Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειπα να το βαλω και γω αλλα εχω αυτο το προβλημα..

 

Οταν εβαλα το SuperCharger Starter Kit δεν μπορουσε απ οτι καταλαβαινω να βαλει και στο busybox

 

Και οταν πηγα να τρεξω το script ελεγε οτι εχω busybox 1.184 και οτι δεν ειναι καλο κτλ..

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28056777&postcount=12484

Ιδου και δυο PS..

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ενα μηνα εχω android απο ios που ημουν για καποια χρονια.

Στον υπολογιστη χρησιμοποιώ chrome και ετσι ηθελα και στο κινητο.Ειχα καποιο προβλημα με καποια sites που δεν μου εμφανιζε σωστα ενα plugin και ενα παιδι απο εδω μου ειπε οτι οφειλεται στο οτι ο chrome στο android ηταν ακομα σε beta φαση.

Προχθες ομως που εγινε αναβαθμιση στον chrome και τελειωσε η beta απο την google,καποια sites συνεχιζουν το ιδιο.

Παραδειγμα αυτο το site που εψαχνε η αδελφη μου απο το κινητο:http://www.elenasdayspa.gr/photosGR.html

 

Η κατηγορια φωτογραφιες δεν εμφανιζονται.Ενω στον υπολογιστη κανονικα.

Οταν δοκιμασα αλλους browsers οπως Opera,Dolphin,firefox δεν αντιμετωπιζαν προβλημα.

 

Επειδη λατρευω τα προιοντα της google σε επιπεδο υπηρεσιων,ξενερωνω αφανταστα που μου δημιουργει προβλημα ο chrome για το κινητο μου.Εχω το Galaxy Note.

 

Τι μπορω να κανω;

Edited by giangos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Οντας αρχάριος, θελω να κατεβασω ενα Ελληνικο πληκτρολογιο απο το PC μου για την Android συσκευή μου (μηπως έχετε αληθεια καποιο να μου προτείνετε;)

Το πρόβλημα ειναι οτι η Google δεν με αφηνει να κατεβασω γιατι λεει οτι δεν υπαρχει κινητο με αυτο το νουμερο σε Android συσκευη. Κατά καποιο τροπο δηλαδη το κινητο δεν εχει γινει "register" στη Google για να με αφησει να κατεβασω αυτο που θελω... Email στη Google εχω.

Αυτο που ζητάω ειναι τα βηματα τοσο στο τηλεφωνο όσο και στο PC για να παρει χαμπαρι η Google και να με αφηνει να κατεβάζω apps στο PC μου.

Αν μπορούσε καποιος να με διαφωτισει θα του ήμουν ευγνώμων...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Οντας αρχάριος, θελω να κατεβασω ενα Ελληνικο πληκτρολογιο απο το PC μου για την Android συσκευή μου (μηπως έχετε αληθεια καποιο να μου προτείνετε;)

Το πρόβλημα ειναι οτι η Google δεν με αφηνει να κατεβασω γιατι λεει οτι δεν υπαρχει κινητο με αυτο το νουμερο σε Android συσκευη. Κατά καποιο τροπο δηλαδη το κινητο δεν εχει γινει "register" στη Google για να με αφησει να κατεβασω αυτο που θελω... Email στη Google εχω.

Αυτο που ζητάω ειναι τα βηματα τοσο στο τηλεφωνο όσο και στο PC για να παρει χαμπαρι η Google και να με αφηνει να κατεβάζω apps στο PC μου.

Αν μπορούσε καποιος να με διαφωτισει θα του ήμουν ευγνώμων...

 

Ευχαριστώ

To ξεκινας αναποδα.

Πηγαινε στο εικονιδιο Play στο κινητο σου, πατα το και θα σου ζητησει να το σεταρεις με το λογαριασμο gmail σου. Κανε το και θα δεις πως οταν ανοιξεις τη σελιδα στο pc θα στο εχει περασμενο.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ενα μηνα εχω android απο ios που ημουν για καποια χρονια.

Στον υπολογιστη χρησιμοποιώ chrome και ετσι ηθελα και στο κινητο.Ειχα καποιο προβλημα με καποια sites που δεν μου εμφανιζε σωστα ενα plugin και ενα παιδι απο εδω μου ειπε οτι οφειλεται στο οτι ο chrome στο android ηταν ακομα σε beta φαση.

Προχθες ομως που εγινε αναβαθμιση στον chrome και τελειωσε η beta απο την google,καποια sites συνεχιζουν το ιδιο.

Παραδειγμα αυτο το site που εψαχνε η αδελφη μου απο το κινητο:http://www.elenasdayspa.gr/photosGR.html

 

Η κατηγορια φωτογραφιες δεν εμφανιζονται.Ενω στον υπολογιστη κανονικα.

Οταν δοκιμασα αλλους browsers οπως Opera,Dolphin,firefox δεν αντιμετωπιζαν προβλημα.

 

Επειδη λατρευω τα προιοντα της google σε επιπεδο υπηρεσιων,ξενερωνω αφανταστα που μου δημιουργει προβλημα ο chrome για το κινητο μου.Εχω το Galaxy Note.

 

Τι μπορω να κανω;

 

Δυστυχώς δεν είναι κάποιο πρόβλημα αλλά η έλλειψη υποστήριξης flash.

 

Και έτσι θα συνεχίσει ο Chrome καθώς γενικά το φλαση θα σταματήσει να υποστηρίζεται συνολικά από το android από τα μέσα αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Οντας αρχάριος, θελω να κατεβασω ενα Ελληνικο πληκτρολογιο απο το PC μου για την Android συσκευή μου (μηπως έχετε αληθεια καποιο να μου προτείνετε;)

[...]

 

Υπάρχει ολόκληρο thread για το θέμα, αλλά πολύ δημοφιλή είναι το Swype και το Swiftkey.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333930

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα μεγαλύτερη MicroSD από αυτήν που έχω τώρα, και παρόλο που θα αργήσει λίγο να έρθει, θα εκφράσω την απορία μου από τώρα..

 

Όταν μου έρθει η καινούρια, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να αντικαταστήσω την παλιά με την νέα χωρίς να αλλάξει τίποτα στην λειτουργία του S2 μου; Ή αρκεί ένα απλό copy όλα τα αρχεία από την παλιά στον σκληρό και από τον σκληρό στην καινούρια;

 

Δεν έχω πολλά πράγματα στην MicroSD προς το παρόν, ανοίγω μέσα από τον ES Explorer και βλέπω απλά 3 φακέλους, έναν του iGO, έναν του Navigon και έναν που λέγεται LOST.DIR και έχει μέσα μόνο ένα αρχείο με όνομα ένα 6ψήφιο αριθμό..

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα μεγαλύτερη MicroSD από αυτήν που έχω τώρα, και παρόλο που θα αργήσει λίγο να έρθει, θα εκφράσω την απορία μου από τώρα..

 

Όταν μου έρθει η καινούρια, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να αντικαταστήσω την παλιά με την νέα χωρίς να αλλάξει τίποτα στην λειτουργία του S2 μου; Ή αρκεί ένα απλό copy όλα τα αρχεία από την παλιά στον σκληρό και από τον σκληρό στην καινούρια;

 

Δεν έχω πολλά πράγματα στην MicroSD προς το παρόν, ανοίγω μέσα από τον ES Explorer και βλέπω απλά 3 φακέλους, έναν του iGO, έναν του Navigon και έναν που λέγεται LOST.DIR και έχει μέσα μόνο ένα αρχείο με όνομα ένα 6ψήφιο αριθμό..

απλά αντιγραφή (προσέχοντας αν εισαι απο linux,να ν αντιγραψεις και τα κρυφά αρχεία που αρχιζουν με ".")
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, συνδέω το κινητό μέσω wi-fi με το MyPhoneExplorer. Ό,τι μου δείχνει εκεί..
κανε την αντιγραφή κανονικά με καλώδιο ή card reader
Link to comment
Share on other sites

Επανω αριστερά, εκει που κανονικά δείχνει τη SIM μου δείχνει ενα τριγωνάκι με ενα θαυμαστικό μεσα.

Να υποθέσω οτι ειναι το GPRS που δεν ειναι ενεργοποιημένο;; Η SIM μου, που είναι απο το προηγούμενο τηλεφωνο λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,εχω καποιες φωτο στον υπολογιστη και θελω να τις περασω στο κινητο μου , κανω copy paste αλλα οταν παω να τις βρω δεν μου τις δειχνει ολες???

το δοκιμασα και σε ενα κινητο φιλου αλλα και παλι εγινε το ιδιο, απο τις 29 φωτο εμφανιζει τι 8 περιπου, προσπαθησα να τις βαλω σε διαφορετικους φακελους αλλα και παλι σε εναν φακελο που ειχα 8 δεν μου εμφανιζε καμια...

ολες οι εικονες ειναι jpeg...

Link to comment
Share on other sites

Πώς τις περνάς στο κινητό;

Το συνδεεις ως εξωτερικό δίσκο με USB?

Όταν κάνεις την αντιγραφή είσαι σίγουρος ότι στο τέλος βλέπεις να έχουν αντιγραφεί όλες οι εικόνες στο κινητό; Δεν μπορεί μετά να χάνονται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το συνδεω με usb, τις μεταφερω , μου τις δειχνει ολες οταν ειναι συνδεδεμενο και οταν παω στον αρχειο/της και μπαινω στον φακελο που τις εχω αποθηκευσει δεν τις δειχνει ολες ή και καμια...
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν στις εμφανίζει, εννοείς ότι δεν υπάρχουν σαν αρχεία ή ότι η συσκευή βγάζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει το αρχείο;
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν σαν αρχεια μεσα στο κινητο, οταν ομως ειναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη τα βλεπω κανονικα..
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω rooted cyanogenmod 7 (Android 2.3.7) και σκέφτομαι για 9 ελέω Android 4.

 

Αλλά "κολλάω" γιατί έχω πάνω απο 30 κωδικούς αποθηκευμένους μέσα από wifi,

καφετέριες, σπίτια φίλων, public μέρη, γείτονες, γραφεία κ.ο.κ. Και θέλω να τα μεταφέρω.

 

Βρίσκονται αυτές οι πληροφορίες κάπου σε κάποιο αρχείο που μπορώ είτε να αρπάξω από την sdcard

είτε από τη rom με adb και να τα μεταφέρω στο φρεσκαρισμένο cyanogenmod 4 ?

 

Μου είχε ξεφύγει η ερώτησή σου, και έχει ήδη απαντηθεί με την προτεινόμενη εφαρμογή, αλλά πληροφοριακά το ICS μπορεί να κρατήσει backup στη google τους κωδικούς των WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλύτερο για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας να έχω τους λογαριασμούς email στην προώθηση ή σε συγχρονισμό ανά 5 λεπτά ή μια ώρα.το έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα άκρη o καθένας λέει τα δικά του
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αγόρασα το εν λόγω κινητό και δεν εχει μεσα στο menu ελληνική γλώσσα,μονο ελληνικό πληκτρολόγιο για τις επαφές και τα μηνύματα το οποιο περασα εγω.

Έχει περάσει κανένας ελληνικη γλώσσα σε αυτο ή καποιο αλλο παρόμοιο android κινέζικο τηλέφωνο ???

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλύτερο για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας να έχω τους λογαριασμούς email στην προώθηση ή σε συγχρονισμό ανά 5 λεπτά ή μια ώρα.το έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα άκρη o καθένας λέει τα δικά του

 

Και δεν θα βγάλεις άκρη, γιατί αλλάζει πολύ η υλοποίηση του "push" από εφαρμογή σε εφαρμογή. Από τη δική μου εμπειρία:

5min sync < push < 1hr sync .

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν σαν αρχεια μεσα στο κινητο, οταν ομως ειναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη τα βλεπω κανονικα..

 

μήπως <<δεν υπάρχουν σαν αρχεία στο κινητό>> και την ίδια στιγμή είσαι συνδεδεμένος μεσω usb μα το pc?

αν είναι έτσι είναι απόλυτα λογικό να μην τ αβλέπεις από την συσσκευή σου

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα και εγω για πρώτη φορά android συσκευή(xperia sole).

Mου έχει εμφανίσει ότι υπέρχει διαθέσιμη νέα ενημέρωση συστήματος : 6.0.Β.3.162, πατάω λήψη μεσώ wifi και μου λέει :

"δεν ήταν δυνατή η λήψη"

 

Γιατί το κάνει αυτό? Έχει κάποιο πρόβλημα το τηλέφωνο, η εγώ δεν κάνω κάτι σωστά?

 

Έχω την εκδοση android 2.3.7, το wi-fi δουλευει μια χαρά αφου μέσω του κινητου έχω ήδη κατεβάσει κάποιες εφαρμογές.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...