Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω τα creative ep-830 που έχω.

 

Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τα Klipsch Image S4 αλλά τώρα είμαι ανάμεσα στα NUFORCE NE-8 και στα NE-6.

 

Τα ne-6 βγαίνουν στα 51€ μαζί με τα μεταφορικά ενώ τα ne-8 στα 83€ ίδια τιμή με τα Klipsch.

 

Δεν ξέρω άμα αξίζει να δώσω 30€ παραπάνω, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω να αντικαταστήσω τα creative ep-830 που έχω.

 

Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τα Klipsch Image S4 αλλά τώρα είμαι ανάμεσα στα NUFORCE NE-8 και στα NE-6.

 

Τα ne-6 βγαίνουν στα 51€ μαζί με τα μεταφορικά ενώ τα ne-8 στα 83€ ίδια τιμή με τα Klipsch.

 

Δεν ξέρω άμα αξίζει να δώσω 30€ παραπάνω, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.

 

 

μπορεις να παρεις τα etymotic HF5

 

 

http://www.amazon.co.uk/Etymotic-Research-Portable-iPhone-Earphones/dp/B000XPG2QI/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1264839663&sr=1-1

 

77 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Μπορει κάποιος να μουπροτείνει κάποια ακουστικά γύρω στα 30 μέχρι 40 ευρώ?

 

απο το Google έχω δει τα SoundMAGIC PL30, Sennheiser CX300-II, Klipsch S4, CREATIVE EP-630, Cyclone PR1 Pro

 

προτείνετε κάπια εσείς? ή έχετε εμπειρία με κανένα?

Επίσης τα Sennheiser CX400 ε'ιναι καλύτερα απο τα Sennheiser CX300-II

Εντωμεταξύ τα pl30 διάβασα οτι είναι κινέζικα αλλά πολι καλά και για την τιμή τους, βάζουν σε μεγάλους κατασκευαστές γυαλιά. Τα ξέρετε?

Υ.Γ ξέρετε αν υπάρχει κάτάστημα που πουλά κάποιο απο αυτά στη Κύπρο?

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα λάθος που δεν διαβασα καλύτερα το topic. Το έχετε αναλύσει το θέμα. Τείνω προς τα pl30 απτο ebay βασικά. Η εμφάνιση δεν με ενθουσίασε υπερβολικά, αλλά βλέπω πως αξίζουν Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα λάθος που δεν διαβασα καλύτερα το topic. Το έχετε αναλύσει το θέμα. Τείνω προς τα pl30 απτο ebay βασικά. Η εμφάνιση δεν με ενθουσίασε υπερβολικά, αλλά βλέπω πως αξίζουν

 

Στο mp4nation έχει τα pl30 14,40€ και τα pl50 33,60€+δωρεάν μεταφορικά.

 

Μάλλον θα πάρω τα pl50 μέσα στη βδομάδα

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Α πολύ καλό site ευχαριστώ! Γιατί διαλέγεις τα lp50? είναι πολύ καλύτερα? εγω μάλλον θα παραμείνω στα lp 30:shifty:
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι δεν είναι τόσο διακριτικά, γιαυτό ασπουμε σκεφτομαι κατι σε creative ή philips she. To γεγονός οτι ερχονται πάνω απο το αυτί, τα κάνει λιγοτερο διακριτικά?(pl30). Εντωμεταξύ, τα pl50 γιατί λέγονται armature? είναι ο τρόπος κατασκευής? που εξογκώνει λίγο?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Για μενα τα καλυτερα ακουστικα ειναι Sony MDR-EX700 γιατι εχουν αποκριση 4Hz-28kHz και εχει μεγαλη ευαισθησια 108 dB και εχει μαγνητη νεοδυμιου αλλα και τα ακουστικα της Sony Ericsson απο τα κινητα τα μικρα μικρα ειναι πολυ καλα. Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα τα καλυτερα ακουστικα ειναι Sony MDR-EX700 γιατι εχουν αποκριση 4Hz-28kHz και εχει μεγαλη ευαισθησια 108 dB και εχει μαγνητη νεοδυμιου αλλα και τα ακουστικα της Sony Ericsson απο τα κινητα τα μικρα μικρα ειναι πολυ καλα.

 

ολα τα δυναμικα ακουστικα εχουν τετοιο μαγνητη....ελεος :p

 

Βασικά το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι δεν είναι τόσο διακριτικά, γιαυτό ασπουμε σκεφτομαι κατι σε creative ή philips she. To γεγονός οτι ερχονται πάνω απο το αυτί, τα κάνει λιγοτερο διακριτικά?(pl30). Εντωμεταξύ, τα pl50 γιατί λέγονται armature? είναι ο τρόπος κατασκευής? που εξογκώνει λίγο?

 

http://www.anythingbutipod.com/forum/showpost.php?p=82349&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρήγγειλα τα altec UHP307 για το τρέξιμο. Διάβασα καλές κριτικές για την ποιότητα και τη στεγανότητα τους στον ιδρώτα και την υγρασία γενικότερα.Εξάλλου, η τιμή αυτή δεν ενέχει κανένα ρίσκο νομίζω (9,90 ευρω) :)

 

Φυσικά δεν έχασα την ευκαιρία μαζί με αυτά να βάλω στην παραγγελία και ένα ακόμη ζευγάρι UHP306 μιας και τέτοιο bargain στο 20άρικο δεν χάνεται!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας (εαν βεβαίως κάποιος τα έχει) για τα Denon AH-C710

 

Απ΄ ό,τι βλέπω δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια κάτι καλύτερο εκεί στο 100άρικο.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω διαβασει τα C710 εχουν πολυ μπασο και soundstage σαν τα sennheiser IE8, και αν εισαι ευαισθητος σε υψηλες συχνοτητες τα πριμα μπορει να παρουσιασουν sibilance. Γενικα η ηχητικη υπογραφη τους ειναι προς την "fun" μερια και οχι αναλυτικη. Kατα τα αλλα εχουν οπως ειπες πολυ καλη αποδοση για την τιμη τους.

Υπαρχουν αξιοπρεπει ακουστικα ακομα και στα 100 ευρω οπως αυτα που ανεφερες, τα Head Direct RE0 (hifiman), Fischer Audio Eterna, Monster Turbine, hippo VB, Klipsch S4, Etymotic HF5, JVC Victor FX500, Cyclone PR1 pro, Phonak PFE...

Αναλογα τι μουσικη ακους και τι ηχητικη υπογραφη ζητας.

Δες εδω: http://www.head-fi.org/forums/f103/multi-iem-review-46-earphones-compared-music-valley-sp1-lear-le01-le01-added-02-14-10-a-453836/

http://www.head-fi.org/forums/f103/denon-ah-c710-review-thread-436779/

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ενδιαφερομαι για τα Denon,αλλα ακομα και στο head-fi δεν υπαρχει αρκετο feedback για να βαρυνουν στην αποφαση μου.Κυριως υπαρχουν συγκρισεις με τα 751,και λιγοτερο με τα S4,τα Turbine ή τα IE8.Επισης αρκετοι παραπονιουνται για sibilance και το παρακατω γραφημα δεν ειναι ενθαρρυντικο...(εχω τα CX 300 και ωρες-ωρες ειναι απλα ανυποφορα)

 

http://img46.imageshack.us/img46/8594/graphcomparefphp.png

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι φίλε μου οι μαρτυρίες δεν είναι επαρκείς στο φόρουμ αλλά διάσπαρτα reviews που βρήκα μιλάνε πάνω κάτω για ένα πολύ τίμιο προϊόν ιδιαίτερα ανώτερο από την τιμή του...Είναι και Denon(που τη συμπαθώ πολύ λόγω ενός πανάρχαιου ενισχυτή που είχαμε.Θρυλικό και ποιοτικότατο μηχάνημα!) και συνυπολογίζοντας και το γεγονός ότι μέχρι τα 100 ευρώ είναι μία σχετικά λογική αγορά, με κάνουν να ξύνομαι για την αγορά τους....

 

Εντωμεταξύ μαζί μετα UHP307 παρήγγειλα άλλο ένα ζευγάρι UHP306 πρίν εξαντληθούν και το μετανοιωσω...:p

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει και εγώ τα UHP306. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και απίστευτη τιμή !!!

Περιμένουμε και άλλες τέτοιες προσφορές από την ITSmart!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει και εγώ τα UHP306. Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και απίστευτη τιμή !!!

Περιμένουμε και άλλες τέτοιες προσφορές από την ITSmart!

 

δεν είναι μόνο η τιμή. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την εν γενει εξυπηρέτηση. Τα άτομα σε σέβονται εν αντιθέσει με αλλά eshops που έχω οδυνηρή εμπειρία (πχ eclick). Σοβαροί, οργανωμένοι, σε προσέχουν, σου απαντάμε προσωπικά, κρατάνε αρχείο των παραγγελιών σου, σε ενημερώνουν με SMS κ mail, σου δίνουν την ευκαιρία ακόμη κ κατόπιν αποστολής να ρωτήσεις. Το κέρδος τους είναι ότι παρηγγειλα, ξαναπαρηγγειλα κ θα ξαναπαραγγειλω. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τα αγορασα και εγω! Θα στειλω τα westone για reshell οποτε μεχρι να ερθουν θα μου κρατησουν συντροφια!

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες! Δεν περιμενα να ακουσω τετοια ποιοτητα ηχου σε αυτη τη τιμη, μου κανανε μεγαλυτερη εντυπωση απο τα pl30. Οταν ερθουν τα westone θα βαλω συκριτικο και review και των δυο!

Ρε κακο που μου κανατε θα καταλειξω σαν κι αυτους τους τρελους στο head-fi!:lol::lol::lol::lol::lol::blink:

Μαλιστα οταν τα παρηγγειλα απο τo itsmart: "ναι για σας θελω να σγορασω ακουστικα", με διακοπτει και λεει "ααα αυτα στην προσφορα?" μια χαρα διαφημιση του καναμε:lol:

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τα αγορασα και εγω! Θα στειλω τα westone για reshell οποτε μεχρι να ερθουν θα μου κρατησουν συντροφια!

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες! Δεν περιμενα να ακουσω τετοια ποιοτητα ηχου σε αυτη τη τιμη, μου κανανε μεγαλυτερη εντυπωση απο τα pl30. Οταν ερθουν τα westone θα βαλω συκριτικο και review και των δυο!

Ρε κακο που μου κανατε θα καταλειξω σαν κι αυτους τους τρελους στο head-fi!:lol::lol::lol::lol::lol::blink:

Μαλιστα οταν τα παρηγγειλα απο τo itsmart: "ναι για σας θελω να σγορασω ακουστικα", με διακοπτει και λεει "ααα αυτα στην προσφορα?" μια χαρα διαφημιση του καναμε:lol:

 

Είναι πολύ δυνατό κομμάτι τα UHP306.Τι να λέμε.Ειδικά τώρα που μου στρωσαν μετά από κάποιες ώρες πτήσης, είναι απίστευτα! Με γεια και σε σένα!

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τα αγορασα και εγω! Θα στειλω τα westone για reshell οποτε μεχρι να ερθουν θα μου κρατησουν συντροφια!

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες! Δεν περιμενα να ακουσω τετοια ποιοτητα ηχου σε αυτη τη τιμη, μου κανανε μεγαλυτερη εντυπωση απο τα pl30. Οταν ερθουν τα westone θα βαλω συκριτικο και review και των δυο!

Ρε κακο που μου κανατε θα καταλειξω σαν κι αυτους τους τρελους στο head-fi!:lol::lol::lol::lol::lol::blink:

Μαλιστα οταν τα παρηγγειλα απο τo itsmart: "ναι για σας θελω να σγορασω ακουστικα", με διακοπτει και λεει "ααα αυτα στην προσφορα?" μια χαρα διαφημιση του καναμε:lol:

 

99% καταλαβα λαθος,αλλα ανταλλαζεις τα Westone 3 με τα UHP ?!?

 

μαλλον εννοεις προσωρινα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...