Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδυσσέα αν μου λες ότι μπορώ να πετύχω τέτοια μοντέλα με 100 και 100 κάτι ευρώ, σίγουρα αξίζει η αναμονή.

 

Αναρωτιέμαι αν εκεί στο ποσό 120 με 150 υπάρχει κάτι με dual/triple driver.Αν ναι, αξίζει παράδειγμα να δώσεις 100 για τα Denon που είναι μονού driver;

 

Φίλε Godfavour θεωρείς τα IE8 καλύτερα από τα Westone 3; Τι εννοείς ότι τα βρήκες σε ανταγωνιστική τιμή; Εγώ τα βλέπω να κυμαίνονται μεταξύ 320 και 399! Κάπου καταντά παραλογισμός νομίζω τέτοιο ποσό...

 

Μην μπερδευεσαι με τα drivers, ολα τα δυναμικα τυπου ακουστικα εχουν ενα drive (sennheiser IE8, RE0, C710, FX500, Eterna), τα balanced armature χρησιμοποιουν ενα η περισσοτερα (westone, triple.fi, super.fi,shure), ειναι διαφορετικες τεχνολογιες και ειναι ασκοπο να συγκρινεις τα δυναμικα με τα balanced armature ως προς το θεμα των drives. Tα dynamics ειναι τα κλασικα ηχεια με το διαφραγμα μαγνητη κλπ. Ενω τα balanced armature λειτουργουν διαφορετικα.

H καθε τεχνολογια εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της:

Τα dynamic drives μπορουν να αποδωσουν τις συχνοτητες πιο ευκολα και μπορουν να καλυψουν 20Hz-20Khz. Ο ηχος τους ειναι πιο live με πιο ζεστο μπασο.

Απο την αλλη τα balanced armature δεν μπορουν να αποδοσουν ολο το φασμα συχνοτητων το ιδιο ευκολα (υπαρχουν και εξαιρεσεις) για αυτο χρησιμοποιουν περισσοτερο απο ενα ηχεια για να διαχωριζουν τις συχνοτητες (με crossover), αλλα εχουν καλυτερο διαχωρισμο οργανων, λιγο μεγαλυτερη λεπτομερεια, και γρηγορη αποκριση σε ταχυτητα (οσο ειναι τα ηλεκτροστατικα ηχεια).

Tα westone 3 τα πηρα απο εδω:

http://global.ebay.com/WESTONE_3_Triple_Driver_In_Ear_True-Fit_Earphones_UM3/350295274023/item

Kαι ο ιδιος πωλητης εχει και τα westone 2 σε καλη τιμη.

Ενα ωραιο review westone 3 και ΙΕ8:

http://www.head-fi.org/forums/f103/westone-3-ie8-fight-death-plus-ie8-deal-alert-475319/

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια συγγνωμη αν ξεφευγω ελαφρως απο τον τιτλο του θεματος αλλα θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Επειδη ενδιαφερομαι να αγορασω ενα ζευγαρι ασυρματα ακουστικα θα ηθελα να μου προτεινετε ο,τι νομιζετε.

Θελω να τα συνδιασω με ιΜακ ή κ στερεοφωνικο(κλασικο κονσιουμερ-αδικο οχι τιποτα σουπερ) και θελω οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα.Οχι βεβαια και audiophile επιπεδο γιατι ξεφευγω.Ειχα παει στο Φιλιππος Νακας και το παιδι εκει μου ειχε δειξει καποια ασυρματα sennheiser σειρας νομιζω rs.Τωρα ποιο μοντελο θα σας γελασω.Η τιμη ηταν 80 ευρω περιπου.Κ εγω μεχρι εκει δινω.Θα με καλυψουν λετε ;

Θελω οπωςδηποτε να ειναι στεκα,να ειναι επαρκως δυνατα με καλη αποκριση σε ολο το φασμα των συχνοτητων και αν καλυπτουν το εξωτερικο περιβαλλον ακομα κ κλειστα ακομα καλυτερα(νομιζω noise cancelation λεγεται αυτο).

Τι προτεινετε ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα ΙΕ8 μπορεις να τα βρεις απευθειας απο το Νακα

Ομως,αν διαθετεις 250 ευρω για τα IE8 ή τα turbine pro,γιατι να μη δωσεις αλλα 50 και να παρεις τα Triple.Fi 10 απο τη Logitech? ή να ψαξεις καποια καλη τιμη για τα Westone?

Τα IE8 και τα Triple.Fi 10 τα έχω βρει εδώ σε σχετικά καλή τιμή. Τα Triple.Fi 10 είναι καλύτερα από τα IE8 σύμφωνα με τις μουσικές προτιμήσεις μου; Τα 200 ευρώ είναι ταβάνι, και η αγορά δεν θα είναι άμεση, θα περιμένω μπας και κατέβουν οι τιμές. Το θέμα είναι αφού θα διαθέσω τόσα χρήματα να μην κοιτάω σε λίγο καιρό για καινούργιο ζευγάρι ακουστικά. Πριν πάρω τα dt770pro είχα τα sennheiser hd595 αλλά χωρίς την κάρτα ήχου που έχω τώρα. Δεν λέω, πολύ καλά ακουστικά, αλλά τους έλειπε αυτό το παραπάνω μπάσο που ψάχνω. Είχαν βέβαια και αυτά αρκετό μπάσο αλλά όχι όπως τα dt770pro. Ελπίζω να έδωσα να καταλάβετε για το τι ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των Head-Direct RE0 και Audéo Phonak PFE 122, ποιό θα λέγατε; Τα reviews τελικά μάλλον με μπερδεύουν περισσότερο. Σε 2-3 που διάβασα δεν αναφέρει πουθενά amp για τα PFE, άλλα σε ένα άλλο λέει ότι είναι από τα IEMs που κάνει μεγάλη διαφορά το amp. Και ρωτάω εγώ, τα reviews και όσα αναλύει αναφέρονται με amp η χωρίς.:wacko:

Τα Westone 2 όσο δελεαστικά και αν είναι για την ώρα(και για το μέλλον) είναι εκτός εμβέλειας. :/

Link to comment
Share on other sites

Τα IE8 και τα Triple.Fi 10 τα έχω βρει εδώ σε σχετικά καλή τιμή. Τα Triple.Fi 10 είναι καλύτερα από τα IE8 σύμφωνα με τις μουσικές προτιμήσεις μου; Τα 200 ευρώ είναι ταβάνι, και η αγορά δεν θα είναι άμεση, θα περιμένω μπας και κατέβουν οι τιμές. Το θέμα είναι αφού θα διαθέσω τόσα χρήματα να μην κοιτάω σε λίγο καιρό για καινούργιο ζευγάρι ακουστικά. Πριν πάρω τα dt770pro είχα τα sennheiser hd595 αλλά χωρίς την κάρτα ήχου που έχω τώρα. Δεν λέω, πολύ καλά ακουστικά, αλλά τους έλειπε αυτό το παραπάνω μπάσο που ψάχνω. Είχαν βέβαια και αυτά αρκετό μπάσο αλλά όχι όπως τα dt770pro. Ελπίζω να έδωσα να καταλάβετε για το τι ψάχνω.

 

 

Χωρις να εχω ακουσει κανενα απο τα 2,πιστευω οτι με κριτηριο τις χαμηλες συχνοτητες τα ΙE8 θα καλυψουν της αναγκες σου καλυτερα.Συμφωνα με τις κριτικες διαθετουν αφθονο ποιοτικο μπασο(κυριως midbass),περισσοτερο απο τα TF10(χωρις να σημαινει οτι αυτα υπολειπονται στο μπασο),ενω μπορεις να επεμβεις στο μπασο,ρυθμιζοντας τα.Δες και το παρακατω διαγραμμα συχνοτικης αποκρισης,σε σχεση με τα 595:

 

http://img638.imageshack.us/img638/5836/graphcompzarephp.png

 

 

 

Βεβαια,αν σε ενδιαφερει κυριως το μπασο μπορεις να πετυχεις εξισου καλα αποτελεσμα με λιγοτερα χρηματα,π.χ Denon C710,Hippo VB κτλ

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με ενδιαφέρει πολύ το μπάσο, αλλά δεν θέλω ο ήχος να είναι θολός. Θέλω και οι υψηλές να είναι κρυστάλλινες. Όπως με τα dt770pro, που είναι σαν να έχεις ένα subwoofer στο κεφάλι σου, αλλά και οι υψηλές να είναι παρόντες. Τα denon που αναφέρεις το έχουν αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι που εχουν τα IE8,δεν κανουν λογο για θολο ηχο,δλδ αν καταλαβαινω καλα να επηρρεαζουν οι χαμηλες την αποδοση των μεσαιων.Τα μονα αρνητικα που εχουν επισημανθει σχετικα με το μπασο (κι οχι απο πολλους) ειναι οτι εχει μια "πλαστικη" αισθηση.Εγω αυτο το ερμηνευω οπως τη διαφορα στην αποδοση ενος ηχειου με ποιοτικη ξυλινη καμπινα σε σχεση με ενα ηχειο με τα ιδια χαρ/κα αλλα με πλαστικη καμπινα.Αλλα ειναι κατι που δεν εχει τοση σημασια κατα τη γνωμη μου.

 

Τα C710,oπως βλεπουμε και στο διαγραμμα(σαν τη διαφημιση τις cosmote με τις κατσικες καταντησαμε :p) εχουν παρουσες υψηλες,αλλα σε βαθμο που καποιους μπορει να τους ενοχλει (sibilance).Ηρεμουν μετα απο καιρο αλλα τα πριμα παραμενουν εμφατικα.

 

http://img8.imageshack.us/img8/2662/graphcoerermparephp.png

 

ολα τα παραπανω με καθε επιφυλαξη καθως δεν εχω ακουσει ουτε τα μεν ουτε τα δε

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Με ~30€ υπάρχει κανένα αξιόλογο ζευγάρι ή τσάμπα θα τα δώσω τα λεφτά (σε σύγκριση πάντα με τα hands free των nokia)
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Με ~30€ υπάρχει κανένα αξιόλογο ζευγάρι ή τσάμπα θα τα δώσω τα λεφτά (σε σύγκριση πάντα με τα hands free των nokia)

 

Eφυγες και συ για Uhp 306 :music:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Eφυγες και συ για Uhp 306 :music:

 

 

 

loll Καρφί και αβλεπί.Ειδικά αν ακούς ροκ μουσική πιστεύω ότι είναι ό,τι καλύτερο.

 

Που λες Οδυσσέα παρατήρησα κάποια πράγματα για τα 306 ιδιαίτερα ενδιαφέροντα.

Σε πιο μπασσαρισμένα κομμάτια χάνουν λίγο αφού σκεπάζουν με μη ρεαλιστικό μπάσο τις μεσαίες και δημιουργούν τεράστιο χάσμα μεταξύ πρίμων και μεσαίων. Χάνουν το ballance τους και ο ήχος χωρίς να είναι κακός, καταντά λιγάκι 'σουρεάλ' και ανισόρροπος:lol:

 

Εγώ όπως σου είχα πει και τότε ακούω classic rock/AOR/melodic rock/hard rock και κατα δεύτερο λόγο 'traditional' heavy metal (δηλαδή το μέταλ όπως ξεκίνησε και που δεν έχει καμία σχέση με το σημερινό καταντήσαντα όρο βλ. Maiden/Priest/Dio/Saxon κλπ)

 

Παρατηρώ λοιπόν πως σε hard rock και ΑΟR συνθέσεις(που είναι και η μερίδα του λέοντος των ακροάσεων ούτως ή άλλως) είναι εκπληκτικά! Το soundstage εκτινάσσεται σε εύρος απίστευτο μεταφέροντας σε σε χώρο στούντιο.Ακόμη υπάρχει σαφής διάκριση των καναλιών και της κίνησης τους, ακούς 'ανακύκλιση' των 'tom' στα τύμπανα στα γυρίσματα τα οποία κυριολεκτικά σε κυκλώνουν, αντιλαμβάνεσαι το touch sensitivity στα syntheseizers και το 'σβήσιμο' ενώ το delay στα lead guitar parts είναι μαγευτικό 'σπηλαίου' χωρίς όμως να γίνεται εξώκοσμο και υπερβολικό. Σε τέτοιου είδους κομμάτια λοιπόν με αυτό το συχνοτικό εύρος και ήχο τα 306 είναι εκπληκτικά! Πάρτε μία γεύση.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=6J4TdJdpPDM

 

 

 

Σε πιο μέταλ ακούσματα όπως είπα δεν έχουν την ίδια απόδοση χωρίς να είναι κακά σε τελική ανάλυση.

 

Σημειώστε ότι βελτιώνονται συνεχώς.Ακούω μουσική σε αυτά πάνω 100 ώρες πλέον από τότε που τα πήρα και έχω την εντύπωση πως έχουν βελτιωθεί κι άλλο στις τελευταίες μου ακροάσεις!

 

Εν ολίγοις αν κάποιος ακούει ροκ γενικά (που έχει πιο ισορροπημένα μπάσα από το μέταλ)πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή σε αυτά τα αστεία λεφτά. Χωρίς να έχω δοκιμάσει πολλά καλά ζευγάρια, τα 306 υπερέχουν δεκάδες κλάσεις απ' ό,τι έτυχε να δοκιμάσω ή να χρησιμοποιήσω κατά το παρελθόν.

 

Αυτό ήταν ένα είδος review. Μπορεί να μην κατέχω τον ανάλογο εξοπλισμό όρων πολλές φορές για να εκφράσω αυτά που ενδεχομένως θα λέγατε με όρους εσείς αλλά πιστεύω σας πέρασα σε γενικές γραμμές τις εντυπώσεις και τις διαπιστώσεις μου.

 

Στη συνέχεια θα προσπαθήσω να συγκρίνω σε κατά το δυνατόν παρόμοιες συνθήκες τον ήχο των ipod touch και sony walkman.

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λες G_T_J,και φαινεται οτι ασχολεισαι με τη μουσικη,και χειριζεσαι σωστα την ορολογια(που χες πει οτι παιζεις κιθαρα αν δεν κανω λαθος)

 

Για το μπασο εχεις δικιο.Το midbass ειναι λιγο τονισμενο και χανει σε μουσικοτητα σε ορισμενα κομματια.Πιθανοτατα αυτη η επιλογη εγινε για "κομπλιμενταρει" τα συγχρονα εμπορικα genres π.χ hip-hop,r n' b,trance κτλ που στηριζονται κατα μεγαλο ποσοστο σ'αυτες τις συχνοτητες για να οδηγησουν τον ηχο.Μαλιστα ειχα διαβασει οτι η Altec,τροποποιησε επιπλεον τον ηχο προς αυτη την κατευθυνση σε σχεση με το αρχικο tuning της UE.

 

Οπως και να χει συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο σου,αλλα θα σου υπενθυμισω την αρρωστια της αναβαθμισης(upgradetis):αν τα UHP σου προκαλουν αυτα τα συναισθηματα,φαντασου τι μπορεις να περιμενεις απο ενα ζευγαρι ακουστικων που βρισκονται σε διακριτα ανωτερη κατηγορια.Για να μην επεκταθω σε high end headphones σε συνδυασμο με εναν καλο επιτραπεζιο ενισχυτη...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα λες G_T_J,και φαινεται οτι ασχολεισαι με τη μουσικη,και χειριζεσαι σωστα την ορολογια(που χες πει οτι παιζεις κιθαρα αν δεν κανω λαθος)

 

Για το μπασο εχεις δικιο.Το midbass ειναι λιγο τονισμενο και χανει σε μουσικοτητα σε ορισμενα κομματια.Πιθανοτατα αυτη η επιλογη εγινε για "κομπλιμενταρει" τα συγχρονα εμπορικα genres π.χ hip-hop,r n' b,trance κτλ που στηριζονται κατα μεγαλο ποσοστο σ'αυτες τις συχνοτητες για να οδηγησουν τον ηχο.Μαλιστα ειχα διαβασει οτι η Altec,τροποποιησε επιπλεον τον ηχο προς αυτη την κατευθυνση σε σχεση με το αρχικο tuning της UE.

 

Οπως και να χει συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο σου,αλλα θα σου υπενθυμισω την αρρωστια της αναβαθμισης(upgradetis):αν τα UHP σου προκαλουν αυτα τα συναισθηματα,φαντασου τι μπορεις να περιμενεις απο ενα ζευγαρι ακουστικων που βρισκονται σε διακριτα ανωτερη κατηγορια.Για να μην επεκταθω σε high end headphones σε συνδυασμο με εναν καλο επιτραπεζιο ενισχυτη...

 

Είναι γεγονός πως ακούω μουσική σχεδόν 20 χρόνια και σίγουρα συνειδητοποιημένα για το τί ακούω από τα 15 μου. Πράγματι παίζω ακουστική κιθάρα αλλά μην φανταστείς σε πολύ καλό επίπεδο.Μάλλον σε επίπεδο παρείστικο ελληνοκουλτουριάρικα ροκάκια για να ευθυμούμε. Αυτά που θα θελα να παίξω ούτε τ'ακουμπάω (ούτε κιθαριστικά ούτε φωνητικά :P)

 

Ακριβώς αυτό που λες για τα 306 και το μπάσο τους, βρίσκω ότι ισχύει. Δηλαδή έχουν ενισχυμένο εν γένει το μπάσο τους με αποτέλεσμα φύσει μπασαρισμένα ακούσματα να 'μπουκώνουν' και να αποβαίνει τελικά αρνητικό αυτό το γεγονός ως προς την 'αναλυτική' ακρόαση.

 

Κομμάτια με δυνατό αλλά στακάτο και διακριτό μπάσο στη μίξη αποδίδονται εκπληκτικά στα 306.Ακούσματα Nu-metal ή ακραίου μέταλ που φύσει έχουν ψηλά το μπάσο (και το gain του)στην παραγωγή για να προσδώσουν βάρος και όγκο υστερούν στα συγκεκριμένα ακουστικά χωρίς βέβαια να ακούγονται και άσχημα.Σε κάθε περίπτωση δεν είμαι και ειδικός στα παραπάνω είδη μουσικής για να μπορέσω να σταθμίσω όλα τα δεδομένα.

 

Σε ξυραφένιες παραγωγές με ισορροπημένη μίξη, χορωδιακά φωνητικά, κίνηση καναλιών και βάθος αποδίδουν εναν εκπληκτικά ballanced και κρυστάλλινο ήχο που ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα άκουγα από φορητή συσκευή και in ear ακουστικά.

 

Βλέπω πόσο δίκιο είχες και έχεις σχετικά με κάποια ακριβά μοντέλα.Σε είχα χαρακτηρίσει ''παλαβό'' όταν μου είπες πως σκέφτεσαι να αγοράσεις τα monster turbine pro που κοστολογούνται μια 250άρα. Πλέον δε σε θεωρώ παλαβό αλλά πιάνω τον ευατό μου να προσπαθεί να βρει τρόπους για να εξοικονομηθεί ένα τέτοιο ποσό.......:lol:

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

το Amazon κατα καιρους προσφερει τα TF10 στα 99$

 

ΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ?????????????????

 

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

 

ΠΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Τα 306 τα εχω, τα pl30 τα ειχα ακουσει στο παρελθον.

Αν και τα Pl30 τα εχω ακουσει πολυ λιγο. Tα μεσαια των pl30 ειναι καλυτερα, το μπασο στα 306 ειναι πολυ περισσοτερο σε σχεση με το σφιχτο μπασο των pl30 (δεν το ακουσα ομως full burn in), τα πριμα ειναι πανω κατω τα ιδια αλλα δεν τα θυμαμαι και πολυ τα pl30. Και τα 2 εχουν μεγαλο soundstage. Το fit ειναι κλασης καλυτερο στα pl30. Ποιοτητα κατασκευης: Μετρια και τα δυο: τα Pl30 εχουν καλυτερο κορδονι σε σχεση με το κορδονι του 306 (το οποιο προσωπικα το βρισκω απαραδεκτο), στιβαροτητα κατασκευης θα εδινα στα 306. Γενικα πολυ καλες επιλογες και τα 2 για τα λεφτα τους.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

JVC Victor FX500, πολυ καλο και βαθυ μπασο, μεγαλο soundstage, αλλα λιγο χειροτερα απο τα IE8.

Denon C710, επισης πολυ μπασο και πριμα ισως να ακουσεις sibilance, και αυτα λιγο χειροτερα απο τα ΙΕ8.

Fischer Audio Eterna, παρομοια με τα IE8, απιστευτη τιμη (50ευρω) αλλα δυσκολα να τα βρεις και μονο εξωτερικο.

Sennheiser IE7, πιο balanced προσεγγιση με λιγοτερο μπασο.

UE triple.fi 10 pro, Καλο μπασο, λιγοτερο απο τα ΙΕ8, κρυσταλλινα πριμα, μεγαλο soundstage, αν μπορεις βεβαια να τα βρεις σε δελεαστικη τιμη.

Προσωπικα θα προσπαθουσα να βρω τα ΙΕ8 με βαση τις ηχητικες σου απαιτησεις!

 

Πάντως, έψαξα λίγο στο διαδίκτυο, και οι περισσότεροι εκθειάζουν τα Fischer Audio Eterna, όπως και τα JVC Victor FX500. Αν μπορέσω και βρώ τα Eterna, σε αυτά μάλλον θα καταλήξω. Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου Godfavor777, όπως και όλα τα παιδιά.

Edited by kratous
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα επιλογη, πολυ οικονομικη! Παιζει να ειναι το ακουστικο με την καλυτερη αναλογια τιμης/αποδοσης συγκρινεται με high end. Το ειχα πετυχει κατα καιρους στο ebay, αν βρεις κατι ποσταρε το!

EDΙΤ: Δες εδω: http://www.fischeraudio.com/place.php

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟΣ ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ?????????????????

 

:wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

 

ΠΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ :!::!::!:

 

Τα χει βγαλει μια,δυο φορες,σε goldbox.Οποτε χρειαζεται sniping για να τα πετυχεις σε προσφορα(μπορει βεβαια να μην τα ξαναβγαλει ποτε)

 

μια λυση ειναι να παρακολουθεις εδω

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τα χει βγαλει μια,δυο φορες,σε goldbox.Οποτε χρειαζεται sniping για να τα πετυχεις σε προσφορα(μπορει βεβαια να μην τα ξαναβγαλει ποτε)

 

μια λυση ειναι να παρακολουθεις εδω

 

 

μπα μουφες τελικα δε λεει

 

They won't ship outside the US. Otherwise I'd have got a pair at $99! Along with umpteen other deals at prices way below the UK price.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ρώσικα είναι τόσο καλά; Αναρωτιέμαι γιατί με ένα 60ευρο έρχονται Ελλάδα και εφόσον αξίζουν, αξίζει κ ο κόπος.

 

Τα έχει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Τα 306 τα εχω, τα pl30 τα ειχα ακουσει στο παρελθον.

Αν και τα Pl30 τα εχω ακουσει πολυ λιγο. Tα μεσαια των pl30 ειναι καλυτερα, το μπασο στα 306 ειναι πολυ περισσοτερο σε σχεση με το σφιχτο μπασο των pl30 (δεν το ακουσα ομως full burn in), τα πριμα ειναι πανω κατω τα ιδια αλλα δεν τα θυμαμαι και πολυ τα pl30. Και τα 2 εχουν μεγαλο soundstage. Το fit ειναι κλασης καλυτερο στα pl30. Ποιοτητα κατασκευης: Μετρια και τα δυο: τα Pl30 εχουν καλυτερο κορδονι σε σχεση με το κορδονι του 306 (το οποιο προσωπικα το βρισκω απαραδεκτο), στιβαροτητα κατασκευης θα εδινα στα 306. Γενικα πολυ καλες επιλογες και τα 2 για τα λεφτα τους.

 

ευχαρσιτω για το info. ξερει κανείς πως λέμε το φαινόμενο που τσιρίζουν τα τραγούδια λίγο? συμβαίνει περισσότερο λόγο mp3 format?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το φαινομενο κατα το οποιο μουσικοι και φωνητικοι φθογγοι (συνηθως τα οδοντικα και τα διπλοδοντικα συμφωνα) αποδιδονται υπερτονισμενοι, σχδον συριχτα,τοτε προσδιοριζεται συνηθως με τον ορο sibilance,κι επηρρεαζεται,μεταξυ αλλων κι απο τη συμπιεση του mp3.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παραγγειλω τα Fischer από τη bugden audio τις επόμενες μέρες. Το κόστος τους επιτρέπει το οποίο ρίσκο. Υπάρχει κάποιος άλλος που τα εμπορεύεται; Βρήκα πως πωλούνται μόνο από eshops σε Σκανδιναβία και Αμερική. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν τα έχω βρει κάπου αλλού, πέρα από τα καταστήματα στο λινκ του Godfavor777. Και εγώ ενδιαφέρομαι να τα παραγγείλω κάποια στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...