Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!!Θα ηθελα βοηθεια πανω σε κατι που ψαχνω!Εδω και 1 χρονο εχω τα MDR-E888LP της sony!Απιστευτα ακουστικα με ενα μονο μειονεκτημα...Εχω αγορασει την εκδοση με το κοντο καλωδιο(30 cm) και ψαχνω καποιο εξαρτημα ωστε να μεγαλωσει το μηκος τους...καποια προεκταση καλωδιου η κατι τετοιο τελος παντων!!!οποιος εχει κατι στα υποψιν(καποιο link η προιον) ας το ποσταρει αν μπορει...thanx προκαταβολικα!!!

Πηγαινε σε ενα κατστημα με ηλεκτρονικα και παρε μια προεκταση καλωδιου.θυληκο σε θυληκο.ουτε 1 ευρο δεν κοστιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ήδη προαναφερθεί, ο καθένας μας θέλει να ακούει την μουσική του διαφορετικά. :music: Αυτό οφείλεται κυρίως σε κάποια απώλεια ακοής (λόγω ηλικίας, έκθεση σε δυνατή μουσική κ.τ.λ.) ή απλά προτίμηση. Τα περισσότερα music players προσφέρουν κάποιο είδος εξισωτή (equalizer) για να μπορέσει ο χρήστης να ταυτίσει το ακουστικό του με την προτίμηση/κατάσταση του. Το θέμα είναι, μπορεί το ακουστικό να αναπαράγει το σήμα που του δίνετε? Για ακουστικά που προορίζονται για τον καθημερινό απλό χρήστη η απάντηση είναι ΟΧΙ !! :shock: Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται για καλά ακουστικά, και δεν τους νοιάζει αν θα δώσουν κάτι παραπάνω (με αντάλλαγμα να κρατήσουν την ακοή τους και εξαιρετική ποιότητα ήχου) συνιστώ να κοιτάξουν για Sennheiser, :love:AKG:love: ή Shure. Τέλος, όλα τα ακουστικά ανεξαρτήτου τιμής και μεγέθους, χρειάζονται καλή προστασία για να λειτουργούν σωστά. :!: Μακριά από ζέστη (π.χ. ακουστικά στο αυτοκίνητο), υγρά (χρησιμοποιείτε ear buds) και το καλώδιο να τυλίγετε όσο πιο χαλαρά γίνετε και πάντοτε με τον ίδιο τρόπο. :!:

:D

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη προαναφερθεί, ο καθένας μας θέλει να ακούει την μουσική του διαφορετικά. :music: Αυτό οφείλεται κυρίως σε κάποια απώλεια ακοής (λόγω ηλικίας, έκθεση σε δυνατή μουσική κ.τ.λ.) ή απλά προτίμηση. Τα περισσότερα music players προσφέρουν κάποιο είδος εξισωτή (equalizer) για να μπορέσει ο χρήστης να ταυτίσει το ακουστικό του με την προτίμηση/κατάσταση του. Το θέμα είναι, μπορεί το ακουστικό να αναπαράγει το σήμα που του δίνετε? Για ακουστικά που προορίζονται για τον καθημερινό απλό χρήστη η απάντηση είναι ΟΧΙ !! :shock: Για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται για καλά ακουστικά, και δεν τους νοιάζει αν θα δώσουν κάτι παραπάνω (με αντάλλαγμα να κρατήσουν την ακοή τους και εξαιρετική ποιότητα ήχου) συνιστώ να κοιτάξουν για Sennheiser, :love:AKG:love: ή Shure. Τέλος, όλα τα ακουστικά ανεξαρτήτου τιμής και μεγέθους, χρειάζονται καλή προστασία για να λειτουργούν σωστά. :!: Μακριά από ζέστη (π.χ. ακουστικά στο αυτοκίνητο), υγρά (χρησιμοποιείτε ear buds) και το καλώδιο να τυλίγετε όσο πιο χαλαρά γίνετε και πάντοτε με τον ίδιο τρόπο. :!:

:D

 

Επισης οτι και το βαρυ κρυο επηρεαζει την λειτουργια των ακουστηκων, ~-20 και κατω, χαλασανε και τα handsfree του arena και το ένα ακουστικο απο το sony walkman mdr-ex082.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1031481&Manufacturer=Bose&category=69977639&catalog=19 αυτα τα Bose αξίζουν τα 110Ε?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει ένα καλό ζευγάρι ακουστικών, με κόστος γύρω στα 40 ευρώ, συνιστώ τα Sennheiser cx300 II.

 

+ Καλό μπάσο , δυνατός και ποιοτικός ήχος, in ear , ασύμμετρο καλώδιο.

 

Επίσης, όπως συνηθίζει η εταιρία, το καλώδιο είναι λίγο μεγαλύτερο από ανταγωνιστικές προτάσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επισης οτι και το βαρυ κρυο επηρεαζει την λειτουργια των ακουστηκων, ~-20 και κατω, χαλασανε και τα handsfree του arena και το ένα ακουστικο απο το sony walkman mdr-ex082.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1031481&Manufacturer=Bose&category=69977639&catalog=19 αυτα τα Bose αξίζουν τα 110Ε?

 

Όχι . . . Ειδικά αν ψάχνεις για ακουστικά για να χρησιμοποιείς και εκτός σπιτιού. Δεν περιορίζουν τον εξωτερικό θόρυβο και ακόμη χειρότερα, έχουν περισσότερο low-end για να καλύψουν αυτό το μειονέκτημα. Εγώ λέω ότι είναι ένα “καλό” ακουστικό για να ξετινάξεις τα τύμπανα σου (και τα μυαλά σου μαζί!! ). Αν είναι να δώσεις τόσα κοίταξε για Sennheiser όπως είπε και ο DDR2, ή αυτά που προανέφερα. Είναι ακουστικά που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες μουσικούς σαν in-ear monitor (live και ακούνε τι ακριβώς παίζουν!!)… και είναι και πιο φτηνά από τα Bose!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας σχεδόν στης αρχές του χρόνου ειχα αγοράσει τα philips she9500 πολύ καλά ακουστικά δεν έχω κανενα παράπωνο αλλά το τελευαίο καιρό κάτι έχει γίνει και το ένα ακουστικό πρέπει να το βάλω ανάποδα δηλ. απο την πίσω πλευρά για να ακούσο κανονικά αμα το βάλω κανονικά είναι σαν να έχω βάλει ανάποδα το ακουστικό ακουω δηλ πολύ λίγο σαν να έχει γυρίσει το ηχειο ανάποδα. Και τελεικά είπα να τα αλλάξω και μιας και έμεινα ικανοποιημένος απο αυτα να πάρω τα she9600 που λογικά θα ειναι καλύτερα απο αυτα που ειχα τι γνωρίζετε γι αυτά τα ακουστικά αν θέλετε να μου προτεινετε και κάποια άλλα θέλω να ειναι σαν αυτά στην εφαρμογή στο αυτί εννοώ.

 

Επισης οτι και το βαρυ κρυο επηρεαζει την λειτουργια των ακουστηκων, ~-20 και κατω, χαλασανε και τα handsfree του arena και το ένα ακουστικο απο το sony walkman mdr-ex082.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1031481&Manufacturer=Bose&category=69977639&catalog=19 αυτα τα Bose αξίζουν τα 110Ε?

 

 

Για in-ear:

15 ευρω: SoundMAGIC PL21

30 ευρω: SoundMAGIC PL30, Sennheiser cx300II.

50 ευρω: SoundMAGIC PL50, Head-Direct RE2, ΝuForce ne-7.

80-100 ευρω Head-Direct RE0 απλα απιστευτη τιμη για την ποιοτητα τους, Monster Turbines

100-140 ευρω Phonak Audeo PFE, τα εχω ακουσει με φοβερα πριμα-μεσαια, θα παραθεσω αργοτερα ενα αναλυτικο review. JVC Victor HP-FX500. Etymotic ER4P/ER4S

150 ευρω+ High End: Sennheiser IE8, Westone 3/um3x, Shure SE530, Ultimate Ears Triple.fi 10 pro, Audio Technica Ck10/ Ck100, klipsch image x10/custom 3.

CUSTOM PROFESSIONAL ULTRA HIGH END 600 ευρω+: Jerry Harvey JH13PRO/JH11 PRO/JH10X3 PRO, Westone ES3/ES3X, Ultimate Ears 11 PRO, ACS T1, Livewires Triples.

 

Τα ΒΟSE ουτε για πλακα, με 30 ευρω αγοραζεις καλυτερα ακουστικα ποσο μαλλον με 110.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Για in-ear:

15 ευρω: SoundMAGIC PL20

30 ευρω: SoundMAGIC PL30, Sennheiser cx300II.

50 ευρω: SoundMAGIC PL50, Head-Direct RE2, ΝuForce ne-7.

80-100 ευρω Head-Direct RE0 απλα απιστευτη τιμη για την ποιοτητα τους, Monster Turbines

100-140 ευρω Phonak Audeo PFE, τα εχω ακουσει με φοβερα πριμα-μεσαια, θα παραθεσω αργοτερα ενα αναλυτικο review. JVC Victor HP-FX500.

150 ευρω+ High End: Sennheiser IE8, Westone 3/um3x, Shure SE530, Ultimate Ears Triple.fi 10 pro, Audio Technica Ck10/ Ck100, klipsch image x10/custom 3.

CUSTOM PROFESSIONAL ULTRA HIGH END 600 ευρω+: Jerry Harvey JH13PRO/JH11 PRO/JH10X3 PRO, Westone ES3/ES3X, Ultimate Ears 11 PRO, ACS T1, Livewires Triples.

 

Τα ΒΟSE ουτε για πλακα, με 30 ευρω αγοραζεις καλυτερα ακουστικα ποσο μαλλον με 110.

 

ρε συ αρκετα απο αυτα δεν ερχονται ελλαδα.....πρεπει να βαλεις πια μπορουν να αγοραστουν απο καταστημα :worry:

Link to comment
Share on other sites

Westone (Variphone στην Ευρωπη):

Akoustiki L.T.D.

Ipirou 22

10433 Athens

Tel: 210 823 82 00

 

Ultimate Ears: M-audio: http://www.elina.gr

210 883 0312

210 822 9483

 

Sennheiser: Φιλλιπος Νακας: http://www.nakas.gr

210-6686000

 

Phonak: Eιναι ιατρικη εταιρια ακουστικων βαρυκοιας οποτε υπαρχουν αρκετα site που τα φερνουν, μπορειτε να ρωτησετε αν μπορειτε να παραγγειλετε τα phonak Audeo απο αυτα. Πχ.

http://www.akoustika-akoi.gr/site2/support/phonak_en.php

http://www.otomed.gr/content/view/31/55/

 

Shure:

 

N. Efthimiadis

Solomou 2 & Mesogion Ave 322

15341 Agia Praskevi

Phone: 210-654-7730

Fax: 210-654-9680

 

Audio Technica-Etymotic:

 

http://www.omikroncontrol.gr/index.asp?c=1

211 3009000

Αν θελετε ρωτηστε για τα CK10/ Ck100 γιατι δεν τα βλεπω στο site τους

 

Klipsch:

 

NICK JOHN LAIOS S.A.

166, 3Rd Septembriou Str.

Athens 11251

Greece

Phone: 018-629513 (lol το τηλεφωνο λαθος του εχουνε γραψει)

Υπαρχουν καταστηματα της klipsch μπορειτε να πατε να ρωτησετε.

 

Nuforce: Δεν βρισκω τα ακουστικα αλλα δεν ειναι κακο να ρωτησετε, επισης υπαρχουν και αλλα site στην Ελλαδα που φερνουν Nuforce (οπως επισης MONSTER, αλλα μην ρωτησετε στον Κωτσοβολο lol)

http://www.musiclover.gr/hifi-audio-equipment-gr/hifi-audio-equipment-nuforce-gr.html

 

GoOgle is your friend;)....

 

Aλλα δεν συνιστω να τα παρετε απο Ελλαδα γιατι οι τιμες ειναι αστα....:mad:

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως με τα περισσοτερα απο τα ονοματα που αναφερεις δυσκολα θα βγαλει κανεις ακρη,διοτι αλλοι ειναι αντιπροσωποι,κι αλλοι απλοι εισαγωγεις κτλ.Και στην πρωτη περιπτωση ακομα υπαρχει μπερδεμα-ο λαιος π.χ δεν δινει στα καταστηματα που συνεργαζεται μπροσουρες με τα ακουστικα(τουλ οχι σ'ολα) ενω και με τον ιδιο που μιλησα τη μια ηξερε για τα Χ10,την αλλη οχι-μπερδεμα.

 

Οπως και να χει αν δεν ειστε ευαισθητοι με ζητηματα support,τοτε καλυτερα μεσω ebay

 

PS Η nuforce στελνει Ελλαδα,απευθειας απο το site,υπαρχει βεβαια ρισκο με το τελωνειο

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο προτεινω απο ebay, εστειλα email στην Westone για τα ακουστικα που τα πηρα απο ebay και τους ειπα οτι δεν τα αγορασα απο εξουσιοδοτημενο πωλητη και μου ειπαν οτι αφου τα εκανα register εχω κανονικα την εγγυηση 2 χρονια:), απλα αν παθουν κατι θα πρεπει να τα στειλω Αμερικη.

Κατω απο 100 ευρω δεν εχεις προβλημα με τελωνειο οποτε μπορεις να αγορασεις αφοβα ακουστικα nuforce.

O φιλος μου πηρε τα Phonak Audeo απο δω Ελλαδα με λιγο τσιμπημενη τιμη στα 145ευρω και δεν ειχε προβλημα συννενοησης αλλα απο την αλλη εγω προσπαθησα να επικοινωνησω με τον αντιπροσωπο της Variphone στην Ελλαδα αλλα δεν σηκωνανε το τηλεφωνο.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ και ποιοτικα ψειρώνια , ποιά είναι ?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

εγω τα ακουστικα που χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο ειναι τα Bose Earphones Triport In-Ear

με εχου βολεψει και με το ipod παιζουν τρελα δυνατα...και ποιοτικα

Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου ήρθαν. Πρώτη εντύπωση μόλις τα έβαλα να ακούσω μουσική.. αδιάφορα. Πού είναι το μπάσο??? Επίσης κάτι ακούγεται σαν χσσσ.. Ο ήχος μου φαίνεται πιο άδειος σε σχέση με αυτά που είχα. Είχα κάτι ακουστικά της sony που είναι με αντάπτορα για κινητά τηλέφωνα. Έχουν περισσότερο μπάσο από το pl30 και πιο γεμάτο. Γύρισα και το διακοπτάκι, δεν κατάλαβα τίποτα..

 

Τα άφησα τα ακουστικά να παίζουν μόνα τους με την ένταση στο τέρμα.. και μετά από ώρα που πήγα να τα ξαναδοκιμάσω μου φάνηκε σαν να βελτιώθηκε η κατάσταση.

Βασικά πόσες ώρες μουσικής χρειάζονται για να στρώσουν? Στο manual δεν γράφει. Επίσης για να στρώσουν μήπως είναι καλύτερο η ένταση να είναι στο τέρμα?

 

Αποφάσισα επιτέλους μετά από καιρό να γράψω τις εντυπώσεις μου για τα ακουστικά!

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν οι παραπάνω. Οι εντυπώσεις που έχω τώρα, καμία σχέση. Έχουν αλλάξει προς το καλύτερο!! :D

Τα ακουστικά πλέον έχουν στρώσει και έχουν πολύ πιο γεμάτο ήχο και περισσότερο μπάσο από τα προηγούμενά μου in-ear ακουστικά. Για το στρώσιμο βοήθησε πάρα πολύ το pink noise που μου πρότεινε ο Godfavor777.

Το μπάσο είναι πολύ καλό/δυνατό και δεν καλύπτει τις υπόλοιπες συχνότητες. Ο ήχος είναι πολύ καθαρός ειδικά στις φωνές! Επίσης η ένταση είναι ένα επίπεδο πιο δυνατά από τα προηγούμενα ακουστικά μου από τα οποία ήμουν ήδη ικανοποιημένος στο θέμα αυτό. :rolleyes:

 

Ένα ακόμη πολύ σημαντικό πράγμα είναι ότι έχουν πολλή καλή εφαρμογή με το αφτί! Με τα προηγούμενα ακουστικά μου ακουστικά κάθε 5 λεπτά έφευγαν από την θέση τους. Με τα pl 30 ξεχνάω ότι τα φοράω και μάλιστα χωρίς να χρησιμοποιώ τα βοηθητικά ¨λάστιχα¨που μπαίνουν στο καλώδιο και τοποθετούνται γύρω από το αφτί. Η μόνωση είναι ικανοποιητική, πχ μέσα στο λεωφορείο και στον δρόμο με την ένταση στο 60-70% δεν ακούς εξωτερικούς θορύβους, όπως επίσης αν βάλω την ένταση στο 100% ο ήχος που βγαίνει προς τα έξω είναι πολύ μικρός σε ένταση και έτσι δεν ενοχλεί και τους τριγύρω μου. Γενικώς πάντως παίζει ρόλο και το καλώδιο το οποίο είναι πολύ ευλύγιστο (ελπίζω αυτό να μην είναι αρνητικό ως προς την αντοχή) όπως εξίσου πολύ σημαντικό για μένα ότι είναι συμμετρικό. ;)

 

Πιστεύω ότι για 30 ευρώ (θα μπορούσαν να είχαν και παραπάνω) είναι ίσως η καλύτερη επιλογή. Ευχαριστώ τον Godfavor777 που τα ανέφερε στο thread και είχα την ευκαιρία να δω reviews κλπ ώστε να καταλήξω σε αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ και ποιοτικα ψειρώνια , ποιά είναι ?

 

Ποσα χρηματα θες να διαθεσεις? Δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια, αλλα καλυτερα να επιλεξεις καποια που να εχουν εφαρμογη πανω απο το αυτι γιατι αν τα τραβηξεις αποτομα να μην εχεις προβλημα στις ενωσεις των καλωδιων. Το καλυτερο ειναι αυτα που εχουν αποσπωμενο καλωδιο οπως τα super.fi, triple.fi, sennheiser ie8, οποτε αμα σου χαλασει το καλωδιο το αντικαθιστας.

Tα westone εχουν φοβερη ποιοτητα καλωδιων ειναι περιστρεφομενα σαν τα επαγγελματικα custom. Πρεπει να τα προσεχεις ομως κανενα δεν ειναι σε επιπεδο που "τα παραταω οπου να ναι".

 

navi55 και μενα μου εκαναν πολυ καλη εντυπωση για τα λεφτα τους, το μονο που δεν μου αρεσε ηταν το μπασο που οπως ειπες εσυ βελτιωθηκε.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Ποσα χρηματα θες να διαθεσεις? Δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια, αλλα καλυτερα να επιλεξεις καποια που να εχουν εφαρμογη πανω απο το αυτι γιατι αν τα τραβηξεις αποτομα να μην εχεις προβλημα στις ενωσεις των καλωδιων. Το καλυτερο ειναι αυτα που εχουν αποσπωμενο καλωδιο οπως τα super.fi, triple.fi, sennheiser ie8, οποτε αμα σου χαλασει το καλωδιο το αντικαθιστας.

Tα westone εχουν φοβερη ποιοτητα καλωδιων ειναι περιστρεφομενα σαν τα επαγγελματικα custom. Πρεπει να τα προσεχεις ομως κανενα δεν ειναι σε επιπεδο που "τα παραταω οπου να ναι".

 

navi55 και μενα μου εκαναν πολυ καλη εντυπωση για τα λεφτα τους, το μονο που δεν μου αρεσε ηταν το μπασο που οπως ειπες εσυ βελτιωθηκε.

 

Durable & οικονομικά μόνο από 400-500 δολάρια :Ρ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά μοντέλα inear στα 50-60 ευρώ;

Θέλω να ακούγονται πολύ-πολύ-πολύ δυνατά (με Νοκια 5800) και να έχουν την καλύτερη εφαρμογή στο αυτί (για γυμναστήριο κλπ)...

 

Με κάτι Σονυ των 25 ευρώ που πήρα απ'το πλαίσιο δεν έμεινα ικανοποιημένος, πολύ μουντά και ασθενικά σε ένταση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ξανα.

Εχω να κανω αγορες απο το e-shop εως 16 ευρω.

Μπειτε στο site αυτο και πειτε μου ποιες ψειρες ειναι πιο ποιοτικες κι ανθεκτικες . Ή παλι να μου πειτε πως αναγνωριζω την ποιοτητα ή ανθεκτικοτητα ?

π.χ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500861

Το thd τι ειναι? Θετικο?

Δωστε λιγο τα φωτα σας !

 

Ευχαριστω! :)

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά μοντέλα inear στα 50-60 ευρώ;

Θέλω να ακούγονται πολύ-πολύ-πολύ δυνατά (με Νοκια 5800) και να έχουν την καλύτερη εφαρμογή στο αυτί (για γυμναστήριο κλπ)...

 

Με κάτι Σονυ των 25 ευρώ που πήρα απ'το πλαίσιο δεν έμεινα ικανοποιημένος, πολύ μουντά και ασθενικά σε ένταση...

 

Eπίσης να ρωτήσω πόσο % μπορεί να αυξηθεί η ένταση του ήχου απλά αλλάζοντας ακουστικά;

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης να ρωτήσω πόσο % μπορεί να αυξηθεί η ένταση του ήχου απλά αλλάζοντας ακουστικά;

 

Απο την Ελλαδα καλα ακουστικα μεχρι 60 ευρω ειναι τα sennheiser CX400 II, CX350 II, CX500, αναλογα τι τιμες θα τα βρεις, τωρα αν θα ακουγονται δυνατα θα σε γελασω. Παντως μπορει να δεις μεχρι και αυξηση εως και 40% αναλογα με τα DB και τα Ohm του καθε ακουστικου στην ιδια πηγη που τα εχουμε εξηγηση σε posts πιο πισω.

 

Καλησπερα ξανα.

Εχω να κανω αγορες απο το e-shop εως 16 ευρω.

Μπειτε στο site αυτο και πειτε μου ποιες ψειρες ειναι πιο ποιοτικες κι ανθεκτικες . Ή παλι να μου πειτε πως αναγνωριζω την ποιοτητα ή ανθεκτικοτητα ?

π.χ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.500861

Το thd τι ειναι? Θετικο?

Δωστε λιγο τα φωτα σας !

 

Ευχαριστω! :)

 

Δεν μπορεις να καταλαβεις αν ενα ακουστικο θα σου αντεξει περισσοτερο απο ενα αλλο, μονο αν ρωτησεις καποιον που τα εχει κανενα χρονο. Απο ποιοτητα ηχου σου προτεινω τα φθηνα μοντελα τις Sennheiser η ΑΚG. Δεν γνωριζω ομως ποια ειναι τα καλυτερα :(

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε μερικά μοντέλα inear στα 50-60 ευρώ;

Θέλω να ακούγονται πολύ-πολύ-πολύ δυνατά (με Νοκια 5800) και να έχουν την καλύτερη εφαρμογή στο αυτί (για γυμναστήριο κλπ)...

 

Με κάτι Σονυ των 25 ευρώ που πήρα απ'το πλαίσιο δεν έμεινα ικανοποιημένος, πολύ μουντά και ασθενικά σε ένταση...

Δες αυτό το ποστ. Και γω το 5800 χρησιμοποιώ και πλέον απολαμβάνω ποιοτικότατο ήχο. Η ένταση είναι πολύ μεγάλη σε βαθμό που σπάνια, πλέον, αναπαράγω κάτι στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

 

@Godfavor777

40% είναι πολύ καλά, μακάρι να είναι τόσο. Και 20% να είναι θα είμαι ευχαριστημένος. Με αυτά που έχω τώρα βάζω το 5800 στο τέρμα και πάλι περνάνε οι εξωτερικοί ήχοι μέσα στο αυτί. Γι'αυτό θα ήθελα λίιιγο ακόμα volume!

 

@mirrorofsorrow

Το είχα διαβάσει το ποστ αυτό και ήταν η αφορμή για να πάω σε καλύτερα ακουστικά (επειδή έχουμε και το ίδιο κινητό). Είχα μείνει με την εντύπωση ότι όλα αυτά κάνουν πάνω-κάτω την ίδια δουλειά και τη διαφορά στον ήχο την κάνει η συσκευή γιατί αυτή έχει τον ενισχυτή (κυρίως οσον αφορά την ένταση). Αφού τα προτείνετε οι περισσότεροι πάω αύριο στον Νάκα για τα 400!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Το είχα διαβάσει το ποστ αυτό και ήταν η αφορμή για να πάω σε καλύτερα ακουστικά (επειδή έχουμε και το ίδιο κινητό). Είχα μείνει με την εντύπωση ότι όλα αυτά κάνουν πάνω-κάτω την ίδια δουλειά και τη διαφορά στον ήχο την κάνει η συσκευή γιατί αυτή έχει τον ενισχυτή (κυρίως οσον αφορά την ένταση). Αφού τα προτείνετε οι περισσότεροι πάω αύριο στον Νάκα για τα 400!

 

αν πας στο Νακα και μπορεις να δωσεις κατι παραπανω για τα cx550(γυρω στα 79 τα εχει αν δεν κανω λαθος) θα ανταμειφθεις με ηχο κατα πολυ ανωτερο των 400(τα οποια θεωρω χασιμο χρονου & χρηματων)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

αν πας στο Νακα και μπορεις να δωσεις κατι παραπανω για τα cx550(γυρω στα 79 τα εχει αν δεν κανω λαθος) θα ανταμειφθεις με ηχο κατα πολυ ανωτερο των 400(τα οποια θεωρω χασιμο χρονου & χρηματων)

 

Mόλις γύρισα απ'το Νάκα (Ιπποκράτους) και δεν είχε τα 550. Είχε τα 200, 300, 400 και κάτι άλλα της σειράς mx. Πήρα τα cx400II αλλά επειδή δεν τα έχω ανοίξει ακόμα θα κοιτάξω μήπως βρω τα 550 που λες σε άλλο υποκατάστημα για κάνω την αλλαγή...

 

Σχετικά με τον ροζ θόρυβο (pink noise) πώς κάνω το στρώσιμο;

Τον βάζω να παίζει στο repeat; Και σε ποιά ένταση;

Link to comment
Share on other sites

Α,οκ tnx.

Η # Ευαισθησία: 100 (dB/mW). για παραδειγμα τι ειναι?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Mόλις γύρισα απ'το Νάκα (Ιπποκράτους) και δεν είχε τα 550. Είχε τα 200, 300, 400 και κάτι άλλα της σειράς mx. Πήρα τα cx400II αλλά επειδή δεν τα έχω ανοίξει ακόμα θα κοιτάξω μήπως βρω τα 550 που λες σε άλλο υποκατάστημα για κάνω την αλλαγή...

 

Σχετικά με τον ροζ θόρυβο (pink noise) πώς κάνω το στρώσιμο;

Τον βάζω να παίζει στο repeat; Και σε ποιά ένταση;

 

Ζητα αν μπορουν να σου τα φερουν απο αλλο καταστημα.Αν η διαφορα ειναι κατω απο 30 ευρω π.χ τοτε δεν το συζηταμε.Πας βουρ για τα 550

 

για το στρωσιμο μπορεις να χρησιμοποιησεις pink noise,broςn noise,freq sweeps,μουσικη με μπασο κ.α

 

Την ενταση τη ρυθμιζεις μεχρι εκει που σου φαινεται νορμαλ(οχι δυνατα) και μετα δινεις ακομα λιγο παραπαναω ενταση(προσοχη μην το παρακανεις,και βλαψεις τα μεγαφωνακια).Επισης καλο ειναι να κανουν και διαλλειμα καθε 4-5 ωρες

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...