Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ορίστε, εδώ σ' έχω: http://www.needrom.com/mobile/freelander-pd10-3gs/

Σιγουρέψου πως πρόκειται για το ίδιο μοντέλο, γιατί κάτι βλέπω να γράφει για dual sim και κάτι τέτοια μέσα.

 

αυτο πρεπει να ειναι γιατι και το δικο μου dual sim ειναι.....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά , έχω εδώ και 2 μήνες το Turbo-x g510s , και είμαι πολύ ευχαριστημένη και με το 1mobilemarket γιατί είναι σαν τα playstore , αλλά ήθελα να δω άμα δουλεύουν τα playstore στο κινητό μου και έτσι τα κατέβασα , και όταν τα ανοίγω , μου εμφανίζεται ένα μήνυμα και μου λέει '' δυστυχώς η εφαρμογή google playstore ,έχει σταματήσει , μπορεί να βοηθήσει κάποιος ? Παρακαλώ απαντήστε εδώ maria.palantzidou@yahoo.gr

 

Μαρία δυστυχώς για να λειτουργήσει η εν λόγω εφαρμογή του επίσημου μάρκετ της google χρειάζεται να εγκατασταθεί ως εφαρμογή συστήματος και όχι ως απλή εφαρμογή χρήστη.

Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις rootάρει τη συσκευή σου και γενικά μπαίνεις σε άλλη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Μαρία δυστυχώς για να λειτουργήσει η εν λόγω εφαρμογή του επίσημου μάρκετ της google χρειάζεται να εγκατασταθεί ως εφαρμογή συστήματος και όχι ως απλή εφαρμογή χρήστη.

Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις rootάρει τη συσκευή σου και γενικά μπαίνεις σε άλλη διαδικασία..

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Αν το σκεφτείς, κάθε φορά που αναβαθμίζεται το playstore, η αναβάθμιση περνιέται σαν εφαρμογή χρήστη. Νομίζω έχει να κάνει με τα google play services (gms), αυτές οι 2 εφαρμογές αλληλοσυνδέονται. Ας δοκιμάσει καλύτερα να περάσει κι αυτές αν τις βρει και ίσως κάτι γίνει.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Αν το σκεφτείς, κάθε φορά που αναβαθμίζεται το playstore, η αναβάθμιση περνιέται σαν εφαρμογή χρήστη. Νομίζω έχει να κάνει με τα google play services (gms), αυτές οι 2 εφαρμογές αλληλοσυνδέονται. Ας δοκιμάσει καλύτερα να περάσει κι αυτές αν τις βρει και ίσως κάτι γίνει.

 

Κι όμως, ο Sofos_5 έχει δίκιο.

Μπορεί οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών να εγκαθίστανται σαν εφαρμογές χρήστη, αλλά αυτό συμβαίνει μόνο και μόνο για να δίνεται η δυνατότητα να τις καταργείς όποτε το επιθυμείς.

Όσον αφορά τις google play services, εγώ τις έχω καταργήσει και το Play Store εξακολουθεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Απ' όσο θυμάμαι, για να εγκατασταθεί σωστά και να λειτουργήσει το Play Store, θα χρειαστεί να εγκατασταθούν (εφόσον δεν υπάρχουν)

και οι υπηρεσίες Google Login και Services Framework (ή κάπως έτσι) στο φάκελο εφαρμογών του συστήματος.

Είναι άμεσα συνδεδεμένες με την εν λόγω εφαρμογή και η απουσία έστω και μίας απ' αυτές δημιουργεί μια μη λειτουργική κατάσταση.

Με μια αναζήτηση στο Google λογικά θα βρεθούν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την εβδομάδα έπεσαν στα χέρια μου 2 tablets Turbo x. Το twister και το slice 2. Με λίγο ψάξιμο μίας και με Turbo x δεν είχα ασχοληθεί πάλι διαπίστωσα πως όλα η σχεδόν όλα τα Turbo x δεν περιλαμβάνουν play store. ΔΕΝ υπάρχει περίπτωσή να τρέξει το play store σε Turbo x αν πρώτα δεν γίνει root και έπειτα περαστούν κάποια Google apps και όχι μόνο το play store. Εγώ έτσι πλέον έχω και στα 2 play store και κατεβάζω εφαρμογές όπως σε όλες τις android συσκευές μου. Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Εχω μερικες αποριες.

1. Εχω ενα προγραμμα που εχω πληρωσει (το Torque Pro) και το εχω εγκατεστημενο σε ενα Samsung Ace. Σε λιγο καιρο μολις ερθει το lenovo που εχω παραγγειλει θα παρει ποδι το ACE. Οταν στησω το Torque Pro στο καινουριο κινητο μεταφερεται η αδεια (μεσω του gmail που θα κανω login να υποθεσω? ) στο καινουριο κινητο?

2. Ενας φιλος θελει να βαλει OBDII Sensor και Torque Pro και στο δικο του κινητο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει λογαριασμο google (ok διορθωνεται ευκολα αυτο) αλλα ουτε και paypal που για να φτιαξει και να ενεργοποιηθει θελει τουλαχιστον μηνα. Αν κανω login με το δικο μου google account στο κινητο του και προσπαθησω να στησω το Torque Pro στο κινητο του θα παρει τη δικη μου αδεια? Αν ναι μετα θα υπαρχει προβλημα ? Υπ'οψιν δε θελω να κλεψω την αδεια απο το Torque Pro (αλλωστε γμτ 5 ευρα κοστιζει, αν το θελει ας το πληρωσει) αλλα να μην περιμενει ο αλλος ενα μηνα για να ενεργοποιησει τον sensor που αγορασε.

Ξερω οτι οι 2 παραπανω ερωτησεις ειναι αντιθετες η μια στην αλλη αλλα οκ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.

Εχω μερικες αποριες.

1. Εχω ενα προγραμμα που εχω πληρωσει (το Torque Pro) και το εχω εγκατεστημενο σε ενα Samsung Ace. Σε λιγο καιρο μολις ερθει το lenovo που εχω παραγγειλει θα παρει ποδι το ACE. Οταν στησω το Torque Pro στο καινουριο κινητο μεταφερεται η αδεια (μεσω του gmail που θα κανω login να υποθεσω? ) στο καινουριο κινητο?

2. Ενας φιλος θελει να βαλει OBDII Sensor και Torque Pro και στο δικο του κινητο. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει λογαριασμο google (ok διορθωνεται ευκολα αυτο) αλλα ουτε και paypal που για να φτιαξει και να ενεργοποιηθει θελει τουλαχιστον μηνα. Αν κανω login με το δικο μου google account στο κινητο του και προσπαθησω να στησω το Torque Pro στο κινητο του θα παρει τη δικη μου αδεια? Αν ναι μετα θα υπαρχει προβλημα ? Υπ'οψιν δε θελω να κλεψω την αδεια απο το Torque Pro (αλλωστε γμτ 5 ευρα κοστιζει, αν το θελει ας το πληρωσει) αλλα να μην περιμενει ο αλλος ενα μηνα για να ενεργοποιησει τον sensor που αγορασε.

Ξερω οτι οι 2 παραπανω ερωτησεις ειναι αντιθετες η μια στην αλλη αλλα οκ.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

1. Ναι, και γενικά ότι αγοράζεις, μπορείς να το βάλεις σε όσες συσκευές θέλεις.

 

2. Βάση του (1), μπορείς να βάλεις το email σου και ο φίλος σου να έχει την εφαρμογή. Το θέμα είναι πως μετά στην συσκευή του θα έχει το email σου με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Jastonas τι γινεται αν ανοιξει αυτος το προγραμμα απο το δικο του κι εγω απο το δικο μου ταυτοχρονα?

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα με χαλαει να εχει τον λογαριασμο μου στο κινητο του. Και υποθετω αφου το εγκαταστησω στο κινητο του δεν μπορω να βγαλω μετα το account μου γιατι δε θα λειτουργει το προγραμμα ε?

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Jastonas τι γινεται αν ανοιξει αυτος το προγραμμα απο το δικο του κι εγω απο το δικο μου ταυτοχρονα?

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα με χαλαει να εχει τον λογαριασμο μου στο κινητο του. Και υποθετω αφου το εγκαταστησω στο κινητο του δεν μπορω να βγαλω μετα το account μου γιατι δε θα λειτουργει το προγραμμα ε?

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια.

 

Δουλεύουν όλα ταυτόχρονα, δεν έχεις πρόβλημα.

Όταν αφαιρέσεις το λογαριασμό σου (email),κάποιες εφαρμογές μένουν σαν αγορασμένες, ενώ κάποιες άλλες απενεργοποιούνται αυτόματα. Η συγκεκριμένη δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται.

Πάντως το GooglePlay δεν δουλεύει με paypal, αλλά με GoogleWallet το οποίο ενεργοποιείται άμεσα και ο φίλος σου δεν θα περιμένει καθόλου. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

marras τι ξερεις που δεν ξερω? :-p

Ειχα την αισθηση οτι για να πληρωσεις πρεπει να εχεις paypal. Αν δεν εχει paypal πως θα πληρωσει?

Κοιταζω τωρα να δω τι ειναι το googlewallet.

Thnx για την πληροφορια

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η πλακα ειναι οτι εχω googlewallet το οποιο δε θυμαμαι να δημιουργησα ποτε αλλα εχει ακριβως τα ιδια στοιχεια που ειχε το paypal οταν ειχα κανει την αγορα του Torque Pro. Χμμμμμμμ.

Link to comment
Share on other sites

Den gnwrizei kaneis???:/

 

Κατ'αρχάς θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα greeklish γιατί είναι απαίσια και συν τοις άλλοις απαγορεύονται από τους κανόνες του φόρουμ.

 

Στο θέμα μας τώρα: Απ'ότι βλέπω δεν πρέπει να υπάρχει κάποια διαθέσιμη αναβάθμιση από τον κατασκευαστή άρα δυστυχώς μένεις με αυτή. Γενικά σπάνια θα δεις ενημερώσεις σε κινέζικες no-name συσκευές.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

marras τι ξερεις που δεν ξερω? :-p

Ειχα την αισθηση οτι για να πληρωσεις πρεπει να εχεις paypal. Αν δεν εχει paypal πως θα πληρωσει?

Κοιταζω τωρα να δω τι ειναι το googlewallet.

Thnx για την πληροφορίας

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η πλακα ειναι οτι εχω googlewallet το οποιο δε θυμαμαι να δημιουργησα ποτε αλλα εχει ακριβως τα ιδια στοιχεια που ειχε το paypal οταν ειχα κανει την αγορα του Torque Pro. Χμμμμμμμ.

 

 

Εσύ πως αγόρασες το Torque Pro ;;;

Link to comment
Share on other sites

marras τι ξερεις που δεν ξερω? :-p

Ειχα την αισθηση οτι για να πληρωσεις πρεπει να εχεις paypal. Αν δεν εχει paypal πως θα πληρωσει?

Κοιταζω τωρα να δω τι ειναι το googlewallet.

Thnx για την πληροφορια

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η πλακα ειναι οτι εχω googlewallet το οποιο δε θυμαμαι να δημιουργησα ποτε αλλα εχει ακριβως τα ιδια στοιχεια που ειχε το paypal οταν ειχα κανει την αγορα του Torque Pro. Χμμμμμμμ.

 

Αυτό που δεν ξέρω, είναι το πως να χρησιμοποιήσω το paypal στο GooglePlay. :lol:

To GoogleWallet δεν χρειάζεται να το δημιουργήσεις με κάποιο τρόπο, για αυτό προφανώς και δεν το θυμάσαι. Δημιουργείται αυτόματα όταν βάζεις την πιστωτική για την πρώτη σου αγορά. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πως αγόρασες το Torque Pro ;;;

Πανε και 2-3 χρονια απο τοτε που το αγορασα φιλε μου και μιας και ου γαρ ερχεται μονον, δε θυμαμαι. Νομιζω με paypal αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια αν μπορει καποιος να βοηθησει.....εχω lg g2 και εχω ενα προβλημα με το Knock ON...οταν πατησω 2 φορες σβηνει κανονικα το κιν.οταν παταω 2 φορες για να ξυπνησει δεν ανοιγει και κατι αλλο....οταν παιρνω τηλ. και βαζω το τηλ.μου στο αυτι η οθονη σβηνει......μετα που τελειωνει η κληση δεν ενεργωποιειτε η οθονη να πατησω τελος κλησης....τι γινεται ρε παιδια!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχει αλλαξει ακομα το facebook με την τελευταια ενημερωση? Που το εχουν αλλαξει!

 

Γιατι?? Το εσβησα κ το ξαναβαλα αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχει αλλαξει ακομα το facebook με την τελευταια ενημερωση? Που το εχουν αλλαξει!

 

Γιατι?? Το εσβησα κ το ξαναβαλα αλλα τιποτα

 

Μάλλον δεν αλλάζει σε όλες τις συσκευές προς το παρόν, στα δικά μου Nexus 7 και galaxy S3 άλλαξαν αφού τα ενημέρωσα και έκανα επανεκκίνηση (πριν από αυτήν δεν είχαν αλλάξει) ενώ στης κοπέλας μου το S2 παρόλο που αναβαθμίστηκε δεν έχει αλλάξει ακόμα, όσες επανεκκινήσεις κι αν κάναμε..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδία ξέρει κανείς να μου πει κάτι που θέλω να ρωτήσω για πρόγραμμα φραγής κλήσεων;;;;

Εννοείς να μην μπορεί να σε πάρει κάποιος;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και να μην μου στέλνει μνμτα, να σε ρωτήσω ξέρεις κάτι απο αυτά;;

Εάν δεν κάνω λάθος, υπάρχει στο playstore εφαρμογή που ονομάζεται blacklist. Σε αυτήν βάζεις τα ανεπιθύμητα νούμερα και τα μπλοκάρει.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αλλά έχω ένα άλλο θέμα, δεν θέλω να φαίνεται καθόλου σε μένα οι κλήσεις και τα μνμτα, δλδ να μην μπαίνω στη διαδικασία αυτος που έχω μπλοκάρει να ΄δω αν με έχει καλέσει ή μου χει στείλει μνμ, και δε μπορώ στις ρυθμίσεις στο blacklist να το βρώ, ξέρεις αν γίνεται;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...