Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω διαβάσει πως τα soundmagic pl21 είναι καλύτερα ακόμα κι από τα sennheiser cx500. Πιστεύω πως τα pl30 τα οποία τα έχω είναι τα καλύτερα σε αυτή τη τιμή.. ακόμα και αν κόστιζαν 20-30 ευρώ παραπάνω.. τα θεωρώ πολύ καλά ακουστικά!!

 

Υπάρχουν πολλά review στο ιντερνετ.

Ακολουθωντας την συμβουλη σου παραγγειλα τα soundmagic MP21 απο Ιρλανδια.

Προσωπικα τα βρηκα σκετη απογοητευση σε κατευθειαν συγκριση με τα Yamaha EPH-30. Μικρος, τσιγκινος ηχος, χωρις soundstage.

Αρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο που πάντα προσέχουμε πριν απογοητευτούμε απο τέτοια ακουστικά είναι η εφαρμογή τους. Διοτι ακούγονται ψεύτικα συνήθως εαν δεν εφαρμόσει καλα το ακουστικο στο Αυτι... Απο ποιον Ιρλανδο τα αγόρασες αυτα? Εγω έχω δοκιμάσει τα PL50 και ειλικρινά με εξεπληξαν για την τιμή που έχουν
N95
Link to comment
Share on other sites

+1 τοσο για τα pl50 οσο και για την εφαρμογη

 

για τα πρωτα πραγματι συμπεριφερονται πανω απο το επιπεδο που υποδηλωνει το κοστος τους.Μαζι με τα Sennheiser cx550 και τα Etymotic 6i ειναι ο,τι καλυτερο για καποιον που δε θελει να περασει τα 80 ευρω,αν και εχω καταληξει στο οτι απευθυνονται σε μαλλον διαφορετικο κοινο.

 

οσον αφορα στην εφαρμογη,ειναι πολυ σημαντικη:η σωστη εφαρμογη μεταμορφωνει την ακουστικη,εμπειρια δινοντας ογκο στον ηχο,γεματο μπασο και πειστικη απεικονιση.Υποψιν,την τελεια εφαρμογη υπαρχει περιπτωση να μην τη πετυχει καποιος με τις καψες της συσκευασιας,και να ταλαιπωρηθει ματαια.Το λεω απο προσωπικη πειρα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πάντα προσέχουμε πριν απογοητευτούμε απο τέτοια ακουστικά είναι η εφαρμογή τους. Διοτι ακούγονται ψεύτικα συνήθως εαν δεν εφαρμόσει καλα το ακουστικο στο Αυτι... Απο ποιον Ιρλανδο τα αγόρασες αυτα? Εγω έχω δοκιμάσει τα PL50 και ειλικρινά με εξεπληξαν για την τιμή που έχουν

 

Απο το http://www.lambayrules.ie μαζι με ενα Fiio E5 ενισχυτη. Πολυ καλο service, ηρθαν σε τρεις ημερες. Θα τα δοκιμασω ξανα, αλλα οπως ειπα σε κατευθειαν συκριση με τα Yamaha, νομιζα κυριολεκτικα στην αρχη οτι ακουγα διαφορετικο τραγουδι.

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πάντα προσέχουμε πριν απογοητευτούμε απο τέτοια ακουστικά είναι η εφαρμογή τους. Διοτι ακούγονται ψεύτικα συνήθως εαν δεν εφαρμόσει καλα το ακουστικο στο Αυτι... Απο ποιον Ιρλανδο τα αγόρασες αυτα? Εγω έχω δοκιμάσει τα PL50 και ειλικρινά με εξεπληξαν για την τιμή που έχουν

 

Λοιπον δεν ειναι θεμα εφαρμογης στο αυτι. Τα MP21 κατευθειαν στην εξοδο της καρτας ηχου (συνδεση με υπολογιστη) ειναι απαισια. Ισως δεν εχει αρκετη δυναμη η καρτα, αν και τα Yamaha δεν εχουν προβλημα. Μολις ομως συνδεθουν με την καρτα μεσω του ενισχυτη Ε5, ολα αλλαζουν ως δια μαγειας και ο ηχος τους ειναι γινεται σωστος, γεματος και με σωστα μπασα που δεν υπηρχαν καν πριν.

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα:Απ'οτι φαινεται τα ακουστικα της Ultimate Ears θα διατιθενται απο τα καναλια διανομης της Logitech και στη χωρα μας(?).Για να δουμε...

 

http://www.eyemag.se/core/main.php?&SITEID=2a241&PROJECTNR=3372&PHPSESSID=8b22a5b9ab0689c2290fbfa165cde1d3

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια νεα. Μακαρι να τα εχουν σε καταστηματα να τα ακουσουμε. Για τις τιμες ομως...:worry:

Μακαρι να εμπαινε και η Variphone (westone) στο παιχνιδι.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα:Απ'οτι φαινεται τα ακουστικα της Ultimate Ears θα διατιθενται απο τα καναλια διανομης της Logitech και στη χωρα μας(?).Για να δουμε...

 

http://www.eyemag.se/core/main.php?&SITEID=2a241&PROJECTNR=3372&PHPSESSID=8b22a5b9ab0689c2290fbfa165cde1d3

 

 

αφου η ultimate ears αγοραστηκε απο την logitech γιατι να μην ερθουν ελλαδα? :p

 

το θεμα ειναι οτι εξαιτιας αυτης της εξαγορας πολυ λενε οτι αρχισε να φερνει παρακμη στην ποιοτητα γιατι εχουν βγει κατι μοντελα που ειναι πολυ Low end για να πιασει και τα κατωτερα στρωματα αλλα διαφορετικη απο την φιλοσοφια της ultimate ears πριν την εξαγορα .....:!:

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά reviews και πολλά post σας και κατέληξα εδώ: http://www.amazon.co.uk/Sennheiser-CX-550-Style-II/dp/B001EZYLUK/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1258736936&sr=8-1

 

Ελπίζω να δω διαφορά με το Nokia N97 μου ;)

Θα σας πω εντυπώσεις όταν τα παραλάβω και τα δοκιμάσω :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωντας την συμβουλη σου παραγγειλα τα soundmagic MP21 απο Ιρλανδια.

Προσωπικα τα βρηκα σκετη απογοητευση σε κατευθειαν συγκριση με τα Yamaha EPH-30. Μικρος, τσιγκινος ηχος, χωρις soundstage.

 

Λοιπον δεν ειναι θεμα εφαρμογης στο αυτι. Τα MP21 κατευθειαν στην εξοδο της καρτας ηχου (συνδεση με υπολογιστη) ειναι απαισια. Ισως δεν εχει αρκετη δυναμη η καρτα, αν και τα Yamaha δεν εχουν προβλημα. Μολις ομως συνδεθουν με την καρτα μεσω του ενισχυτη Ε5, ολα αλλαζουν ως δια μαγειας και ο ηχος τους ειναι γινεται σωστος, γεματος και με σωστα μπασα που δεν υπηρχαν καν πριν.

 

Εγώ πάντως με τα pl30 είμαι πολύ ευχαριστημένος!! Όταν τα είχα πάρει και τα είχα δοκιμάσει είχα απογοητευτεί και εγώ.. αλλά μετά το κάψιμο είδα μεγάλη διαφορά! Οπότε βάλ' τα να στρώσουν πρώτα..

Link to comment
Share on other sites

αφου η ultimate ears αγοραστηκε απο την logitech γιατι να μην ερθουν ελλαδα? :p

 

το θεμα ειναι οτι εξαιτιας αυτης της εξαγορας πολυ λενε οτι αρχισε να φερνει παρακμη στην ποιοτητα γιατι εχουν βγει κατι μοντελα που ειναι πολυ Low end για να πιασει και τα κατωτερα στρωματα αλλα διαφορετικη απο την φιλοσοφια της ultimate ears πριν την εξαγορα .....:!:

 

Αυτο ειναι κατι που φοβομουν απο την αρχη.Οχι τοσο για το αν τα μελλοντικα μοντελα θα εναρμονιζονται με την high end φιλοσοφια της UE(ουτως η αλλως τα ακουστικα της εχουν πιασει ταβανι και η τεχνογνωσια δε χανεται),οσο για την ποιοτητα κατασκευης,το quality control και γενικα ο,τι εχει να κανει με logistics.Το να βγαλει και 2-3 ακουστικα με ηρωες της Disney για τα παιδια που λεει ο λογος,δεν ειναι ατοπημα,κατα τη γνωμη μου.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Argal,

Εαν είδες διαφορά με το Ε5 τοτε τα πράγματα είναι πολύ απλα είναι απλα΄θέμα προσαρμογής και οχι θέμα ποιότητας ακουστικών. Η δουλιά των ενισχυτών αυτών είναι κατα πρώτο λογο και αυτό. Δηλαδη να προσαρμόζει τέτοιες καταστάσεις. Πώς σου φάνηκε όμως ο Ε5?

N95
Link to comment
Share on other sites

Βασικα για τα χρηματα που κοστιζει δεν υπαρχει νοημα να το συζηταμε για ον Ε5.Απλα αγοραστε τον! :D
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα για τα χρηματα που κοστιζει δεν υπαρχει νοημα να το συζηταμε για ον Ε5.Απλα αγοραστε τον! :D

 

Ετσι το αγορασα και εγω αρχικά απλα τώρα βλέπω οτι αξίζει πολύ περισσότερο απο οτι κοστιζεί τελικά...

N95
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με τα pl30 είμαι πολύ ευχαριστημένος!! Όταν τα είχα πάρει και τα είχα δοκιμάσει είχα απογοητευτεί και εγώ.. αλλά μετά το κάψιμο είδα μεγάλη διαφορά! Οπότε βάλ' τα να στρώσουν πρώτα..

Δεν ξερω αν η καρτα ηχου του computer δεν εχει αρκετο power για παιξουν αξιοπρεπως, παντως δεν ακουγονται με τιποτα, εκτος αν συνδεθουν με ενισχυτη. Δεν νομιζω οτι στρωσιμο μπορει να κανει τοσο μεγαλη διαφορα.

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Argal,

Εαν είδες διαφορά με το Ε5 τοτε τα πράγματα είναι πολύ απλα είναι απλα΄θέμα προσαρμογής και οχι θέμα ποιότητας ακουστικών. Η δουλιά των ενισχυτών αυτών είναι κατα πρώτο λογο και αυτό. Δηλαδη να προσαρμόζει τέτοιες καταστάσεις. Πώς σου φάνηκε όμως ο Ε5?

Δεν ειδα απλως διαφορα. Απο εκει που κυριολεκτικα θα τα πεταγα, τωρα ακουγονται παρα πολυ καλα, αν δεν βαριεσαι να τον φορτιζεις συνεχεια. Νομιζω οτι ο Ε5 ειναι πολυ καλος ιδιαιτερα για ακουστικα που χρειαζονται power για να βγαλουν φουλ frequencies. Με τα Yamaha (που παρεπιπτοντως την εχω καταβρει) δεν ειδα μεγαλη διαφορα.

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

πρόσφατα αγόρασα τα Ultimare Ears Metro.fi 200 τα οποία

είναι από τα πολύ φθηνά μοντέλα της συγκεκριμένης εταιρίας,

συγκεκριμένα μου κόστισαν μόλις 50 δολάρια !

Παιδιά ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια απόδοση και τέτοια

ποιότητα κατασκευής ! Αιφνιδιάστηκα και εξεπλάγην ευχάριστα !

Για να σας δώσω ένα μετρό σύγκρισης με κάποιο μοντέλο που

ίσως γνωρίζετε λόγω του ότι κυκλοφορεί ευρέως στην Ελληνική αγορά,

τα Sennheiser CX 550 ...

Τα CX 550 λοιπόν, ορθώς θεωρούνταν εώς τώρα από τις πολύ καλές επιλογές

στην κατηγορία τιμής τους (περίπου 80 euro).

Εεε λοιπόν, για μένα δεν υπάρχει λόγος να τα εξετάζει πλέον κάποιος, αν τα συγκρίνω τουλάχιστον με τα Metro.fi 200 τα οποία

και στις χαμηλές και στις μέσες και στις υψηλές είναι αισθητά καλύτερα.

Ο λόγος για το post μου είναι καθαρά ενημερωτικός καθότι παρόλο που τα Metro.fi δύσκολα θα

τα βρείτε στην Ελλάδα, κυκλοφορούν ωστόσο και ως Altec Lansing UHP306 (λόγω συνεργασίας Ultimate Ears & Altec Lansing), τα οποία ουσιαστικά

είναι μια ελαφρώς βελτιωμένη/ανανεωμένη έκδοση των Metro.fi 2 & 200 (αν και οι περισσότεροι λένε ότι είναι ακριβώς τα ίδια και ότι πρόκειται απλά για rebadge) τα οποία πλέον

η Ultimate Ears δεν τα βγάζει.

Αυτά τα ολίγα για να μην κούρασω κιόλας, όσοι λοιπόν σκεφτόσασταν κάτι

κοντά στα 80 με 100 euro, ξανασκεφτείτε το, λάβετε τα υπόψη σας και πιστέψτε με δεν θα το μετανιώσετε ...

Link to comment
Share on other sites

Χμ ενδιαφερον

 

Προσωπικα τα εχω και τα 2 και πιστευω οτι τα cx550 μετα απο πληρες burn-in και σωστη εφαρμογη,ειναι ανωτερα απο τα metro.fi.Πιο σφιχτο και βαθυ μπασο,πιο λεια πριμα που δεν κουραζουν,και οι γνωστες ζεστες μεσαιες της sennheiser.Επισης αποδιδουν τον ηχο με καλυτερη διαστρωματωση επιτρεποντας σου να παρακολουθεις καλυτερα καποιες λεπτομερειες της μιξης.Οχι οτι ειναι το τελειο σετ ακουστικων.Σ'αυτη την τιμη(~80 ευρω) τα καλυτερα που εχω ακουσει ειναι τα c551 της denon,αν και επιφυλασσομαι μεχρι να παραλαβω τα klipsch s4i.

Τα metro.fi μπορει να παραπλανουν λογω του βαρους του ονοματος της UE(ισως περιμενα πολλα?),αλλα προσωπικα δε με επεισαν.Βεβαια για την τιμη που μπορει κανεις τα βρει πλεον στα καταστηματα που ξεστοκαρουν(απο 20 ευρω!) ειναι ικανοποιητικα,και σιγουρα καλυτερα απο τα αντιστοιχα CX300.Εγω π,χ τα πηρα για το γυμναστηριο και ειμαι ευχαριστημενος

 

Εχει ενδιαφερον παντως που σημερα με 100 ευρω περιπου,φτιαχνεις ενα αξιοπρεπεστατο φορητο συστημα:Sansa clip + Fiio E5 + Metro.fi 200

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ΕΙΔΙΚΑ στις χαμηλές τα Metro.fi μου φάνηκαν σαφώς ανώτερα, εννοώ πως μετά απο συνακρόαση, σε σύγκριση με τα Metro.fi στα Sennheiser τα μπάσα ήταν εμφανές ότι "εισέβαλαν" σε άλλες "περιοχές" και επίσης πολλές αρμονικές αρκετών συχνοτήτων τους ήταν ουσιαστικά απούσες.

Στις μέσες τα Metro.fi έχουν καλύτερο soundstage, πιστεύω σημαντικό για οτιδήποτε με vocals.

Στις υψηλές τα Sennheiser παραέχουν οξύτητα σε αρκετές περιπτώσεις, αντίθετα τα Metro.fi ακούγονται πολύ πιο "μουσικά" χωρίς να υπολοίποναι σε αναλυτικότητα.

Όλα αυτά, με τα Metro.fi σχεδόν out of the box και τα Sennheiser πλήρως "στρωμένα".

Να σημειώσω ότι με τις διπλές φλάτζες τα Metro.fi πετυχαίνουν πολύ καλύτερη εφαρμογή (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) με αποτέλεσμα πολύ καλύτερη απόδοση σε όλο το φάσμα συχνοτήτων.

 

Η διαφορά στην εκτιμησή μας, ίσως και να οφείλεται σε διαφοροποιήσεις στα συγκεκριμένα "κομμάτια" που μας έτυχαν, εξακολουθεί πάντως να μου κάνει κάποια εντύπωση η διαφορετική εκτίμηση που κάνουμε :lol:, γεγονός που για μια ακόμη φορά αποδεικνύει ΠΟΣΟ προσωπική υπόθεση είναι η μουσική ακρόαση ...

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης ισως με προκατελαβε η χαμηλη τιμη τους,και να τα θεωρησα σαν "UE,δευτερης διαλογης".Καμμια φορα παιζει και η ψυχολογια ρολο.Επισης μπορει να επαιξαν ρολο και τα αντικρουομενα reviews.Ειδικα οσον αφορα στις υψηλες,οπου οι περισσοτεροι παραπονουνταν για περιορισμενη εκταση προς τα πανω(ενδεχομενως παρασυρμενοι κι αυτοι απο τα επισημα specs?)Και ηταν το πρωτο που μου εκανε εντυπωση.Σαν να ελειπαν καποιες συχνοτητες απο ενα σημειο και πανω,ενω κι αυτες που υπηρχαν ηταν τραχιες σαν τις κακοφημες υψηλες του CX300,για να προσδιορισω τι εννοω.Οχι τοσο ασχημα βεβαια αλλα σε συγκριση με τα CX550 υπηρχε διαφορα.Και το μπασο των CΧ550 αν και ειναι προσανατολισμενο στη συγχρονη mainstream μουσικη,ειναι σχετικα φρονιμο.Οσο για την ηχητικη σκηνη αν και δεν ειναι πολυ ευρεια(αποδεκτο εως ενα βαθμο) ειχε περισσοτερο αερα μεταξυ των οργανων,των φωνητικων και των υπολοιπων στοιχειων της μιξης. Κι εδω να σημειωσω οτι τα CX550 out of the box,μου ειχαν φανει επιεικως μετρια.

 

Τεσπα,θα τα δοκιμασω αυριο αν εχω χρονο ενα προς ενα και θα ενημερωσω.Οι μουσικες επιλογες εχουν ευρυτητα,απο trance και dubstep μεχρι arthouse rock,και thrash metal.

 

Παντως καλα κανεις και επισημαινεις την υπαρξη τους (αν θυμαμαι καλα τα ειχα προτεινει κι εγω σε καποιο παιδι εδω μεσα),διοτι στα 20 ευρω που μπορεις να τα βρεις πλεον ειναι κλεψιμο.Steal these headphones!

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω ακουστικά για iPhone και βρήκα καλά reviews για τα Image S4i της Klipsch.

 

Τι γνώμη έχετε, αξίζουν;

 

Με ενδιαφέρει ο καλός ήχος γιατί χρησιμοποιώ πολύ το iPhone για μουσική και κοίταζα τα συγκεκριμένα γιατί διαθέτουν button controls για voice commands κλπ που είναι πολύ εξυπηρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω ακουστικά για iPhone και βρήκα καλά reviews για τα Image S4i της Klipsch.

 

Τι γνώμη έχετε, αξίζουν;

 

Με ενδιαφέρει ο καλός ήχος γιατί χρησιμοποιώ πολύ το iPhone για μουσική και κοίταζα τα συγκεκριμένα γιατί διαθέτουν button controls για voice commands κλπ που είναι πολύ εξυπηρετικό.

 

 

Ισως η καλυτερη προταση στην κατηγορια τους,για τη δουλεια που τα θελεις.Μαζι μετα NuForce ne-7m

 

Κριμα,που,απο οσο ξερω,ο Λαιος δεν τα φερνει επισημως στην Ελλαδα

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

παιδια παραγγειλα 3 σετακια ακουστικων zagg εχω διαβασει σε εξωτερικα site οτι ειναι πολυ καλα...γνωριζει κανεις?

 

ΑΑ μονο για σημερα εχει -50% σε ολα τα προιοντα ... ηδη εχω κλεισει αρκετα και για φιλους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...