Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση σχετικά με την εφαρμογή google photos

Παρόλο που την είχα χρησιμοποιήσει παλιά και έχω photo από το 2012 και 2013 δεν τα πήγαινα καλά μαζί της.

Θέλω όμως να την ενεργοποιήσω για να κάνω sync photos για να μην μου πιάνουν χώρο στο κινητό και να τα έχω σε όλες τις συσκευές.

Έχει επιλογή να διαλέξεις φακέλους που θέλεις να συνχρονήσεις.

Δεν έχω πικάρει κανέναν από τους 30 φακέλους που έχει η συσκευή.

Εκτός από το φάκελο κάμερα που τα παίρνει αυτόματα από κει αν ανοίξεις το sync

Το θέμα είναι όμως ότι στο φάκελο κάμερα του Google photos στο xiaomi mi 9 μου δείχνει και τα screenshot μου δείχνει ακόμα και τις εικόνες που κατεβάζω να ποστάρω facebook και έχει γίνει ένας αχταρμάς δηλαδή και τα ανεβάζει όλα και τα κάνει sync.

Είναι κάποιο bag λόγω xiaomi συσκευής παλιά δεν μου το έκανε με τα samsung που είχα τραβούσε μόνο τις φωτό από την κάμερα αν δεν είχα τικάρη άλλο φάκελο.

Καμία ιδέα γιατί έτσι δεν είναι καθόλου χρηστική η εφαρμογή και δε θα τη χρησιμοποιήσω..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει όπως περιγράφεις ότι δούλευε στο Samsung. Ο φάκελος Camera κρατάει μόνο ότι τραβάς με την κάμερα. Τα screenshots είναι σε δικό τους φάκελο screenshots, τα downloads στον φάκελο downloads κλπ. κλπ. Και (όπως σωστά λες) επιλέγεις ποιον φάκελο θέλεις να συγχρονίσεις.

Μήπως είναι κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο και τα σώζει όλα στο Camera; Δε ρωτάς στο νήμα της συσκευής σου καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει όπως περιγράφεις ότι δούλευε στο Samsung. Ο φάκελος Camera κρατάει μόνο ότι τραβάς με την κάμερα. Τα screenshots είναι σε δικό τους φάκελο screenshots, τα downloads στον φάκελο downloads κλπ. κλπ. Και (όπως σωστά λες) επιλέγεις ποιον φάκελο θέλεις να συγχρονίσεις.

 

Μήπως είναι κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο και τα σώζει όλα στο Camera; Δε ρωτάς στο νήμα της συσκευής σου καλύτερα;

Όντως κάτι γίνεται με τα xiaomi μάλλον.

Έχουν ένα φάκελο που λέει όλες οι φωτογραφίες και δείχνει τα πιο πρόσφατα αχταρμά

Μιλάμε χιλιάδες φώτο όλες μαζί που έχω στο κινητό μου.

Πιο πολύ με αστείες φωτό για το Facebook που έχω, τις οποίες βέβαια επουδενί δεν θέλω να της κάνω sync μαζί με τις κανονικές φωτό που τραβάω ειδικά στον ίδιο φάκελο να φαίνονται.

Το ψάχνω μέσα απ'τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα.

Τέλος πάντων σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!!

Θα ρωτήσω και το μήνυμά των xiaomi

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετικά με την εφαρμογή google photos

Παρόλο που την είχα χρησιμοποιήσει παλιά και έχω photo από το 2012 και 2013 δεν τα πήγαινα καλά μαζί της.

Θέλω όμως να την ενεργοποιήσω για να κάνω sync photos για να μην μου πιάνουν χώρο στο κινητό και να τα έχω σε όλες τις συσκευές.

Έχει επιλογή να διαλέξεις φακέλους που θέλεις να συνχρονήσεις.

Δεν έχω πικάρει κανέναν από τους 30 φακέλους που έχει η συσκευή.

Εκτός από το φάκελο κάμερα που τα παίρνει αυτόματα από κει αν ανοίξεις το sync

Το θέμα είναι όμως ότι στο φάκελο κάμερα του Google photos στο xiaomi mi 9 μου δείχνει και τα screenshot μου δείχνει ακόμα και τις εικόνες που κατεβάζω να ποστάρω facebook και έχει γίνει ένας αχταρμάς δηλαδή και τα ανεβάζει όλα και τα κάνει sync.

Είναι κάποιο bag λόγω xiaomi συσκευής παλιά δεν μου το έκανε με τα samsung που είχα τραβούσε μόνο τις φωτό από την κάμερα αν δεν είχα τικάρη άλλο φάκελο.

Καμία ιδέα γιατί έτσι δεν είναι καθόλου χρηστική η εφαρμογή και δε θα τη χρησιμοποιήσω..

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Google Photos συγχρονιζει αυτοματα οτι ειναι μεσα στον φακελο DCIM.

Αν η εφαρμογη της Xiaomi αποθηκευει εκει μεσα, εστω και σε υποφακελο, τα screenshots τοτε αυτα θα συγχρονιστουν στο Google Photos.

Κοιτα μηπως μπορεις να αλλαξεις το που θα αποθηκευονται τα screenshots ή μπορεις να βαλεις στο off τον αυτοματο συγχρονισμο του Google Photos και να ανεβαζεις χειροκινητα εσυ τις φωτογραφιες που θες να ανεβουν.

Προσωπικα το εχω χειροκινητα γιατι τραβαω πολλες φωτογραφιες για προσωρινη χρηση (εσωτερικη καλωδιωση ενισχυτη ηχου) και δεν θελω να ανεβαινουν αυτοματα και υστερα να τις σβηνω και απο το google photos.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία έκδοση του Lite και εδω και λίγες μέρες έχει χαθεί το εικονίδιο για κλήση στις επαφές και εμφάνίζεται μόνο στις επαφές στις οποίες έχω στείλει μήνυμα.

 

Έχω το ίδιο πρόβλημα σε 2 συσκευές με android 5 και android 10.

 

Παράδειγμα σε επαφή που έχω στείλει μήνυμα και έχω κρατήσει την συνομιλία και φαινεται η επιλογή για κλήση

 

02.png

 

Παράδειγμα σε επαφή που δεν έχω στείλει μήνυμα και δεν φαινεται η επιλογή για κλήση

 

01.png

Link to comment
Share on other sites

Το Google Photos συγχρονιζει αυτοματα οτι ειναι μεσα στον φακελο DCIM.

Αν η εφαρμογη της Xiaomi αποθηκευει εκει μεσα, εστω και σε υποφακελο, τα screenshots τοτε αυτα θα συγχρονιστουν στο Google Photos.

Κοιτα μηπως μπορεις να αλλαξεις το που θα αποθηκευονται τα screenshots ή μπορεις να βαλεις στο off τον αυτοματο συγχρονισμο του Google Photos και να ανεβαζεις χειροκινητα εσυ τις φωτογραφιες που θες να ανεβουν.

Προσωπικα το εχω χειροκινητα γιατι τραβαω πολλες φωτογραφιες για προσωρινη χρηση (εσωτερικη καλωδιωση ενισχυτη ηχου) και δεν θελω να ανεβαινουν αυτοματα και υστερα να τις σβηνω και απο το google photos.

 

Φιλε μια απορια και εγω ,ανεβαζει (google photos) την φωτο οπως τραβηχτηκε ή ριχνει την ποιοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μια απορια και εγω ,ανεβαζει (google photos) την φωτο οπως τραβηχτηκε ή ριχνει την ποιοτητα;

 

Επιλεγεις εσυ αν θες να ανεβει ως Αρχικο μεγεθος οπου δεν κανει συμπιεση και ως Υψηλη ποιοτητα οπου κανει συμπιεση.

Στην Αρχικη ποιοτητα ομως οι φωτογραφιες θα καταλαμβανουν χωρο απο το συνολικο του Drive ενω οι Υψηλη ποιοτητα δεν καταλαμβανουν χωρο οποτε εχεις απεριοριστο χωρο.

Γνωμη μου, κρατας τις full ποιοτητα σε καποιον σκληρο δισκο στο σπιτι και στο Google ανεβαζεις σε Υψηλη ποιοτητα (συμπιεσμενη) και για τον απεριοριστο χωρο αλλα και για οταν εισαι με mobile data να μην καταναλωνεις πολλα δεδομενα καθως οι φωτογραφιες θα ειναι συμπιεσμενες οποτε λιγα mb-kb.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Google play points αρχίσατε να μαζεύετε;;8c2b5097a670e37ce1a6dcc2fff83230.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Google rewards για εμένα.

 

Θα το δω και αυτό που λες.

Καμία σχέση.

Αυτό που έδειξα είναι μέσα από το Play store.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Google play points αρχίσατε να μαζεύετε;;

Your account can’t participate in Play Points because it is not yet available in your location

 

Ελλαδα εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.

Αυτό που έδειξα είναι μέσα από το Play store.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Και το rewards της google είναι..Εχω μαζεψει πάνω απο 20£ μέχρι στιγμής απο το rewards που τα χρησιμοποιώ για αγορές app .Το κακό είναι ότι λήγουν καποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Your account can’t participate in Play Points because it is not yet available in your location

 

 

 

Ελλαδα εισαι;

Κύπρο

Αλλά μάλλον βλέπουν διεύθυνση Γερμανίας που έχω δηλώσει στο play store.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εμποδίσουμε το Google Photos να βάζει στη library όποια φωτογραφία βρει σε οποιοδήποτε folder του κινητού και να ψάχνει μόνο σε συγκεκριμένα folders για φωτογραφίες; Τώρα τελευταία αντιγράφω κάποια albums στο κινητό για να τα ακούσω την ώρα της δουλειάς και το Google Photos πιάνει και βάζει στη library τα album covers. Προσπάθησα να τα σβήσω, αλλά απ' ότι κατάλαβα θα σβηστούν και από το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Πας στο Photos στο κινητο σου.

Πατας πανω στη φατσα σου->Photos Settings -> Backup and sync -> Backup Device Folders

και διαλλεγεις τους φακελους που θες.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδες. Υπάρχει τρόπος να αλλαξουμε το που αποθηκευει τα screenshots η συσκευη (Note 10+); Βγάζω αρκετά screenshots και τα αποθηκευει στον φάκελο της κάμερας με αποτέλεσμα να ανεβαινουν στο Photos
Link to comment
Share on other sites

Εγω υποθέτω (επειδή δεν εχω samsung) οτι αν πας στα album θα δεις οτι τα screenshots ειναι σε αλλο folder.

Αυτο που πρέπει να κάνεις ειναι να πας στο Photos, πατας στη φάτσα σου πανω δεξια, photos settings, backup & sync, backup device folders και να διαλέξεις τι να ανεβαζει στο Photos.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: το τηλεφωνο μου τωρα τελευταια σβηνει ξαφνικα,

την 1η φορα μου το εκανε στο 19%, και τις δυο επομενες στο 30% και στο 35% και

οταν το ξανανοιγω εχει μπαταρια 0% :wacko: :(

μπαταρια θελει, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: το τηλεφωνο μου τωρα τελευταια σβηνει ξαφνικα,

 

την 1η φορα μου το εκανε στο 19%, και τις δυο επομενες στο 30% και στο 35% και

 

οταν το ξανανοιγω εχει μπαταρια 0% :wacko: :(

 

μπαταρια θελει, ετσι;

Παλαιότερα που το είχα πάθει αυτό και το πήγα στο επίσημο service, μου αλλάξανε μπαταρία πάντως. Ως τελευταία λύση πριν την αλλαγή μπορείς να δοκιμάσεις ένα καλιμπραρισμα της μπαταρίας. Αν είσαι root, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: το τηλεφωνο μου τωρα τελευταια σβηνει ξαφνικα,

 

την 1η φορα μου το εκανε στο 19%, και τις δυο επομενες στο 30% και στο 35% και

 

οταν το ξανανοιγω εχει μπαταρια 0% :wacko: :(

 

μπαταρια θελει, ετσι;

Μπαταρία κατευθείαν αλλαγή

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει λίγες μέρες που το viber μου διαγραφεί το ιστορικό των συνομιλιών, ακόμα και σέ εκνευριστικό ρυθμό να διαγραφεί προηγούμενες συνομιλίες ημερών . Δεν έχω πειράξει κάτι. Μάλιστα όταν ανεβαίνω στο ιστορικό στην οθόνη αναγράφει επακριβώς

 

 

Τα μηνύματα αυτής της συνομιλίας είναι ιδιωτικά και προστατεύονται με κρυπτογταφηση από άκρη σε άκρη από το viber.

 

 

 

Αυτό έχω την εντύπωση είναι το encryption? Το ψαξα λίγο είδα κάτι άρθρα περί αναβάθμισης αλλά δεν βρίσκω Πουθενά πως ενεργοποίειται και απενεργοποιειται. Και στα option δεν βρήκα κάτι.

 

Τό έχω και σε περιβάλλον αντροιντ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες!Πριν από καμιά εβδομάδα ενεργοποίησα το 2 steps verification στον λογαριασμό μου της Google.Όλα κομπλέ,εκτός από το laptop μου στον Chrome.Συνδέομαι την πρώτη φορά με το Gmail μου,μου ζητάει email,κωδικό,και μετά μου ζητάει να δώσω το οκ από το κινητό μου για να μπεί.Όλα καλά μέχρι εδώ,αυτό είναι στην ουσία το 2 step verification.Πατάω την επιλογή "Να μην ερωτηθώ ξανά για αυτή την συσκευή" ώστε να μην κάνω τα βήματα της σύνδεσης ξανά την επόμενη φορά.Να μην ζητάει κοινώς έγκριση από το κινητό μου,το laptop μου,κάθε φορά που συνδέομαι.Με το που περάσει καμιά ημέρα και πάω να ξαναμπω από τον Chrome του laptop μου στο Gmail μου,μου ξαναζητά 2 step verification,παρόλο που πάτησα να μην ξαναζητηθεί για αυτή την συσκευή.

 

Και ρωτάω,κάνω κάτι λάθος ή είναι κόλλημα του Chrome-laptop μου?Φταίει ότι μπαίνω στο Gmail μου και μετά αποσυνδέομαι πάντα?Δεν κλείνω laptop πχ με συνδεδεμένο Gmail στο Chrome,πάντα αποσυνδέομαι.Είναι κάποια ρύθμιση που δεν έχω βρεί?Σαν να μην δέχεται το laptop μου σαν ασφαλή συσκευή,και ζητάει πάντα 2step.Ή μήπως έτσι γίνεται πάντα σε όλους,απλά το "ασφαλής συσκευή" λογίζεται για ένα 10ωρο-24ώρο και μετά θέλει πάλι 2step?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αποσύνδεση, θέλει πάντα νέα σύνδεση, άρα πάντα ισχύει το verification. Αν δεν κάνεις αποσύνδεση θα στρώσει. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε καλό θα ήταν να το αφήνω συνδεδεμένο,για να γλιτώνω τα 2 βήματα.Να είσαι καλά για την απάντηση!
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...