Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας έχω ένα Sony Xperia z1 compact και τώρα που δεν έχω εγγύηση σκέφτομαι να του κάνω ρουτ με one click root για να διαγράψω κάποιες εφαρμογές του συστήματος αλλά και να βάλω κάποιες εφαρμογές που θέλουν ρουτ. Κάπου διάβασα ότι όταν κάποιο κινητό γίνεται ρουτ τότε ο τείχος προστασίας του κινητού στο ίντερνετ είναι πιο αδύνατο σε σχέση με πριν.Είναι αλήθεια αυτό ή όχι ?? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω άμα χρειάζεται να κάνω κάτι στο κινητό μετά το ρουτ.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας έχω ένα Sony Xperia z1 compact και τώρα που δεν έχω εγγύηση σκέφτομαι να του κάνω ρουτ με one click root για να διαγράψω κάποιες εφαρμογές του συστήματος αλλά και να βάλω κάποιες εφαρμογές που θέλουν ρουτ. Κάπου διάβασα ότι όταν κάποιο κινητό γίνεται ρουτ τότε ο τείχος προστασίας του κινητού στο ίντερνετ είναι πιο αδύνατο σε σχέση με πριν.Είναι αλήθεια αυτό ή όχι ?? Και επίσης ήθελα να ρωτήσω άμα χρειάζεται να κάνω κάτι στο κινητό μετά το ρουτ.

 

To root είναι πλήρης ελευθερία να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με το κινητό σου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως με τις εφαρμογές συστήματος, πρεπει να ξέρεις τι σβήνει και τι όχι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!Σας παρακαλω χρειαζομαι τη βοηθεια σας γτ εκανα root στο P10 μου και οντας απειρος σε τετοια το brickαρα διαγραφοντας το λογισμικο του!Ειμαι σε κατασταση οπου μπορω να μπω μονο στον TWRP !Εχω δοκιμασει απειρους οδηγους για να περασω το original firmware μεσα στον internal storage ή μεσω sd card ή μεσω εντολων(με adb-fastboot) απο την γραμμη εντολων αλλα τιποτα δεν γινεται!Το κινητο μου ειναι αγορασμενο απο το Πλαισιο και ειναι το μοντελο VTR-L09!Σας παρακαλω μια βοηθεια απο καποιον εμπειρο γιατι σιγουρα φτιαχνει και ειναι κριμα αν φτιαχνεται να δωσω ενα καρο λεφτα!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπαινεις twrp γιατι δε φλασαρεις κάποια καστομ ρομ?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Εψαξα αλλα δεν υπαρχουν για το υπαρχον μοντελο!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια ρομ σε ζιπ δεν υπαρχει δηλαδή?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Επειδη δεν ειμαι γνωστης μπορω να περασω οποιαδηποτε ή πρεπει να ειναι συμβατη με την συσκευη μ?Γιατι στο xda δεν βρηκα κατι!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ συμβατες με τη συσκευή

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ε στο xda εχει μια αλλα για το δικαρτο που ειναι διαφορετικο μοντελο!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω εφαρμογές οι οποίες δεν χρειάζονται root. Εφαρμογές οι οποίες παλιά υπήρχαν μόνο σε root και πλέον υπάρχουν και χωρίς Root.

 

Παράδειγμα. Το adguard που δουλεύει χωρίς Root η το helium για backup των εφαρμογών.

 

Θέλω να κρατήσω το κινητό μου χωρίς Root και ψάχνω εφαρμογές οι οποίες κάνουν την ίδια η σχεδόν ίδια δουλειά χωρίς Root.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γραφει οτι κανει και για τα 2?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν το εχει δοκιμασει λεει,αλλα θα δουλευει σωστα?

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μπορώ να δω βίντεο που είναι γραμμένο στο κινητό κ να το δω στην τηλεόραση δίχως καθόλου μεσολάβηση υπολογιστή;;;; συγκεκριμένα κατέβασα μια ταινία κ το σύνδεσα το κινητό με το καλώδιο στην θήρα USB της τηλεόρασης κ…..δεν το διάβαζε!!!συγκεκριμένα μου έγραφε (πήγα στο μενού της τηλεοράσεως υποδοχές κλπ.... κλπ…. Ότι δεν υπάρχει συνδεδεμένο μονάδα αποθηκεύσεως):mad::cry:το κινητό μου είναι πλασαρισμένο, ρουταρισμενο. Εντάξει λίγο παλιό αλλά κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του.

Πως μπορώ να δω το βίντεο;; υπάρχει κάποιος τρόπος;;;; ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΩ ΥΠΟΛΟΓΗΣΤΗ. Είναι μακριά ο υπολογιστής από την τηλεόραση……

Κάποια βοήθεια;;;;;;;:!:

Έχεις 3 επιλογές.

 

1η MHL καλώδιο. Στην ουσία είναι ένα hdmi καλώδιο όπου μεταφέρεις την εικόνα του κινητού σου.

 

2η Screen mirroring την οθόνη του κινητού σου στην τηλεόραση. Για να γίνει αυτό πρέπει η τηλεόραση σου να έχει dlna. Αν είναι smart tv και μετά το 13 14 πιθανόν να έχει.

 

3η Να αγοράσεις κάποια συσκευή για να κάνεις τα παραπάνω σε περίπτωση που δεν έχει η τηλεόραση σου dlna. Μια πολύ καλή συσκευή είναι το Google Chromecast.

 

Η 1η επιλογή δεν χρειάζεται ίντερνετ. Οι 2 άλλες χρειάζονται ίντερνετ και εάν θες να δεις μια μεγάλη ταινία τότε θες και ισχυρό ίντερνετ.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχει δοκιμασει λεει,αλλα θα δουλευει σωστα?
Μπήκα στο νήμα του p10 στο XDA η romfuture γράφει ότι είναι τεσταρισμενη και στα 2 (μονοκαρτο-δικαρτο) οπότε κατέβασε την να την περάσεις να ανοίξει το κινητό και μετά αποφασίζεις η την κρατάς η γυρνάς σε official

 

Sent from my DUK-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο νήμα του p10 στο XDA η romfuture γράφει ότι είναι τεσταρισμενη και στα 2 (μονοκαρτο-δικαρτο) οπότε κατέβασε την να την περάσεις να ανοίξει το κινητό και μετά αποφασίζεις η την κρατάς η γυρνάς σε official

 

Sent from my DUK-L09 using Tapatalk

 

Επειτα ειναι ευκολο να γυρισω σε official?

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περνάς stock recovery και μέσω dload περνάς το τελευταίο stock firmware

 

Sent from my DUK-L09 using Tapatalk

 

Οκ θα το δοκιμασω σε ευχαριστω!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το δοκιμασω σε ευχαριστω!
Διάβασε το νήμα και για το recovery να προλάβεις τυχόν λάθη άλλων να τα αποφύγεις ,αν θες την γνώμη μου stock και είσαι οκ τα σπάει το κινητό

 

Sent from my DUK-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το νήμα και για το recovery να προλάβεις τυχόν λάθη άλλων να τα αποφύγεις ,αν θες την γνώμη μου stock και είσαι οκ τα σπάει το κινητό

 

Sent from my DUK-L09 using Tapatalk

 

Το ξερω μωρε οτι τα σπαει τι το θελα να μπω στη διαδικασια τεσπα!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

To root είναι πλήρης ελευθερία να μπορείς να κάνεις ότι θέλεις με το κινητό σου.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως με τις εφαρμογές συστήματος, πρεπει να ξέρεις τι σβήνει και τι όχι

 

Εφαρμογές σαν το hangouts θέλω να διαγράψω αλλά ευχαριστώ για την διευκρίνηση.Για το θέμα της προστασίας που έγραψα πιο πάνω ξέρετε αν είναι αλήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 3 επιλογές.

 

1η MHL καλώδιο. Στην ουσία είναι ένα hdmi καλώδιο όπου μεταφέρεις την εικόνα του κινητού σου.

 

Με το MHL καλώδιο θα κάνω δουλειά;;; η πεταμένα χρήματα;;;; διάβασα ότι ελάχιστες περιπτώσεις κάνει δουλειά κ γενικά δεν διαβάσει την τηλεόραση…….:!::X

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ πως μπορώ να δω αν η τηλεόραση είναι συμβατή με mhl καλώδιο;;;;;:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είσαι έμπειρος όπως λες, το πιο πιθανό είναι να κάνεις κάπου λάθος στις οδηγίες που διαβάζεις. Και αν η συσκευή έχει τέτοια βλάβη που να μην εγκαθίσταται η επίσημη ρομ(πράγμα που μάλλον δε συμβαίνει), ούτε custom θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις. Συσκευή της huawei είχα πριν 8-9 χρόνια, αλλά αν ακόμη χρησιμοποιείται η μέθοδος του dload μέσω κάρτας sd, τότε θα πρέπει να μπει το αρχείο της ρομ(είχε την ονομασία UPDATE.APP, αν θυμάμαι καλά) στο φάκελο dload, ο οποίος θα πρέπει να δημιουργηθεί στο ριζικό κατάλογο της κάρτας. Μετά θα πρέπει να απενεργοποιηθεί η συσκευή και να εκκινηθεί σε "download mode", το οποίο γίνεται με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων. Από τη στιγμή που μπει η συσκευή σε download mode η εγκατάσταση ξεκινάει αυτόματα.

Το καλύτερο λοιπόν είναι, αντί να γράφεις εδώ που είναι δύσκολο να πάρεις έγκυρες απαντήσεις για τέτοιες διαδικασίες από μέλη που δεν έχουν την ίδια συσκευή, ή έστω κάποια συσκευή της huawei, είναι να γράψεις στην ενότητα της huawei ή ακόμη καλύτερα στο νήμα του μοντέλου της συσκευής σου(αν υπάρχει) και να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς κάνεις και που κολλάς. Με τη δημιουργία θέματος σε ακατάλληλη ενότητα και γενικότητες του τύπου "έχω δοκιμάσει τα πάντα, δε γίνεται τίποτα", δεν εξηγείς με ακρίβεια το πρόβλημά σου, οπότε είναι δύσκολο κανείς να βοηθήσει, εκτός κι αν έχει μαντικές ικανότητες:p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν είσαι έμπειρος όπως λες, το πιο πιθανό είναι να κάνεις κάπου λάθος στις οδηγίες που διαβάζεις. Και αν η συσκευή έχει τέτοια βλάβη που να μην εγκαθίσταται η επίσημη ρομ(πράγμα που μάλλον δε συμβαίνει), ούτε custom θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις. Συσκευή της huawei είχα πριν 8-9 χρόνια, αλλά αν ακόμη χρησιμοποιείται η μέθοδος του dload μέσω κάρτας sd, τότε θα πρέπει να μπει το αρχείο της ρομ(είχε την ονομασία UPDATE.APP, αν θυμάμαι καλά) στο φάκελο dload, ο οποίος θα πρέπει να δημιουργηθεί στο ριζικό κατάλογο της κάρτας. Μετά θα πρέπει να απενεργοποιηθεί η συσκευή και να εκκινηθεί σε "download mode", το οποίο γίνεται με κάποιο συνδυασμό πλήκτρων. Από τη στιγμή που μπει η συσκευή σε download mode η εγκατάσταση ξεκινάει αυτόματα.

Το καλύτερο λοιπόν είναι, αντί να γράφεις εδώ που είναι δύσκολο να πάρεις έγκυρες απαντήσεις για τέτοιες διαδικασίες από μέλη που δεν έχουν την ίδια συσκευή, ή έστω κάποια συσκευή της huawei, είναι να γράψεις στην ενότητα της huawei ή ακόμη καλύτερα στο νήμα του μοντέλου της συσκευής σου(αν υπάρχει) και να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς κάνεις και που κολλάς. Με τη δημιουργία θέματος σε ακατάλληλη ενότητα και γενικότητες του τύπου "έχω δοκιμάσει τα πάντα, δε γίνεται τίποτα", δεν εξηγείς με ακρίβεια το πρόβλημά σου, οπότε είναι δύσκολο κανείς να βοηθήσει, εκτός κι αν έχει μαντικές ικανότητες:p

Καλημέρα φίλε μ!Έχω γράψει και στο νήμα του P10 από την αρχή πριν κάνω εδώ ποστ!Τεσπα είδα κ αποειδα 2 μέρες και το πήγα πριν λίγο σε ένα μάστορα να το φτιάξει!Μακάρι να το φτιάξει!Το περίεργο είναι ότι μου είπε ότι επειδή έκανα ρουτ και να το επαναφέρει χάνετε η εγγύηση διότι φαίνεται ότι το ρουταρησα ενώ εγώ διαβαζα στο ιντερνέτ ότι δεν ισχύει αυτό!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά αρκετές εταιρείες πλέον ενσωματώνουν λειτουργία που συμπεριλαμβάνει και την καταγραφή του αν έχει ξεκλειδωθεί ο bootloader και δεν χάνονται αυτές οι πληροφορίες ούτε με την εγκατάσταση επίσημης ρομ. Ίσως λοιπόν και η huawei να αποτελεί πλέον μια από αυτές. Μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση σχετικά με αυτό στο διαδίκτυο ώστε να δεις αν ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...