Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιθανώς αυτό που ρωτάω έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά νομίζω ότι είναι η απορία κάθε αρχάριου χρήστη.

όταν είμαι στο σπίτι έχω ανοιχτό wifi. αλλά πολλές φορές όταν βγαίνω ξεχνώ να ανοίγω data. αν αφήσω τα data ανοιχτά μαζί με το wifi στο σπίτι, θα τραβάει internet από το wifi έτσι?

 

Επίσης, σκέφτομαι να μην ανοιγοκλείνω κανένα από τα 2. έχει επίπτωση στην μπαταρία?

To wifi έχει προτεραιότητα στις συνδέσεις internet οπότε αν έχεις παράλληλα και ανοικτά data εκείνα δεν θα δουλεύουν για όσο υπάρχει σύνδεση με κάποιο wifi δίκτυο.

Στο θέμα της μπαταρίας δεν θα δεις κάποια διαφορά, έχοντας όμως πάντα υπόψη σου, ότι η σύνδεση με data θα σου δίνει μικρότερη αυτονομία σε σχέση με το wifi.

Link to comment
Share on other sites

εχω το νεκεν με την μπαταρια 3000mAh βλεπω ομως πρωτον οτι ξεφοτιζει πολυ ευκολα και χωρις ιδιαίτερη χρηση μου κρατει 1.5 μερα περιπου και 2ον βλεπω οτι κλεινει καμια φορα μονο του το κινητό και μαλιστα σημερα ειδα οτι ειχα 14% μπαταρια. εκλεισε μονο του και οταν το ανοιξα πηγε στα 41% βεβαια μετα κατεβαινε σιγα σιγα απο μονο του μεχρι που εφτασα παλι στο 14% και αυτο με την μπαταρια το προσεξα και στο samsung που ειχα οτι οταν το εκλεινα και το ξανα ανοιγα εδειχνε η πιο κατω η πιο πανω!!
Link to comment
Share on other sites

Σε Cubot s208 μόλις τού βάλω εξωτερική κάρτα sd την βλέπει σαν sdcard0 (ετσι ονομάζεται η εσωτερική μνήμη κανονικά)

και την εσωτερική σαν sdcard1.

Κάπου είχα διαβάσει γι'αυτό το πρόβλημα στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι την λύση, και δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Έχει κανείς ιδέα πώς λύνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σε Cubot s208 μόλις τού βάλω εξωτερική κάρτα sd την βλέπει σαν sdcard0 (ετσι ονομάζεται η εσωτερική μνήμη κανονικά)

και την εσωτερική σαν sdcard1.

Κάπου είχα διαβάσει γι'αυτό το πρόβλημα στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι την λύση, και δεν μπορώ να το ξαναβρώ.

Έχει κανείς ιδέα πώς λύνεται αυτό;

 

Κάποιο άλλο πρόβλημα, που να προέρχεται από τις ονομασίες, προκύπτει;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

4 συσκευές (2 κινητά , 2 τάμπλετ) 4 διαφορετικοί λογαριασμοί

δεν μπορούμε να συνδεθούμε με το μάρκετ με τίποτα

η πλοήγηση στο NET από της συσκευές γίνεται άνετα

 

ξέρετε τι μπορεί να φταίει ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο άλλο πρόβλημα, που να προέρχεται από τις ονομασίες, προκύπτει;

 

 

Έβλεπε την εξωτερική σαν εσωτερική και το αντίθετο.

Αυτό δημιουργούσε διάφορα θέματα.

Έβγαλα την κάρτα το άνοιξα, το ξανακλεισα έβαλα την κάρτα.

Τώρα φαίνεται να τα βλέπει σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Guest YiorgosA
Επειδή το backup της Google για τους κωδικούς wifi εμένα δεν μου δουλεύει, είχα ρωτήσει και παλιότερα για κάποια εφαρμογή που να κάνει αντίγραφα ασφαλείας τους κωδικούς αυτούς. Είμαι ρουτ. Μου είχε προταθεί το titanium backup Αλλά τώρα που το χρειαστηκα διαπίστωσα ότι πρεπει να αγοραστεί η πλήρης έκδοση. Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο σε δωρεάν;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό

 

Έχω πάρει backup και έχω κάνει restore , δουλεύει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπε την εξωτερική σαν εσωτερική και το αντίθετο.

Αυτό δημιουργούσε διάφορα θέματα.

Έβγαλα την κάρτα το άνοιξα, το ξανακλεισα έβαλα την κάρτα.

Τώρα φαίνεται να τα βλέπει σωστά...

 

Ωχ.. Σκέφτηκα ότι μόνο το όνομα αλλάζει..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. Σκέφτηκα ότι μόνο το όνομα αλλάζει..

 

 

Τελικά δεν διορθώθηκε.

Το όνομά sdcard0 μπερδεύει πολλές εφαρμογές και γράφουν εκεί.

Έχει κανείς ιδέα πώς μπορώ να αλλάξω τα ονόματα πού έχουν πάρει. Ή εν πάσει περιπτώσει πώς διορθώνεται αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα φώτα σας

οι 3 από της 4 συνδέθηκαν στο play store

η τέταρτη συσκευή με τίποτα δεν το κάνει cubot s208

και soft και hard reset και με εισαγωγή νέου λογαριασμού gmail αρνείται πεισματικά να συνδεθεί

στο net παραδόξως γίνεται κανονικά η περιήγηση και στα mail

το να συνδέσω την συσκευή με το λογαριασμό και το store δεν γίνεται

Edited by nikolaos1977
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα μέσω Superbeam 1 φάκελο με σχεδόν 600φώτο από το Nexus 4 στο Meizu.

Οι φώτο ανοίγανε κανονικά πριν.

Τώρα ούτε στην gallery τις εμφανίζει ως thumbs, ούτε τις ανοίγει. Τα αρχεία έχουν κανονικό μέγεθος.

Τι μπορεί να παίζει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχετε να μου προτεινετε καποιον player για ταινιες που να παιζει τουλαχιστον ac3 ηχο? γιατι περασα κατι ταινιες στο tablet και ουτε το κλασικο προγραμμα ουτε το mxplayer παιζουν ηχο ac3...
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχω δοκιμασει και δεν μου παιζει. μου βγαζει μυνημα οταν κανει restart η εφαρμογη οτι δεν μπορει να χρησιμοποιησει τον codec(κατι τετιο)

φταιει μηπως οτι δεν ειναι root το tablet?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω...

Εγώ την έκανα αυτή την μικρή διαδικασία εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τα παίζει όλα.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα και αλλο ενα αρχειο με σχεδον το ιδιο ονομα αρχειου απο xda και παλι δεν εκανε δουλεια. ξαναδοκιμασα το αρχειο που μου εδωσες και τελικα δουλεψε!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στο google play και είδα ότι βγήκε update για μια εφαρμογή που δεν έχω κατεβάσει εγώ και δεν μπορώ και να της κάνω απεγκατάσταση κιόλας! Έψαξα και στο κινητό μου και δεν βλέπω τέτοιο app. Ξέρει κανείς τι είναι ? [ATTACH]60271[/ATTACH]

 

Εφαρμογή της Google είναι...

 

Πρέπει να είσαι root για να μπορείς να τα σβήσεις αυτά...

 

Μέχρι σήμερα δεν υπαρχε!!! Τώρα το απόγευμα εμφανίστηκε! Και τι κάνει αυτή η εφαρμογή?

 

lek88 να σε ενημερώσω προς βοήθειά σου ότι εγώ που είμαι με κιτκατ μου λέει ότι ''δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου''...

Οπότε είναι κάποιο update που κάνει η Google στη lollipop?

 

Όντως έτσι είναι και εμένα μετά από 3 μέρες με lollipop μου ήρθε αυτό και αφού είμαι root λέω να το σβήσω...

 

Αμ δε...:lol: αφού το διέγραψα άρχισαν τα προβλήματα με τις ''Υπηρεσίeς Google έχει σταματήσει'' , το Gmail έκλεινε μόλις άνοιγε και κάποιες άλλες εφαρμογές παρομοίως...:mad::mad:

 

Δεν θυμόμουν και το όνομά του για να ξαναεγκαταστήσω και άρχισα να ψάχνω για gapps για να φλασάρω...

 

Τα βρήκα και μετά θυμήθηκα ότι είχα απαντήσει στην ερώτηση του lek88 , βρήκα το ποστ , βρήκα πως λέγεται αυτό που διέγραψα , το κατέβασα και όλα φτιάχτηκαν

 

Ηθικό δίδαγμα?

Μη σβήνεται ότι δεν ξέρετε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγετε να σβήνετε εφαρμογές συστήματος. Καλύτερα να τις παγώνετε οπότε αν δείτε πρόβλημα να τις επαναφέρετε άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

και ποιο είναι αυτό το αρχείο ;;

 

Δεν είναι αρχείο , είναι εφαρμογή

 

Κοίτα την φώτο στο ποστ του lek88

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά έχω θέμα και δεν μπορώ να μπω στο store με τίποτα

μου βγάζει σφάλμα ότι δεν είναι δυνατή η σύνδεση με τον διακομιστή

ξέρεις σε τι μπορεί να οφείλετε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

στο internet μπαίνω κανονικά

γενικά ότι έχει να κάνει με bozwer δεν έχω θέμα

ότι έχει να κάνει με υπηρεσίες google (συγχρονισμό επαφών , play store , google maps , gmail κτλ ) που ζητά κωδικό gmail δεν μπορώ να κάνω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...