Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτην εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock την π@π@ρια πως την διαγραφουμε ? ειμαι με lolli

 

Ειναι εφαρμογη που ζηταει δικαιώματα διαχειριστή γι αυτο Πας μενου, ρυθμισεις, ασφαλεια, διαχειριστες συσκευων και το ξετικαρεις απο κει μεσα και μετα πας και του κανεις απεγκατασταση κανονικα. Δεν ξερω απο λολιποπ αλλα αυτη ειναι η διαδρομη για android 4.4.2..... λογικα ετσι θα ειναι και σε σενα! Ειναι παραπολλες οι εφαρμογες που δεν σβηνουν αν δεν τις βγαλεις απο τους διαχειριστες!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

αυτην εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=com.katecca.screenofflock την π@π@ρια πως την διαγραφουμε ? ειμαι με lolli

Λογικά συμβαίνει αυτό: Έχεις δώσει δικαιώματα διαχειριστή στην εφαρμογή για να λειτουργήσει σωστά, γι αυτό δεν διαγράφετε. Πήγαινε και αφαίρεσε της αυτό το δικαίωμα στις ρυθμίσεις και μετά θα μπορείς να την απεγκαταστήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Πας μενου, ρυθμισεις, ασφαλεια, διαχειριστες συσκευων και το ξετικαρεις απο κει μεσα και μετα πας και του κανεις απεγκατασταση κανονικα. Δεν ξερω απο λολιποπ αλλα αυτη ειναι η διαδρομη για android 4.4.2..... λογικα ετσι θα ειναι και σε σενα!

 

 

Λογικά συμβαίνει αυτό: Έχεις δώσει δικαιώματα διαχειριστή στην εφαρμογή για να λειτουργήσει σωστά, γι αυτό δεν διαγράφετε. Πήγαινε και αφαίρεσε της αυτό το δικαίωμα στις ρυθμίσεις και μετά θα μπορείς να την απεγκαταστήσεις.

 

δεν την βρισκω πουθενα μεσα εκει που λετε την εφαρμογη, μαλλον επειδη την διεγραψα με το titnium, τα εικονιδια της εφαρμογης υπαρχουν κανονικα εκει που ειναι ολες, παταω ανοιγμα και βγαζει σφαλμα, τεσπα , ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλια έκδοση του nova launcher Και δεν θέλω να τον ενημερώσω! Λέτε κάποια στιγμή να μου εμφανίσει πρόβλημα η να μην μπορώ να τον χρησιμοποιήσω? Ρωτάω γιατί το ίδιο είχα κάνει παλιότερα με την εφαρμογή του facebook... Δεν το ενημέρωνα και ξαφνικά μούμια μέρα όταν πάω να μπω μου πετάει μυνημα Ότι έχω πολύ παλιά έκδοση και πρέπει να το ενημερώσω για να μπω. Λέτε να την πατήσω έτσι και με τον nova? Γενικά Αν δουλέψω μια εφαρμογή και είναι σε όλα της κομπλε Και χωρίς προβλήματα η κολληματα πουθενά, μένω εκεί κ δεν ρισκάρω ενημερωση. Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια παλια έκδοση του nova launcher Και δεν θέλω να τον ενημερώσω! Λέτε κάποια στιγμή να μου εμφανίσει πρόβλημα η να μην μπορώ να τον χρησιμοποιήσω? Ρωτάω γιατί το ίδιο είχα κάνει παλιότερα με την εφαρμογή του facebook... Δεν το ενημέρωνα και ξαφνικά μούμια μέρα όταν πάω να μπω μου πετάει μυνημα Ότι έχω πολύ παλιά έκδοση και πρέπει να το ενημερώσω για να μπω. Λέτε να την πατήσω έτσι και με τον nova? Γενικά Αν δουλέψω μια εφαρμογή και είναι σε όλα της κομπλε Και χωρίς προβλήματα η κολληματα πουθενά, μένω εκεί κ δεν ρισκάρω ενημερωση.

Γιατί δεν τον ανανεώνεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τον ανανεώνεις;

Γιατί όπως είπα όταν μια εφαρμογή είναι κομπλε Χωρίς προβλήματα κ κολλήματα την αφήνω όπως είναι κ δεν ρισκάρω ανανέωση γιατί με το Επόμενο update Μπορεί κάτι να μην έχουν καλό κ να έχει θεματα! Αν μια εφαρμογή είναι τελεια γτ να ανανεώσω? Αλλά δεν ξέρω αν αυτό δημιουργήσει προβλήματα αργοτερα

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι στους κατόχους tablet με έκδοση 3g, 4g κτλ. Έχετε πάρει άλλη κάρτα σιμ για το τάμπλετ ή πήρατε twinsim για να χρησιμοποιείται τα GB του κινητού; Εγώ προσωπικά πήρα twinsim γιατί έχω αρκετά MB από τη σύνδεση του τηλεφώνου. Το έχω μπάντα σε flight mode όταν δε θέλω να συνδεθώ με 4g διότι χάνω κλήσεις του κινητού όταν έχω και τα 2 ενεργοποιημένα. Υπάρχει τρόπος να έχω ενεργοποιημένα και κινητό και τάμπλετ χωρίς να χάνω κλήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Σε non rooted κινητό έβαλα το Greenify, έγινε ενεργό στην ενότητα "Προσβασιμότητα" αλλά δεν δείχνει ρυθμίσεις για να δω τι μπορεί να κάνει.

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Σε non rooted κινητό έβαλα το Greenify, έγινε ενεργό στην ενότητα "Προσβασιμότητα" αλλά δεν δείχνει ρυθμίσεις για να δω τι μπορεί να κάνει.

Κάποια βοήθεια;

Μετά πας στο + κ βάζεις οποία εφαρμογή θες "κοιμηθεί"... Δες φώτο... [ATTACH]56762[/ATTACH]

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά η φωτο που δείχνεις δεν έχει σχέση με τη δικά μου κατάσταση.

Για να ξεκινήσουμε από την αρχή. Το Greenify που έβγαλε πρώτο και κατέβασα έχει σύμβολο ένα πράσινο βαλανιδόφυλλο (μάλλον) και είναι της Oasis Feng.

Από την εγκατάσταση, με πήγε στην Προσβασιμότητα και ζήτησε ενεργοποίηση, την οποία έδωσα.

Από τότε, κάθε φορά που προσπαθώ να ανοίξω την εφαρμογή είτε από το shortcut είτε από τη Διαχείριση εφαρμογών με οδηγεί στην Προσβασιμότητα.

Προσπάθησα ακόμη και από το Play Store/ Εφαρμογές μου αλλά και πάλι τα ίδια.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά η φωτο που δείχνεις δεν έχει σχέση με τη δικά μου κατάσταση.

Για να ξεκινήσουμε από την αρχή. Το Greenify που έβγαλε πρώτο και κατέβασα έχει σύμβολο ένα πράσινο βαλανιδόφυλλο (μάλλον) και είναι της Oasis Feng.

Από την εγκατάσταση, με πήγε στην Προσβασιμότητα και ζήτησε ενεργοποίηση, την οποία έδωσα.

Από τότε, κάθε φορά που προσπαθώ να ανοίξω την εφαρμογή είτε από το shortcut είτε από τη Διαχείριση εφαρμογών με οδηγεί στην Προσβασιμότητα.

Προσπάθησα ακόμη και από το Play Store/ Εφαρμογές μου αλλά και πάλι τα ίδια.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Δε ξέρω φίλε... Εγώ όταν το έκανα εγκατάσταση δούλεψε με τη μία... Μήπως κανένας άλλος μπορεί να σε βοηθήσει... Τι συσκευή έχεις;;; μπορεί να παίζει ρόλο...

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το απεγκατέστησα και το εγκατέστησα πάλι, οπότε εμφανίστηκε η μπάρα με το σταυρό και από τις εφαρμογές που εμφανίστηκαν επέλεξα όσες ήθελα να σταματήσω και πάτησα "Αναγκαστική διακοπή" (αν και αυτό θα μπορούσα να το κάνω και χωρίς το Greenify).

 

Στη συνέχεια προσπάθησα να ανοίξω τη Διαχείριση Εφαρμογών αλλά, αντί να μου δείξει είτε τις εκτελούμενες είτε όλες, με πήγε σε επιλογή ενεργοποίησης του Greenify, το ενεργοποίησα αλλά δεν μου εμφανίζει, πλέον, τη Διαχείριση Εφαρμογών, όπως πρώτα.

 

Είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία ή έκανα κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δυο απορίες γενικά:

 

1. Κάθε update ενός region έχει το δικό του .pit file ή ένα .pit file λειτουργεί για όλα τα updates της βασικής εκδοσης (πχ. 4.4.2) ενός region;

 

2. Υπάρχει περίπτωση updates δυο διαφορετικών region να τύχει να έχουν ίδου μεγέθους hidden.img;

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα αντίγραφα ασφαλείας στο android.

 

Έστω ότι θέλουμε να κάνουμε επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων στην συσκευή μας.

Μόλις βάλουμε τον λογαριασμό μας τι θα περαστεί, και τι χρειάζεται να έχουμε κάνει απο πριν για να συγχρονιστούν τα δεδομένα και να παρθούν backup?

Πχ, τα μηνύματα θα επανέλθουν; Τα δεδομένα εφαρμογών; κλπ

 

Ρωτάω γιατί όταν είχα κάνει επαναφορά εργοστασιακών απο κιτ κατ σε λολιποπ, τα μηνύματά μου πχ χάθηκαν, ενώ χρησιμοποιούσα (και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ) το google hangouts.

Κάτι τέτοιο στα wp δεν συνέβαινε.

 

Συγνώμη αν φαίνεται ''κάπως'' η ερώτηση, αλλά αν μπορούσε κάποιος γνώστης, να εξηγήσει πως λειτουργούν τα αντίγραφα στο android, πιστέυω θα ήταν χρήσιμο σε όσους έκαναν την μετάβαση απο άλλες πλατφόρμες.

Η αλήθεια είναι ότι δε χρησιμοποιώ το hangouts για να ξέρω, αλλά όσες φορές έκανα Hard reset έβλεπα μόνο τους κωδκούς του wifi και τις εφαρμογές (όχι όμως και τα δεδομένα τους) να επαναφέρονται. Γενικότερα χρησιμοποίησε κάποια εφαρμογή backup για να είσαι σίγουρος (carbon για μη rooted συσκευή ή titanium backup για rooted) ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγες μερες χρησιμοποιω το runtastic και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Δοκιμασα κι'αλλες εφαρμογες αλλα αυτη μου φανηκε πιο user-friendly:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA

Ευχαριστώ για την απάντηση Villis.

Οι κωδικοί του WiFi επαναφέροντι αυτόματα; Γιατί συνήθως στις άλλες συσκεύες μόλις έκανα ρεσετ δεν πέραναγα το backup αλλά τα ξαναέστηνα απο την αρχή, αλλά κάποια πράγματα τα κρατούσαν. Εδώ τι κρατάει στον λογαριασμό? Χωρίς να κάνεις restore from backup εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ το runtastic όταν πάω για τρέξιμο, χωρίς κάποιο heart rate monitor ωστόσο! Πολύ ευχαριστημένος γενικότερα, μιας και ούτως ή άλλως είμαι απλά περιστασιακός χρήστης, οπότε εκ των πραγμάτων δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το backup από τρίτη εφαρμογή ή από την google. Γιατί αν δεν ενεργοποιήσεις το backup/restore από το google λογαριασμό σου, δεν επανέρχεται τίποτα :p Διαφορετικά τους κωδικούς και τις εφαρμογές (χωρίς τα δεδομένα τους) μου γυρνάει μόνο. Τους κωδικούς εξακριβωμένα τους επαναφέρει, γιατί έχω μια μεγάλη βάση κωδικών και μετά από επαναφορά συνεχίζω κανονικά να βλέπω τα ίδια ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω χρησιμοποιησει runtastic,sportstracker, runkeeper, strava, για ποδηλατο..και κανενα δε με εχει ικανοποιησει απολυτα στο συνολο. Σε καθε ενα βρισκω ενα μειονεκτημα που με ξενερωνει..και θα ηθελα καμια δικη σας προταση.

το sportstracker με χαλαει γιατι εκτος οτι διχνει απειρες θερμιδες, δεν μπορεις να ταγκαρεις πλεον τους φιλους σου, ομως ειναι το μονο που μπορεις να το ρυθμισεις ποτε θα κανει autopause, με ποσα χλμ/ω δηλαδη θα σταματαει, που σημαινει οτι οταν βγαινω με κουρσακι πχ το βαζω στα 5χλμ/ωρα καθως ποτε δεν παω κατω απο 5, αρα το lag που εχει ο δορυφορος το καλυπτεις και ετσι οταν σταματας μεχρι να πας απο 5χλμ σε 0 αυτο εχει σταματησει και δεν εχει γραψει χρονο χωρις να κινεισαι, αποτελεσμα να συμφωνει απολυτως με το κοντερ μου τοσο σε μεση ταχυτητα οσο και σε χρονο.

Το runtastic ειχε πολλους περιορισμους σε ενδειξεις αν δεν το αγοραζες, τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει αλλα το ειχα απορριψει εξ αρχης.

το runkeeper κλασσικα κρασαρει μια στο τοσο και χανεις τη βολτα αλλα κανει ωραιο tag και το autopause του δε λειτουργει αψογα οπως στο sportstracker..

το strava, αν και δε μαρεσε, εχει τα segments που σε κανει να κοντραρεσαι με φιλους και αγνωστους, σε ανηφορες, κατηφορες και οπου αλλου εχει βαλει ο καθε ενας ενα segment με αποτελεσμα να σου δημιουργει κινητρο να βγεις και να πιεστεις..ομως οι χρονοι του και οι μεση ταχυτητα ειναι ο,τι ναναι καθως γραφει χρονο οταν κανεις μια σταση και πεφτει πολυ εξω σε σχεση με κοντερ (Και κοντερ και garmin gps η συγκριση).

 

οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας για καποιο αλλο..ή πχ αν ξερει καποιος πως ταγκαρεις με το sportstracker μιας και τα βαζω ταυτοχρονα και τα 2 (sportstracker και strava πλεον) και θα ηθελα με το 1ο να ταγκαρω παρεα..με το 2ο δεν γινεται με φιλους του fb..

 

επισης τραγικο οτι δεν μπορεις να κανεις αναζητηση φιλων απο FB αυτοματα, παρα μονο στο runkeeper.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το Hangouts για κλήσεις μέσω Google Voice; Αξίζει να το χρησιμοποιήσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν συνδέομαι με wind mobile internet μου έρχονται ειδοποιησεις μονο για mail και οχι για τις υπολοιπες εφαρμογες? πχ tapatalk, forza κ.α. ?

Εχω ανοιχτο τον αυτοματο συγχρονισμο αλλα δεν ερχεται τιποτα :(

 

Οταν ανοιξω το wifi συγχρονίζει με ολες τις εφαρμογες!

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δοκιμασμενη εφαρμογη που να μπορω να χειριζομαι το ταμπλετ απο το κινητο;

Tablet remote

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μοιραζω το internet του laptop μου στο smartphone μου μεσω bluetooth. το χει δοκιμασει κανεις να μου πει εναν καλο οδηγο?

εχω δοκιμασει πολλους και δεν το πετυχαινω..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...