Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα, καθόλου μπελαλίδικη. Μια CM11 4.4.1 (unofficial, διάβαζα στο φόρουμ ότι δεν θα βγει καθόλου official για το S2) έβαλα που βρήκα, και έχει toggle (2G -> 2G/3G) στην γνωστή λίστα με τα τετραγωνάκια που βγάζει όταν τραβάς την notification bar προς τα κάτω..

 

Απλά αναρωτιόμουν αν αξίζει τον κόπο, με δεδομένο πως τις περισσότερες ώρες είμαι με wi-fi.. Με την έννοια μήπως χάσω σε άλλους τομείς (ποιότητα σήματος, ποιότητα στην κλήση κλπ)

 

Το'χω βάλει από χτες σε 2G, το φόρτισα το βράδυ και περιμένω να δω πόσο θα μου κρατήσει. Απενεργοποίησα και το Google Now και το να παρακολουθεί την τοποθεσία μου, είμαι περίεργος να δω αν θα μου κρατήσει έστω όλη την μέρα..

 

Πάντως, πριν λίγο που μιλούσα καμιά ώρα στο τηλ, δεν κατάλαβα διαφορά στην ποιότητα της ομιλίας...

Έχει να κάνει περισσότερο με το που είσαι. Σε κάποιες περιοχές πιάνει περισσότερο το 3G και λιγότερο το 2G και αντίστροφα. Εγώ εννοείται προτιμώ 3 και 4G λόγω σύνδεσης δεδομένων και κάπως καλύτερης ποιότητας σήματος.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το αφήσω προς το παρόν σε 2G για να δω πώς θα πάει...

 

Εν τω μεταξύ, έχω δει πολύ "διαδικτυακό μελάνι" να έχει χυθεί για τα NLP Wakelocks και πόσο επηρεάζουν την μπαταρία, ειδικά όσον αφορά τα Google Services. Το παρατήρησα κι εγώ χτες που έπαιζα λίγο με το Wakelock Detector, απενεργοποίησα το "Σάρωση πάντα διαθέσιμη" και τα NLP Wakelocks εξαφανίστηκαν. Βέβαια όταν μπήκα μετά στο Google Maps είδα ότι (προφανώς) δεν μπορούσε να βρει την τοποθεσία μου, και όταν πήγα να ενεργοποιήσω την "τοποθεσία" μου επέτρεπε να χρησιμοποιεί μόνο το GPS...

 

Ήθελα να ξέρω αν χάνω τίποτα άλλο σημαντικό με την απενεργοποίηση του "Σάρωση πάντα διαθέσιμη".

 

Και αν υπάρχει τρόπος να ενεργοποιείται αυτόματα μόνο όταν το χρειάζομαι (πχ το ανοίγω όταν χρησιμοποιώ GPS για να συγχρονίζει πιο γρήγορα με τους δορυφόρους)..

Link to comment
Share on other sites

"Δεν υπαρχει επαρκης αποθηκευτικος χωρος μνημης."

Αυτο το μυνημα μου βγαζει καθε φορα, ενω εχω και στην μνημη SD αλλα και στο κινητο.

Ξερει κανεις να μου απαντηση αν γινεται να λυθει αυτη η βλακεια?

Link to comment
Share on other sites

"Δεν υπαρχει επαρκης αποθηκευτικος χωρος μνημης."

Αυτο το μυνημα μου βγαζει καθε φορα, ενω εχω και στην μνημη SD αλλα και στο κινητο.

Ξερει κανεις να μου απαντηση αν γινεται να λυθει αυτη η βλακεια?

 

Κάνε πρώτα μια επανεκκίνηση της συσκευή σου, λογικά θα στρώσει.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Πόση μνήμη ακριβώς έχεις; Εμένα εμφανίζει τέτοιο μήνυμα αν στο app partition μείνουν κάτω από 200MB..

 

Έχεις μεταφέρει εφαρμογές με το AppMgr στην SD;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με ποια εφαρμογη θα διαβαζει τις γραμματοσειρες σε αρχεια που περναω;πχ τιτλοθς τραγοθδιων και δισκων;
Link to comment
Share on other sites

νιουμπας σε διαδικασία ψαξίματος και διαβάσματος (περιμένοντας το πρώτο μου android smartphone) και μου δημιουργήθηκε η παρακάτω απορία :

αν κάνω root το τηλέφωνο τι γίνεται με την ασφάλεια του ? θα δουλεύει συνεχώς σε superuser-mode ή αυτό είναι κάτι που μπορώ να επιλέξω πότε θα γίνεται ? Μπορώ να ορίσω root password και να λειτουργεί με κάποιο απλό user account με περιορισμένα δικαιώματα (όπως τα linux-οειδη OS) ?

 

ευχαριστώ ( συγνώμη αλλά δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα - αν υπάρχει παρακαλώ να το μεταφέρετε)

Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως έβαλα μια SD και μέσω του appmgr μετέφεραν εφαρμογές στην κάρτα.τώρα συνειδητοποιω οτι η μεταφορά δεν μετέφερε και τα αρχεία τους.

Δεν είναι λίγο χαζό αυτό;

Δεν την καταλαβαίνω την λογική.πρωτα κανεις install κανονικά και μετα μεταφορά; και αν η εφαρμογή δεν χωράει ή δημιουργεί αρχεία;

Επίσης που μεταφέρονται οι εφαρμογές; μήπως να μας ρωτούσε το κινητο για ενα root folder?

 

Τέλος, έπαιζα σήμερα με custom ROMs για ενα TV stick. Ξαφνικα έχω συσκευές στο Google play που δεν υπαρχουν και απο όσο διάβασα θα σβηστουν μετα απο έναν χρόνο!! Τι χαζομαρα είναι αυτή;

Ο μόνος τρόπος να μεταφέρεις τα data της εφαρμογής είναι με link, το οποίο κάνει το Link2SD και με δεύτερο partition.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πως μπορω να βγαλω την ασφαλεια των 15 δευτερολεπτων οταν βαζω "λαθος" pin.

Εχω το lenovo s820 και καθε φορα που βαζω το πιν για την σιμ1, μου βγαζει να περιμενω 15 δευτερολεπτα για την σιμ2.

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Χρονια εδω μεσα και πλεον κατοχος του πανεμορφου Ζ.

Ο λογος που κατεληξα ειναι τα σπεκς του, η οθονη και το ποσο ομορφο ειναι μετα.Μολις το δοκιμασα στο πλαισιο και ειδα και οθονη λεω οκ.

Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Η γωνια θεασης υπαρκτο αλλα αδιαφορα για μενα.

Το μονο που προς το παρον μου λειπει σε σχεση με το iphone4 που ειχα ειναι οτι οταν ειχα handsfree στο αυτοκινητο και κραταγα πατημενο το πληκτρο απαντησης σε αυτο ενεργοποιουνταν ο φωνητικος ελεγχος και του ελεγα στα ελληνικα καλεσε ταδε απο τις επαφες μου (παλι ελληνικα οι επαφες).Αυτο δεν το εχω βρει.

Η φωνητικη κληση που εχει δεν καταλαβαινει καν τι λεω,το δε google now το γυρισα στα αγγλικα (το τηλεφωνο μου) αλλα και παλι και δεν πιανει εληνικες επαφες και δεν παιζει το θεμα με handsfree οπως στο iphone.

Αν καποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω.

Επισης αν θελετε να μου πειτε καποια must (apps or ενεργειες) που πρεπει να εχω-κανω.

Επισης gmail app δεν βλεπω να εχει counter.Α ν ξερει καποιος πως λυνεται.

Ευχαριστωωωωω πολυ.

ps καπου ειχα δει και εβαλα το greenify unroot version αλλα νομιζω οτι χωρις ρουτ για automatic δεν λεει.

ps2. γι αυτο ζαχαρωνα το μοτοχ με dedicated επεξεργαστη και always on mic αλλα δεν επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα galaxy s4 με andoird 4.2.2, η γλώσσες που έχω σαν επιλογή είναι Αγγλικά-Γαλλικά και Κινέζικα πως θα περάσω ελληνική γλώσσα; Το κινητό ήρθε από Καναδά και έχει simlock αλλά νομίζω πως έβγαλα άκρη για αυτό το θέμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Με το morelocale 2 από play store, αλλά θα χρειαστεί μια διαδικασία μέσο pc για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=373147

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα. Χρονια εδω μεσα και πλεον κατοχος του πανεμορφου Ζ.

Ο λογος που κατεληξα ειναι τα σπεκς του, η οθονη και το ποσο ομορφο ειναι μετα.Μολις το δοκιμασα στο πλαισιο και ειδα και οθονη λεω οκ.

Πρωτες εντυπωσεις αριστες. Η γωνια θεασης υπαρκτο αλλα αδιαφορα για μενα.

Το μονο που προς το παρον μου λειπει σε σχεση με το iphone4 που ειχα ειναι οτι οταν ειχα handsfree στο αυτοκινητο και κραταγα πατημενο το πληκτρο απαντησης σε αυτο ενεργοποιουνταν ο φωνητικος ελεγχος και του ελεγα στα ελληνικα καλεσε ταδε απο τις επαφες μου (παλι ελληνικα οι επαφες).Αυτο δεν το εχω βρει.

Η φωνητικη κληση που εχει δεν καταλαβαινει καν τι λεω,το δε google now το γυρισα στα αγγλικα (το τηλεφωνο μου) αλλα και παλι και δεν πιανει εληνικες επαφες και δεν παιζει το θεμα με handsfree οπως στο iphone.

Αν καποιος μπορει ας βοηθησει παρακαλω.

Επισης αν θελετε να μου πειτε καποια must (apps or ενεργειες) που πρεπει να εχω-κανω.

Επισης gmail app δεν βλεπω να εχει counter.Α ν ξερει καποιος πως λυνεται.

Ευχαριστωωωωω πολυ.

ps καπου ειχα δει και εβαλα το greenify unroot version αλλα νομιζω οτι χωρις ρουτ για automatic δεν λεει.

ps2. γι αυτο ζαχαρωνα το μοτοχ με dedicated επεξεργαστη και always on mic αλλα δεν επαιξε

 

Cyberon voice commander, μόνο αυτό υπάρχει για ελληνικά!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λάθος εφαρμογή έχω χρησιμοποιήσει; Να τις γυρίσω πίσω και να τις μεταφέρω με το Link2SD?

ναι ετσι...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα αλλα δεν μπορω να πω οτι κατάλαβα την διάφορα. Ενα create link που μπόρεσα κάπου να κάνω έβγαλε error.

Μονο move to SD μπορω.

Μπορείς να εξηγήσεις την διάφορα;

 

Το Link2Sd χρειάζεται να εχεις φτιαξει δεύτερο partition στην sd το οποιο θα το αναγνωρίζει η συσκευή ως επέκταση της εσωτερικής μνήμης. Ψάξε για οδηγό γιατί αν θυμάμαι καλά θέλει συγκεκριμένο πρόγραμμα για τη δημιουργία partition με τη χρήση υπολογιστή. (minitool νομίζω λεγεται)

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα αλλα δεν μπορω να πω οτι κατάλαβα την διάφορα. Ενα create link που μπόρεσα κάπου να κάνω έβγαλε error.

Μονο move to SD μπορω.

Μπορείς να εξηγήσεις την διάφορα;

Το android μέχρι πρόσφατα σε κάποιες εκδόσεις μπορούσε να μεταφέρει τα apk εφαρμογών και μερικά μικρο-αρχεία στην SD και να τα δουλεύει από εκεί. Το Link2SD για να σου μεταφέρει τα πάντα, δημιουργεί shortcuts εκεί που ήταν τα αρχεία και τα μεταφέρει σε ένα 2ο partition της κάρτας SD το οποίο δεν είναι ορατό αφού δημιουργηθεί.

Οπότε:

  • Έχεις ένα αρχείο "Χ" MB για παράδειγμα κάπου.
  • Αν μπορείς και με κάποιο τρόπο το μεταφέρεις είσαι ΟΚ.
  • Αν κάνεις Link μέσω της εφαρμογής, το αρχείο μεταφέρεται στο μη ορατο partition της κάρτας SD και στη θέση του μπαίνει ένα shortcut που "βλέπει" εκεί που μετακινήθηκε το αρχείο. Όπως τα shortcuts των Windows δηλαδή.
  • Το shortcut είναι μερικά byte οπότε γλιτώνεις χώρο.

Εννοείται ότι πρέπει να βρεις οδηγό στο net για το πως θα φτιάξεις το 2o partition...

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα jelly bean 4.2.2 tablet και βαζω υπενθυμιση στο calendar αλλα δεν χτυπαει. παρα μονο οταν ανοιξω την οθονη μου δειχνει οτι χτυπαει την ψρα που το ειχα βαλει. υπαρχει καμια λυση ? το ισχυει και με το ξυπνητηρι

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα jelly bean 4.2.2 tablet και βαζω υπενθυμιση στο calendar αλλα δεν χτυπαει. παρα μονο οταν ανοιξω την οθονη μου δειχνει οτι χτυπαει την ψρα που το ειχα βαλει. υπαρχει καμια λυση ? το ισχυει και με το ξυπνητηρι

Έχεις ρυθμίσει σωστά ήχο και ρυθμίσεις ξυπνητηριού;

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, προσφατα ο πατερας μου (60 χρονων) θελει να ασχοληθει με το ιντερνετ. Δεν ειχε ποτε στο παρελθον καποια επαφη με υπολογιστες οποτε οι γνωσεις του ειναι αρκετα περιορισμενες πανω σε αυτο το θεμα, γενικα πιανουν τα χερια του αλλα με υπολογιστες και αγγλικα δεν εχει ασχοληθει καθολου.

Για αρχη μου ειπε οτι θελει να παρει ενα tablet για να αρχισει σιγα σιγα να ασχολειται με την τεχνολογια αλλα και να περναει λιγο τον χρονο του. Οποτε του πηρα το pipo m8 οπου ηρθε σημερα απλα επειδη και εγω εχω αρκετα περιορισμενο χρονο θα ηθελα να δω αν υπαρχει καποιος οδηγος για android οπου να εισαγει καποιους ασχετους χρηστες στην λογικη των tablets και του ιντερνετ. Η χρηση του θα ειναι για ειδησεις, browsing, βιντεο (σε youtube), μουσικη και κανενα skype με κατι συγγενεις μας. Δεν νομιζω να χρειαστει κατι αλλο προς το παρον οποτε υπαρχει καποιος βασικος οδηγος για ολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Στο greenify μπορούμε να προσθέσουμε τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το google cloud messaging (facebook κλπ)? Ή θα σταματήσουν να έρχονται τα μηνύματα των εφαρμογών?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρυθμίσει σωστά ήχο και ρυθμίσεις ξυπνητηριού;

 

Καμια λυση για μενα ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα στο κινητο βγαινει το εξής μηνυμα:"η διεργασια com.android.phone διακοπηκε απροσδοκητα" και για να ξαναλειτουργήσει πρεπει να βγαλω την μπαταρια.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?εχω ενα alcatel o.t.995
Link to comment
Share on other sites

Στο greenify μπορούμε να προσθέσουμε τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το google cloud messaging (facebook κλπ)? Ή θα σταματήσουν να έρχονται τα μηνύματα των εφαρμογών?

 

Στην donate έκδοση γίνεται. Στην free νομίζω δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Στην donate έκδοση γίνεται. Στην free νομίζω δεν γίνεται.

σωστα.

αν στη free εκδοση κανω greenify το fb πχ, θα σταματησουν να ερχονται τα μηνυματα μονο του fb ή θα κοπουν και τα μηνυματα των αλλων εφραμογων που χρησιμοποιουν το CGM?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...