Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω. Επίσης δεν μπορώ να βάλω λουκετάκι σε εφαρμογές όπως παλιά για να μην σβήνουν απο την μνήμη.

 

διαμαρτυρονται πολλοι στο φορουμ του miui για το θεμα αυτο,που μαλλον ακολουθει το default του android 8 ή 9,δεν θυμαμαι. Θα δειξει πιστευω σε επομενη αναβαθμιση αν θα το αλλαξουν ή αν θα δωσουν επιλογη για να το κανει καποιος οπως θελει.

 

Σε αυτό δε φταίει η Xiaomi, αλλά η Google και το Android 9. Άλλαξε το χειρισμό του ήχου από τα φυσικά πλήκτρα.

 

Πατήστε μία φορά το ένα από τα φυσικά πλήκτρα και κάτω από το εικονίδιο ενεργοποίησης του αθόρυβου, επιλέξτε τις τέλειες.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα έστρωσε. Γενικώς εχω παρατηρήσει οτι θέλει στάνταρ το δικό του φορτιστή,με το δικο του καλώδιο,και κατά προτίμηση απευθείας στην πρίζα. Όχι σε πολύπριζο.

 

Ρε παιδιά πραγματικά απορώ: πως τις εφευρίσκετε αυτές τις παρανοϊκές προϋποθέσεις; :lol:

Τι σχέση μπορεί να έχει το αν ο φορτιστής είναι σε πολύπριζο ή στην πρίζα κατευθείαν; Φορτίζω με το δικό του φορτιστή, με άλλους φορτιστές τοίχου 5V/2A, με powerbank με και χωρίς quick charge, με παλιό φορτιστή από ΖΤΕ 5V/700mA, με φορτιστές αυτοκινήτου καμιά φορά και ουδέποτε εντόπισα κάποιο πρόβλημα εκτός του -σε αναμενόμενα πλαίσια- διαφορετικού χρόνου φόρτισης φυσικά.

Αν έκανε 7 ώρες από 20-100% χωρίς παράλληλη χρήση ή κανένα εντελώς προβληματικό καλώδιο είναι βέβαιο ότι υπάρχει πρόβλημα στη συσκευή (πιθανότατα usb board).

Link to comment
Share on other sites

οκ να το διορθωσω εκει που εγραψα "το δικο του φορτιστη" βαλε "ιδιας ισχυος φορτιστη".Αν βαλεις τιποτε αλλο μικροτερο ειναι δεδομενο οτι θα εχεις μεγαλυτερο χρονο φορτισης. Και φυσικα παιζει ρολο αν το χρησιμοποιεις παραλληλα,το εγραψα, αλλα δεν το παρεθεσες. Δεν βλεπω τιποτα το παρανοϊκό σε οσα γραφτηκαν. Αν εχει προβλημα το usb board ή το καλώδιο θα υπηρχε συνεχομενο προβλημα και οχι μια μόνο (ή λίγες μόνο φορές).Στην περιπτωση μου λοιπον που περιέγραψα στο συγκεκριμένο ποστ μετα τη 2η - 3η φορτιση δούλεψε χωρις θεμα,και ακομα και σήμερα,1 χρονο μετα, φορτιζει σε περιπου 2,5 ωρες χωρις προβλημα. Εξαιρεση καποιες απο τις φορες που το εβαλα σε πολυπριζο που πεισμωσε και εκανε παραπανω απο το συνηθισμενο.Το ιδιο και ο αδελφος μου οταν το εβαζε σε πολυπριζο εκανε περισσοτερη ωρα,ενω απευθειας ηταν οκ. Την εμπειρια μου περιγραφω δεν βαζω κανεναν κανονα,αν και μπορει να φανηκε ετσι,με τον τροπο που το εγραψα. Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα κ εγώ με ένα no name πολυπριζο.

Έκανε αισθητά περισσότερη ώρα να φορτισει.

Πάντα με ίδιο σετ φορτιστή καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει να προτεινη κάνεις καμιά φθηνή οθόνη. Γιατί έσπασε σε ένα φίλο και θέλει να την αλλαξη
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής, κατέβασα την εφαρμογή αισθητηρες εργαλειοθηκη (sensors) που σου δειχνει τι αισθητηρες έχει η συσκευή. Την ανοιξα κ μου βγαζει ενα step counter - wake up secondary. Που είναι αυτό στη συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ κάτι άλλο. Μπηκα ρυθμίσεις - οθονη κλειδώματος & δαχτυλικο αποτυπωμα - κλείδωμα οθόνης - κωδικός προστασίας προσωπικων δεδομένων κ για δοκιμη εβαλα μοτίβο κ απο κατω απο εκει που λεει κωδικος προστασίας προσωπικων δεδομένων εκει που ελεγε ο κωδικος απενεργοποιηθηκε τωρα λεει ο κωδικος ενεργοποιηθηκε. Ξέρετε πως μπορω να διαγραψω το μοτίβο;
Link to comment
Share on other sites

νομιζω με τον ιδιο ακριβως τροπο μπαινεις και το αλλαζεις ή επιλέγεις κωδικό αντί για μοτίβο.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω με τον ιδιο ακριβως τροπο μπαινεις και το αλλαζεις ή επιλέγεις κωδικό αντί για μοτίβο.

 

Μονο μοτιβο μπορεις να βάλεις κ δεν εχει για να το απενεργοποιεις. Μονο να αλλάξεις μοτίβο.

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-2019-01-27-17-27-59-259-com-android-settings.png

 

Screenshot-2019-01-27-17-27-08-137-com-android-updater.png

 

free image hosting

 

ερωτηση: εχω το miui 10 οπως φαινεται στην πρωτη εικονα. Πατώντας ομως πανω αριστερα βλεπω τη 2η εικονα και κανοντας ληψη αρχιζει να κατεβαζει καποια rom. Ακυρωσα τη λήψη στο 2-3%. Με την επιλογη πακετου ενημερωσης με παει στον explorer οπου υπαρχει φακελος downloaded rom και διαθεσιμο αρχειο με τα στοιχεια της τρεχουσας rom,αλλά σημερινη ημερομηνια δημιουργιας και μεγεθος 1,3 γιγα. Μηπως απλα ειχε κρατησει την ρομ του miui 10 οταν ειχα αναβαθμισει? αυτο που κατεβαζε ομως τι ειναι?

 

Screenshot-2019-01-27-17-59-44-091-com-mi-android-global-Fileexpl.png

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

σβηνοντας το αρχειο των 1,3 γιγα,δοκιμαζοντας παλι ληψη ενημερωσης,συνεχιζει να κατεβαζει κατι. Το προβλημα ειναι οτι στον ελεγχο για ενημερωσεις δεν βρισκει νεα ενημερωση. Αν μπορει καποιος ας το δοκιμασει. Η ληψη φυσικα μπορει να διακοπει,κι εγω την εκλεισα. Δεν επρεπε στον ελεγχο για βγαζει νεα εκδοση? Ειδα απο Πολωνια στο φορουμ του miui οτι κατι εχει βγει,αλλα εκει το βγαζει κανονικα στον ελεγχο...

edit κατεβαζει την υπαρχουσα ρομ τελικα...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει συμβει σε κάποιον να κολλήσει η ένδειξη της μπαταρίας? Εδω και 3 ωρες ειναι μονιμως στο 78%. Το κινητό το έσβησα το βράδυ με 10%,το έβαλα στην πρίζα από τη 1 ως τις 5.30 σβηστό. Οταν το εβγαλα έδειξε κανονικά την ένδειξη 100%. Άνοιξε μόνο του στις 8.30 (προγραμματισμένο) και εκανα ελαφριά χρήση (browsing) κατα περιόδους. Κατα τη 1 προσεξα το 78%,ποσοστό αδικαιολόγητο με βάση τη χρήση. Τουλάχιστον απο τότε δεν εχει αλλάξει...τι παίζει? Μήπως όταν φτάσει όντως στο 78 ξεκολλήσει? Γιατι δεν παίζει εστω και τώρα να είναι τόσο ακόμα...

Edit εκανα εκκαθάριση στην εφαρμογή της μπαταρίας και ξεκολλησε...

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχει συμβει σε κάποιον να κολλήσει η ένδειξη της μπαταρίας? Εδω και 3 ωρες ειναι μονιμως στο 78%. Το κινητό το έσβησα το βράδυ με 10%,το έβαλα στην πρίζα από τη 1 ως τις 5.30 σβηστό. Οταν το εβγαλα έδειξε κανονικά την ένδειξη 100%. Άνοιξε μόνο του στις 8.30 (προγραμματισμένο) και εκανα ελαφριά χρήση (browsing) κατα περιόδους. Κατα τη 1 προσεξα το 78%,ποσοστό αδικαιολόγητο με βάση τη χρήση. Τουλάχιστον απο τότε δεν εχει αλλάξει...τι παίζει? Μήπως όταν φτάσει όντως στο 78 ξεκολλήσει? Γιατι δεν παίζει εστω και τώρα να είναι τόσο ακόμα...

Edit εκανα εκκαθάριση στην εφαρμογή της μπαταρίας και ξεκολλησε...

 

Πως κάνεις εκκαθάριση στην εφαρμογή της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

αν το θυμαμαι καλα πηγα στις ρυθμισεις -> εγκατεστημενες εφαρμογες -> μπαταρια και αποδοση και εκανα εκκαθαριση προσωρινης μνημης. Την 2η φορα που συνεβει ομως δεν δουλεψε. Τότε εβαλα λιγα δευτερολεπτα τον φορτιστη και αρχισε να ανεβαινει γρηγορα προς το κανονικο ποσοστο. Μολις σταθεροποιηθηκε εβγαλα τον φορτιστη. Το προβλημα της λάθος ενδειξης στο ποσοστο μου το εκανε οταν η φορτιση (ολοκληρη ή μέρος της) εγινε με κλειστό το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

αν το θυμαμαι καλα πηγα στις ρυθμισεις -> εγκατεστημενες εφαρμογες -> μπαταρια και αποδοση και εκανα εκκαθαριση προσωρινης μνημης. Την 2η φορα που συνεβει ομως δεν δουλεψε. Τότε εβαλα λιγα δευτερολεπτα τον φορτιστη και αρχισε να ανεβαινει γρηγορα προς το κανονικο ποσοστο. Μολις σταθεροποιηθηκε εβγαλα τον φορτιστη. Το προβλημα της λάθος ενδειξης στο ποσοστο μου το εκανε οταν η φορτιση (ολοκληρη ή μέρος της) εγινε με κλειστό το κινητό.

 

Ok ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει το Redmi 4x ή οποιοδήποτε Xiaomi με λειτουργία VoLTE και έχει Cosmote μπορεί να την ενεργοποιήσει ακολουθώντας τις οδηγίες στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32700-%CE%95%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-VoLTE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-HD-Voice-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-Xiaomi/

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση: Εαν τυχον καποιος εχει ξεμεινει με την miui 8,

και εχει προβλημα με αργη αποκριση στο ανοιγμα της οθονης

(ειτε με το αποτυπωμα ειτε με το κουμπι),

η miui 9 το διορθωνει με εντυπωσιακο τροπο.

Edited by customer
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθουσα εχθες να στειλω και να λαβω καποια αρχεια με wifi direct και δεν μπορουσα. Γινοταν συζευξη μεταξυ δυο κινητων αλλα δεν

εμφανιζε την επιλογη να τα στειλω ετσι ουτε εβγαινε pop up μηνυμα οτι μου στελνει καποιος. Νομιζα οτι παλιοτερα ειχα στειλει και ειχα λαβει αρχεια αλλα μαλλον δεν ισχυει...

 

Δουλευει το wifi direct στο κινητο μας;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουσα εχθες να στειλω και να λαβω καποια αρχεια με wifi direct και δεν μπορουσα. Γινοταν συζευξη μεταξυ δυο κινητων αλλα δεν

εμφανιζε την επιλογη να τα στειλω ετσι ουτε εβγαινε pop up μηνυμα οτι μου στελνει καποιος. Νομιζα οτι παλιοτερα ειχα στειλει και ειχα λαβει αρχεια αλλα μαλλον δεν ισχυει...

 

Δουλευει το wifi direct στο κινητο μας;

Μεταξύ Xiaomi συσκευών χρησιμοποιώ το Mi drop. Για άλλου κατασκευαστή, το παλιό καλό SuperBeam.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

σε μενα παντως που το ειχα δοκιμασει μεταξυ samsung και 4x,δουλευε το wifi transfer.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,για το ενσωματωμενο μιλαω. Το mi drop δεv ξερω αν χρησιμοποιει το ίδιο wifi transfer.
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,για το ενσωματωμενο μιλαω. Το mi drop δεv ξερω αν χρησιμοποιει το ίδιο wifi transfer.

 

Πρεπει και ο αλλος ομως να εχει το mi drop

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στα καλά καθούμενα μου έβγαλε μια κιτρινίλα η οθόνη αριστερά στο ρολόι. Πάει κάθετα προς τα κάτω αλλά δεν είναι πολυ μεγάλης έκτασης,σαν λεπτή γραμμή είναι. Βλέπω οτι γενικώς παίζει σε κάποιες οθόνες το θέμα. Να περιμένω οτι θα επεκταθεί το πρόβλημα? Έχει εγγύηση ως το Δεκέμβρη,να επιχειρήσω να το στείλω ή δεν αξίζει τον κόπο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως το "τσάκισε" η αυτόματη φωτεινότητα"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...