Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι θα υπαρχει κατι αναλογο και στο 9 αλλα προσωπικα δεν εχω καποιο κινητο που να το τρεχει ωστε να βοηθησω. Μήπως ειναι στις ρυθμισεις μηνυματων?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκει ειναι αποθηκευμενα οσα εχουν ληφθει. Οποτε μαλλον καπου στο ασυρματο/δικτυα πρεπει να ειναι οι επιλογες.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλο θεμα οταν ανοιγω την οθονη πολλες φορες παρατηρω οτι εχει χασει το wifi και ερχεται μετα απο 4-5'' μαζι με τις οποιες ειδοποιησεις εχω.

σε αλλες συσκευες στο σπιτι δε μου το κανει και δε ξερω αν φταιει σιγουρα το κινητο η το ρουτερ.

παιζει να ειναι καποια ρυθμιση ενεργειας που εχω λαθος και να το απενεργοποιει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλο θεμα οταν ανοιγω την οθονη πολλες φορες παρατηρω οτι εχει χασει το wifi και ερχεται μετα απο 4-5'' μαζι με τις οποιες ειδοποιησεις εχω.

σε αλλες συσκευες στο σπιτι δε μου το κανει και δε ξερω αν φταιει σιγουρα το κινητο η το ρουτερ.

παιζει να ειναι καποια ρυθμιση ενεργειας που εχω λαθος και να το απενεργοποιει?

 

Κοίταξε στις πρόσθετες ρυθμίσεις για το WiFi, μήπως υπάρχει ρύθμιση για κλείσιμό του, με σβήσιμο της οθόνης.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
παιδια καλημερα...θελω να σας ρωτησω..εχω συνδεση βονταφον....μολις τελειωσουν τα δεδομενα συνεχως μου τρωει την καρτα...απο την εταιρια μου λενε ειναι θεμα ρυθμισης κινητου....ποια ειναι γνωριζει κανεις?....ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα του κινητου...Αν και μπορεις να πας "καρτες sim και δικτυα -> ορισμος πλανου δεδομενων" και να φτιαξεις οριο στο οποιο θα σε προειδοποιει ή και θα σου κλείνει τελείως τα δεδομενα. Απο εκει και περα ρωτα στο νημα της vodafone αν εχει επιλογη φραγης δεδομενων όταν τελειώνουν σαν το myinternet της κοσμοτε. Δεν το θυμαμαι αυτή τη στιγμή αν εχει κατι τετοιο...
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα του κινητου...Αν και μπορεις να πας "καρτες sim και δικτυα -> ορισμος πλανου δεδομενων" και να φτιαξεις οριο στο οποιο θα σε προειδοποιει ή και θα σου κλείνει τελείως τα δεδομενα. Απο εκει και περα ρωτα στο νημα της vodafone αν εχει επιλογη φραγης δεδομενων όταν τελειώνουν σαν το myinternet της κοσμοτε. Δεν το θυμαμαι αυτή τη στιγμή αν εχει κατι τετοιο...

κατ αρχην σε ευχαριστω πολυ....ρωτησα την βονταφον και αυτοι μου ειπανε οτι ειναι θεμα ρυθμισης του κινητου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγκατέστησα την τελευταία έκδοση της παρακάτω ROM (MIUI 12 με ANDROID 10):

forum.xda-developers.com/xiaom…-redmi-4x-ported-t4106801

 

Το Fingerprint λένε ότι δεν λειτουργεί (για όποιον τον ενδιαφέρει αυτό το χαρακτηριστικό).

 

Γενικά φαίνεται OK έως τώρα.

 

Έβαλα και GCam (GCam_5.1_mod_3.6.5.apk) από εδώ:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arthur/​

 

Και φωτογραφίες για σύγκριση.

Η πάνω είναι με GCam, η κάτω με MIUI.

Stock Ρυθμίσεις και στις 2 εφαρμογές, αφού είμαι άσχετος από αυτά.

 

i0JSgNv.jpg

 

gVHXH5G.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά όταν είναι ενεργοποιημένο δεν φορτίζει παρά μόνο όταν είναι απενεργοποιημένο , αν και του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων το θέμα παραμένει
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανάβει το λαμπακι οταν το φορτιζεις ανοιχτό? Μηπως το βλεπεις με το σημα της φόρτισης αλλα να μην ανεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας?

Δοκιμασε με καποιον αλλο φορτιστη αν κανει το ίδιο.

Παιζει και υπερθέρμανση λογω καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα απολύτως όταν είναι ενεργοποιημένο

λες και δεν του έχω βάλει φορτιστή

αλλά όταν είναι απενεργοποιημένο φορτίζει μία χαρά

Link to comment
Share on other sites

Όλα της μαμάς xiaomi δεν έχει πειραχτεί τίποτα στο λειτουργικό , της γυναίκας ήταν

Τι να πω ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος.

Οι κάρτες μνήμης τύπου u3 (π.χ. https://www.e-shop.gr/team-group-tgusdx64gu303-micro-sdxc-go-card-series-64gb-u3-p-PER.323282) είναι συμβατές με το τηλέφωνο? Από τις προδιαγραφές δεν βγάζω άκρη,ενα vfat λέει μόνο

https://www.xiaomi-greece.gr/redmi4x/specs

Link to comment
Share on other sites

το U3 αφορα στη ταχυτητα αναγνωσης/εγγραφης στην καρτα οποτε δεν εχεις θεμα μια χαρα θα την διαβαζει.

στη συγκεκριμενη αναφερει κιολας "Format: Micro SDHC FAT32" που σε καλυπτει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι είμαι σε μια κατάσταση... σχεδόν απόγνωσης, οπότε το μεγάλο μέρος του μηνύματος είναι ο πόνος μου :cry:

( :!: ακολουθεί μήνυμα "σεντόνι" :sorry: :!: )

 

Έχω ένα Redmi 4x από το καλοκαίρι το 2017, σκυλί! Δεν πείραξα ποτέ τίποτα από rom κλπ (παρόλο που είμαι πληροφορικάριος, με κινητά δεν ασχολήθηκα ποτέ) και αν εξαιρέσετε κάποια κολληματάκια και μια αισθητή πτώση στην απόδοση της μπαταρίες, δεν είχε εμφανίσει κανένα πρόβλημα, μέχρι πριν 3 μήνες...

Τότε άρχισε το εξής: η μπαταρία άρχισε να μην έχει σταθερό ρυθμό κατά τη διάρκεια της φόρτισης, ειδικά στην αρχή, και όταν η μπαταρία ήταν κάτω από 20%-30% και έκλεινα το κινητό, ενώ είχα ρυθμίσει ξυπνητήρι, δεν χτυπούσε. Στην ουσία ήταν σαν να μην του έφτανε η μπαταρία για να εκκινήσει το σύστημα, καθώς ακόμα και στην προσπάθεια μου να το ανοίξω, δεν άνοιγε πέραν του πρώτου λογότυπου (πριν εμφανίσει το σήμα του android κάτω κάτω) εκτός αν το συνέδεα στη φόρτιση και μου έδειχνε ότι τελικά δεν είχε χαμηλή μπαταρία.

Αυτό επαναλήφθηκε αρκετές φορές, οπότε και είχα τον νου μου να μην το αφήνω με τόσο χαμηλό ποσοστό μπαταρίας.

 

Στο μεταξύ πήρα το Redmi Note 8 Pro (αρχές Δεκεμβρίου 2020). Πολύ καλό κινητό για τα δικά μου γούστα, αλλά ο μ*λ*κ*ς αντί να κάνω κατευθείαν έναν συγχρονισμό, μια απλή αντιγραφή-επικόλληση έστω, αποφάσισα ότι πρώτα θα κάνω ένα καλό ξεκαθάρισμα στις φωτογραφίες που είχα στο 4x, θα δω τι έχω από κατεβασμένα ή δημιουργημένα από μένα αρχεία, θα σβήσω sms, τηλέφωνα που δεν χρειάζομαι πια κλπ, με τη λογική ότι δεν ήθελα να φορτώσω το νέο κινητό με την όποια σαβούρα του προηγούμενου... κάτι που ανέβαλα τραγικά να κάνω. Κάθε μέρα ήμουν "αύριο", "το βράδυ" , "όταν ξυπνήσω", "μετά τη βόλτα", έφτασαν μέσα Ιανουαρίου και.......... ποτέ :fool: Εννοείται σε όλο αυτό το διάστημα, περιφερόμουν με δύο κινητά, χρησιμοποιώντας κατά 90% το 4x και έχοντας το καινούριο σαν διακοσμητικό, ούτε τις sim δεν είχα βάλει μέσα. Μέχρι που ήρθε το κάρμα, η μοίρα, πείτε το όπως θέλετε, και το 4x δεν άνοιξε ξανά. :shock:

Στις 17/01 ή 18/01 νύχτα είχε πέσει πάλι το ποσοστό γύρω στο 19% και ενεργοποίησα την κατάσταση εξοικονόμησης ενέργειας, αλλά επειδή δεν είχα φορτιστή γύρω μου και ήμουν ήδη ξαπλωμένος, δεν το συνέδεσα στην φόρτιση και απλά το έκλεισα. Την άλλη μέρα το πάτησα να ανοίξει αλλά ως συνήθως, έφτασε μέχρι το λογότυπο, έκανε τον κλασσικό ήχο του, όπως όταν βγαίνει η ειδοποίηση της χαμηλής μπαταρίας, και έκλεισε. Οπότε το έβαλα να φορτίσει και προσπάθησα να το ανοίξω, αλλά δεν άνοιξε ποτέ :what::cry:

Και εδώ ξεκινάει η περιγραφή του προβλήματος:

 

Όταν συνδέω το κινητό σε φόρτιση ενώ είναι κλειστό, δείχνει ότι φορτίζει κανονικά. Αν πατήσω για να ανοίξει, κάνει την αρχική δόνηση (1), εμφανίζει το λογότυπο (2), προχωράει στην εμφάνιση της ένδειξης ότι φορτώνει το android με τις τελίτσες (3) και τις περισσότερες φορές μένει εκεί. Κάποιες φορές φτάνει για 1 δευτερόλεπτο να ανοίξει την αρχική οθόνη, ακούγεται και ο πρώτος ήχος "υποδοχής" του κινητού και επιστρέφει πάλι στην φόρτιση του android (3). 3-4 φορές άνοιξε και έφτασα μέχρι το swipe up για να σχηματίσω το μοτίβο ξεκλειδώματος, αλλά μόλις προσπάθησα να το σχηματίσω, ξεκίνησε πάλι την ίδια διαδικασία.

 

Εκλιπαρώ όποιον έχει διάθεση να ασχοληθεί, να με βοηθήσει να πάρω τα αρχεία από το κινητό μου. Μέσα έχω φωτογραφίες, σημειώσεις, αρχεία 3+ ετών, Το ιδανικό θα ήταν να ανοίξει πάλι χωρίς να χαθεί το οτιδήποτε, αλλά το να σώσω τα αρχεία μου προφανώς και θα με καλύψει.

Προσπάθησα να βρω άκρη μόνος μέσα από ελληνικά και ξένα φόρουμς μέσω οδηγιών που δόθηκαν σε άλλους κατόχους του 4x για παρόμοια θέματα, αλλά όπως σας ανέφερα πιο πάνω είμαι σχετικά... άσχετος με αυτό το κομμάτι των κινητών, οπότε δεν ξέρω τι από αυτά έχει εφαρμογή στο δικό μου πρόβλημα και με ποιο θα ρίσκαρα να κάνω κανένα φορμάτ. Έφτασα μέχρι ένα σημείο να μπορώ να ελέγξω αν το κινητό μου αναγνωρίζεται από το pc ενώ είναι σε fastboot.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο όποιου τον αφιέρωσε για να φτάσει μέχρι εδώ...

 

ΥΓ: αν έχω βάλει σε λάθος topic το μήνυμα, ζητώ πραγματικά συγνώμη :oops:

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Μια λυση θα ηταν να πας σε καποιο καταστημα επισκευων για αλλαγη μπαταρίας (αν είναι μόνο εκεί το θέμα),με μια προχειρη αναζητηση το κανει κι ο Κωτσοβολος με 24 ευρω περίπου. Μετα ired (πιο ακριβά) ή κάποιο πιο μικρό μαγαζί. Με συννενόηση πρώτα βέβαια να μη γινει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Διευκρινησε μας,οταν το βαζεις στο ρεύμα το αφηνεις να φορτισει ως τελους? Δοκιμασες να το ανοίξεις εχοντας το φορτιστη στο ρεύμα? Γιατί αν και με το φορτιστή επάνω δειχνει οτι χάνει την μπαταρία μπορει να (συν)υπάρχει αλλο προβλημα εκτος μπαταρία π.χ. κυκλωμα φορτισης ή βλάβη φορτιστή. Παντως π.χ. η διαγνωση σε καποιο καταστημα επισκευών μπορει να γίνει και δωρεάν (νομίζω το ired το κάνει) οποτε μετα κινεισαι αναλογα είτε για επισκευή είτε απλα για ανακτηση δεδομένων μόνο.

Παρομοια κόλπα κανει και το δικό μου οχι σε τοσο μεγαλο βαθμό ακόμα. Είχα την αυτόματη ενεργοποίηση/απενεργοποιηση ενεργή. Μερικες φορες ενω εκλεινε με 20-45 το πρωί ξυπνούσε με 10 ή λιγότερο και μετα απο λιγη ωρα εσβηνε. Αν εβαζα φορτιστη θυμοταν το βραδινο ποσοστο και ξεκίναγε τη φορτιση απο εκεί. Οποτε τωρα δεν το κλείνω αν δεν εχω πανω απο 50% το βραδυ. Και γενικα έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας. Αν και δεν κανει αυτα τα κόλπα πάντα,σιγα σιγα πρέπει να σκέφτομαι για καινουργιο. Δυστυχώς τωρα δεν βρίσκεις νεο τηλέφωνο σε αναλογο μεγεθος...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Μια λυση θα ηταν να πας σε καποιο καταστημα επισκευων για αλλαγη μπαταρίας (αν είναι μόνο εκεί το θέμα),με μια προχειρη αναζητηση το κανει κι ο Κωτσοβολος με 24 ευρω περίπου. Μετα ired (πιο ακριβά) ή κάποιο πιο μικρό μαγαζί. Με συννενόηση πρώτα βέβαια να μη γινει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Διευκρινησε μας,οταν το βαζεις στο ρεύμα το αφηνεις να φορτισει ως τελους? Δοκιμασες να το ανοίξεις εχοντας το φορτιστη στο ρεύμα? Γιατί αν και με το φορτιστή επάνω δειχνει οτι χάνει την μπαταρία μπορει να (συν)υπάρχει αλλο προβλημα εκτος μπαταρία π.χ. κυκλωμα φορτισης ή βλάβη φορτιστή. Παντως π.χ. η διαγνωση σε καποιο καταστημα επισκευών μπορει να γίνει και δωρεάν (νομίζω το ired το κάνει) οποτε μετα κινεισαι αναλογα είτε για επισκευή είτε απλα για ανακτηση δεδομένων μόνο.

Παρομοια κόλπα κανει και το δικό μου οχι σε τοσο μεγαλο βαθμό ακόμα. Είχα την αυτόματη ενεργοποίηση/απενεργοποιηση ενεργή. Μερικες φορες ενω εκλεινε με 20-45 το πρωί ξυπνούσε με 10 ή λιγότερο και μετα απο λιγη ωρα εσβηνε. Αν εβαζα φορτιστη θυμοταν το βραδινο ποσοστο και ξεκίναγε τη φορτιση απο εκεί. Οποτε τωρα δεν το κλείνω αν δεν εχω πανω απο 50% το βραδυ. Και γενικα έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας. Αν και δεν κανει αυτα τα κόλπα πάντα,σιγα σιγα πρέπει να σκέφτομαι για καινουργιο. Δυστυχώς τωρα δεν βρίσκεις νεο τηλέφωνο σε αναλογο μεγεθος...

Ξέχασα να αναφέρω ότι το πήγα σε έναν γνωστό, που εργάζεται ως τεχνικός σε γνωστή αλυσίδα για να μου αλλάξει την μπαταρία. Στις δοκιμαστικές εκκινησεις το κινητό έκανε τα ίδια, όποτε δεν μου την άλλαξε την μπαταρία για να μη με χρεώσει κάτι. Παίζει να ήταν ελαττωματική ή να μην είχε φορτίο; ired κλπ μαγαζιά δεν έχουμε εδώ στην Κομοτηνή.

Η φόρτιση ήταν πάντα προς τα πάνω, εκτός από τις λίγες φορές που χρησιμοποίησα αδυναμο φορτιστή. Απλά στην αρχή ο ρυθμός ήταν γρήγορος ή μπορεί να πηδουσε, όπως αναφέρεις κι εσυ.

Δοκίμασα να το ανοίξω με τον φορτιστή, δεν ανοίγει. Η ένδειξη της μπαταρίας σε αυτό το δευτερόλεπτο που ανοίγει μια στο τόσο, δείχνει 100% ή γενικά να συμφωνεί με την ένδειξη της φόρτισης όταν το αφήνω να φορτίσει κλειστό.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση, είναι το ότι η ημερομηνία που εμφανίζεται είναι Παρασκευή 2 Ιανουαρίου, αν πρόσεξα σωστά, η οποία δεν κολλάει με το 2021.

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Αφησε το να φορτίσει ως το 100 και αστο στην πριζα καμποσο ακομα. Επιχειρησε να το ανοιξεις μετα με και χωρίς φορτιστή. Δεν μπορώ να σκεφτω κατι αλλο. Αυτο με την ημερομηνία μάλλον καποιο reset έχει γινει, ελπίζω να μην έχει χαθεί και κατι αλλο. Μαλλον στο κύκλωμα φορτισης εχει θεμα,αφου και με την νεα μπαταρία κανει τα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος μέσω fastboot ή κάπως αλλιώς να τραβήξω τα αρχεία?

Επίσης, θυμάμαι ότι παλιά μπορούσες να κάνεις soft reset σε μια συσκευή και να κάνει ένα φορμάτ μόνο στο λειτουργικό, χωρίς να πειράξει αρχεία. Παίζει κάτι τέτοιο?

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν το εχω πειραξει καθολου,καποτε διαβαζα την κοινοτητα των χρηστων της xiaomi,υπαρχουν ακομα τα θεματα για το τηλεφωνο στο λινκ:

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/221-RedMi-4X-Santoni/

βεβαια εκει ασχολουνται κυριως με περασμα ρομ κλπ,αλλα μπορει να βρεις καποια απαντηση και για γενικοτερα τεχνικα θεματα,ή και να ρωτήσεις,αν καποιος αλλος φιλος δεν μπορεσει να σου δωσει απαντηση εδω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

διαβαζοντας αναλογο νημα,καταλαβαινω οτι μαλλον εχεις γραψει κι εκει :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω γράψει και εκεί. Και η αλήθεια ήταν ότι αναθάρρεψα βλέποντας ότι το να αλλάξω μπαταρία ίσως ήταν η λύση.
:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...