Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το gsam είναι ίσως το πιο αξιόπιστο για αυτή τη δουλειά, το εμπιστεύομαι χρόνια

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αντε, 6 μερες μεινανε μεχρι την παρουσιαση. Παντως απ οτι βλεπω εδω οριστικα το δακτυλικο αποτ θα ειναι πισω και χωρις να μετβληθουν οι διαστασεις η οθονη θα ειναι 6αρα.

Στα θετικα το οτι η μπαταρια θα παει στα 3500 (;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όπως λέει το παρακάτω site https://www.droid-life.com/2017/11/10/oneplus-5t-leak/ τότε η μπαταρία 3300 θα είναι όπως το 5.
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές όπου παρακολουθούν το σύστημα καταναλώνουν μπαταρία

Αυτά που έβαλες είναι μερικές από αυτές

Εσεις ποσες ωρες SOT βγαζετε; Μηπως το 8.15 βγηπε επειδη χρησιμοποιουσα και το χρονομετρο σε καποιες φασεις; :worry: Το λογικο ειναι να βγαζει κοντα στις 6 ωρες, οπως παει να γινει και τωρα.

 

Επισης ωρες ωρες κανει κατι τρελα και δε το καταλαβαινω. Εχω ενα προβλημα με τις ειδοποιησεις του viber. Θελω να μην πεταγονται και για να γινει αυτο πρεπει να επιλεξω στις ρυθμισεις του viber ΝΑ πεταγονται! Μονο ετσι φτιαχνει.. Εσβησα την Cache, αλλα παλι τιποτα..

 

Επισης ενα τρελο καθως εφευγα απο το γυμναστηριο, αρχισε η φωνη απο τα ακουστικα να ανεβαινει και να κατεβαινει απο μονη της! Επισης τωρα που ξαναδοκιμασα ανοιγαν καποιες ρυθμισεις απο μονες τους.. Μηπως δημιουργει καποιο προβλημα το screen protector; Ειναι το μαμισιο. Το φαινομενο παρατηρειται οτι κουναω το κινητο αριστερα-δεξια γρηγορα.. Πχ τωρα το εκανε και στο viber.. Δε ξερω κατι επηρεαζει την οθονη..

 

Το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν αναγνωριζει μονο το δερμα, οπως γινοταν με το παλιο μου κινητο. Αντιδραει και με πραγματα μη δερματινα, καποιες φορες ακομα και με το μπουκαλακι απο το νερο. Ειναι φυσιολογικο κατι τετοιο;; Νομιζα οτι οι οθονες αντιδρουν μονο με το δερμα; Ουτε καν με το νυχι.

 

Pi Music Player. Μαλλον αυτο προκαλει καποιο conflict σε συνδιασμο με τα ακουστικα. Θα δοκιμασω και αλλους players και θα δω.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

SOT: 6,0 ~ 7,5 ώρες αναλόγως. Εάν παίζω κάποιο παιχνίδι τότε σίγουρα πέφτει γρήγορα και αρκετά...

Να αναφέρω ότι είμαι με ξεκλείδωτο bootloader & με root..., μονίμως ανοικτό το WIFI, κανά 10ώρο τα δεδομένα παράλληλα ανοικτά και το location στο battery saving.

Κανένα πρόβλημα με την οθόνη, είμαι κι εγώ με το τζάμι που ήρθε...

Δεν έχω θέμα με τις ειδοποιήσεις, ούτε αντιδρά σε άλλα αντικείμενα η οθόνη.

 

Μήπως έχεις πειράξει αρκετά τις ρυθμίσεις; Ιδίως εκεί στο developer menu;

Edited by balakof

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω απενεργοποιησει τις ρυθμισεις προγραμματιστη, χωρις αποτελεσμα. Το ιδιο κανει και με αλλα προγραμματα ηχου.. Ανοιγοκλεινει συνεχως τον ηχο απο μονο του.. Μονο οταν εχω τα ακουστικα.. Δεν καταλαβαινω.. Επισης αν παρατηρησετε στο βιντεο εχει φαει καποιο κολλημα στο σημειο της οθονης που βρισκεται το εικονιδιο του facebook, ανοιγοκλεινει οποιαδηποτε εφαρμογει υπαρχει σε εκεινο το σημειο.. Οταν βγαζω τα ακουστικα ολα επανερχονται κανονικα..

 

Δοκιμασα με τα παλια ακουστικα του Oppo Find 7 και λειτουργουν χωρις προβλημα.. Δε το πιστευω οτι φταινε τα ακουστικα.. Δεν τα εχω πανω απο μια εβδομαδα.. Βεβαια απο το να ειχε προβλημα το κινητο, το προτιμω..

 

Τα ακουστικα που εχω ειναι τα Rock Zicron, τα ακουστικα με τις καλυτερες βαθμολογιες σε αυτη τη τιμη.. Δε το καταλαβαινω.. Θα τα δοκιμασω και σε αλλα κινητα να δω τι ακριβως φταιει..

 

https://streamable.com/1a7f4

 

****

 

Παντως αυτο με την οθονη ειναι αρκετα περιεργο.. Δεν υποτιθεται οτι εχει capacitive touchscreen; Γιατι αντιδρα με το νυχι και με τα ρουχα μου; Βασικα αντιδραει σχεδον με τα παντα, εκτος απο το πλαστικο.. Γυαλι, μεταλο, κτλ.. Και ορισμενες φορες αναρωτιομουν αν οντως πατησα κατι στην οθονη καταλαθος.. Μαλλον κατι δε παει καλα με το κινητο.. Σε προσφορα δε το ηθελα; Καλα να παθω..

 

Τα Rock Zicron λειτουργουν μια χαρα στο παλιο το κινητο..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα ακουστικά φταίνε 100%. Έχω πάρει κάτι ακουστικά απο banggood τα KZ ED9 που θεωρούνται κορυφαία και αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα στο τηλέφωνο μου.

Μια μου ανοίγει το Google Search Μονο του, το έχω στο ράδιο και μου ανοιγει ο Music player, ανεβαίνει η ένταση απο μονη της και άλλα διάφορα κουλά.

Βάζω άλλα ακουστικά και όλα μια χαρά. Οπότε σίγουρα κάτι παίζει με τα ακουστικά.

Εχω παρατηρήσει οτι οταν γυρνάω λιγο την υποδοχή δεξιά η αριστερά σε κάποιες θέσεις, δεν παρουσιάζει το πρόβλημα.

Σκεφτόμουν οτι μηπως έχει θέμα και η υποδοχή των ακουστικών του κινητού.

 

 

Εχω απενεργοποιησει τις ρυθμισεις προγραμματιστη, χωρις αποτελεσμα. Το ιδιο κανει και με αλλα προγραμματα ηχου.. Ανοιγοκλεινει συνεχως τον ηχο απο μονο του.. Μονο οταν εχω τα ακουστικα.. Δεν καταλαβαινω.. Επισης αν παρατηρησετε στο βιντεο εχει φαει καποιο κολλημα στο σημειο της οθονης που βρισκεται το εικονιδιο του facebook, ανοιγοκλεινει οποιαδηποτε εφαρμογει υπαρχει σε εκεινο το σημειο.. Οταν βγαζω τα ακουστικα ολα επανερχονται κανονικα..

 

Δοκιμασα με τα παλια ακουστικα του Oppo Find 7 και λειτουργουν χωρις προβλημα.. Δε το πιστευω οτι φταινε τα ακουστικα.. Δεν τα εχω πανω απο μια εβδομαδα.. Βεβαια απο το να ειχε προβλημα το κινητο, το προτιμω..

 

Τα ακουστικα που εχω ειναι τα Rock Zicron, τα ακουστικα με τις καλυτερες βαθμολογιες σε αυτη τη τιμη.. Δε το καταλαβαινω.. Θα τα δοκιμασω και σε αλλα κινητα να δω τι ακριβως φταιει..

 

https://streamable.com/1a7f4

 

****

 

Παντως αυτο με την οθονη ειναι αρκετα περιεργο.. Δεν υποτιθεται οτι εχει capacitive touchscreen; Γιατι αντιδρα με το νυχι και με τα ρουχα μου; Βασικα αντιδραει σχεδον με τα παντα, εκτος απο το πλαστικο.. Γυαλι, μεταλο, κτλ.. Και ορισμενες φορες αναρωτιομουν αν οντως πατησα κατι στην οθονη καταλαθος.. Μαλλον κατι δε παει καλα με το κινητο.. Σε προσφορα δε το ηθελα; Καλα να παθω..

 

Τα Rock Zicron λειτουργουν μια χαρα στο παλιο το κινητο..

 OnePlus 10Pro & 5T

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα φταίει και το κινητό, καθώς τα ίδια ακουστικά σε άλλα κινητά λειτουργούν μια χαρά..

 

Αν έχω ένα καλώδιο USB otg μπορώ να μεταφέρω δεδομένα από το κινητό σε ένα tablet; Με τι ταχυτητες;

 

Κάτι τέτοιο θέλω :http://www.mobilecity.gr/el/gadgets/6657-adater-type-c-otg-host#/177-color-gold/ ;;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα φταίει και το κινητό, καθώς τα ίδια ακουστικά σε άλλα κινητά λειτουργούν μια χαρά..

 

Αν έχω ένα καλώδιο USB otg μπορώ να μεταφέρω δεδομένα από το κινητό σε ένα tablet; Με τι ταχυτητες;

 

Κάτι τέτοιο θέλω :http://www.mobilecity.gr/el/gadgets/6657-adater-type-c-otg-host#/177-color-gold/ ;;

Εγώ χρησιμοποιώ τα pistons 2 της xiaomi και δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια θέματα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που παρατήρησα είναι η stock εφαρμογή SMS, δίνει μόνο 64 χαρακτήρες ανά SMS για ελληνικά.

Δεν είδα να υπάρχει κάποια σχετική επιλογή.

Δεν υπάρχει κάποιο mod, κάτι να το αυξάνει;

Μου κάνει εντύπωση που δεν το πρόσεξαν αυτό. Εδώ σε LG με lollipop που είχα πριν δεν είχα τέτοιο περιορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που παρατήρησα είναι η stock εφαρμογή SMS, δίνει μόνο 64 χαρακτήρες ανά SMS για ελληνικά.

Δεν είδα να υπάρχει κάποια σχετική επιλογή.

Δεν υπάρχει κάποιο mod, κάτι να το αυξάνει;

Μου κάνει εντύπωση που δεν το πρόσεξαν αυτό. Εδώ σε LG με lollipop που είχα πριν δεν είχα τέτοιο περιορισμό.

Χρησιμοποίησε το google messages. Απενεργοποίησε την την stock εφαρμογή μηνυμάτων.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6.30 ωρες οθονη αυτη τη φορα με κοντα στις 60 ωρες wifi. Καλα ειναι ετσι;

 

 

Φίλε τα ακουστικά φταίνε 100%. Έχω πάρει κάτι ακουστικά απο banggood τα KZ ED9 που θεωρούνται κορυφαία και αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα στο τηλέφωνο μου.

Μια μου ανοίγει το Google Search Μονο του, το έχω στο ράδιο και μου ανοιγει ο Music player, ανεβαίνει η ένταση απο μονη της και άλλα διάφορα κουλά.

Βάζω άλλα ακουστικά και όλα μια χαρά. Οπότε σίγουρα κάτι παίζει με τα ακουστικά.

Εχω παρατηρήσει οτι οταν γυρνάω λιγο την υποδοχή δεξιά η αριστερά σε κάποιες θέσεις, δεν παρουσιάζει το πρόβλημα.

Σκεφτόμουν οτι μηπως έχει θέμα και η υποδοχή των ακουστικών του κινητού.

Το κινητο το πηρες απο το site της Oneplus ή απο gearbest/banggood; Παιδια ειμαι ο μοναδικος που το κινητο ανταποκρινεται σε νυχια, μεταλλικα και γυαλινα αντικειμενα; Δεν ειναι δυσκολο να απαντησει καποιος.. Βοηθεια. :O
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ανταποκρίνεται σε νύχια και μεταλλικά αντικείμενα? Ότι αυτά μπορούν και πατανε κουμπιά και ενεργοποιούν επιλογές?

Πατώντας τα εικονίδια της αρχικης οθόνης με το δάχτυλο αυτά ανταποκρίνονται φυσικά. Τώρα δοκίμασα να τα πατήσω μόνο με το νύχι μου και με την γωνία ενός αναπτήρα, αλλά δεν πατιουνται σε εμένα..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το google messages. Απενεργοποίησε την την stock εφαρμογή μηνυμάτων.

Μωρέ ναι οκ, θα μπορούσα να βάλω κάποια άλλη εφαρμογή, αλλά γιατί να χρειάζεται; πόσο τραγικό να μην το έχει η stock;;

Δεν είναι μόνο η ελληνική γλώσσα που επηρεάζεται είναι και άλλες, γι'αυτό μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν προσέξει, είναι στανταρ θέμα σε SMS app που πρέπει να προσεχτεί

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ναι οκ, θα μπορούσα να βάλω κάποια άλλη εφαρμογή, αλλά γιατί να χρειάζεται; πόσο τραγικό να μην το έχει η stock;;

Δεν είναι μόνο η ελληνική γλώσσα που επηρεάζεται είναι και άλλες, γι'αυτό μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν προσέξει, είναι στανταρ θέμα σε SMS app που πρέπει να προσεχτεί

Δίκιο έχεις αλλά τι να κάνουμε. Πολλοί κατασκευαστες το κάνουν αυτό. Δεν ξέρω γιατί. Ισως θεωρούν πως τα sms έχουν πεθάνει πλέον με τα διάφορα messengers εκεί έξω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που παρατήρησα είναι η stock εφαρμογή SMS, δίνει μόνο 64 χαρακτήρες ανά SMS για ελληνικά.

Δεν είδα να υπάρχει κάποια σχετική επιλογή.

Δεν υπάρχει κάποιο mod, κάτι να το αυξάνει;

Μου κάνει εντύπωση που δεν το πρόσεξαν αυτό. Εδώ σε LG με lollipop που είχα πριν δεν είχα τέτοιο περιορισμό.

 

Υπάρχει σαν επιλογής στις ρυθμίσεις "κωδικοποίηση χαρακτήρων" ; αν ναι βάλε προεπιλεγμενη αλφάβητος. Δεν έχω το κινητό και δεν μπορώ να δω.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά τι να κάνουμε. Πολλοί κατασκευαστες το κάνουν αυτό. Δεν ξέρω γιατί. Ισως θεωρούν πως τα sms έχουν πεθάνει πλέον με τα διάφορα messengers εκεί έξω.

Ντάξει τώρα τι να λέμε για να δικαιολογήσουμε. Είναι από τις επιλογές που δεν έχουν λογική.

Από την στιγμή που κάθεσαι και φτιάχνεις ούτως ή άλλως SMS app, κάθεσαι και το κάνεις όπως πρέπει.

Δεν είναι κάποιο σουπερ-εξεζητημένο feature και αφορά και άλλες γλώσσες σίγουρα, τύπου Γαλλικά, Ισπανικά κτλ.

 

Υπάρχει σαν επιλογής στις ρυθμίσεις "κωδικοποίηση χαρακτήρων" ; αν ναι βάλε προεπιλεγμενη αλφάβητος. Δεν έχω το κινητό και δεν μπορώ να δω.

Δεν υπάρχει σχετική επιλογή. Γενικά είναι λιτή και απέριττη η εφαρμογή, που μου αρέσει γενικά.

Το αστείο μέσα σ'όλα είναι ότι το Flex 2 με lollipop από το οποίο προέρχομαι είχε την σχετική επιλογή όπως την αναφέρεις κι εσύ, που είχα τικάρει φυσικά και δεν είχα τέτοιο θέμα.

 

Το ανέφερα στο live chat να δω τι θα απαντήσουν από απορία.

Ψάχνοντας βλέπω ότι έχει αναφερθεί και στο παρελθόν στα forum της oneplus, οπότε δε βλέπω να δίνουν και ιδιαίτερη σημασία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

6.30 ωρες οθονη αυτη τη φορα με κοντα στις 60 ωρες wifi. Καλα ειναι ετσι;

 

 

Το κινητο το πηρες απο το site της Oneplus ή απο gearbest/banggood; Παιδια ειμαι ο μοναδικος που το κινητο ανταποκρινεται σε νυχια, μεταλλικα και γυαλινα αντικειμενα; Δεν ειναι δυσκολο να απαντησει καποιος.. Βοηθεια. :O

 

Ναι κ μενα ανταποκρίνεται η οθόνη αν πατήσω κάτι με το νύχι ή αν κάνω σκρολ πάνω κάτω με το νύχι. Με γυαλινο αντικείμενο όχι. Αλλά και σε άλλα τηλέφωνα το έχω δει αυτό. Δε νομίζω να είναι κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ανταποκρίνεται σε νύχια και μεταλλικά αντικείμενα? Ότι αυτά μπορούν και πατανε κουμπιά και ενεργοποιούν επιλογές?

Πατώντας τα εικονίδια της αρχικης οθόνης με το δάχτυλο αυτά ανταποκρίνονται φυσικά. Τώρα δοκίμασα να τα πατήσω μόνο με το νύχι μου και με την γωνία ενός αναπτήρα, αλλά δεν πατιουνται σε εμένα..

Ναι κανονικα! Ενω με αλλα 3 κινητα και 2 ταμπλετ που δοκιμασα δε γινεται κατι τετοιο.. Εχουν ξεχασει να βαλουν capacitive touchscreen στο κινητο μου; Τι στο καλο;

 

Ναι κ μενα ανταποκρίνεται η οθόνη αν πατήσω κάτι με το νύχι ή αν κάνω σκρολ πάνω κάτω με το νύχι. Με γυαλινο αντικείμενο όχι. Αλλά και σε άλλα τηλέφωνα το έχω δει αυτό. Δε νομίζω να είναι κάτι περίεργο.
Αν συμβαινει μονο σε εμας, ειναι λιγο περιεργο..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και update του launcher σε 2.1.6.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σαν επιλογής στις ρυθμίσεις "κωδικοποίηση χαρακτήρων" ; αν ναι βάλε προεπιλεγμενη αλφάβητος. Δεν έχω το κινητό και δεν μπορώ να δω.

Συμφορουμίτη αν μπορείς δώσε κανά hint για το που βρίσκεται η ρύθμιση :rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτη αν μπορείς δώσε κανά hint για το που βρίσκεται η ρύθμιση :rolleyes:;)

 

Δεν έχω το τηλέφωνο και από ότι είπε κάποιος άλλος μετά από εμένα, δεν υπάρχει η ρύθμιση.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτη αν μπορείς δώσε κανά hint για το που βρίσκεται η ρύθμιση :rolleyes:;)

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η ρύθμιση στη native εφαρμογη.

Βαλε το Textra να "καθαρίσεις".

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...