Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα

 

Όταν ανοίγω τα δεδομένα η το WIFI δεν κάνει αυτόματα ενημέρωση πχ για νέα email (aqua mail)

 

Η την ενημέρωση καιρού (eweather hd) παρα μόνο χειροκίνητα

 

Με την 8 δεν είχα τέτοιο θέμα

 

.κάποια λύση?

Κανένα θέμα με Android 8 ή 9 για Aquamail, WhatsApp messenger κλπ

Κάποια ρύθμιση του κινητού σου φταίει, όχι γενικά του Android αλλιώς θα είχε θέμα όλος ο κόσμος

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς στην εφαρμογή mi remote τη επιλογή βάζω για a/c juro pro & edision αποκωδικοποιητή;

 

Συγνώμη δηλαδή... είναι γενική απορία του android αυτό που ρωτάς?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για Play Store - server error τι προτεινεται?

 

Εχω καθαρισει cache, storage αλλά και τα ιδια απο το google play services. Eχω κανει μεχρι και format τη συσκευη... με αφηνει να κανω login με το google account μου, αλλα οταν ανοιγει το κινητο το play δεν γουσταρει. Δεν μπορω να κατεβασω καμια εφαρμογη και το μηνυμα λαθους ειναι server error.

 

:cry::cry:

 

Edit: Έφτιαξε μόνο του... Η βλακεία της google σε όλο το μεγαλείο!

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για Play Store - server error τι προτεινεται?

 

Εχω καθαρισει cache, storage αλλά και τα ιδια απο το google play services. Eχω κανει μεχρι και format τη συσκευη... με αφηνει να κανω login με το google account μου, αλλα οταν ανοιγει το κινητο το play δεν γουσταρει. Δεν μπορω να κατεβασω καμια εφαρμογη και το μηνυμα λαθους ειναι server error.

 

:cry::cry:

 

Edit: Έφτιαξε μόνο του... Η βλακεία της google σε όλο το μεγαλείο!

 

Έπρεπε να κάνεις και την διαχείριση λήψεων εκκαθάριση..... Θα δούλευε χωρίς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να κάνεις και την διαχείριση λήψεων εκκαθάριση..... Θα δούλευε χωρίς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων....
Είχανε προβλήματα οι σέρβερ της Google, ότι και να έκανα δεν θα άλλαζε κάτι.
Είχαν πέσει οι servers της Google
Αυτό ακριβώς! Το ανακάλυψα μετά!

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού έβγαζε το μήνυμα server error, έπρεπε να το υποψιαστείς ότι θα είχε πρόβλημα ο server της Google.
Κι όμως στο tablet μου έπαιζε κανονικά το store.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως στο tablet μου έπαιζε κανονικά το store.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Έτσι ακριβώς και μένα, στο άλλο μου τηλέφωνο μια χαρά δούλευε το play store.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Σημερα μετα απο 3 χρονια (νομιζω) μπλοκαρε το κινητο. Μου βγάζει να βάλω το μοτιβο και αφου το βάλω δεν το αναγνωριζει και το θεωρει λαθος. Για καποιο λογο ενω βαζω το δακτυλικο αποτυπωμα δεν ξεκλειδωνει αλλά μου ζηταει το μοτιβο. Δοκιμασα απο τον browser απο την σελιδα που πας αν εχεις χασει το κινητο να το κλειδώσω με νεο κωδικο αλλά αφοτου το κανω μουυ βγαζει μηνυμα οτι επειδη εχω ηδη κωδικο κλειδωματος ή μοτιβο δεν γινεται να βάλω νεο κωδικο. Οταν μου παρει λαθος το μοτιβο, βγαζει επιλογη οτι δεν θυμαμαι το κωδικο αλλά αν το πατησω μου λεει οτι για να βαλω νεο κωδικο θα πρεπει να διαγραφουν ολα τα δεδομενα μου. Οι ερωτησεις τώρα, υπάρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω το κλειδωμα του κινητου? Αν οχι μπορώ με καποιο τροπο να παρω τουλαχιστον τα δεδομενα μου ?

Η εκδοση που εχω ειναι αυτη που κυκλοφορουσε επισημα στα ελληνικα καταστηματα απο infoquest.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια παλιότερη έκδοση. Η τελευταία κρασαρε και σε εμένα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το YouTube vanced δε δουλεύει; το έβαλα και με το που ανοίγει κρασαρει

 

Και φυσικά εδώ και καιρό δεν μπορεί να συγχρονίσει λογαριασμό.... προς το παρόν και μέχρι να το φτιάξουν, μάλλον άχρηστο είναι.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά εδώ και καιρό δεν μπορεί να συγχρονίσει λογαριασμό.... προς το παρόν και μέχρι να το φτιάξουν, μάλλον άχρηστο είναι.....

 

 

βασικα μια χαρα δουλευει και συγχρονιζει και χτες και σημερα και πριν μια εβδομαδα (με τη παλια εκδοση).εχω ανανεωσει στην τελευταια εκδοση και στα 2,χρειαζεται και η τελευταια εκδοση microg

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

βασικα μια χαρα δουλευει και συγχρονιζει και χτες και σημερα και πριν μια εβδομαδα (με τη παλια εκδοση).εχω ανανεωσει στην τελευταια εκδοση και στα 2,χρειαζεται και η τελευταια εκδοση microg

 

Παλιά έχω βάλει κι εγώ και το νέο microg, με τίποτα δεν συγχρονίζει τον λογαριασμό μου .

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Στο κινητό μου, στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων υπάρχει η επιλογή "προηγμένες λειτουργίες κλήσεων και ανταλλαγής μηνυμάτων", όπου όντας ενεργοποιημένη, μπορώ να στέλνω δωρεάν μηνύματα μέσω διαδικτύου με τη μαμά εφαρμογή, σε όποιον έχει ενεργοποιημένη την αντίστοιχη λειτουργία (σε μορφή συνομιλίας αντί SMS), κάτι σαν το imessage των iphone. Μια φίλη έχει κινητό Xiaomi και δεν έχει τέτοια επιλογή, παρότι είναι Android. Γνωρίζουμε γιατί;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα του microG ακουσα οτι καποιοι το εφτιαξαν κανοντας disable τον chrome.εγω προσωπικα εκει που κολλαγε με το που παταγα μια φορα πισω στα navigation buttons προχωρούσε και ολοκληρωνόταν

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το πρόβλημα του microG ακουσα οτι καποιοι το εφτιαξαν κανοντας disable τον chrome.εγω προσωπικα εκει που κολλαγε με το που παταγα μια φορα πισω στα navigation buttons προχωρούσε και ολοκληρωνόταν

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έκανα κι εγώ αυτό με τον chrome, δεν έπιασε όσες φορές κι αν προσπάθησα.... Ούτε αυτό με τα navigation buttons έπιασε δυστυχώς...

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο ίδια tv box πριν πέντε μέρες, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο, στο ένα συγχρονισε με τη δεύτερη προσπάθεια , στο άλλο με καμία.

Αρχικά έβαλα την τελευταία έκδοση YouTube Vanced με την τελευταία έκδοση micro g, που εκτός του ότι δεν συγχρονιζε, κρασαρε συνέχεια το YouTube. Μετά του έβαλα παλαιότερη έκδοση vanced με την τελευταία micro g και συγχρονισε. Με χαρά πήγα να βάλω τον ίδιο συνδυασμό και στο άλλο box αλλά έφαγα άκυρο εκεί.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο ίδια tv box πριν πέντε μέρες, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο, στο ένα συγχρονισε με τη δεύτερη προσπάθεια , στο άλλο με καμία.

Αρχικά έβαλα την τελευταία έκδοση YouTube Vanced με την τελευταία έκδοση micro g, που εκτός του ότι δεν συγχρονιζε, κρασαρε συνέχεια το YouTube. Μετά του έβαλα παλαιότερη έκδοση vanced με την τελευταία micro g και συγχρονισε. Με χαρά πήγα να βάλω τον ίδιο συνδυασμό και στο άλλο box αλλά έφαγα άκυρο εκεί.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Ψάξε για αυτά..

Παίζουν κανονικά παντού, είχα τα ίδια θέματα!e471edbabf3483c2581a1c4de00d2370.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κανείς γιατί δημιουργούνται files στα καλά καθούμενα στις φωτογραφίες στο μενού λευκώματα; Κυρίως από την εφαρμογή Viber!

Αλλά και πως να το απενεργοποιήσω αυτό, αν γίνεται;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε το dark theme από το widget του ημερολόγιου της google από μόνο του σε μένα. Έγινε ξανά άσπρο. Σε Android 9. Άλλαξε και σε άλλους ή μόνο εμένα; Το ημερολόγιο έχει κανονικά dark theme. Μόνο το widget χάλασε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...