄ αυτό, έχουμε ήδη προβεί σε όλες τις απαραίτητες διορθώσεις.

 

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας και είμαστε στη διάθεση σας να συζητήσουμε ότι περαιτέρω επιθυμείτε, σεβόμενοι την ανάγκη σας για παροχή αξιόπιστων υπηρεσιών.

 

Με εκτίμηση,

 

Για το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα μονο για Βουλγαρια.Η Τουρκια εχει κανονικα χρεωσεις για περιαγωγη,θα ερθει sms και θα δεις.

Για Τουρκια θα εχεις roaming με turkcell.Για Βουλγαρια θα εχεις full roaming με Telenor νομιζω.Με τις αλλες μονο ομιλια.Οι χρεωσεις για Τουρκια ειναι στη ζωνη 2,με 0,310 για κλησεις σε ελλαδα και Ε.Ε. και 0,207 για τοπικες.Δες εδω τον καταλογο

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=RoamingWU_out9

Ξέχασες ένα μηδενικό και το ότι μιλάμε για δευτερόλεπτο.

το σωστό είναι 0,0310 το δευτερόλεπτο Χ 60 = 1.86 ευρώ το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα στο forum.

Θα βρεθώ Πολωνία σε λίγο καιρό για 9 μέρες. Το καρτοκινητό μου είναι what's up φοιτητικό.

Κάποια ιδέα για το τι πακέτα να ενεργοποιήσω για να έχω κάμποσα mb και στοιχειώδη χρόνο ομιλίας για Ελλάδα;

Δεν έχω καταφέρει να βγάλω νόημα με τόσα που διαβάζω :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Για το #pare_dwse είναι σαφές ότι δεν "τρέχουν" στην περιαγωγή.

Σε περιαγωγή σε χώρα της Ε.Ε. έχοντας SMS από το #pare_dwse δεν χρεώθηκα, αυτό συνέβει σε δυο αριθμούς whats up πριν 10 μήνες. Άρα λογικά μπορούν να χρησιμοποιούνται δωρεάν και λεπτά ή MB από το #pare_dwse; Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό; Αλλιώς μπορώ να ρωτήσω κάπως στην cosmote με κάποια φόρμα επικοινωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 10 μήνες ήταν άλλο το καθεστώς και είναι περίεργο που δεν χρεώθηκες.

Το δωρεαν καθεστώς ισχύει από 15 Ιουνίου δηλαδή μόνο 7 μήνες.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 10 μήνες ήταν άλλο το καθεστώς και είναι περίεργο που δεν χρεώθηκες.

Το δωρεαν καθεστώς ισχύει από 15 Ιουνίου δηλαδή μόνο 7 μήνες.

Συγγνώμη μάλλον το έθεσα λάθος το δεν χρεώθηκα, χρεώθηκα μόνο το cap των 0,02€ ανά sms (που ίσχυε τότε) έχοντας τα sms του #pare_dwse και όχι ολόκληρη τη χρέωση του sms. Σήμερα λοιπόν τι ισχύει; Είναι σίγουρο οτί πλέον δεν ισχύουν εντελώς δωρεάν τα sms ή λεπτά ή mb από το #pare_dwse στην περιαγωγή στην Ε.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Υπάρχει κάποιο αξιοπρεπές πακέτο mb για περιαγωγή στην ΕΕ με την whatsup?

Τα Mb από πρόγραμμα μικτό (400λ προς κοσμοτε + 300 προς ολους + 100Mb) δεν εξηγεί αν είναι διαθέσιμα αναφέρει μόνο τα λεπτά προς όλους.

 

Το Mb του Reload it (που έχω κάμποσα) δεν βρήκα σχετική πληροφορία.

 

Καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

700 MB με 7 ευρώ.

200 ΜΒ με το πακέτο των 8,50 ευρώ.

100 ΜΒ από πάρε μοίρασε

τέλος τα 1100 ΜΒ από το εβδομαδιαίο πακέτο των 4 ευρώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περιαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

700 MB με 7 ευρώ.

200 ΜΒ με το πακέτο των 8,50 ευρώ.

100 ΜΒ από πάρε μοίρασε

τέλος τα 1100 ΜΒ από το εβδομαδιαίο πακέτο των 4 ευρώ μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περιαγωγή.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση σου απάντηση . Κριμα που δεν είναι τα reload it, πάνε χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

 

Μια ερωτηση παρακαλω. Η εφαρμογη cosmote app λειτουργει ενω βρησκεσαι στο εξωτερικο; αν ναι, μπορω να κανω και ανανεωση αλλα και να αγορασω πακετα MB χωρις να παρω τηλεφωνο στην ελλαδα;

 

Ευχαριστω πολυ για τις τυχον απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της cosmote αναφερει οτι οι τροποι ανανεωσης χρονου ομιλιας στο εξωτερικο ειναι μεσω τηλεφωνου ή σε κταστημα γερμανος. Δεν αναφερει τιποτα για το app.

 

Γιαυτο ρωταω αν λειτουργει. Αν πω σε χωρα τς Ε.Ε. χωρις χρηματα υπολοιπο με το app μπορω να ανενεωσω χρονο ομιλιας και να αγορασω πακετο ΜΒ;

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί η εφαρμογή παντού όπου υπάρχει Intermet δηλαδή και στο εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...