Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι. Ετσι μονο γινεται σωστα. Μηδενιζει το battery stats και ξεκιναει απο την αρχη. Στην 1η πληρη φορτιση βλεπει ακριβως ποσο ρευμα εδωσε σε σχεση με την χωρητικοτητα της μπαταριας. 1c60ac2ee4a7f64d6e7a694f3727ef83.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικα αυτο το 98.2 % μετα απο καποιες φορτισεις σταθεροποιηθηκε στο 93.5 %. Αυτο πιστευω οτι ειναι το σωστο νουμερο. Οταν το πηρα καινουργιο η ενδειξη ηταν 97% οποτε επεσε 3.5% σε 10 μηνες χρησης....

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εσφαλμενη η ενδειξη για 100% health. Το clear cache δεν θα το διορθωσει. Κανε αυτο που σου ειπα και θα εισαι ΟΚ.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Έκανα το calibrate και βελτιώθηκε σε σχέση με πριν που πήγαινε 0% όταν έφτανε στο 15%. 1 Μέρα μου βγάζει ,αλλά και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος καθώς όταν φτάνει στο 15% αυτή τη φορά αρχίζει και μειώνεται δραστικά μέσα σε δευτερόλεπτα στο 11% και πολύ γρήγορα στο 5%. Φταίει κάποιο update? Να αλλάξω μπαταρία τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις θέμα με μητρική ή μπαταρία, πόσους κύκλους φόρτισης έχεις κάνει;
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το phone info τι ενδειξεις σου δινει; Κυκλο φορτισεων, υγιεια μπαταριας; Με το calibrate αν γινει σωστα στρωνει η μπαταρια. Απλα εχε υποψιν οτι παντα η μπαταρια πεφτει γρηγοροτερα στα εξης ποσοστα; 100 με 90% και 15% και κατω. Αυτο το εχω παρατηρησει σε ολα τα κινητα.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντου το ειχα απο Ηuawei, Lg, Xiaomi... Ειναι καθαρα θεμα μπαταριων λιθιου και οχι κινητου.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις θέμα με μητρική ή μπαταρία, πόσους κύκλους φόρτισης έχεις κάνει;

http://tinypic.com/r/vff3bm/9

http://tinypic.com/r/2rwwdhg/9

 

Το τηλέφωνο όπως θα δείτε στις φωτογραφίες το φόρτισα χτες μέχρι το 90% και κράτησε περίπου 21 ώρες. Οι κύκλοι φόρτισης είναι 312 και 100% η μπαταρία , πράγμα που μου φαίνεται απίθανο.

 

 

ΥΓ: 1)Πάλι μόλις έφτασε στο 15% , αμέσως βυθίστηκε στο 9% και έπειτα το έβαλα στο φορτιστή. Αυτό το κάνει τις τελευταίες 12 μέρες μετά από ενα update στις 10 Δεκέμβρη.

 

 

2)έχω κάνει και Calibrate ( το άφησα να σβήσει έως 0% και το φόρτισα εώς 100% και επαναφορά εργοστασιακών. Πριν τα κάνω αυτά μηδένιζε μόλις έφτανε 15%.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα οτι ναναι κανει με την μπαταρια. Μια μπαινει σε αργη φόρτιση. Μια δεν φορτίζει την αλλη πεφτει γρήγορα η μπαταρια την αλλη φορτιζει 2 ωρες και φτανει το 75%
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εγινε σωστα το calibrate. Αν γινει σωστα αποκλειεται να δειξει 100% health μπαταριας.

Απο 15% και κατω ειναι εικονικη η μπαταρια. Δεν υπαρχει για αυτο σβηνει. Αν ανοικεις το fg_fullcapnom που ειναι το αρχειο που δειχνει την χωρητικοτητα θα ειναι πανω απο 3000 που εχει το κινητο.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εγινε σωστα το calibrate. Αν γινει σωστα αποκλειεται να δειξει 100% health μπαταριας.

Απο 15% και κατω ειναι εικονικη η μπαταρια. Δεν υπαρχει για αυτο σβηνει. Αν ανοικεις το fg_fullcapnom που ειναι το αρχειο που δειχνει την χωρητικοτητα θα ειναι πανω απο 3000 που εχει το κινητο.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οπότε ξανά κάνω calibrate? (αφήνω να σβήσει 0% στην συνέχεια το βάζω se recovery και εκει περιμένω να σβήσει τελείως και τέλος το φορτίζω 100% ). Αν γίνει αυτο και μπω στο phone info app θα δείξει το πραγματικό capacity? Πάντως σε λίγες μέρες τελειώνει η εγγύηση και σκέφτομαι την αλλαγή της μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξανά κάνω calibrate? (αφήνω να σβήσει 0% στην συνέχεια το βάζω se recovery και εκει περιμένω να σβήσει τελείως και τέλος το φορτίζω 100% ). Αν γίνει αυτο και μπω στο phone info app θα δείξει το πραγματικό capacity? Πάντως σε λίγες μέρες τελειώνει η εγγύηση και σκέφτομαι την αλλαγή της μπαταρίας...

 

Βαλτο σε λειτουργια πτησης .Βαλτο επισης στην Βασικη φορτιση . Κανε ξανα calibrate και στην συνεχεια βαλτο στο φορτιστη αναψετο με ενεργοποιημενη την λειτουργια πτησης το βραδυ που θα πεσεις για υπνο . Για δοκιμασε και αυτο . Μη το φορτισεις σβηστο αυτη τη φορα . Καλο θα ειναι εαν εχουμε την ευχερεια και βλεπουμε κατι που μας ενοχλει Να εχουμε και ενα δευτερο καλωδιο η ανταπτορα μπας και υπαρχει προβλημα με καποιο απο τα δυο .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξεφορτιστει τελειως η μπαταρια δεν γινεται σωστα. Αδιαζει τελειως μονο οταν δεν αναβει.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα S9 ξεκινησαν να αναβαθμιζονται σε Pie οποτε πιθανον να παρουμε και εμεις νωριτερα απο οτι περιμεναμε...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο σε λειτουργια πτησης .Βαλτο επισης στην Βασικη φορτιση . Κανε ξανα calibrate και στην συνεχεια βαλτο στο φορτιστη αναψετο με ενεργοποιημενη την λειτουργια πτησης το βραδυ που θα πεσεις για υπνο . Για δοκιμασε και αυτο . Μη το φορτισεις σβηστο αυτη τη φορα . Καλο θα ειναι εαν εχουμε την ευχερεια και βλεπουμε κατι που μας ενοχλει Να εχουμε και ενα δευτερο καλωδιο η ανταπτορα μπας και υπαρχει προβλημα με καποιο απο τα δυο .

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

μετά απο 2 βδομάδες που το τηλ μου αντιμετώπιζε αυτό το θέμα(έπεφτε μετά το 15% αμέσως στο 9 και στην συνέχεια 5%) , σήμερα για πρώτη φορά απο το 15% έφτασε στο 1% σταδιακά και μετά έσβησε. Bέβαια αυτό θα φανεί και την επόμενη φορά... Στην συνέχεια έκανα και το σωστό καλιμπράρισμα και το phone info μου εμφάνισε το εξής: http://i66.tinypic.com/28i875f.jpg

 

 

ΥΓ: Αξίζει να το πάω σε service να το δουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

μετά απο 2 βδομάδες που το τηλ μου αντιμετώπιζε αυτό το θέμα(έπεφτε μετά το 15% αμέσως στο 9 και στην συνέχεια 5%) , σήμερα για πρώτη φορά απο το 15% έφτασε στο 1% σταδιακά και μετά έσβησε. Bέβαια αυτό θα φανεί και την επόμενη φορά... Στην συνέχεια έκανα και το σωστό καλιμπράρισμα και το phone info μου εμφάνισε το εξής: http://i66.tinypic.com/28i875f.jpg

 

 

ΥΓ: Αξίζει να το πάω σε service να το δουν;

 

Σε S7 φίλου που το πήγαμε στη Smarteck στο Χαϊδάρι που έκανε βυθίσεις όπως εσένα, του αλλάξανε μπαταρία ΔΩΡΕΑΝ ενώ το τηλέφωνο βρισκόταν ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ λόγω του ότι ήταν φουσκωμένη είπαν και το πήραν πάνω τους. Σαν κατασκευαστικό λάθος

Link to comment
Share on other sites

Η ενδειξη του phone info θα μειωνεται με τις φορτισεις. Εμενα μετα το καλιμπραρισμα εδειξε 98.2 αλλα μετα απο 10 φορτισεις επεσε σταδιακα λαι σταθεροποιηθηκε στο 93% που ειναι λογικο μετα απο 180 κυκλους φορτισεων και 10 μηνες χρησης του κινητου.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

μετά απο 2 βδομάδες που το τηλ μου αντιμετώπιζε αυτό το θέμα(έπεφτε μετά το 15% αμέσως στο 9 και στην συνέχεια 5%) , σήμερα για πρώτη φορά απο το 15% έφτασε στο 1% σταδιακά και μετά έσβησε. Bέβαια αυτό θα φανεί και την επόμενη φορά... Στην συνέχεια έκανα και το σωστό καλιμπράρισμα και το phone info μου εμφάνισε το εξής: http://i66.tinypic.com/28i875f.jpg

 

 

ΥΓ: Αξίζει να το πάω σε service να το δουν;

 

Δεν νομιζω αλλα παντα πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας οτι η μπαταρια ειναι ενα αναλωσιμο προιον και θελει αλλαγη για να λειτουργει σωστα η πλακετα να παιρνει το σωστο ρευμα.Εαν δεις οτι κατι δεν παει καλα και η καταναλωση ειναι υπερβολικη σε σχεση με παλιοτερα θα πας σερβις για αλλαγη αλλιως το κρατας καποιους μηνες ακομα.

Εγω δεν κοιτω ποτε εφαρμογες μπαταριας κτλ.Στον εναμιση χρονο προληπτικα παω και την αλλαζω εφοσον εχω ναυαρχιδα στα χερια μου και θα κανω καιρο να την αλλαξω μια και με εξυπηρετει τα θελω μου.Το S8 αλλωστε ειναι πολυ καλο και πρεπει και η μπαταρια να ειναι σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά.

Αυτό το θέμα με το focus της κάμερας όταν την ανοίγω δεν έχει λυθεί ακόμα; κάθε φορά χτυπάω την οθόνη για να φτιάξει..

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ειπα σημερα να κανω το update Δεκεμβριου.Εγινε κανονικα αλλα μετα την εγκατασταση μου εβγαλε σφαλμα εγκαταστασης και να απευθυνθω στο service. Παντως το τηλεφωνο λειτουργει χωρις καποιο θεμα.

 

Στην καρτελα πληροφοριες λογισμικου ολα φαινονται ΟΚ...

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

13f8b3db49f2df8144a77dcfa99104b4.jpg

650d845e2d59e244367b4ec6a2c4348e.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.Κι εμενα απο το 30% περιπου και κατω πεφτει αποτομα η μπαταρια.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, χρόνια πολλά. Στις ειδοποιήσεις των μηνυμάτων όταν ανοίγουμε το συρτάρι με τα notifications πως ρυθμίζεται να δείχνει τον αποστολέα αλλά όχι το περιεχόμενο;

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον Δεκεμβρη μου ηρθε μια ενημερωση ασφαλειας.Σε μερικους γιατι ηρθαν δυο οπως λετε?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον Δεκεμβρη μου ηρθε μια ενημερωση ασφαλειας.Σε μερικους γιατι ηρθαν δυο οπως λετε?

 

Γιατί η ενημέρωση του Νοεμβρίου ήρθε μαζί με του Δεκεμβρίου, όπου η τελευταία εμφανιζόταν μόνο αν είχε εγκατασταθεί η προηγούμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...