Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και σορρυ αν ρωταω στο λαθος τοπικ...Εχω νεξους 4 και η μοναδικη εφαρμογη που εχω για τα μειλ μου ειναι αυτο που ειχε απο μονο του ''Μηνυμα Ηλεκτρ Ταχ...'' .... Οποτε εχω εισερχομενα μηνυματα , σβηνονται αυτοματα μετα απο 4-5 μερες χωρις να επιλεξω εγω τπτ...Πως γινεται να το καταργησω αυτο και να μην σβηνεται αλλά ολα να μενουν αποθηκευμενα? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σορρυ αν ρωταω στο λαθος τοπικ...Εχω νεξους 4 και η μοναδικη εφαρμογη που εχω για τα μειλ μου ειναι αυτο που ειχε απο μονο του ''Μηνυμα Ηλεκτρ Ταχ...'' .... Οποτε εχω εισερχομενα μηνυματα , σβηνονται αυτοματα μετα απο 4-5 μερες χωρις να επιλεξω εγω τπτ...Πως γινεται να το καταργησω αυτο και να μην σβηνεται αλλά ολα να μενουν αποθηκευμενα? Ευχαριστω.

Αν πας στις ρυθμίσεις της εφαρμογής δεν έχει επιλογή να μην σβήνονται?

Λογικά από κει το φτιάχνεις αυτό.

Η αλλιώς άλλαξε app Για τα email Αλλά νομίζω ότι η λύση είναι στις ρυθμίσεις. Ψαξτο λιγο

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Samsung Galaxy S4 και στην εξωτερικη μνημη εχω δημουργησει φακελους με ονοματα για να ταξινομω τις φωτογραφιες μου . Οταν επιλεγω απο την Συλλογη μια φωτογραφια για μετακινηση μου εμφανιζει φακελους οπως την εικονα . Γιατι ενας φακελος με το ονομα "Λιζα" (ενα απο τα ακλυλακια μου...) ειναι με κιτρινο σχημα ??

 

Οταν αντιγραφω την εξωτερικη μνημη στον υπολογστη δεν βλεπω αυτον τον φακελο . Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Google keyboard και με βολεψε πολυ το gesturing, ομως βλεπω πως λειτουργει μονο με τα αγγλικα. Πρεπει να κατεβασω καποιο πακετο για να δουλευει και στα Ελληνικα ή δεν ειναι καθολου διαθεσιμο;
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ... Έχω το έξεις πρόβλημα που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. .. Για αρχή έχω το tablet samsung tab 4... Λοιπόν στο youtube δεν μου εμφανίζει στα σχόλια ΜΟΝΟ τα ελληνικά γράμματα και μου έχει αυτά τα κινέζικα και καλά.. στο description αν έχει ελληνικά μου τα εμφανίζει κανονικά.... SOS παιδιά
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά ... Έχω το έξεις πρόβλημα που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. .. Για αρχή έχω το tablet samsung tab 4... Λοιπόν στο youtube δεν μου εμφανίζει στα σχόλια ΜΟΝΟ τα ελληνικά γράμματα και μου έχει αυτά τα κινέζικα και καλά.. στο description αν έχει ελληνικά μου τα εμφανίζει κανονικά.... SOS παιδιά

Απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση δοκίμασες μπας Κ στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση δοκίμασες μπας Κ στρωσει?

 

Ωχ ναι ρε φίλε δεν μου πήγε καθόλου στο μυαλό.... Ευχαριστώ πολύ έστρωσε μία χαρά... δεν πρόκειται να μου έκοβε να το έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι ρε φίλε δεν μου πήγε καθόλου στο μυαλό.... Ευχαριστώ πολύ έστρωσε μία χαρά... δεν πρόκειται να μου έκοβε να το έκανα...

No problem! Κάτι δεν είχε "κατσει" σωστα!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, κάποια στιγμή σε μερικές επαφές μου που δεν είχα φωτογραφία πήρε χωρίς να κάνω κάτι, την φωτογραφία που είχαν στο viber. Αυτό όμως έγινε για τρεις τέσσερις επαφές και όχι για όλες. Μήπως γνωρίζει κανείς τον τρόπο ώστε όλες οι επαφές μου χωρίς φωτογραφία που είναι και στο viber να συγχρονιστούν και να έχω αυτές τις επαφές με φωτογραφία πλέον στον κατάλογο ;

( έχω το samsung s2 plus και φοράει την lollipop)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Google keyboard και με βολεψε πολυ το gesturing, ομως βλεπω πως λειτουργει μονο με τα αγγλικα. Πρεπει να κατεβασω καποιο πακετο για να δουλευει και στα Ελληνικα ή δεν ειναι καθολου διαθεσιμο;

Απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση δοκίμασες μπας Κ στρωσει?

Ωχ ναι ρε φίλε δεν μου πήγε καθόλου στο μυαλό.... Ευχαριστώ πολύ έστρωσε μία χαρά... δεν πρόκειται να μου έκοβε να το έκανα...

Νομίζω δεν φταίει η απεγκατάσταση/εγκατάσταση. Απλά θέλει να κατεβάσεις το ελληνικό λεξικό. Νομίζω...

Καλησπερα και σορρυ αν ρωταω στο λαθος τοπικ...Εχω νεξους 4 και η μοναδικη εφαρμογη που εχω για τα μειλ μου ειναι αυτο που ειχε απο μονο του ''Μηνυμα Ηλεκτρ Ταχ...'' .... Οποτε εχω εισερχομενα μηνυματα , σβηνονται αυτοματα μετα απο 4-5 μερες χωρις να επιλεξω εγω τπτ...Πως γινεται να το καταργησω αυτο και να μην σβηνεται αλλά ολα να μενουν αποθηκευμενα? Ευχαριστω.

Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Gmail.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω γίνεσαι λίγο υπερβολικός(αυτο γίνεται ναι )...να πουλήσει το κινητό του θέλει...δεν έχει μυστικά του FBI .. ένα wipe data factory reset είναι αρκετό..

 

Απλά απάντησα με πληρότητα την ερώτηση του φίλου, δεν το έκανα ούτε για να τον τρομάξω, ούτε για να πουλήσω εξυπνάδα. Έπρεπε να επισημανθεί ότι αυτό που του είχαν πει γίνεται, σε αντίθεση με τις απαντήσεις εδώ που το είχαν απορρίψει.

Προσωπικά δεν ξέρω ούτε πόσο ευαίσθητα είναι τα δεδομένα του, ούτε σε ποιον θα το πουλήσει. Ας αποφασίσει ο καθένας τι είναι καλό για τον εαυτό του, έχοντας όμως όλα τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω την kitkat 4.4.4 και ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει τροπος να στειλουμε sms στα Ελληνικα πανω απο 70 χαρακτηρες (μικρα η μεγαλα γραμματα)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απλά απάντησα με πληρότητα την ερώτηση του φίλου, δεν το έκανα ούτε για να τον τρομάξω, ούτε για να πουλήσω εξυπνάδα. Έπρεπε να επισημανθεί ότι αυτό που του είχαν πει γίνεται, σε αντίθεση με τις απαντήσεις εδώ που το είχαν απορρίψει.

Προσωπικά δεν ξέρω ούτε πόσο ευαίσθητα είναι τα δεδομένα του, ούτε σε ποιον θα το πουλήσει. Ας αποφασίσει ο καθένας τι είναι καλό για τον εαυτό του, έχοντας όμως όλα τα στοιχεία.

 

Και το αποτέλεσμα είναι ότι τα δεδομένα δεν σβήνονται ποτέ? Αν ξέρεις κάποιον τρόπο θα ήταν σημαντικό όπως καταλαβαίνεις Και ίσως όχι μόνο για μένα.

Ευχαριστώ

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Και το αποτέλεσμα είναι ότι τα δεδομένα δεν σβήνονται ποτέ? Αν ξέρεις κάποιον τρόπο θα ήταν σημαντικό όπως καταλαβαίνεις Και ίσως όχι μόνο για μένα.

Ευχαριστώ

πρώτη φορά ακούς ότι μπορείς να κάνεις ανάκτηση δεδομένων από σκληρούς..κλπ... δεν είναι κάτι καινούργιο .. μην σε πιάνει τρομολαγνεία..:lol: (χαρείτε τις συσκευές σας ...και σβήνεται,καντα format με τους παραδοσιακούς τρόπους,μην φοβάστε τα υπολείμματα από το format ... αλλα τα διάφορα κακόβουλα προγράμματα ...που δεν ξέρεις που στέλνουν τα δεδομένα σου )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας τή lollipop βάζω ήχο από την sd και τό τηλέφωνο συνεχίζει να χτυπάει με δικό τού ήχο ,γιατί συμβαίνει αυτό; Edited by antrenik
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά ακούς ότι μπορείς να κάνεις ανάκτηση δεδομένων από σκληρούς..κλπ... δεν είναι κάτι καινούργιο .. μην σε πιάνει τρομολαγνεία..:lol: (χαρείτε τις συσκευές σας ...και σβήνεται,καντα format με τους παραδοσιακούς τρόπους,μην φοβάστε τα υπολείμματα από το format ... αλλα τα διάφορα κακόβουλα προγράμματα ...που δεν ξέρεις που στέλνουν τα δεδομένα σου )

 

Ναι φίλε την ανάκτηση δεδομένων από δίσκο την έχω ξανακούσει αλλά αυτό ήξερα ότι δεν ήταν και τόσο απλό, θέλει έναν αρκετό ακριβό εξοπλισμό ειδικές συνθήκες κλπ.

Εδώ ρωτάω τι συμβαίνει σχετικά στο Android Και αν τα πράγματα είναι κατά πολύ πιο εύκολα. Η βασική μου ερώτηση έχει απαντηθεί. Να σαι καλά.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εχω την kitkat 4.4.4 και ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει τροπος να στειλουμε sms στα Ελληνικα πανω απο 70 χαρακτηρες (μικρα η μεγαλα γραμματα)

ευχαριστω

 

Εγκατέστησα το Textra. Πλέον γράφω 141. Περισσότερη βοήθεια ίσως απο τη νήμα της συσκευής σου.

 

Σχετικά με την μεταπώληση του τηλεφώνου η γνώμη μου είναι να γίνεται πρώτα κρυπτογράφηση των πληροφοριών και μετά επαναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Edited by faji
Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Γνωρίζετε που αποθηκεύονται οι συνημμένες εικόνες στο hotmail όταν πατάμε αποθήκευση πάνω στην εικόνα;

Android 4.4.4 kitcat σε Vodafone Smart 4 Max

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή εφαρμογή (task killer) που να κλείνει τις άλλες όταν το τηλέφωνο είναι standby.

Έχω το galaxy S5

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή εφαρμογή (task killer) που να κλείνει τις άλλες όταν το τηλέφωνο είναι standby.

Έχω το galaxy S5

 

Αν είσαι root GREENIFY αν όχι HIBERNATION MANAGER

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια,πατησα στο Cerberus αν θυμαμε καλα αποκρυψη εφαρμογης μεσα στην εφαρμογη και τωρα δεν μπορω να την βρω.Πηγα στις εφαρμογες δεν την βλεπω πουθενα και απο το play λεει μονο ανεργοποιηση και δεν κανει τιποτα.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Έχω κατεβάσει πολλές εφαρμογές σαν τον Clean Master το CM Browser, CM Launcher, antivirus, battery doctor κλπ που υποτίθεται ότι μεριμνούν για την γρηγορότερη λειτουργία και τελικά συμβαίνει μάλλον το αντίθετο... Γενικώς δουλεύουν σε σας ή να τα "ξηλώσω";

 

σκουπιδια οπως ειναι δεν χρειαζονται.αν θες κρατα το clean master

Link to comment
Share on other sites

σκουπιδια οπως ειναι δεν χρειαζονται.αν θες κρατα το clean master

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ξήλωσέ τα όλα αυτά, και κράτα μόνο το CleanMaster αν είναι απαραίτητο και δεν βολεύεσαι με κάποια εναλλακτική (SD Maid ή CCleaner πχ). Αν είσαι root αδρανοποίησέ το με το greenify έτσι ώστε να το χρησιμοποιείς μόνο όταν το χρειάζεσαι και να μην "πετάγεται" από μόνο του

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με τον οποίο να ρυθμίσω με ποια σειρά θα γίνονται οι ενημερώσεις των ειδοποιήσεων των εφαρμογών όταν συνδέομαι με wifi ή mobile internet?

Πχ. Πρώτα να γίνεται check mail μετά αν υπάρχουν ειδοποιήσεις στο tapatalk μετά…… και τέλος αν υπάρχουν αναβαθμίσεις εφαρμογών από το google play

Έχω συσκευή Samsung SII με android 4.2.2 και δεν είμαι root

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια,πατησα στο Cerberus αν θυμαμε καλα αποκρυψη εφαρμογης μεσα στην εφαρμογη και τωρα δεν μπορω να την βρω.Πηγα στις εφαρμογες δεν την βλεπω πουθενα και απο το play λεει μονο ανεργοποιηση και δεν κανει τιποτα.

Καμια ιδεα?

 

Υπάρχει με την ονομασία System Framework. Μπορείς να την ανοίξεις καλώντας μέσω του dialer τον κωδικό που εσύ έχεις θέσει.

 

Υπάρχει τρόπος με τον οποίο να ρυθμίσω με ποια σειρά θα γίνονται οι ενημερώσεις των ειδοποιήσεων των εφαρμογών όταν συνδέομαι με wifi ή mobile internet?

Πχ. Πρώτα να γίνεται check mail μετά αν υπάρχουν ειδοποιήσεις στο tapatalk μετά…… και τέλος αν υπάρχουν αναβαθμίσεις εφαρμογών από το google play

Έχω συσκευή Samsung SII με android 4.2.2 και δεν είμαι root

 

Απ'όσο γνωρίζω όχι, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, με ή χωρίς root.. κάνε και μια αναζήτηση βέβαια στο Play Store, ποτέ δεν ξέρεις. Να επιλέξεις εσύ με ποια σειρά θα γίνονται οι ενημερώσεις σίγουρα δεν γίνεται, με ποια σειρά θα εμφανίζονται όμως μπορεί και να υπάρχει κάτι.

 

Καλησπέρα,

Γνωρίζετε που αποθηκεύονται οι συνημμένες εικόνες στο hotmail όταν πατάμε αποθήκευση πάνω στην εικόνα;

Android 4.4.4 kitcat σε Vodafone Smart 4 Max

 

Δοκίμασες να κοιτάξεις στο φάκελο Downloads ή attachments?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...