Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εχεις φορεμενο tempered η ζελατινα δεν θα δεις διαφορα (που ουτως η αλλως ειναι μικρη στο 98% των περιπτωσεων).

Βεβαια σε 4Κ video φαινεται σαφως ευκολοτερα (αν βεβαιως υπαρχει και οραση 20/20).

Φοράω την γνήσια ζελατίνα της Samsung

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και αυτη "κοβει" ευκρινεια (λιγο βεβαια αλλα και αυτη χανει), την ειχα φορεμενη για κανενα διμηνο.

Οταν την εβγαλα επειδη τη "σηκωσε" μια θηκη τοτε καταλαβα τη διαφορα.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κι ως τώρα πού πάω για 4η φόρτιση δε δηλώνω και τόσο ικανοποιημένος.

OK είναι αρχή ακόμα βέβαια.

Bluetooth μόνιμα ανοικτό με σύνδεσή με handset και gear s3.

Wifi πάντα ανοιχτό όπως και δεδομένα ώστε να κάνει αυτόματα εναλλαγή.

Gps,nfc,συγχρονισμός κλειστά.

Φωτεινότητα λίγο πιο κάτω από την μέση,στο φως του ήλιου σαφώς την αυξάνω.

Κλήσεις γύρω στη 1 ώρα.

Λίγες φώτο.

Θα δείξει στη πορεία πως θα τα πάει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κι ως τώρα πού πάω για 4η φόρτιση δε δηλώνω και τόσο ικανοποιημένος.

OK είναι αρχή ακόμα βέβαια.

Bluetooth μόνιμα ανοικτό με σύνδεσή με handset και gear s3.

Wifi πάντα ανοιχτό όπως και δεδομένα ώστε να κάνει αυτόματα εναλλαγή.

Gps,nfc,συγχρονισμός κλειστά.

Φωτεινότητα λίγο πιο κάτω από την μέση,στο φως του ήλιου σαφώς την αυξάνω.

Κλήσεις γύρω στη 1 ώρα.

Λίγες φώτο.

Θα δείξει στη πορεία πως θα τα πάει.

 

Μας τα πες όλα εκτός από το SOT που βγάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Μας τα πες όλα εκτός από το SOT που βγάζεις!
Και το θέμα είναι ότι βιάστηκα να γράψω.

Οταν έγραφα είχα 23%,με 4:21 λεπτά sot.

Μέχρι να το ρίξω στο 5% είχε πάει 6:05.

Τι στην ευχή,τόσο πολύ κράτησε με αυτό το 18%?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το package disabler pro έχω σταματήσει πολλές εφαρμογές το τηλέφωνο είναι μια χαρά απλά το σοτ το περίμενα πάνω από 4 30 ώρες τι λέτε εσείς;
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στη βδομάδα έκανα remap το bixby key με την εφαρμογή bxaxtions και παράλληλα έβαλα και το package disabler pro που χρειαζόταν. Απενεργοποίησα το Bixby Home και μερικά ακόμα πακέτα (τύπου Google Music κτλ, όχι κάτι δομικό του συστήματος δηλαδή). Από τότε παρατηρώ λίγο αυξημένη κατανάλωση στο Android System και στο Stanby. Όταν λέω αυξημένη δεν εννοώ κάποιο τρελό drain. πχ σε 8 ώρες λειτουργίας το Android System έχει σύνολο CPU κοντά στις 2 ώρες. Αντίστοιχα έχω δει και το Stanby σε άλλη μέρα να έχει αντίστοιχο νούμερο. Παρόλα αυτά το SOT που έχω είναι περίπου το ίδιο με πριν (λίγο μειωμένο μεν). Αν πούμε ότι είχα 7 ώρες σε μια μέρα δηλαδή τώρα έχω 6-6,5 με την ίδια χρήση.

 

Ποιο είναι σε σας το σύνολο CPU στο Android System και στο Standby σε μία τυπική ημέρα χρήσης για να συγκρίνω?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από εποχής s6 και μετά με οποιοδήποτε πείραγμα της συσκευής Samsung ακόμα και σε note 5 με root η στοκ ρομ είχε μεγαλύτερο drain σε stand by οπότε εγώ λέω ότι οποιοδήποτε πείραγμα συσκευής Samsung πλέον μόνο με προσθήκη custom rom και custom kernel μπορεί να δώσει καλύτερο αποτέλεσμα στη μπαταρία με ότι συνέπειες έχει αυτό

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εδώ είναι οι φωτο για πείτε μου την γνώμη σας

 

δεν εβαλες την ωρα οθονης που εδειχνε. Στα στατιστικα πρεπει να μπαινεις μεσα στο καθε ενα, πχ οθονη να βλεπεις ποσες ωρες εχει δουλεψει.

ΑΠο αυτο δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα ασφαλες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

δεν εβαλες την ωρα οθονης που εδειχνε. Στα στατιστικα πρεπει να μπαινεις μεσα στο καθε ενα, πχ οθονη να βλεπεις ποσες ωρες εχει δουλεψει.

ΑΠο αυτο δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα ασφαλες.

 

Δεν με αφήνει να την ανεβασω ξεπερνάει το όριο μου βγαζει είχα όμως 4 ώρες σοτ περιπου

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να την ανεβασω ξεπερνάει το όριο μου βγαζει είχα όμως 4 ώρες σοτ περιπου

 

4 ωρες στο 35% περιπου δεν ειναι ασχημα, αλλα ειναι σχετικο. Αν ησουν πανω απο το wifi με χαμηλη φωτεινοτητα ειναι λιγο. Αν ησουν και με δεδομενα και με καλη φωτεινοτητα, θα περνουσες τις 6 οταν θα ησουν στο 10%, αρα δεν ειναι κακο.

 

αν θες πες μας τι εφαρμογες εχεις βαλει, τι δουλευεις και πως να βγαλουμε ενα συμπερασμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν με αφήνει να την ανεβασω ξεπερνάει το όριο μου βγαζει είχα όμως 4 ώρες σοτ περιπου

 

Χρήστο έχεις καλύτερα νούμερα απο μένα πχ στο Σύστημα Android εσύ έχεις 5% και εγω 7%

στην αδράνεια έχεις 4% εγώ 9%, οθόνη 34% εγώ 29% και σε αναμονή 2% ενώ εγώ 9%.

το μόνο άσχημο είναι ότι 9 ώρες που είμαι στη δουλεια έχω αδύναμο σήμα (1 μπάρα)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχεις καλύτερα νούμερα απο μένα πχ στο Σύστημα Android εσύ έχεις 5% και εγω 7%

στην αδράνεια έχεις 4% εγώ 9%, οθόνη 34% εγώ 29% και σε αναμονή 2% ενώ εγώ 9%.

το μόνο άσχημο είναι ότι 9 ώρες που είμαι στη δουλεια έχω αδύναμο σήμα (1 μπάρα)

 

Εγώ ευτηχως έχω καλό σήμα με wind κ έτσι δεν έχω πολλές απώλειες απο εκεί πάντως 2 μέρες τώρα στο 35% έχω 4 40 λεπτά σοτ αρα είναι πολύ καλά το βράδυ με όλα κλειστά κ flight mode μετα απο 7 ώρες είναι στο 100% η μπαταρία αρα είμαι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρήστο έχεις καλύτερα νούμερα απο μένα πχ στο Σύστημα Android εσύ έχεις 5% και εγω 7%

στην αδράνεια έχεις 4% εγώ 9%, οθόνη 34% εγώ 29% και σε αναμονή 2% ενώ εγώ 9%.

το μόνο άσχημο είναι ότι 9 ώρες που είμαι στη δουλεια έχω αδύναμο σήμα (1 μπάρα)

 

Εγώ ευτηχως έχω καλό σήμα με wind κ έτσι δεν έχω πολλές απώλειες απο εκεί. πάντως 2 μέρες τώρα στο 35% έχω 4 40 λεπτά σοτ αρα είναι πολύ καλα. το βράδυ με όλα κλειστά κ flight mode μετα απο 7 ώρες είναι στο 100% η μπαταρία αρα είμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να και τα δικά μου battery stats https://imgur.com/a/QUcFg

 

Λες και πήρες screenshot από το δικό μου είναι! Έχω σχεδόν ακριβώς τα ίδια και σε Screen και σε Android System και σε Device Idle. Ανάλογα με την ποιότητα του σήματος μπορεί να πάει 5,5 ή 6,5 ώρες αντίστοιχα.

 

Εγώ μ' αυτήν την εικόνα είμαι υπερευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω σήματος δε βλέπω πάνω από 6 ώρες και αυτές οριακά. εχω πάντα Wi-Fi ανοιχτό και φωτεινότητα στο αυτόματο.

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω σήματος δε βλέπω πάνω από 6 ώρες και αυτές οριακά. εχω πάντα Wi-Fi ανοιχτό και φωτεινότητα στο αυτόματο.

 

Το σήμα παίζει τεράστιο ρόλο. Και ειδικά όταν έχεις ανοιχτά δεδομένα. Η αλλαγή από 4G σε 3G ή και πιο κάτω και ανάποδα είναι κροκόδειλος για την μπαταρία. Γι αυτό και σε Wi-Fi εκτοξεύονται τα νούμερα του SOT. Εγώ πάντως με οτιδήποτε πάνω από 5 ώρες SOT με χρήση εντός και εκτός σπιτιού σε μια μέρα είμαι κομπλέ και δεν θέλω κάτι παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς κάθε βράδυ φορτίζω. Το αν θα φορτίσω έχοντας 15% ή 30% υπόλοιπο μου είναι αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

το κακο οταν δεν μπορεις να ανεβασεις φωτο ειναι να τα γραψεις!το ποιο προσφατο στατιστικο,,λογω νυχτοκαματου,,το φορτισα στην δουλεια χθες το βραδυ,,το εβγαλα 6μιση το πρωι με 100%,πηγα σπιτι και την επεσα,,σηκωθηκα 1μιση και ηταν στο 98% απο εκεινη την ωρα μεχρι και τις 8μιση το βραδυ το ειχα στο χερι σχεδον,λογω στοιχηματος στον Browser οποτε εχουμε και λεμε,,14ωρες λειτουργιας μονο wifi χωρις κλησεις και μονο με στοιχημα και σοσιαλ,φωτεινοτητα αυτοματο στην μεση περιπου, 3g,καποιες φωτο λογω ηλιοβασιλεματος, με εξοικ μετρια με καποια διαφοροποιηση μικρη μου εβγαλε 6.35 οθονη στο 9%! νομιζω μεχρι εκει αντε και κανα 20λεπτο να εδινε ακομα!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω σήματος δε βλέπω πάνω από 6 ώρες και αυτές οριακά. εχω πάντα Wi-Fi ανοιχτό και φωτεινότητα στο αυτόματο.

 

Καλημέρα.

Σκέφτομαι την μετάβαση στο μικρό s8 ( όχι το plus ) , σε αντικατάσταση του S7 Edge.

Αυτή την στιγμή ( με καινούργια συσκευή , σχεδόν 5 μηνών ) και αρχικό στήσιμο και αργή πλαντα φόρτιση , με την ίδια σχεδόν χρήση κάθε μέρα ( πολλά τηλεφωνήματα & επαγγελματικά emails ) έχω υπόλοιπο 30 - 35 % το βράδυ. Θεωρείτε ότι το μικρό S8 θα με καλύψει ή θα πρέπει αναγκαστικά να μεταβώ στο Plus ( το οποίο θέλω να αποφύγω λόγω μεγέθους ..)??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σκέφτομαι την μετάβαση στο μικρό s8 ( όχι το plus ) , σε αντικατάσταση του S7 Edge.

Αυτή την στιγμή ( με καινούργια συσκευή , σχεδόν 5 μηνών ) και αρχικό στήσιμο και αργή πλαντα φόρτιση , με την ίδια σχεδόν χρήση κάθε μέρα ( πολλά τηλεφωνήματα & επαγγελματικά emails ) έχω υπόλοιπο 30 - 35 % το βράδυ. Θεωρείτε ότι το μικρό S8 θα με καλύψει ή θα πρέπει αναγκαστικά να μεταβώ στο Plus ( το οποίο θέλω να αποφύγω λόγω μεγέθους ..)??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

σαν πρωην κατοχος s7edge,θα σου ελεγα μονοδρομος το +! ειναι βεβαια εναμιση κλικ πισω απο το edge αλλα οριακα!αν πας στο μικρο δεν νομιζω να μεινεις ευχαριστημενος! εγω με χρηση σοσιαλ,τηλ και Browser μου βγαζει 24ωρο και μετα φορτιση!μακαρι να το διορθωσει και να πιασει καλυτερη αυτονομια με κανενα Update η με την oreo!

Link to comment
Share on other sites

σαν πρωην κατοχος s7edge,θα σου ελεγα μονοδρομος το +! ειναι βεβαια εναμιση κλικ πισω απο το edge αλλα οριακα!αν πας στο μικρο δεν νομιζω να μεινεις ευχαριστημενος! εγω με χρηση σοσιαλ,τηλ και Browser μου βγαζει 24ωρο και μετα φορτιση!μακαρι να το διορθωσει και να πιασει καλυτερη αυτονομια με κανενα Update η με την oreo!

Πρωην κάτοχος και εγω την βρίσκω στο 10 με 15% καλύτερη του 8+.

 

Πάντως με το μικρό νομίζω δεν θα είσαι καλυμμένος. 600mah είναι κάμποσα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δείγμα χρήσης μετά από αρκετό καιρό που έχω να βάλω.

Ικανοποιημένος εννοείται.

11 ωρες 4g.

4 ώρες wifi.

2k.

Συγχρονισμός on 2 Gmail.

Aod off.

Φωτεινότητα αυτόματο (χωρίς να φτάνει ποτέ στα κόκκινα)

https://www.dropbox.com/sh/lxq0mev92bz1gwm/AACfiyhzvQBvcuQzcFBUW7z_a?dl=0

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...