Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας θέσω ένα ερώτημα/δίλημμα..

Αν με τα ίδια χρήματα μπορούσε κάποιος να αγοράσει το S8 από skroutz μαγαζί αλλά και από κατάστημα cosmote...τι θα επιλέγατε...?

Link to comment
Share on other sites

Να σας θέσω ένα ερώτημα/δίλημμα..

Αν με τα ίδια χρήματα μπορούσε κάποιος να αγοράσει το S8 από skroutz μαγαζί αλλά και από κατάστημα cosmote...τι θα επιλέγατε...?

από skroutz βεβαια γιατί τις cosmote είναι branded

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

μπα, είμαι προγραμματιστής και φτιάχνω δικές μου εφαρμογές, δεν έχω καμία ανάγκη να κατεβάζω αυτά τα σκουπίδια, και τα περισσότερα είναι όντος σκουπίδια, λόγο δουλειάς αμέσως καταλαβαίνω.

 

άσε που με τρελαίνει να βλέπω τι πληροφορίες κλέβουν...

 

φιλικά πάντα :O

 

Με όλο το θάρρος σέβομαι το ότι είσαι προγραμματιστής ( έχω υπάρξει και εγώ για λογισμικό της Samsung ) αλλά ούτε εσύ ούτε εγώ έχουμε φτιάξει πχ launcher σαν τον Nova που τον αναγνωρίζουν ως τον καλύτερο launcher ακόμα και πιο πιο καλοί developers στο xda πέρα από τα εκατομμύρια χρηστών. Αυτά. Βγήκαμε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Να σας θέσω ένα ερώτημα/δίλημμα..

Αν με τα ίδια χρήματα μπορούσε κάποιος να αγοράσει το S8 από skroutz μαγαζί αλλά και από κατάστημα cosmote...τι θα επιλέγατε...?

Αν θα σου φανεί χρήσιμο το volte/vowifi τότε οπωσδήποτε cosmote.

 

(Προσωπικά νομίζω οτι είναι πολύ χρήσιμα)

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί τόσο το volte/vowifi...

Η αλήθεια είναι ότι με αποτρέπει το branded...αλλά αυτο που δίνει 2 μήνες DOA με έχει βάλει σε σκέψεις...... :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό είχαν και έχουν τα samsung από την εποχή του galaxy S. Το odin.

Περνάς όποιας χώρας την ρομ θέλεις, όποια έκδοση θέλεις, χωρίς κόπο, χωρίς περίεργες διαδικασίες, χωρίς θέματα με εγγύηση.

Οπότε τι branded τι ξε-branded, λίγη σημασία έχει.

Από όπου σε συμφέρει το αγοράζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό είχαν και έχουν τα samsung από την εποχή του galaxy S. Το odin.

Περνάς όποιας χώρας την ρομ θέλεις, όποια έκδοση θέλεις, χωρίς κόπο, χωρίς περίεργες διαδικασίες, χωρίς θέματα με εγγύηση.

Οπότε τι branded τι ξε-branded, λίγη σημασία έχει.

Από όπου σε συμφέρει το αγοράζεις!

 

Δηλαδή το αγοράζω από cosmote και φλασάρω european rom και είμαι εντός εγγύησης...?

Εφόσον το imei θα αναφέρεται σε συσκευή cosmote και έχω διαφορετική rom δεν είμαι φάουλ...?

 

*Στο G4 που έχω και το αγόρασα από cosmote branded....κάποια στιγμή που φλάσαρα european rom μου έβγαζε πρόβλημα

στις επιλογές gsm/4g και δεν είχα 4g+

Link to comment
Share on other sites

Όταν χρειαστείς εγγύηση, γυρνάς στην ρομ που είχε η συσκευή όταν την αγόρασες.

Προβλήματα δεν υπάρχουν, ούτως η άλλως ότι ευρωπαϊκή unbranded ρομ και να βάλεις, όταν ανοίξει η συσκευή (με σιμ) θα σου πει να κάνεις επαναφορά και θα γυρίσει σε Ελληνικό unbranded (eur).

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό... :)

Εκτός βέβαια αν έχει ξεραθεί τελείως η συσκευή και δεν μπορείς να φλασάρεις την αρχική ρομ.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό... :)

Εκτός βέβαια αν έχει ξεραθεί τελείως η συσκευή και δεν μπορείς να φλασάρεις την αρχική ρομ.... :rolleyes:

Τότε ούτε αυτοί μπορούν να την δούνε.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Έπειτα μιλάμε για ένα εργαλείο που περνάει επίσημη ρομ όπως και στο σερβις, όχι καγκουριές! (Βοηθάει και σε καγκουριές βέβαια :P)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου απο κοσμοτε πάρε. ..θα σαι ανετος στο doa και γνωμη μου ποιο ανετος και στο σέρβις. ..άσε και οι ροζιλες παιζουν ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Οπότε έτσι όπως τα λέτε και εφόσον οικονομικά δεν έχω κανένα κέρδος είτε skroutz είτε cosmote

με συμφέρει να το αγοράσω από cosmote ώστε να πάρω το +2 μήνες DOA

και κάποια στιγμή να φλασάρω π.χ.

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G950F/EUR/download/G950FXXU1AQG5/180140/

 

*αφού πρώτα βρω τη διαδικασία του φλασαρίσματος με odin.... :-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες το θέμα να είναι πιο φθηνό. Και φυσικά ευρωπαϊκό. Έπαθε ΚΆΤΙ ;; να είναι καλά η smartec. ΤΕΛΟΣ! Skroutz λοιπόν με 200 ευρώ λιγότερα!!
Link to comment
Share on other sites

Μα στα ίδια λεφτά λέει ότι θα του βγει το παιδί..

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

 

Μετά ίδια λεφτά αποκλείεται. Ίσως έχει επιδότηση η ίσως έχει συμβόλαιο οπότε θα δώσει πολλά παραπάνω κατά την διάρκεια του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά ίδια λεφτά αποκλείεται. Ίσως έχει επιδότηση η ίσως έχει συμβόλαιο οπότε θα δώσει πολλά παραπάνω κατά την διάρκεια του χρόνου.

 

Το αποκλείεται το λες εσύ. ...Τεςπα σε αυτο που ρωτησε ο συνφορουμίτης, στα ιδια χρηματα συμφέρει από κοτέ άσχετα αν ξερει να φλασάρει ρομ. Δεν χρειάζεται κιόλας πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση, και όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

να γνωρίζει πραγματικά όμως όχι, να υποθέτει!

αγόρασα ένα samsung galaxy s8 dual sim.

η παραγγελία έγινε στη Γαλλία και το κινητό μου ήρθε από Αγγλία.

ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ, όμως, λέω αν, χρειαστεί κάτι, έχω εγγύηση;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα αναφέρει και παραπάνω...το κόστος αγοράς θα είναι το ίδιο είτε κοσμοτέ είτε skroutz...

Οπότε με βάση τα λεγομενά σας καλύτερα να προτιμήσω κοσμοτέ και στη συνέχεια αν θέλω φλασάρω μία unbranded...

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια ερώτηση, και όποιος γνωρίζει ας απαντήσει. να γνωρίζει πραγματικά όμως όχι, να υποθέτει!

αγόρασα ένα samsung galaxy s8 dual sim. η παραγγελία έγινε στη Γαλλία και το κινητό μου ήρθε από Αγγλία. ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ, όμως, λέω αν, χρειαστεί κάτι, έχω εγγύηση;

 

Aπό τo επίσημο site της Samsung :

Περίοδος Εγγύησης: 24 Μήνες

Εγγύηση Ευρωπαϊκού Χώρου

Η Samsung παρέχει περιορισμένη εγγύηση κατασκευαστή σε καταναλωτές που αγοράζουν εντός Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου και Ελβετίας («Ευρώπη») ένα προϊόν που διατέθηκε από τη Samsung στην Ευρώπη.

Οι καταναλωτές μπορούν να αιτηθούν την παροχή υπηρεσιών εγγύησης σε ολόκληρη την Ευρώπη. Το δικαίωμα εγγύησης (περίοδος εγγύησης και παροχή υπηρεσίας) θα είναι εκείνο της χώρας στην οποία πραγματοποιείται το αίτημα εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

OTA μολις μου ηρθε (ελληνικο S8)

απο NRD90M.G950FXXU1AQF7 σε NRD90M.G950FXXU1AQG5

 

750.44mb

 

Καλύτερη μπαταρία μεχρι στιγμής, εμένα μου έβγαλε 45 Λεπτά έως 1ωρα παραπάνω SOT!!

Πάρα πολύ καλό

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Aπό τo επίσημο site της Samsung :

Περίοδος Εγγύησης: 24 Μήνες

Εγγύηση Ευρωπαϊκού Χώρου

Η Samsung παρέχει περιορισμένη εγγύηση κατασκευαστή σε καταναλωτές που αγοράζουν εντός Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου και Ελβετίας («Ευρώπη») ένα προϊόν που διατέθηκε από τη Samsung στην Ευρώπη.

Οι καταναλωτές μπορούν να αιτηθούν την παροχή υπηρεσιών εγγύησης σε ολόκληρη την Ευρώπη. Το δικαίωμα εγγύησης (περίοδος εγγύησης και παροχή υπηρεσίας) θα είναι εκείνο της χώρας στην οποία πραγματοποιείται το αίτημα εγγύησης.

 

ευχαριστώ για την απάντηση.

και συνεχίζω με τις απορίες μου.

αυτό που γράφει αυτή η σελίδα, πρέπει να το κάνω;

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G950F/EUR/download/G950FXXU1AQG5/180140/

το τηλέφωνο μου γράφει, πως είναι για Taiwan.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

και συνεχίζω με τις απορίες μου.

 

αυτό που γράφει αυτή η σελίδα, πρέπει να το κάνω;

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G950F/EUR/download/G950FXXU1AQG5/180140/

 

το τηλέφωνο μου γράφει, πως είναι για Taiwan.

 

Όχι βέβαια.

Το παραπανω firmware rom είναι αυστηρά για ευρωπαϊκή version.

Φλασαρισμα μόνο μπορείς σε firmware που αντιστοιχεί στη version που έχεις.

 

Και όσον αφορά εγγύηση δεν έχεις.

Η dual sim version σε S8 δεν διατίθεται από την Samsung επίσημα στην Ευρώπη.

 

Θα πρέπει να απευθυνθείς στο κατάστημα αγοράς που έκανες.

 

Δεν παίζει κανένα ρόλο ότι το αγόρασες από Γαλλία και σου ήρθε μέσω Αγγλίας.

 

Πάρε τηλέφωνο την Smartec που είναι το επίσημο service στην Ελλάδα που λογικά θα σου πουν ότι δεν καλύπτουν τη version που έχεις.

http://www.smartec.gr/el/

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την τελευταία μου απορία...και να πορευθώ εν ειρήνη... :)

 

Σε συσκευή αγορασμένη από cosmote μπορείς να φλασάρεις την παρακάτω και να γίνει unbranded....σωστά?

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G950F/EUR/

 

Και αν τυχόν χρειαστείς εγγύηση ξαναφλασάρεις την παρακάτω...?

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s8/SM-G950F/COS/

 

Προφανώς με αυτήν θα μπει και το αρχικό boot logo cosmote...?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...