Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έκλεψαν το κινητό και το tablet της μαμάς μου. Κάναμε φραγή κλήσεων αλλά με το viber τι γίνεται; η κλοπή έγινε 30/04 και έγραφε τελευταία σύνδεση 30/04 12:18. Σήμερα που το κοίταξα έλεγε τελεταία σύνδεση 01/05. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω το viber σε αυτές τις συσκευές;

Επίσης όταν πάρουμε καινούρια κάρτα sim και ενεργοποιήσουμε εκ νέου το ίδιο νούμερο, υπάρχει περίπτωση να πηγαίνουν τα μηνύματα που ανταλλάσει στο viber και στις κλεμένες συσκευές;

Σας ευχαριστώ πολύ

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έκλεψαν το κινητό και το tablet της μαμάς μου. Κάναμε φραγή κλήσεων αλλά με το viber τι γίνεται; η κλοπή έγινε 30/04 και έγραφε τελευταία σύνδεση 30/04 12:18. Σήμερα που το κοίταξα έλεγε τελεταία σύνδεση 01/05. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω το viber σε αυτές τις συσκευές;

Επίσης όταν πάρουμε καινούρια κάρτα sim και ενεργοποιήσουμε εκ νέου το ίδιο νούμερο, υπάρχει περίπτωση να πηγαίνουν τα μηνύματα που ανταλλάσει στο viber και στις κλεμένες συσκευές;

Σας ευχαριστώ πολύ

Όταν βάλεις την καινούργια sim αλλά με τον παλιό αριθμό, κατά την διάρκεια της ενεργοποίησης, το viber θα κάνει κλήση στον αριθμό αυτό και θα αυτό-ενεργοποιηθεί.

Για το ταμπλετ μπορείς να το απενεργοποιησεις μέσα από το viber νομίζω. Αλλά και πάλι δεν θα δουλεύει γιατί είναι linked με τον ίδιο αριθμό αλλά την παλιά sim οπότε δεν θα δουλέψει.

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εφόσον πάρεις καινούρια κάρτα με το ίδιο νούμερο, η παλιά αυτομάτως ακυρώνεται. Επίσης μόλις κάνεις login πάλι στο Viber με την καινούρια κάρτα σε άλλη συσκευή θα διαγραφούν όλα από την παλιά και δεν θα πηγαίνει τίποτα πλέον στην κλεμμένη συσκευή.

 

Edit: με πρόλαβε άλλος..

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Τώρα που δεν έχουμε πάρει ακόμα κάρτα sim καινούρια, το viber μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τις κλεμμένες συσκευές;

Αρκεί η φραγή που έχει γίνει στην sim?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η φραγή δεν το επηρεάζει εφόσον ήταν ενεργοποιημένο.

Δυστυχώς θα λειτουργεί κανονικά.

Δεν είχε κλείδωμα στην οθόνη;

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος να απενεργοποιηθεί χωρίς να έχω την καινούρια sim δηλαδή δεν υπάρχει;

Κλείδωμα όχι δεν είχαμε, δυστυχώς :(

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Τώρα που δεν έχουμε πάρει ακόμα κάρτα sim καινούρια, το viber μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τις κλεμμένες συσκευές;

Αρκεί η φραγή που έχει γίνει στην sim?

αν μπεις εδώ και κάνεις διαγραφή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκει η φραγή για να σταματήσει να λειτουργεί το viber.Μέχρι να το ξαναενεργοποιήσεις εσύ με την νέα σιμ στο καινούριο κινητό,στο παλιό θα λειτουργεί κανονικά.Kαι απο ότι βλέπω και στην υποστήριξη του viber https://support.viber.com/customer/en/portal/articles/2544156-deactivate-uninstall-and-re-install-viber-faqs

η μόνη λύση που προτείνουν για κλεμμένη συσκευή είναι η επανεργοποίηση με τον ίδιο αριθμό στην καινούρια συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος να απενεργοποιηθεί χωρίς να έχω την καινούρια sim δηλαδή δεν υπάρχει;

Κλείδωμα όχι δεν είχαμε, δυστυχώς :(

Όχι δεν υπάρχει.

Δες μήπως μπορείς να κάνεις διαγραφή όλα τα δεδομένα της συσκευής μέσω του λογαριασμού Google.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

και πάλι σας ευχαριστώ, θα το κοιτάξω!

Το θέμα είναι ότι καινούρια sim δεν μπορεί να ενεργοποιήσει ακόμα γιατί της έχουν κλέψει και την ταυτότητα.

Ραντεβού για νέα ταυτότητα της έκλεισαν μετά από 2 μήνες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δεν υπάρχει.

Δες μήπως μπορείς να κάνεις διαγραφή όλα τα δεδομένα της συσκευής μέσω του λογαριασμού Google.

 

Το κοίταξα, δυστυχώς δεν δίνει την δυνατότητα από εκεί.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με το χαρτί της απώλειας από το ΑΤ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου για την αντικατάσταση της

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με το χαρτί της απώλειας από το ΑΤ μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου για την αντικατάσταση της

 

Πήγα με το χαρτί της κλοπής αλλά δεν μου την ενεργοποίησαν. Θέλουν ταυτότητα λέει για επιβεβαίωση.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πήγα με το χαρτί της κλοπής αλλά δεν μου την ενεργοποίησαν. Θέλουν ταυτότητα λέει για επιβεβαίωση.

Εεε είναι λακαμαδες τι να πω;;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας έχει έρθει η ενημέρωση του youtube και σαφώς έχετε παρατηρήσει ότι ζητάει πρόσβαση σε επιπλέον προσωπικά δεδομένα.Εκτός του ότι οι περισσότερες αναβαθμίσεις δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό ,εκτός του ότι θέλει επιπρόσθετα προσωπικά δεδομένα,τώρα σε "εκβιάζει" να κάνεις την ενημέρωση ,αλλιώς πρέπει να περιμένεις 30" για να μπεις στην εφαρμογή.Να μου επιτραπεί η έκφραση, αλλά αυτό είναι νταβατζιλίκι.Δεν έχω σκοπό φυσικά να κάνω την ενημέρωση ,αν και πιστεύω ότι σε λίγο θα μας λέει, για να εισέλθετε είναι αναγκαστική η ενημέρωση.

Εσείς κάνατε την ενημέρωση;Και πως σας φαίνεται αυτή η στάση της Google?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλεί, μπορεις να χρησιμοποιεις browser για θεαση των βίντεο

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας έχει έρθει η ενημέρωση του youtube και σαφώς έχετε παρατηρήσει ότι ζητάει πρόσβαση σε επιπλέον προσωπικά δεδομένα.Εκτός του ότι οι περισσότερες αναβαθμίσεις δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό ,εκτός του ότι θέλει επιπρόσθετα προσωπικά δεδομένα,τώρα σε "εκβιάζει" να κάνεις την ενημέρωση ,αλλιώς πρέπει να περιμένεις 30" για να μπεις στην εφαρμογή.Να μου επιτραπεί η έκφραση, αλλά αυτό είναι νταβατζιλίκι.Δεν έχω σκοπό φυσικά να κάνω την ενημέρωση ,αν και πιστεύω ότι σε λίγο θα μας λέει, για να εισέλθετε είναι αναγκαστική η ενημέρωση.

Εσείς κάνατε την ενημέρωση;Και πως σας φαίνεται αυτή η στάση της Google?

Αν παρατηρήσεις, οι μισές εφαρμογές ζητάνε άσχετα δικαιώματα όπως επαφές, SMS, κάμερα.

Γιατί σε απασχολούν τόσο αυτά? Είναι εντελώς τυπικά.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα μια βοήθεια για ένα note 2 της γυναίκας μου.

Έχει αρχίσει κ κολλάει, κλείνει μόνο του κ δεν ξέρω γιατί μάλλον από τις ενημερώσεις που κάνει κ θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποια λύση να απενεργοποιησω τις ενημερώσεις ή να του κάνω φορματ αν γίνεται ή να περάσουμε την πιο παλιά έκδοση που δουλεύε πιο καλά ευχαριστώ κ περιμένω τις απαντήσεις σας καλημέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους θα ήθελα μια βοήθεια για ένα note 2 της γυναίκας μου.

Έχει αρχίσει κ κολλάει, κλείνει μόνο του κ δεν ξέρω γιατί μάλλον από τις ενημερώσεις που κάνει κ θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποια λύση να απενεργοποιησω τις ενημερώσεις ή να του κάνω φορματ αν γίνεται ή να περάσουμε την πιο παλιά έκδοση που δουλεύε πιο καλά ευχαριστώ κ περιμένω τις απαντήσεις σας καλημέρα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάρε backup από ότι θέλεις να κρατήσεις (φώτο,τραγούδια,αρχεία,sms κτλ.) και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Barbacotsos οι αυτόματες ενημερώσεις των εφαρμογών, απeνεργοποιούνται μέσα απο το playstore. Διπλα στο πλάισιο αναζήτησης έχει τρεις παύλες ( αριστερά ) τις πατάς και πας κάτω- κάτω και επιλέγεις ρυθμίσεις. Η πρώτη επιλογή είναι η αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογών. Πατάς εκεί και επιλέγεις, χωρίς αυτόματη ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις, οι μισές εφαρμογές ζητάνε άσχετα δικαιώματα όπως επαφές, SMS, κάμερα.

Γιατί σε απασχολούν τόσο αυτά? Είναι εντελώς τυπικά.

 

Δεν ειναι καθολου τυπικο το να ζηταει μια ασχετη εφαρμογη προσβαση στα προσωπικα σου μηνυματα ή στις προσωπικες σου επαφες. Και στην τελικη απασχολουν αυτους που νοιαζονται για αυτα. Για ατομα που αρεσκονται στο να τα δινουν ολα, προφανως ειναι ενα απλο "τυπικο" ναι-σε-ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου τυπικο το να ζηταει μια ασχετη εφαρμογη προσβαση στα προσωπικα σου μηνυματα ή στις προσωπικες σου επαφες. Και στην τελικη απασχολουν αυτους που νοιαζονται για αυτα. Για ατομα που αρεσκονται στο να τα δινουν ολα, προφανως ειναι ενα απλο "τυπικο" ναι-σε-ολα.

 

Εσύ για πιο λόγο νοιάζεσαι δηλαδή? Τί σε ενοχλεί αν το YouTube θέλει να διαβάσει τις επαφές σου?

Θέλω να πω, πως το σκέφτεσαι στο μυαλό σου ότι αυτό είναι απειλή για σένα?

Πέραν του "γιατί έτσι μου αρέσει" έχεις κάποιον άλλον απτό λόγο που θες να μοιραστείς μαζί μας?

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Barbacotsos οι αυτόματες ενημερώσεις των εφαρμογών, απeνεργοποιούνται μέσα απο το playstore. Διπλα στο πλάισιο αναζήτησης έχει τρεις παύλες ( αριστερά ) τις πατάς και πας κάτω- κάτω και επιλέγεις ρυθμίσεις. Η πρώτη επιλογή είναι η αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογών. Πατάς εκεί και επιλέγεις, χωρίς αυτόματη ενημέρωση.

Ενημερώσεις λογισμικού εννοεί λογικά! Όχι εφαρμογών....

 

 

Κ εγώ επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων θα του πρότεινα να κάνει αφού πρώτα κρατήσει κάπου εξωτερικά τα αρχεία η τις φωτογραφίες (κτλ) που θέλει να μη χάσει.

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να κάνει τόσες πολλές ενημερώσεις το λογισμικό, γι'αυτό το μυαλό μου πήγε στις εφαρμογές.

 

Μπορεί να χεις και δίκιο.

Δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό.

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να κάνει τόσες πολλές ενημερώσεις το λογισμικό, γι'αυτό το μυαλό μου πήγε στις εφαρμογές.

 

Μπορεί να χεις και δίκιο.

Δεν έχω το συγκεκριμένο κινητό.

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ούτε κ εγώ δεν έχω το ίδιο κινητο... Πολλές σίγουρα δεν θα είναι. Αλλά μπορεί από κάποιο μεγάλο update που έβαλε και μετά να του άρχισε αυτά τα προβλήματα γιατί ίσως δεν "έκατσε σωστά"!

Αρχικά θέλει μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και αν τα προβλήματα συνεχιστούν μετά πάει σέρβις.

 

 

 

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...