Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια βοήθεια. Μέχρι εχθές άκουγα την μουσική συλλογή μου όμορφα και ωραία. Πάω λοιπόν σήμερα, βάζω τα ακουστικά, ανοίγω τον player. Στην λίστα των τραγουδιών βλέπω μόνο 10 από όλα. Με δεδομένο ότι η μουσική είναι κυρίως στην κάρτα μνήμης, τσακιζομαι να δω μήπως χάλασε. Ο file Explorer την βλέπει μια χαρά. Μόνο τα τραγούδια 2 διαφορετικοί player δεν τα βλέπουν. Τα μετέφερα στην κεντρική μνήμη και reboot, τα ίδια. Πάλι πίσω, τα ίδια. Αν πάω να τα ανοίξω από το Explorer, ανοίγουν όμορφα και ωραία, αλλά δεν προστίθενται στο player.

 

 

Όποιος ξέρει να πει γιατί είμαι στο τσακ από το να στείλω τη συσκευή στο παράθυρο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοήθεια. Μέχρι εχθές άκουγα την μουσική συλλογή μου όμορφα και ωραία. Πάω λοιπόν σήμερα, βάζω τα ακουστικά, ανοίγω τον player. Στην λίστα των τραγουδιών βλέπω μόνο 10 από όλα. Με δεδομένο ότι η μουσική είναι κυρίως στην κάρτα μνήμης, τσακιζομαι να δω μήπως χάλασε. Ο file Explorer την βλέπει μια χαρά. Μόνο τα τραγούδια 2 διαφορετικοί player δεν τα βλέπουν. Τα μετέφερα στην κεντρική μνήμη και reboot, τα ίδια. Πάλι πίσω, τα ίδια. Αν πάω να τα ανοίξω από το Explorer, ανοίγουν όμορφα και ωραία, αλλά δεν προστίθενται στο player.

 

 

Όποιος ξέρει να πει γιατί είμαι στο τσακ από το να στείλω τη συσκευή στο παράθυρο.

κάνε εκκαθάριση δεδομένων ,εκκαθάριση μνημης cache του προγράμματος που παίζουν τα τραγούδια και μια επανεκκίνηση και μπορεί να φτιαχτεί... δοκίμασε https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dcd.scanmedia , root https://play.google.com/store/apps/details?id=com.addz.mediascannerroot ,https://play.google.com/store/apps/details?id=com.azend.refreshmusic , δες μήπως υπάρχει αρχείο .nomedia στο φάκελο με τα mp3 (σβηστό)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εκκαθάριση και στα 2 πρόγραμματα, τσέκαρα το κολπάκι με το nomedia... Θα δοκιμάσω τις εφαρμογές που έστειλες...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστιαία πόση ώρα το τηλέφωνο είναι σε αδράνεια
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ποσοστιαία πόση ώρα το τηλέφωνο είναι σε αδράνεια

 

Δικαιολογείται να ξοδεύει πολύ μπαταρία σ'αυτό ? όχι στην συγκεκριμένη φωτό, που είναι πολύ λίγη ώρα εκτός φορτιστή. Γενικά πόσο είναι το αποδεκτό ποσοστό κατανάλωσης στο device idle ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι δικαιολογείται, στην φωτογραφία αυτό που λέει στην ουσία είναι ότι από την μπαταρία που έφαγε μέχρι τώρα αυτό είναι το ποσοστό του τηλεφώνου στην αναμονή μέχρι να το ανοίξεις ή μέχρι να χτυπήσει
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρώτησω

μπορώ backup εφαρμογης με titanium backup να το περάσω σε άλλο κινητό

τα δεδομένα μια εφαρμογής γίνεται να τα μεταφέρω και με gmail?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .. Μου εκαναν δωρο αυτο http://www.e-shop.gr/innovator-a712-7-dual-core-10ghz-8gb-android-44-black-p-PER.903125 innivator A712 Που θα βρω πληροφοριες για δαυτο και αν μπορω να το κανω root
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .. Μου εκαναν δωρο αυτο http://www.e-shop.gr/innovator-a712-7-dual-core-10ghz-8gb-android-44-black-p-PER.903125 innivator A712 Που θα βρω πληροφοριες για δαυτο και αν μπορω να το κανω root

 

Κατά 99% με το Vroot θα τα καταφέρεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρώτησω

μπορώ backup εφαρμογης με titanium backup να το περάσω σε άλλο κινητό

τα δεδομένα μια εφαρμογής γίνεται να τα μεταφέρω και με gmail?

Είτε πατάς παρατεταμένα επάνω στην εφαρμογή που έχεις πάρει backup μέσα απ'το titanium, είτε πατάς μια φορά και κάνεις slide προς τα αριστερά.

Έπειτα όπως βλέπεις παρακάτω, όλα γίνονται.

Επίσης τα backup σου βρίσκονται στο φάκελο titanium backup, απλά μεταφέρεις το φάκελο σε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Από το CWM, διέγραψα τα πάντα σε όλα τα partitions του κινητού μου και τώρα, μόλις ανοίγει, βγάζει μπλε οθόνη (δε μπένει πια στο CWM, γιατί, μάλλον διαγράφτηκε και αυτό). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή είναι για πέταμα; Αν βρω ένα ίδιο κινητό, που να δουλέυει, μπορώ να αντιγράψω κάποια αρχεία στο δικό μου; Με τον υπολογιστή μου εξακολουθεί να επικοινωνεί, αλλά έχω πρόσβαση μόνο στην internal memory, όπως πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να αναφέρεις την μάρκα του κινητού και τον επεξεργαστή που φοράει τώρα είναι πολύ γενικό το ερώτημα και η απάντηση είναι και ναι και όχι.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να αναφέρεις την μάρκα του κινητού και τον επεξεργαστή που φοράει τώρα είναι πολύ γενικό το ερώτημα και η απάντηση είναι και ναι και όχι.

 

Hauwei Ideos X5, με επεξεργαστή Scorpion (800MHz).

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο galaxy s3 την CyanogenMod και τωρα δεν εχω ράδιο. Υπάρχει σε apk το στοκ ράδιο απο το s3? Η κάποιο άλλο που να δουλεύει?
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο galaxy s3 την CyanogenMod και τωρα δεν εχω ράδιο. Υπάρχει σε apk το στοκ ράδιο απο το s3? Η κάποιο άλλο που να δουλεύει?

μόνο αυτό θα σου δουλέψει https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mikersmicros.fm_unlock site xda ...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1059296 . .ρώτα και στο site που κατέβασες την rom( είναι γνωστό ότι χάνεις radio με CyanogenMod.... το original apk του ραδιοφώνου δεν δουλεύει !!!!!!)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Από το CWM, διέγραψα τα πάντα σε όλα τα partitions του κινητού μου και τώρα, μόλις ανοίγει, βγάζει μπλε οθόνη (δε μπένει πια στο CWM, γιατί, μάλλον διαγράφτηκε και αυτό). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή είναι για πέταμα; Αν βρω ένα ίδιο κινητό, που να δουλέυει, μπορώ να αντιγράψω κάποια αρχεία στο δικό μου; Με τον υπολογιστή μου εξακολουθεί να επικοινωνεί, αλλά έχω πρόσβαση μόνο στην internal memory, όπως πάντα.

 

Έχει κάποιο tool με το οποίο να μπορείς να φλασάρεις μέσω του υπολογιστή σου στο κινητό σου αρχεία .img κλπ?

Με αυτό το τρόπο θα μπορέσεις να του περάσεις απ'το μηδέν τα πάντα.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σου θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς και στο νήμα της συσκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετο καιρο, η google ειχε ανακοινωσει οτι το update των εφαρμογων απο το play, θα γινεται με τετοιο τροπο, ωστε να μην κατεβαινει ολη η εφαρμογη απο την αρχη, αλλα μονο ενα μικρο κομματι δεδομενων ως update, οπως πχ γινεται στον firefox στα pc.

 

Ομως, εγω μεχρι τωρα, δεν ειδα να ισχυει κατι τετοιο.

Κανονικα φαινεται να κατεβαζει ολα τα mb της καθε εφαρμογης.

 

Δεν προχωρησε λοιπον αυτη η 'εξαγγελια';

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετο καιρο, η google ειχε ανακοινωσει οτι το update των εφαρμογων απο το play, θα γινεται με τετοιο τροπο, ωστε να μην κατεβαινει ολη η εφαρμογη απο την αρχη, αλλα μονο ενα μικρο κομματι δεδομενων ως update, οπως πχ γινεται στον firefox στα pc.

 

Ομως, εγω μεχρι τωρα, δεν ειδα να ισχυει κατι τετοιο.

Κανονικα φαινεται να κατεβαζει ολα τα mb της καθε εφαρμογης.

 

Δεν προχωρησε λοιπον αυτη η 'εξαγγελια';

Είχε γίνει πράξη για αρκετό καιρό, τώρα τελευταία παρατηρώ κι εγώ όμως ότι τα updates των εφαρμογών μεγάλωσαν πάλι και μοιάζουν να κατεβαίνουν ολόκληρες.. έτσι τουλάχιστον δείχνει στη μπάρα "κατεβάσματος"..

Link to comment
Share on other sites

Είχε γίνει πράξη για αρκετό καιρό, τώρα τελευταία παρατηρώ κι εγώ όμως ότι τα updates των εφαρμογών μεγάλωσαν πάλι και μοιάζουν να κατεβαίνουν ολόκληρες.. έτσι τουλάχιστον δείχνει στη μπάρα "κατεβάσματος"..

 

Ειχα για καιρό (τώρα μπορεσα και αγορασα νεο) παλιο κινητο android, με μικρη μνημη (512mb), και μεχρι προσφατα, αν δεν ειχα τοση μνημη όσα τα mb της εφαρμογης, και λιγο παραπανω, δεν κατέβαινε καν απο το play.

Δεν γινονταν σε καμια περιπτωση incremental update.

Αλλα λεω μηπως εγω καταλαβα λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου βοηθεια..Πηρα σημερα ενα huawei ascend g630.Αφου λοιπον το ανοιξα εκανα root με το towlroot με ενα κλικ.μετα μετεφερα απο την sd καρτα τα δεδομενα του tiatanium στην εσωτερικη,κατεβασα και το titanium και αρχισα να εγκαθιστω τις εφαρμογες και τα δεδομενα τους.οταν ειχα περασει καμια πενινταρια μου λεει δεν υπαρχει αλλος χωρος και κολλησε.εκανα επανεκκινιση και απο αυτη τη στι στιγμη δεν μου εμφανιζει κανενας file explorer την εσωτερικη μνημη.Εκανα επαναφορα εργοστασιακων δεδομενων αλλα τιποτα,Οταν παω να διαβασω ποσο ελευθερο χωρο εχω μου γραφει κανονικα αλλα οταν παω να δω τους φακελους δεν δειχνει τιποτα.o es explorer μου γραφει δεν εχετε δικαιωμα να εχετε προσβαση,εννοειτε εχω ανοιξει την εξερευνηση root,προσπαθω να μεταφερω ενα φακελο απο την sd μηπως ξεκολησει μου λεει δεν μεταφερετε?το συνδεσα και με λαπτοπ παλι δεν φαινεται.οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω!!δεν ξερω και πολλα πολλα και εχω χαθει.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο tool με το οποίο να μπορείς να φλασάρεις μέσω του υπολογιστή σου στο κινητό σου αρχεία .img κλπ?

Με αυτό το τρόπο θα μπορέσεις να του περάσεις απ'το μηδέν τα πάντα.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σου θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς και στο νήμα της συσκευής σου.

 

Ξέρετε κάποιο τέτοιο εργαλείο, που να μπορώ να φλασάρω, από τον υπολογιστή, αρχεία στο κινητό;

Τί εννοείς "νήμα κατασκευής";

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάποιο τέτοιο εργαλείο, που να μπορώ να φλασάρω, από τον υπολογιστή, αρχεία στο κινητό;

Τί εννοείς "νήμα κατασκευής";

Νήμα συσκευής. Εννοεί ο φίλος το θέμα εδώ στο φόρουμ για το κινητό σου, στην κατηγορία συσκευές.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,τα φωτα καποιου που ξερει θα ηθελα.Με apktool θελω να εγκαταστησω τη φοβερη εφαρμογη 3minitbattery,οπως περιγραφει ο δημιουργος της στο xda και ενω κανω install τα frameworks απο το κινητο και το SystemUI.apk, προχωραω σε decompile και αφου κανω edit μεσα στο res-layout-statusbar και δωσω τις εντολες που λεει ο τυπος,μετα για recompile μου βγαζει error για να μπει στο φακελο out και να κανω flashable zip.Eχω java last update κανονικα.Ξερει καποιος να βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Νήμα συσκευής. Εννοεί ο φίλος το θέμα εδώ στο φόρουμ για το κινητό σου, στην κατηγορία συσκευές.

 

Το επίσημο έχει 4.667 απαντήσεις και το modding 2.564 απαντήσεις. Είναι αδύνατο να βρω αν και σε ποιά αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Επίσης, τα θέματα αυτά, τελευταία, είναι ανενεργά (δεν τα διαβάσει σχεδόν κανείς), λόγω της παλαιότητας, πλέον, της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...