Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις έκανα την παραγγελία. Έβαλα και priority shipping. Ελπίζω να το έχω πολύ σύντομα και να βιώσω την εμπειρία του πιο γρήγορου (?) κινητού so far.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ομολογώ ότι μπήκα αρχικά κι εγώ στον πειρασμό για το 5Τ αλλά λόγω της εξαιρετικής απόδοσης της μπαταρίας στο 5, που λογικά θα είναι πεσμένη περίπου 10% στο 5Τ , θα κρατηθώ.

Από την άλλη βέβαια, επειδή μου αρέσουν πολύ πιο πολύ τα μεταλλικά κινητά από ότι τα γυάλινα, σκέφτηκα μήπως πρέπει να πάω στο 5Τ τώρα για να προλαβω ίσως το τελευταίο μεταλλικό κινητό και μάλιστα με 1080p ανάλυση, της OnePlus.

Φοβάμαι ότι το 6 ίσως είναι γυάλινο και με αχρειαστη 1440p ανάλυση.

Θα δείξει, αλλά μάλλον με βλέπω να μένω με op5 γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι μπήκα αρχικά κι εγώ στον πειρασμό για το 5Τ αλλά λόγω της εξαιρετικής απόδοσης της μπαταρίας στο 5, που λογικά θα είναι πεσμένη περίπου 10% στο 5Τ , θα κρατηθώ.

Από την άλλη βέβαια, επειδή μου αρέσουν πολύ πιο πολύ τα μεταλλικά κινητά από ότι τα γυάλινα, σκέφτηκα μήπως πρέπει να πάω στο 5Τ τώρα για να προλαβω ίσως το τελευταίο μεταλλικό κινητό και μάλιστα με 1080p ανάλυση, της OnePlus.

Φοβάμαι ότι το 6 ίσως είναι γυάλινο και με αχρειαστη 1440p ανάλυση.

Θα δείξει, αλλά μάλλον με βλέπω να μένω με op5 γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής.

Να σου πω? Ακόμα και το 3T να έχει κάποιος, πάλι δεν αξίζει να πάει στο 5T. Μόνο αν σώνει και καλά θέλει bezelless οθόνη. Η αυτονονια όπως είπες και εσύ δείχνει να είναι λίγο κατώτερη του 5. Ο fingerprint sensor για μένα στο πίσω μέρος χάνει την πρακτικότητα του, όσο γρήγορος και αν είναι. Η κάμερες λένε πως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια η κάμερα και η μπαταρία σε μελλοντικά updates θα φτιάξουν λιγάκι. Άντε η διαφορά στην αυτονομία να μικρύνει. Οπότε το 5 είναι κορυφη σε όλα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω? Ακόμα και το 3T να έχει κάποιος, πάλι δεν αξίζει να πάει στο 5T. Μόνο αν σώνει και καλά θέλει bezelless οθόνη. Η αυτονονια όπως είπες και εσύ δείχνει να είναι λίγο κατώτερη του 5. Ο fingerprint sensor για μένα στο πίσω μέρος χάνει την πρακτικότητα του, όσο γρήγορος και αν είναι. Η κάμερες λένε πως δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Βέβαια η κάμερα και η μπαταρία σε μελλοντικά updates θα φτιάξουν λιγάκι. Άντε η διαφορά στην αυτονομία να μικρύνει. Οπότε το 5 είναι κορυφη σε όλα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις δίκιο, το 5 είναι όντως κορυφή σε όλα. Δεν θέλω bezeless οθόνη ντε και καλά, όμως η συγκεκριμένη όντως φαίνεται θελκτική γιατί σκέψου ότι στο φάρδος είναι ακριβώς η ίδια με του 5 και απλά αντικαθιστά τα πανω- κάτω bezels του 5 με οθόνη.

Όμως το προηγούμενο κινητό μου είχε fingerprint πίσω και όντως ο μπροστά αισθητήρας είναι πιο εργονομικός.

Το τέλειο θα ήταν να ήταν κάτω από την οθόνη, τότε θα έμπαινα σε πολύ μεγάλο πειρασμό! Αυτό όμως δεν το βλέπω να γίνεται συντομα(η σειρά s9 θα έρθει κι αυτή με fingerprint πίσω πάλι) , επομένως ψιλοαποκλειω το op6 να προλάβει να το ενσωματώσει πρώτο.

Ίσως στο 6Τ και αυτό με το ζόρι... Οψόμεθα, προς το παρόν καλά είμαστε εδώ που είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, το 5 είναι όντως κορυφή σε όλα. Δεν θέλω bezeless οθόνη ντε και καλά, όμως η συγκεκριμένη όντως φαίνεται θελκτική γιατί σκέψου ότι στο φάρδος είναι ακριβώς η ίδια με του 5 και απλά αντικαθιστά τα πανω- κάτω bezels του 5 με οθόνη.

Όμως το προηγούμενο κινητό μου είχε fingerprint πίσω και όντως ο μπροστά αισθητήρας είναι πιο εργονομικός.

Το τέλειο θα ήταν να ήταν κάτω από την οθόνη, τότε θα έμπαινα σε πολύ μεγάλο πειρασμό! Αυτό όμως δεν το βλέπω να γίνεται συντομα(η σειρά s9 θα έρθει κι αυτή με fingerprint πίσω πάλι) , επομένως ψιλοαποκλειω το op6 να προλάβει να το ενσωματώσει πρώτο.

Ίσως στο 6Τ και αυτό με το ζόρι... Οψόμεθα, προς το παρόν καλά είμαστε εδώ που είμαστε!

 

Και γω την αναλογία 18:9 θα αρχίσω να την βλέπω με άλλο μάτι μόνο εάν μπει ο fingerprint μέσα στην οθόνη.

 

Ακόμα και από το 3T άξιζε η αναβάθμιση στο 5αρι. Δεν το λέω επειδή το επιχείρησα εγώ, αλλά επειδή υπήρχαν πολλές διαφορές. Και σχεδιαστικά και στον επεξεργαστή και στις κάμερες και λίγο καλύτερα στην οθόνη. Από την στιγμή επίσης που σε μένα τουλάχιστον δεν υφίσταται και το jelly effect, δεν έχω κανένα παράπονο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω την αναλογία 18:9 θα αρχίσω να την βλέπω με άλλο μάτι μόνο εάν μπει ο fingerprint μέσα στην οθόνη.

 

Ακόμα και από το 3T άξιζε η αναβάθμιση στο 5αρι. Δεν το λέω επειδή το επιχείρησα εγώ, αλλά επειδή υπήρχαν πολλές διαφορές. Και σχεδιαστικά και στον επεξεργαστή και στις κάμερες και λίγο καλύτερα στην οθόνη. Από την στιγμή επίσης που σε μένα τουλάχιστον δεν υφίσταται και το jelly effect, δεν έχω κανένα παράπονο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και στη ποιότητα του πίσω αλουμινίου που είναι επίσης ένα κλικ ανώτερη

Ελπίζω και η δόνηση να ει αίτηση λίγο πιο δυνατή γιατί στο 3t είναι αρκετά αδύναμη. Είχα χάσει αρκετές κλήσεις. Στην τσέπη δεν καταλάβαινα να χτυπάει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και γω την αναλογία 18:9 θα αρχίσω να την βλέπω με άλλο μάτι μόνο εάν μπει ο fingerprint μέσα στην οθόνη.

Δεν θα μπει - η εξήγηση εδώ, ποντάρουν πλέον στο Face unlock...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπει - η εξήγηση εδώ, ποντάρουν πλέον στο Face unlock...!

 

Για οταν γινει. Δεν μιλαω απαραιτητα για του χρονου η σε δυο χρονια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στη ποιότητα του πίσω αλουμινίου που είναι επίσης ένα κλικ ανώτερη

Ελπίζω και η δόνηση να ει αίτηση λίγο πιο δυνατή γιατί στο 3t είναι αρκετά αδύναμη. Είχα χάσει αρκετές κλήσεις. Στην τσέπη δεν καταλάβαινα να χτυπάει

 

Γενικα ηταν πολλα παραπανω απο το 3T το οποιο ηταν εξισου μια ολοκληρωμενη και στιβαρη συσκευη. Προσωπικα δεν βασιστηκα ποτε μονο στην δονηση. Τα ηχειακια τους ηταν πολυ καλα και ετσι ακουγα ανα πασα στιγμη τις ειδοποιησεις η τις κλησεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την παραγγελία. Έβαλα και priority shipping. Ελπίζω να το έχω πολύ σύντομα και να βιώσω την εμπειρία του πιο γρήγορου (?) κινητού so far.

 

Απο που εκανες την παραγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Απο που εκανες την παραγγελια?
Oneplus.net

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δύο φορές πήρα τη συσκευή και την έδωσα.

Ο λόγος; Με πειράζει η οθόνη στα μάτια. Προφανώς έχω ευαισθησία στις pentile amoled γιατί με lcd και amoled από Samsung δεν είχα ποτέ θέμα. Pentile AMOLED έχει και το xiaomi mi note 2 που αναγκάστηκα να το δώσω γι αυτόν το λόγο.

Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το βλεπω πουθενα το 5 παρα μονο το 5Τ?

 

Γιατί προφανώς πήρε το 5T και γράφει σε λάθος θέμα :lol: :p

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το βλεπω πουθενα το 5 παρα μονο το 5Τ?
Γιατί προφανώς πήρε το 5T και γράφει σε λάθος θέμα :lol: :p
Επίσης γιατί εκτός από τα κινέζικα μαγαζιά όσο έχουν στοκ, μόνο το 5Τ πωλείται αυτή τη στιγμή.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δύο φορές πήρα τη συσκευή και την έδωσα.

Ο λόγος; Με πειράζει η οθόνη στα μάτια. Προφανώς έχω ευαισθησία στις pentile amoled γιατί με lcd και amoled από Samsung δεν είχα ποτέ θέμα. Pentile AMOLED έχει και το xiaomi mi note 2 που αναγκάστηκα να το δώσω γι αυτόν το λόγο.

Είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και οι AMOLED της Samsung Diamond Pentile είναι. Άλλωστε η 1+ απ την sammy ψωνίζει οθόνες. Οπότε κάτι άλλο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το βλεπω πουθενα το 5 παρα μονο το 5Τ?

To oneplus5 σταμάτησε τη παραγωγή..Θα πουληθούν μόνο όσες συσκευές υπάρχουν σε απόθεμα καί σε κάποιους μεσάζοντες τύπου gearbest κλπ και θα υπάρχει παραγωγή μόνο του oneplus5 T από δω καί πέρα..Το ανακοίνωσε ο γνωστός ceo της OnePlus πρίν 1-2 μέρες...

Εκτός αυτού πάντα το νεότερο μοντέλο κινεί τη περιέργεια για τα χαρακτηριστικά που υποτίθεται προστέθηκαν ή άλλαξαν & χρειάζεται προώθηση...

http://www.newslog.gr/art/4134818/oneplus--stamata-tin-paragwgi-tou-oneplus-5--to-opoio-tha-pwleitai-mexri-eksantlisews-twn-apothematwn

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

To oneplus5 σταμάτησε τη παραγωγή..Θα πουληθούν μόνο όσες συσκευές υπάρχουν σε stock καί σε κάποιους μεσάζοντες τύπου gearbest κλπ και θα υπάρχει παραγωγή μόνο του oneplusT από δω καί πέρα..Το ανακοίνωσε ο γνωστός CEO της OnePlus πρίν 1-2 μέρες...

 

Το ξερω και γι αυτο το τονισα οτι στο επισημο site δεν υπαρχει, οποτε ειναι δυσκολο το παραγγειλε απο εκει.

Ισως να εννοει το 5Τ οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω και γι αυτο το τονισα οτι στο επισημο site δεν υπαρχει, οποτε ειναι δυσκολο το παραγγειλε απο εκει.

Ισως να εννοει το 5Τ οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω.

 

Ο φίλος που ρώτησες δεν απάντησε, άλλος απάντησε

Link to comment
Share on other sites

Και οι AMOLED της Samsung Diamond Pentile είναι. Άλλωστε η 1+ απ την sammy ψωνίζει οθόνες. Οπότε κάτι άλλο παίζει.
Οι AMOLED της Samsung είναι άλλης ποιότητας. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Τέλος πάντως σε οφθαλμίατρο έχω πάει και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Προφανώς είναι το μάτι μου ευαίσθητο σε αυτού του τύπου οθόνη.

Δεν υπάρχει λύση και κρίμα γιατί μου άρεσε το κινητό και θα ήθελα να δοκιμάσω και το t κάποια στιγμή

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ υπήρξε περίεργη κατανάλωση μπαταρίας. Επίσης απότομη κατανάλωση μπαταρίας έχω και όταν φτιάχνω Hotspot, ίσως λογικό..

 

https://imgur.com/gallery/ouIGA

 

Και μια φωτογραφία με την κατανάλωση του WiFi στην μπαταρια του ταμπλετ. 60+ ώρες. Μέρα με τη νύχτα..

 

https://imgur.com/gallery/mlNhn

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Οι AMOLED της Samsung είναι άλλης ποιότητας. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Τέλος πάντως σε οφθαλμίατρο έχω πάει και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Προφανώς είναι το μάτι μου ευαίσθητο σε αυτού του τύπου οθόνη.

Ναι απλά αυτό που είπε και ο φίλος από πάνω είναι ότι είναι ακριβώς ο ίδιος τύπος οθόνης με αυτόν της Samsung που δεν σε ενοχλεί.

Οπότε κάτι άλλο είναι.

Και το Oneplus 5 panel της Samsung έχει εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά αυτό που είπε και ο φίλος από πάνω είναι ότι είναι ακριβώς ο ίδιος τύπος οθόνης με αυτόν της Samsung που δεν σε ενοχλεί.

Οπότε κάτι άλλο είναι.

Και το Oneplus 5 panel της Samsung έχει εξάλλου.

Οι οθόνες που βάζει στα κινητά της η Samsung είναι ανώτερης ποιότητας με διαφορετική διάταξη στα pixels.

Είχα και s7 s8 και ποτέ δε μου δημιούργησαν πρόβλημα.

Τέλος πάντων μην κουράζουμε το forum.

Μάλλον τα μάτια μου έχουν δυσανεξία σε ορισμένες οθόνες

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι είμαι περίεργος, αλλά παρόλο που φοράω τη γνήσια θήκη της oneplus παρατηρώ στο πίσω μέρος του κινητού τρεις μικρές άσπρες κουκίδες(μάλλον έχει ξεβάψει). Θα μαι πολύ περίεργος αν επικοινωνήσω με την oneplus?:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι είμαι περίεργος, αλλά παρόλο που φοράω τη γνήσια θήκη της oneplus παρατηρώ στο πίσω μέρος του κινητού τρεις μικρές άσπρες κουκίδες(μάλλον έχει ξεβάψει). Θα μαι πολύ περίεργος αν επικοινωνήσω με την oneplus?:lol::lol:

 

Άμα πέρασε σκόνη μέσα και τριβοταν τι περιμένεις;

Το ίδιο έπαθα σε iPhone 7 που δεν έβγαζα την θήκη σχεδόν ποτέ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θέλει που και που να βγαίνει η θήκη για ένα απλό καθάρισμα από κάνα πετραδάκι, σκόνη κτλ..

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...