Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

για αρχή ειμαι ασχετος απο android μιας και χρηστης windows phone.

εχω 2 ερωτησεις.

1) στην κοπελα μου που εχει ενα samsung (μαλλον galaχy) εχει μια ερώτηση.

παροτι μπαινει απο το κινητο στο facebook, στο site την δειχνει online με το πρασινο σηματακι. μπορει να την δειχνει με το σηματακι του κινητου;

2) πηρα κ γω μια ταμπλετα. πως μπορω να εχω συνεχεια το wifi ανοιχτο και να μην κλεινει;

 

Ευχαριστώ

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και αυτό

http://www.unlockroot.com/

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

εχω ενα galaxy με 4.1.2 εκδοση λογισμικου.αφου αφαιρεσα καποιες απο τις default εφαρμογες του, εμειναν καποια κενα στις 3 οθονες οπου μου εμφανιζει τις εφαρμογες. επομενως θελω να παρω καποια εικονιδια απο την 3 οθονη εφαρμογων και να τα μεταφερω στις κενες θεσεις των αλλων 2 οθονων.

 

δεν εννοω μεταφορα στις home screens (που γινεται ευκολα με παρατεταμενη πιεση σε οποιο εικονιδιο θελουμε και drag n drop στο σημειο οπου επιθυμουμε) αλλα μεταφορα εικονιδιων μεταξυ των οθονών με τις εφαρμογές στο κυρίως μενου του κινητου.

 

ξερει κανεις πως γινεται αυτο ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...Εχω κανει εδω και καιρο την αναβαθμιση minicm10 την σλιμ δλδ την αναβαθμισμενη την καινουργια αλλα εχει προκυψει ενα προβλημα που μαλλον τωρα το καταλαβα..

Οταν βαζω τα ακουστικα του κινητου στην θυρα ξαφνικα το κινητο κολλαει και χρειαζεται να του κανω επανακινηση ...η αφη δεν λειτουργει και τετοια πραγματα...Οταν το ξαναανοιξω μετα την επανακινηση ειναι ολα οκ...αλλα επειδη θελω να χρησιμοποιω τα ακουστικα μηπως υπαρχει καποια εναλακτικη.?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

εχω ενα galaxy με 4.1.2 εκδοση λογισμικου.αφου αφαιρεσα καποιες απο τις default εφαρμογες του, εμειναν καποια κενα στις 3 οθονες οπου μου εμφανιζει τις εφαρμογες. επομενως θελω να παρω καποια εικονιδια απο την 3 οθονη εφαρμογων και να τα μεταφερω στις κενες θεσεις των αλλων 2 οθονων.

 

δεν εννοω μεταφορα στις home screens (που γινεται ευκολα με παρατεταμενη πιεση σε οποιο εικονιδιο θελουμε και drag n drop στο σημειο οπου επιθυμουμε) αλλα μεταφορα εικονιδιων μεταξυ των οθονών με τις εφαρμογές στο κυρίως μενου του κινητου.

 

ξερει κανεις πως γινεται αυτο ?

 

Όσο βρίσκεσαι μέσα στις εφαρμογές πατα αριστερό πλήκτρο αφής, μετά επεξεργασία και άρχισε να τις επιλέγεις πατώντας παρατεταμένα κάθε μια ξεχωριστά, μόλις τελειωσεις πατάς αποθήκευση κι είσαι έτοιμος.:)

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δοκιμασει κι αυτο.

Η free εκδοση του δεν εκανε τιποτα και με προετρεψε να αγορασω την εμπορικη εκδοση.

Κοιτοντας ομως σχολια απο το Webutation ειδα οτι οσοι αγορασαν την "full" εκδοση, εχασαν τα λεφτα τους χωρις αποτελεσμα ή παιδευτηκαν να τα παρουν πισω (αν ηταν τυχεροι να πληρωσουν με PayPal)

Ειλικρινα, πιστευω οτι εχω το κινητο που δεν root-αρεται με καμια δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν είσαι σίγουρος ότι δεν είναι ήδη root η συσκευή? Μιας και πολλές φορές αυτές οι συσκευές είναι ήδη ρουταρισμένες.

Και δεύτερον, γιατί θέλεις να κάνεις τη συσκευή root?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

για αρχή ειμαι ασχετος απο android μιας και χρηστης windows phone.

εχω 2 ερωτησεις.

1) στην κοπελα μου που εχει ενα samsung (μαλλον galaχy) εχει μια ερώτηση.

παροτι μπαινει απο το κινητο στο facebook, στο site την δειχνει online με το πρασινο σηματακι. μπορει να την δειχνει με το σηματακι του κινητου;

2) πηρα κ γω μια ταμπλετα. πως μπορω να εχω συνεχεια το wifi ανοιχτο και να μην κλεινει;

 

Ευχαριστώ

 

1. Από το κινητό εάν μπαίνει με browser μπορεί να αλλάξει και να τρέχει την εφαρμογή? Εάν θέλει να μπαίνει από browser, μπορεί να προσπαθήσει και να αλλάξει user agent (να φαίνεται σαν mobile browser και όχι σαν desktop).

2. Όταν ανοίξεις το WiFi, παραμένει ανοιχτό εκτός έαν το κλείσεις. Έχει και μια επιλογή εάν θέλεις να τα κρατάει ανοιχτό όταν κλείνει η οθόνη. Το που θα τα βρεις αυτά, αλλάζει ελαφρώς ανάλογα με την έκδοση του λειτουργικού που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

1. Από το κινητό εάν μπαίνει με browser μπορεί να αλλάξει και να τρέχει την εφαρμογή? Εάν θέλει να μπαίνει από browser, μπορεί να προσπαθήσει και να αλλάξει user agent (να φαίνεται σαν mobile browser και όχι σαν desktop).

2. Όταν ανοίξεις το WiFi, παραμένει ανοιχτό εκτός έαν το κλείσεις. Έχει και μια επιλογή εάν θέλεις να τα κρατάει ανοιχτό όταν κλείνει η οθόνη. Το που θα τα βρεις αυτά, αλλάζει ελαφρώς ανάλογα με την έκδοση του λειτουργικού που έχεις.

 

1) οχι, απο την εφαρμογή μπαινει

 

2) ΟΚ thanks

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ρε παιδιά έχει λίγες μέρες που έκανα update το app του gmail σε 4.5.2. Μπορεί κανείς να μου πει γιατί δεν μπορώ να σβήνω τα mails από τον κάδο απορριμάτων; Πραγμτικά δοκίμασε από τις ρυθμίσεις να βάλω στις "Ενέργειες αρχειοθέτησης και διαγραφής" όλες τις πιθανές επιλογές αλλά μάταια. Για να σβήσω κάτι από τον κάδο απορριμάτων πρέπει να επισκεφθώ την σελίδα του gmail και να κάνω login! Έλεος :(
Link to comment
Share on other sites

Τι παιζεται με τις rom ρε παιδια..μονο για τις αναβαθμισεις παιζει ρολο απο που ερχεται το κινητο?γιατι θελω να το παραγκειλω αυτη τη στιγμη απο ενα skroutzoμαγαζο και θελω να μου πειτε πως μπορω να δω τη rom και τι ειναι τα kies..

ευχαριστω

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω ένα άλλο κουλό εδώ και 2 μέρες ενώ έχω διαβάσει όλα τα εισερχόμενα μηνύματά μου , μου βγάζει ότι έχω αδιάβαστο ανοίγω τα μηνύματα αλλά δεν υπάρχει νέο μήνυμα.....
Link to comment
Share on other sites

Το Kies ειναι το προγραμμα συγχρονισμου της Samsung για Android κινητα

H Samsung γενικα βγαζει διαφορετικη αναβαθμιση για καθε χωρα, Πολλες φορες και για καθε δικτυο.

Το ποια ROM εχει μπορεις να το δεις πατωντας το συνδιασμο *#1234# στο πληκτρολογιο της εφαρμογης τηλεφωνου

Απο την πληροφορια που θα παρεις μπορεις, με τη βοηθεια του Samfirmware.com να δεις ποιας χωρας συσκευη ειναι και τι αναβαθμισεις υπαρχουν

Αναβαθμιση μπορεις να κανεις μεσω Kies η απο το κινητο σου OTA (Settings>About Phone>Software Update>Update)

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς ναυτιλομενους , το τηλεφωνο ειναι rooted και με την Omega 9

εχω (BASEBAND VERSION i9505XXUBMEA & BUILD NUMBER Omega V9.0 - XXUBMGA)

η Baseband δεν θα επρεπε να ειναι ιδια με το Build Number ? η δεν παιζει κανενα ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετω και εγω την παρέα είμαι κάτοχος εδω και κανά μήνα ενός Samsung Galxy s Grand I9082 αλλα χθές είχα ένα σοβαρό θεματάκι , έχασα κάποια βίντεο που είχα τραβήξει και δεν μπορώ να τα βρώ πουθενά ούτε σε κάρτα μνήμης ουτε στο τηλέφωνο και ρωτώ που πηγαίνουν τα αρχεία που διαγράφονται ??τα έχασα τελείως?? Το μόνο που έκανα εγώ ήταν οτί με έπιασε η προκοπή να τα βάλω σε φακέλους αλλά τα βίντεο εξαφανιστήκαν....τι κάνω ? ήταν αποθηκευμένα στο τηλέφωνο πάντως όχι σε κάρτα..!
Link to comment
Share on other sites

Μηπως στο φακελος που τα εβαλες η ονομασια του ξεκιναει με τελεία οποτε ειναι "αορατος"??

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

οχι εγώ επέλεξα της φωτογραφίες και τα βιντεο και μες το φάκελο υπάρχουν μόνο η φώτο , τα βίντεο δεν υπάρχουν πουθενά . Πατάω αναζήτηση με ''Mov''που ξεκινάνε τα βίντεο αλλά δεν βγάζει τα συγκεκριμένα βίντεο..
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με αλλον player?η αλλον filemanager?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα αλλά τπτ , άσχετο αλλά αυτά που σβήνονται υπάρχει περίπτωση να τα κρατάει κάπου στυλ κάδου ανακύκλωσης? ήδη έχω αρχίσει και τα κλαίω τα βιντεάκια απλά το κακό είναι οτι ήταν σημαντικά για μένα
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη σιγουρα δεν ειναι rooted. Το εχω ελεγξει.

Το root ειναι το ελαχιστο που ηθελα να κανω. Εστω για να μπορεσω να διαγραψω τις κινεζο-εφαρμογες και να μπορω να τρεχω κανονικα το link2sd για εγκατασταση περισσοτερων εφαρμογων στην microsd μου.

Το ιδανικοτερο θα ηταν να εγκαταστησω rom με android 4.0 ή 4.1 και αν αυτο δεν γινεται, καποιο cyanogen.

Εχω δοκιμασει εφαρμογες πανω στο κινητο (πχ Z4root) εφαρμογες απο PC (οπως το SOC) καποια script, ενω παραλληλα το κινητο μου αντιμετωπιζει δυσκολια στο να μπει σε engineering mode με πατημα συνδυασμου πληκτρων κατα την εκκινηση (μπαινω μονο μεσω εκτελουμενου script σε συνδεση με το PC).

Δεν μπορει να ανεβει καμια NAND Flash (αν το λεω σωστα) και γενικα εχω κολλησει.

Περιμενα απλα, μηπως μετα απο 6 και κατι μηνες που εχω το κινητο, τυχαινε να εχει βγει καμια καινουργια εκδοση προγραμματος ή νεο προγραμμα για root.

Γιαυτο, ρωταω τι προγραμματα εχετε χρησιμοποιησει και ποσο προσφατα, μηπως καποιο δουλεψει και σε μενα.

Μια λιστα με τετοιες εφαρμογες (PC ή Κινητου) θα ηταν ενα καλο βοηθημα για να δοκιμασω και παλι.

Παντως, δεν ειναι απιθανο να εχω "ξεροκεφαλο" κινητο το οποιο δεν μπορει να δεχτει rooting με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δες και το framaroot http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276 με το boromir exploit γράφει ότι γινονται root πολλά mtk κινητά
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τη recovery το αντιμετώπισα πολύ πρόσφατα μιας και έπεσε στα χέρια μου ένα tablet κινέζικο. Αν δε μπορείς να μπεις σε recovery μέσω συνδυασμού πλήκτρων, αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα και ειδικά αν δεν έχεις τη ρομ της συσκευής και τρόπο να την εγκαταστήσεις, είναι πολύ εύκολο αν μπρικάρει η συσκευή(όπου δεν είναι δυνατή η σύνδεση με το Pc), να μη μπορείς να την επαναφέρεις με τίποτα. Ακόμή και αν έχεις backup της ρομ σου, σε τέτοια περίπτωση δε θα μπορείς να μπεις σε recovery για να την επαναφέρεις. Γι' αυτό θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα, αν τουλάχιστον, δε βρεις τη ρομ της συσκευής σου.

Πάντως από την εμπειρία που έχω από το τάμπλετ που προανέφερα, φαίνεται πως υπάρχουν εικογένειες συσκευών που μοιράζονται παρόμοιο hardware(τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα κινέζικα τάμπλετ κλώνους). Υπάρχουν λοιπόν ίσως και εκαντοντάδες κλώνοι οι οποίοι μοιάζουν μεταξύ τους και άρα μπορούν να χρησιμοποιήσουν κάποιες κοινές ρομς. Αυτό λοιπόν που θα σου πρότεινα είναι να βρεις πληροφορίες για τη συσκευή σου, όπως επεξεργαστή, μοντέλο, χρονισμό, ανάλυση οθόνης, καθώς και πληροφορίες για τους οδηγούς που χρησιμοποιεί το hardware της συσκευής σου, τη διαρρύθμιση των χώρων της συσκευής κλπ(μπορείς να πάρεις πληροφορίες για τους οδηγούς με την εντολή dmesg την οποία δίνεις από το κέλυφος adb, και πληροφορίες για τα διάφορα διαμερίσματα με την εντολή cat /proc/mounts και cat /proc/partitions).

Έπειτα ψάχνεις στο google για συσκευές με παρόμοια ή ακόμη και ίδια χαρακτηριστικά. Πιθανόν αν είσαι τυχερός να υπάρχει ήδη κάποιο φόρουμ που να έχει αρκετές πληροφορίες και λύσεις(όπως έτυχε στην περίπτωσή μου).

Όσον αφορά το root τώρα, μπορείς να δοκιμάσεις να το κάνεις χειροκίνητα, δηλαδή δίνοντας τις εντολές μία-μία, αλλά δεν είναι πολύ εύκολο και χρειάζεται να έχεις λίγη εμπειρία στο χειρισμό της γραμμής εντολών των windows, καθώς και σε βασικές εντολές linux.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Δες και το framaroot http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276 με το boromir exploit γράφει ότι γινονται root πολλά mtk κινητά

 

Ευχαριστω για την ιδεα.

Το εγκατεστησα και το ετρεξα.

Δυστυχως απετυχε με το εξης μηνυμα:

 

Check vulnerabilities

-------------------------

Your device seems not

vulnerable to exploit included

in Framaroot

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...