Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest YiorgosA

Το adaway που το βρίσκουμε στην τελευτεια εκδοση;

Το έγραψα βιαστικα, να το θέσω καλύτερα.

Απαιτείται να έχουμε εγκατεστημένο το FDroid για να έχουμε την τελευταία έκδοση στο adaway?

Edited by YiorgosA
Link to comment
Share on other sites

Το adaway που το βρίσκουμε στην τελευτεια εκδοση;

Το έγραψα βιαστικα, να το θέσω καλύτερα.

Απαιτείται να έχουμε εγκατεστημένο το FDroid για να έχουμε την τελευταία έκδοση στο adaway?

https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934538388

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Ευχαριστώ πολύ Άλεξ για το λινκ.

Αλλά πως μπορούμε εμείς οι πιο άσχετοι χρήστες να το ενημερώνουμε αυτόματα;

Χρειάζεται; Εγώ πχ έχω κατεβάσει την έκδοση 2.9.2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εκπέμπει το ρουτερ σου στο ίδιο κανάλι με άλλα γειτονικά ρουτερ; κατέβασε το wifi anlyzer και δές τα κανάλια. Αν είναι πολλά στο ίδιο κανάλι (μαζί και το δικό σου) άλλαξε το (π.χ. απο το 6 σε κάτι άλλο που δεν χρησιμοποιείται) :)

 

Το έχω το wifi analyzer, αλλά τότε δεν θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και στο tablet μου; Που είναι κι αυτό Note 10.1 με ίδια έκδοση Android..

 

Αν θυμάμαι καλά, το ίδιο πρέπει να έκανε και σε ένα S3 που είχα δανειστεί για λίγο καιρό στο μεταβατικό στάδιο από S2 σε Note3 και ίσως πέρασε στο Note όταν περνούσε όλες τις εφαρμογές και ρυθμίσεις μέσω του Google account.

 

Αν δεν υπάρχει λογική εξήγηση και λύση, μάλλον θα χρειαστεί να περιμένω πότε θα πάρει lollipop να του κάνω κανένα factory reset πριν το στήσω πάλι από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μου πιανει σημα 3G η καρτα sim. Δεν ανοιγουν καθολου τα δεδομενα.

Η συγκεκριμενη καρτα δουλευει καλα σε ενα αλλο τηλεφωνο.

Αρα υποθετω πως εχει να κανει με τις ρυθμισεις δεδομενων σημειου προσβασης APN.

Μηπως ξερει καποιος να μου στειλει τις ρυθμισεις για cosmote?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μου πιανει σημα 3G η καρτα sim. Δεν ανοιγουν καθολου τα δεδομενα.

Η συγκεκριμενη καρτα δουλευει καλα σε ενα αλλο τηλεφωνο.

Αρα υποθετω πως εχει να κανει με τις ρυθμισεις δεδομενων σημειου προσβασης APN.

Μηπως ξερει καποιος να μου στειλει τις ρυθμισεις για cosmote?

Πιστευω να εχεις τικαρισμενο το cosmote internet και οχι το ποιο κατω που λεει cosmote mms

 

[ATTACH]58102[/ATTACH] [ATTACH]58103[/ATTACH] αυτα θες?

(Sorry για το 2πλο ποστ αλλα δεν μου επετρεπε το παπαταλκ να παραθεσω φωτο στο προηγουμενο σχολιο)

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

lek88 ναι τα έκανα όπως λες, αλλα και πάλι τίποτα.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος στην stock εφαρμογή επαφών της KitKat να προσθέσεις ή να μετονομάσεις τα πεδία που επιλέγεις δίπλα από κάθε τηλεφωνικό αριθμό;

Αυτά που γράφουν Κινητό, Οικία, Εργασία κλπ κλπ.

Υπάρχει ένα πεδίο που λέει Προσαρμοσμένο και γράφεις οτι θέλεις.

Εγώ όμως θέλω να φτιάξω 4-5 πεδία που θα είναι μόνιμα.

Να μην χρειάζεται να τα γράφω σε κάθε επαφή.

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

 

Υ.Γ. Προς Moderators: Ξαναδημιούργησα το topic αυτό γιατί το διαγράψατε και μεταφέρατε το post μου σε τελείως άσχετο topic, που εκεί δεν μπορώ να λάβω κάποια βοήθεια.

Σας παρακαλώ μην το διαγράψετε πάλι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω με αυτες τις ρυθμίσεις μπαίνω κανονικά

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Σίγουρα είναι θέμα ρυθμίσεων. Αν μπορεί κάποιο παιδί να βοηθήσει...

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Σίγουρα είναι θέμα ρυθμίσεων. Αν μπορεί κάποιο παιδί να βοηθήσει...

Την έχεις σε δικαρτο;

Μήπως στην θέση που την έχεις δεν είναι για 3G;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις σε δικαρτο;

Μήπως στην θέση που την έχεις δεν είναι για 3G;

Ναι σε δικαρτο. Το δοκίμασα και στις δύο θέσεις και το αποτέλεσμα το ιδιο. Μήπως να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος στην stock εφαρμογή επαφών της KitKat να προσθέσεις ή να μετονομάσεις τα πεδία που επιλέγεις δίπλα από κάθε τηλεφωνικό αριθμό;

Αυτά που γράφουν Κινητό, Οικία, Εργασία κλπ κλπ.

Υπάρχει ένα πεδίο που λέει Προσαρμοσμένο και γράφεις οτι θέλεις.

Εγώ όμως θέλω να φτιάξω 4-5 πεδία που θα είναι μόνιμα.

Να μην χρειάζεται να τα γράφω σε κάθε επαφή.

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

 

Υ.Γ. Προς Moderators: Ξαναδημιούργησα το topic αυτό γιατί το διαγράψατε και μεταφέρατε το post μου σε τελείως άσχετο topic, που εκεί δεν μπορώ να λάβω κάποια βοήθεια.

Σας παρακαλώ μην το διαγράψετε πάλι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Και εγώ έψαχνα τον τρόπο να φτιάξω μόνιμα πεδία, αλλά δεν το κατάφερα με τίποτα....

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε δικαρτο. Το δοκίμασα και στις δύο θέσεις και το αποτέλεσμα το ιδιο. Μήπως να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων;

Καταρχήν κάνε ένα restart την συσκευή σου. Και εγώ όταν πήρα το κινητό που έχω τώρα, αρχικά δεν έμπαινε σε δεδομένα και έψαχνα τις ρυθμίσεις κλπ. Με ένα restart έστρωσε

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος στην stock εφαρμογή επαφών της KitKat να προσθέσεις ή να μετονομάσεις τα πεδία που επιλέγεις δίπλα από κάθε τηλεφωνικό αριθμό;

Αυτά που γράφουν Κινητό, Οικία, Εργασία κλπ κλπ.

Υπάρχει ένα πεδίο που λέει Προσαρμοσμένο και γράφεις οτι θέλεις.

Εγώ όμως θέλω να φτιάξω 4-5 πεδία που θα είναι μόνιμα.

Να μην χρειάζεται να τα γράφω σε κάθε επαφή.

 

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

 

Υ.Γ. Προς Moderators: Ξαναδημιούργησα το topic αυτό γιατί το διαγράψατε και μεταφέρατε το post μου σε τελείως άσχετο topic, που εκεί δεν μπορώ να λάβω κάποια βοήθεια.

Σας παρακαλώ μην το διαγράψετε πάλι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, τα προεπιλεγμένα πεδία δεν αλλάζουν παρά μόνο αν ανοίξεις και πειράξεις την προεπιλεγμένη εφαρμογή του dialer/contacts κάτι το οποίο απαιτεί και root και γνώσεις. Το ίδιο ισχύει και αν θέλεις να ορίσεις κάποια νέα δικά σου πεδία ως προεπιλεγμένα για να βγαίνουν και στις υπόλοιπες καταχωρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στην εφαρμογή για δυνατότερο και ποιοτικότερο ήχο;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, τα προεπιλεγμένα πεδία δεν αλλάζουν παρά μόνο αν ανοίξεις και πειράξεις την προεπιλεγμένη εφαρμογή του dialer/contacts κάτι το οποίο απαιτεί και root και γνώσεις. Το ίδιο ισχύει και αν θέλεις να ορίσεις κάποια νέα δικά σου πεδία ως προεπιλεγμένα για να βγαίνουν και στις υπόλοιπες καταχωρίσεις.

 

Δεν έχει να κάνει μόνο με dialer και contacts, καθώς τα πεδία περνάνε και στο gmail. Αρχικά θα πρέπει να δοθεί το δικαίωμα για μόνιμη τροποποίηση στα συγκεκριμένα πεδία από τη Google και στη συνέχεια να το υποστηρίξουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές.

Το δεύτερο έχω την εντύπωση πως συμβαίνει ήδη, καθώς υποστηρίζονται τόσο τα προκαθορισμένα της google, όσο και τα πεδία που ορίζουμε εμείς (τα προσαρμοσμένα), αλλά για μόνιμη τροποποίηση, δεν γίνεται προς το παρόν.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στην εφαρμογή για δυνατότερο και ποιοτικότερο ήχο;

Δυνατότερο δεν γίνεται αλλά ποιοτικό γίνεται, τι ακουστικά έχεις όμως ; παίξε και λίγο με τα προφίλ

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, τα προεπιλεγμένα πεδία δεν αλλάζουν παρά μόνο αν ανοίξεις και πειράξεις την προεπιλεγμένη εφαρμογή του dialer/contacts κάτι το οποίο απαιτεί και root και γνώσεις. Το ίδιο ισχύει και αν θέλεις να ορίσεις κάποια νέα δικά σου πεδία ως προεπιλεγμένα για να βγαίνουν και στις υπόλοιπες καταχωρίσεις.

Root ήδη έχω. Γνώσεις έχω κάποιες αλλά δυστυχώς δεν τα ξέρω όλα.

Υπάρχει περίπτωση να μου δώσετε μερικές οδηγίες μπας και καταφέρω και τα αλλάξω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει να κάνει μόνο με dialer και contacts, καθώς τα πεδία περνάνε και στο gmail. Αρχικά θα πρέπει να δοθεί το δικαίωμα για μόνιμη τροποποίηση στα συγκεκριμένα πεδία από τη Google και στη συνέχεια να το υποστηρίξουν και οι υπόλοιπες εφαρμογές.

Το δεύτερο έχω την εντύπωση πως συμβαίνει ήδη, καθώς υποστηρίζονται τόσο τα προκαθορισμένα της google, όσο και τα πεδία που ορίζουμε εμείς (τα προσαρμοσμένα), αλλά για μόνιμη τροποποίηση, δεν γίνεται προς το παρόν.

Δεν κάνω και ούτε θα κάνω ποτέ συγχρονισμό των επαφών μου με Google Contacts ή Gmail οπότε δεν νομίζω οτι αυτό που λες δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Yngwiedis μήπως είχες i-phone?

 

Αν ναι σε καταλαβαίνω διότι αυτό που ζητάς είναι στάνταρ σε ios από τότε που βγήκε το 2007... :D:cool:

 

Άρε steve...:(

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να συγχρονισω τις εφαρμογες με το facebook.Στις ρυθμισεις-Λογαριασμοι-Προσθηκη Λογαριασμου θελω να προσθεσω το Συγ εφαρ με το facebook αλλα συνεχεια μου λεει ¨Η συνδεση απετυχε .Δοκιμαστε αργοτερα.Τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Εννοείς το backup από τρίτη εφαρμογή ή από την google. Γιατί αν δεν ενεργοποιήσεις το backup/restore από το google λογαριασμό σου, δεν επανέρχεται τίποτα :p Διαφορετικά τους κωδικούς και τις εφαρμογές (χωρίς τα δεδομένα τους) μου γυρνάει μόνο. Τους κωδικούς εξακριβωμένα τους επαναφέρει, γιατί έχω μια μεγάλη βάση κωδικών και μετά από επαναφορά συνεχίζω κανονικά να βλέπω τα ίδια ;)

 

Έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, περισσότερο για λόγους εκμάθησης του τι αλλάζει εφόσον πλέον είμαι ρουτ, και τα ξαναέστησα όλα από την αρχή.

Παρόλο που μόλις έβαλα τον λογαριασμό μου, βρήκε το backup της συσκευής και με ρώτησε τι θέλω να επαναφέρω, εκεί είχε 2 επιλογές.

Η μια αφορούσε την συσκευή, όπου και την επέλεξα, και η άλλη αφορούσε τις εφαρμογές με τα δεδομένα τους, όπου και δεν επέλεξα καμία εφαρμογή γιατί ήθελα να κάνω καθαρή εγκατάσταση.

Με την διαδικασία αυτή, νόμιζα ότι θα μου επανέφερε τους αποθηκευμένους κωδικούς από τα wifi που είχα μπει, μετά λύπης μου όμως διαπίστωσα πως δεν υπάρχει κανένας.

Έκανα κάτι λάθος; Δεν θα έπρεπε να τους επαναφέρει τους κωδικούς εφόσον στην 1η επιλογή τους ανέφερε; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω την επόμενη φορά;

 

Επίσης, υπάρχει τρόπος εκ των υστέρων να αποκτήσουμε πρόσβαση σε προηγούμενο backup ston google account, ώστε να τραβήξουμε τους κωδικούς για τα wifi?

Edited by YiorgosA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...