Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς έχεις ορίσει εσύ από την αρχή να ανοίγει τους χάρτες. Πήγαινε ρυθμίσεις, εφαρμογές, χάρτες και κάνε εκκαθάριση προεπιλογών
Προφανως για να ρωταω ΔΕΝ εχω προεπιλογη τους χαρτες..σε ολα τα κινητα μου το κανει...
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα factory reset αλλα τιποτα

συνεχιζει να ανοιγει μονο η μπροστα η πισω ανοιγει σκοτεινη και κλεινει και πεταει σφαλμα

φοβαμαι μην εχει φαει καμια τουμπα και εχει διαλυσει τιποτα εσωτερικα

παιζει να μη το πιασουν στην εγγυηση ?

κάνε το σωστά! καθάρισε cache και dalvik μέσα από το recovery...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω δοκιμασει ολα τα προγραμματα που κοβουν τις διαφημισεις αλλα μετα απο καποιο reboot λεει οτι απενεργοποιηθηκε.ποιους φακελους πρεπει να σβησω απο το συστημα για να κανω την διαδικασια απο την αρχη?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Προφανως για να ρωταω ΔΕΝ εχω προεπιλογη τους χαρτες..σε ολα τα κινητα μου το κανει...

 

Περίεργο εμένα πάντα ρωτάει.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

κάνε το σωστά! καθάρισε cache και dalvik μέσα από το recovery...
εννοεις απο η διαχειρηση εφαρμογων ?
Link to comment
Share on other sites

εννοεις απο η διαχειρηση εφαρμογων ?

 

Εννοώ μέσα απο το recovery

 

power + home + vol up (αν θυμάμαι καλά)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σε tablet με android σημερα μου συνεβει .

Εχω δυο καρτες sim , και στις δυο υπαρχει πακετο δεδομενων. Συνδεθηκα μεσω της μιας στο ιντερνετ (οχι με wifi) και οταν εκανα αποσυνδεση δεν ξαναμπαινει με τιποτα με καμια απο τις δυο καρτες σε διαφορετικους τοπους. Με wifi μπενει κανονικα. Ο όγκος δεδομενων σε καμια περιπτωση δεν εξαντληθηκε, και δεν πειραξα τιποτα απο τις ρυθμισεις. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να μου πειτε τι φταιει απο μακρια, αλλα εχω δυο συγκεκριμενα ερωτηματα

α. Η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ειναι πιθανον να λυσει το προβλημα ;

β. Η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα απεγγαταστησει και το Google play ? Ολες τις αλλες εφαρμογες μπορω να τις ξαναπερασω. Το play ομως δεν ξερω .....

Ευχαριστω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε tablet με android σημερα μου συνεβει .

Εχω δυο καρτες sim , και στις δυο υπαρχει πακετο δεδομενων. Συνδεθηκα μεσω της μιας στο ιντερνετ (οχι με wifi) και οταν εκανα αποσυνδεση δεν ξαναμπαινει με τιποτα με καμια απο τις δυο καρτες σε διαφορετικους τοπους. Με wifi μπενει κανονικα. Ο όγκος δεδομενων σε καμια περιπτωση δεν εξαντληθηκε, και δεν πειραξα τιποτα απο τις ρυθμισεις. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να μου πειτε τι φταιει απο μακρια, αλλα εχω δυο συγκεκριμενα ερωτηματα

α. Η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ειναι πιθανον να λυσει το προβλημα ;

β. Η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων θα απεγγαταστησει και το Google play ? Ολες τις αλλες εφαρμογες μπορω να τις ξαναπερασω. Το play ομως δεν ξερω .....

Ευχαριστω

 

Υπάρχει οδηγός στο τοπικ του κινητού σου και στου Honor 6 για το πως θα περάσεις το Play Store (υπόθεση 2 λεπτών). Δοκίμασες να κάνεις μία επανεκκίνηση;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός στο τοπικ του κινητού σου και στου Honor 6 για το πως θα περάσεις το Play Store (υπόθεση 2 λεπτών). Δοκίμασες να κάνεις μία επανεκκίνηση;

Για το κινητό μου εγω δει τον οδηγο και ακολουθωντας τα βηματα το εχω κανει. Αλλα τωρα δεν προκειται για το κινητό μου αλλα για ταμπλετ, οπως γραφω παραπανω. Επανεκκινησεις εκανα πολλες, εβγαλα και ξαναεβαλα τις καρτες, αλλαξα σημεια, τοποθεσιες αλλα τιποτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Στις νέες εκδόσεις του Facebook App οι χρήστες είναι πλέον αναγκασμένοι να εγκαταστήσουν το Facebook Messenger για να στείλουν messages.

 

FB Messenger είναι η πιο unfriendly εφαρμογή που έχω χρησιμοποιήσει, γιατί δεν μπορείτε να το απενεργοποιήσετε με αποτέλεσμα να είστε διαθέσιμοι προς ΟΛΟΥΣ τους φίλους σας 24/7...

 

Για να επιστρέψουμε στις παλιές καλές εποχές όπου τα Messages λειτουργούσαν όποτε θέλαμε εμείς, μπορείτε να ακολουθήσετε τα εξής βήματα:

 

1) Κατάργηση της επίσημης εφαρμογής FB Messenger (είναι όμορφο το συναίσθημα!)

 

2) Πηγαίνετε στο Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια και κάντε click στο "Άγνωστες πηγές"

 

3) Θα ξεγελάσουμε τον έλεγχο του FB χρησιμοποιώντας μια dummy εφαρμογή (hello world) με το ίδιο όνομα "com.facebook.orca", αλλά τίποτα μέσα!

 

4) Κατεβάστε http://blog.ic3man.gr/Facebook.Messenger.Deactivator.apk

 

(4.* Εναλλακτικά, μπορείτε να την κάνετε compile με gradle από το https://github.com/iassael/facebook-messenger-deactivator)

 

5) Install the APK..... (drum roll) Tada! Τώρα μπορείτε να επιστρέψετε στην ήρεμη και notificationless εποχή και πάλι ...

 

Πηγή: http://blog.ic3man.gr/2014/11/disable-new-facebook-messenger-on-android/

Edited by iassael
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ μέσα απο το recovery

 

power + home + vol up (αν θυμάμαι καλά)

ετσι το εκανα και γω και πατησα εκει που λεει wipe data/factory reset

Σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. παιδια γνωριζει κανεις καμια εφαρμογη android. με την οποια να μας φερει πισω χαμενα τηλ?επαφες δηλαδη που εχουμε διαγραψει κ που εχουμε μιλησει λιγες φορες.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. παιδια γνωριζει κανεις καμια εφαρμογη android. με την οποια να μας φερει πισω χαμενα τηλ?επαφες δηλαδη που εχουμε διαγραψει κ που εχουμε μιλησει λιγες φορες.

αν οι επαφές σου συγχρονίζονται με την google μπορείς να πας στο https://www.google.com/contacts/ και στο "Περισσότερα" - > υπάρχει επιλογή "Επαναφορά Επαφών" στο χρονικό διάστημα που θα επιλέξεις. Για call log εφόσον δεν τις είχες αποθηκεύσει δεν νομίζω....

Cheers~

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εκανα και γω και πατησα εκει που λεει wipe data/factory reset

Σωστα ?

 

Αν έχεις πάρει παλιότερο Backup....πέρνα το...;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εκανα και γω και πατησα εκει που λεει wipe data/factory reset

Σωστα ?

 

ναι, αλλά πρέπει να κάνεις και clear cache + dalvik

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Στις νέες εκδόσεις του Facebook App οι χρήστες είναι πλέον αναγκασμένοι να εγκαταστήσουν το Facebook Messenger για να στείλουν messages.

 

FB Messenger είναι η πιο unfriendly εφαρμογή που έχω χρησιμοποιήσει, γιατί δεν μπορείτε να το απενεργοποιήσετε με αποτέλεσμα να είστε διαθέσιμοι προς ΟΛΟΥΣ τους φίλους σας 24/7...

 

Για να επιστρέψουμε στις παλιές καλές εποχές όπου τα Messages λειτουργούσαν όποτε θέλαμε εμείς, μπορείτε να ακολουθήσετε τα εξής βήματα:

 

1) Κατάργηση της επίσημης εφαρμογής FB Messenger (είναι όμορφο το συναίσθημα!)

 

2) Πηγαίνετε στο Ρυθμίσεις -> Ασφάλεια και κάντε click στο "Άγνωστες πηγές"

 

3) Θα ξεγελάσουμε τον έλεγχο του FB χρησιμοποιώντας μια dummy εφαρμογή (hello world) με το ίδιο όνομα "com.facebook.orca", αλλά τίποτα μέσα!

 

4) Κατεβάστε http://blog.ic3man.gr/Facebook.Messenger.Deactivator.apk

 

(4.* Εναλλακτικά, μπορείτε να την κάνετε compile με gradle από το https://github.com/iassael/facebook-messenger-deactivator)

 

5) Install the APK..... (drum roll) Tada! Τώρα μπορείτε να επιστρέψετε στην ήρεμη και notificationless εποχή και πάλι ...

 

Πηγή: http://blog.ic3man.gr/2014/11/disable-new-facebook-messenger-on-android/

 

Πολύ κακό για το τίποτα...

 

Πας στο Titanium, το παγώνεις, και τελειώνει η ιστορία... Εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακό για το τίποτα...

 

Πας στο Titanium, το παγώνεις, και τελειώνει η ιστορία... Εύκολα και γρήγορα.

Αυτό έκανα στην αρχή αλλά βγήκε ξανά υπενθύμιση (αντίστοιχα γίνεται disable και από τα settings).

 

Επειδή ο Package Manager που καλεί το titanium είναι του android, το facebook πρέπει να ελέγχει αν το state του app είναι disabled. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα στην αρχή αλλά βγήκε ξανά υπενθύμιση (αντίστοιχα γίνεται disable και από τα settings).

 

Επειδή ο Package Manager που καλεί το titanium είναι του android, το facebook πρέπει να ελέγχει αν το state του app είναι disabled. ;)

 

Τι να σου πω, εγώ μόλις το πάγωσα ηρέμησα.

[ATTACH]51989[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει-έχει δοκιμάσει κανείς καμιά εφαρμογή σαν το battery calibration αλλά για συσκευή που δεν είναι root?
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη θα αφαιρεθει εντελως ο εσωτερικος messenger του φβ, και θα χρειαστει ο messenger....

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ χρησιμοτερη εφαρμογή από το messenger δεν παίζει να υπάρχει. Σου λύνει τα χέρια. :P

 

ναι αλλά τρώει πολύ μπαταρία, και αν δεν είσαι και πολύ των μηνυμάτων μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να είναι συνέχεια ανοικτή στο background... και εγώ παγωμένη με titanium την έχω και μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά τρώει πολύ μπαταρία, και αν δεν είσαι και πολύ των μηνυμάτων μάλλον δεν αξίζει τον κόπο να είναι συνέχεια ανοικτή στο background... και εγώ παγωμένη με titanium την έχω και μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα.

 

Εγω την εχω παγωμενη με το greenfy και ολα ειναι μια χαρα ..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...