Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Έκανα την δουλειά μου με την εφαρμογή "Tablet Remote" που μου πρότεινες.

 

Θα ψάξω και για το "xbmc".

 

Ευχαριστώ.

Να το ψάξεις ...υπάρχει και εδω νήμα για xbmc ,kodi... Υπάρχουν πολλά ελληνικά video στο youtube, είναι ίσως το νούμερο 1 για ταινίες ,σειρές κπλ και με ελληνικούς υπότιτλους... μπορείς να δεις σχεδόν όλα τα ελληνικά κανάλια live ... κπλ σίγουρα πρέπει να υπάρχει σε κάθε ταβλετ ,pc ..

Link to comment
Share on other sites

1:να αναφέρεις τι συσκευή έχεις ! (για να δούμε εάν μπορούμε....)

2:σε πολλές συσκευές δεν μπορείς να "γυρίσεις" πίσω... πχ απο 4.4.2 δεν μπορείς να πας σε 4.2....

 

το τηλεφωνο ειναι το Doogee dagger dg550

δεν συμβαδιζει η κιτ κατ και θελει αλλο android

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι αυτην την εκδοση

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο ειναι το Doogee dagger dg550

δεν συμβαδιζει η κιτ κατ και θελει αλλο android

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι αυτην την εκδοση

Δεν ξέρω εάν μπορείς να πας σε 4.2 ..(δεν στο συστήνω Μπορεί να μπρικαρη) δες το video για 4.4.2 λογικά κατέβασε μια official 4.2 και κάνε τα ίδια .. κάνε ενα factory reset ..μπορεί να στρώσει.. Δες το βίντεο...https://www.youtube.com/watch?v=lSQQ69Hj6xk

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω...τεραστιο προβλημα ειναι γτ ειναι πολυ βαρη για το τηλεφωνο..με λιγο σερφαρισμα η μπαταρια πεφτει απο 100% σε 90%...σε 10 λεπτα μεσα σε 3 ωρες εχει παει στο 20%

δεν ειμαι ο μοναδικος που το εχει παθει..πολυ εχουν παραγγειλει και παλι τα ιδια κανει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι νέος χρήστης στο android και έχω χαθεί λίγο με τις ρυθμίσεις και το βαθμό παραμετροποίησης του τηλεφώνου.

Είμαι κάτοχος coolpad f1 και φοράω 4.4.2 laek v4 repack (kernel v3).

Θέλω να κάνω κάποια πράγματα και θα ήθελα προτάσεις:

1) Παρατήρησα ότι παρόλο που έχω pin για να κλειδώνω το κινητό, όταν συνδεθεί με υπολογιστή μέσω καλωδίου usb, είναι προσβάσημα τα αρχεία του τηλεφώνου καθώς και της sd. Πως το διορθώνω;

2) Θέλω πλήρη έλεγχω του τι δικαιώματα έχουν οι εφαρμογές (εντάξει, αυτό το κάνω με το permission manager που είναι built in feature) αλλά θέλω να τις ελέγχω και τι στέλνουν για να μην έχω data leaks.

3) Θέλω να εκκινούνται συγκεκριμένες εφαρμογές κατά την εκκίνηση του κινητού. Τις έχω ξετικάρει από το startup manager (built in feature του android και αυτό) αλλά πχ το viber κάτι το ξυπνάει γιατί μου βγάζει bubbles ότι προσπάθησε να διαβάσει τα sms.

4) Κατά την προσωπική άποψη σας, αξίζει να χρησιμοποιήσω εναλλακτικές του gmail όπως k-9 κ.ο.κ ή να μείνω με τα gapps; Είμαι εξαρτημένος από τη google γιατί τα έχω όλα μαζεμένα και με βολεύει.

5)Applock λογισμικά αξίζουν ή είναι φύκια;

6) Διάβασα καλά λόγια για το greenify.. Να προτιμήσω την premium έκδοση; Δεν έχω χρόνο να δω πως πάει η μπαταρία. Κάθε βράδυ το φορτίζω, όσο και να έχει φτάσει. Γενικά πρέπει να βγάζω άνετα τη μέρα. Έχω ανοιχτό σχεδόν συνέχεια 3g/wifi για τα emails.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι νέος χρήστης στο android και έχω χαθεί λίγο με τις ρυθμίσεις και το βαθμό παραμετροποίησης του τηλεφώνου.

Είμαι κάτοχος coolpad f1 και φοράω 4.4.2 laek v4 repack (kernel v3).

Θέλω να κάνω κάποια πράγματα και θα ήθελα προτάσεις:

1) Παρατήρησα ότι παρόλο που έχω pin για να κλειδώνω το κινητό, όταν συνδεθεί με υπολογιστή μέσω καλωδίου usb, είναι προσβάσημα τα αρχεία του τηλεφώνου καθώς και της sd. Πως το διορθώνω;

2) Θέλω πλήρη έλεγχω του τι δικαιώματα έχουν οι εφαρμογές (εντάξει, αυτό το κάνω με το permission manager που είναι built in feature) αλλά θέλω να τις ελέγχω και τι στέλνουν για να μην έχω data leaks.

3) Θέλω να εκκινούνται συγκεκριμένες εφαρμογές κατά την εκκίνηση του κινητού. Τις έχω ξετικάρει από το startup manager (built in feature του android και αυτό) αλλά πχ το viber κάτι το ξυπνάει γιατί μου βγάζει bubbles ότι προσπάθησε να διαβάσει τα sms.

4) Κατά την προσωπική άποψη σας, αξίζει να χρησιμοποιήσω εναλλακτικές του gmail όπως k-9 κ.ο.κ ή να μείνω με τα gapps; Είμαι εξαρτημένος από τη google γιατί τα έχω όλα μαζεμένα και με βολεύει.

5)Applock λογισμικά αξίζουν ή είναι φύκια;

6) Διάβασα καλά λόγια για το greenify.. Να προτιμήσω την premium έκδοση; Δεν έχω χρόνο να δω πως πάει η μπαταρία. Κάθε βράδυ το φορτίζω, όσο και να έχει φτάσει. Γενικά πρέπει να βγάζω άνετα τη μέρα. Έχω ανοιχτό σχεδόν συνέχεια 3g/wifi για τα emails.

 

Το 1ο δεν φτιάχνεται σε καμία πλατφόρμα απ ότι ξέρω. Το screen lock εμποδίζει την πρόσβαση στο ui, όχι στα αρχεία ;)

Στο δεύτερο δεν νομίζω να γίνεται. Και να έβλεπες, το πιθανότερο είναι να μην έβγαλες άκρη γιατί θα ήταν σε JAVA εντολές. Πχ η συνομιλία με τον φίλο σου Νίκο θα έμοιαζε με την εντολή για refresh. Το 3ο έχει πολλά apps στο μαγαζί, δεν έχω δοκιμάσει όμως. Ίσως να βγαίνει και με greenify. 4ο όχι για εμένα.

5ο είχα το avg για κάποιο καιρό, δούλεψε καλά. Το έβγαλα γιατί έτρεχε συνεχώς από πίσω τρώγοντας ραμ.

6ο δοκίμασε το δωρεάν και κρίνε αν τα έξτρα features αξίζουν για εσένα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το 1 δεν γίνεται. Για 2, 3, 5 και 6 θες xposed και αντίστοιχα modules. Άλλωστε μόνο τότε έχει νόημα να πληρώσεις για greenify. Για το 4 μείνε με gapps αν δεν βλέπεις battery drain.
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να το συνδέω σαν USB Charge only.

Σχετικά με τα permissions κατέληξα στο xprivacy σε expert mode.

Τέλος θα αγοράσω και το greenify. Πιστεύω πως θα με καλύψει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Motorola G 2nd και έτοιμος να βάλω Lollipop.

Έχω εγκαταστήσει μόνο 2 apps, Whatsapp & f2g.

Είναι καλύτερα να αναβαθμίσω και μετά να βάλω τα apps που θέλω,

ή να εγκαταστήσω πρώτα τα apps και μετά την αναβάθμιση?

Το ρωτάω γιατί πολλοί χρήστες αναφέρουν ότι μετά την εγκατάσταση του lollipop, στο reboot λέει "... apps have been optimized".

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Motorola G 2nd και έτοιμος να βάλω Lollipop.

Έχω εγκαταστήσει μόνο 2 apps, Whatsapp & f2g.

Είναι καλύτερα να αναβαθμίσω και μετά να βάλω τα apps που θέλω,

ή να εγκαταστήσω πρώτα τα apps και μετά την αναβάθμιση?

Το ρωτάω γιατί πολλοί χρήστες αναφέρουν ότι μετά την εγκατάσταση του lollipop, στο reboot λέει "... apps have been optimized".

 

Τη διαδικασία την κάνει ούτως ή άλλως κάθε φορά μετά από αναβάθμιση. Είναι προτιμότερο να βάλεις πρώτα σύστημα και μετά εφαρμογές, (ακόμα περισσότερο εάν τώρα το χρησιμοποιείς σε dalvik).

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες τι γινεται με την L ; μας ξεχασαν; Η απλα δεν μπορει να την σηκωσει τελικα ;
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση απο αρχαριο σε android.. πως μπορω να εχω ευκολη αλλαγη σε ρυθμισεις ηχου κλησης και ενταση; οπως τα προφιλ στο symbian δηλαδη;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Motorola G 2nd και έτοιμος να βάλω Lollipop.

Έχω εγκαταστήσει μόνο 2 apps, Whatsapp & f2g.

Είναι καλύτερα να αναβαθμίσω και μετά να βάλω τα apps που θέλω,

ή να εγκαταστήσω πρώτα τα apps και μετά την αναβάθμιση?

Το ρωτάω γιατί πολλοί χρήστες αναφέρουν ότι μετά την εγκατάσταση του lollipop, στο reboot λέει "... apps have been optimized".

Οτι κανεις την αναβαθμιση το πιο σωστο ειναι να κανεις hard reset και wipe cache partition! Για να γινει καθαρο install και να μην εχεις bugs!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root Για καλύτερη δουλειά, το DiskDigger. Ίσως δουλέψει

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

το ροοτ ειναι η μονη λυση δηλαδη?

Εάν τα αρχεία σου είναι στη κάρτα μπορείς να την περάσεις σε κάποιον υπολογιστή και με ανάλογο πρόγραμμα να ψάξεις.

Αν είναι στη συσκευή δύσκολα χωρίς root, όσο μάλλον όταν η συσκευή συνεχίζει να γράφει επάνω στον ίδιο σκληρό.

Υπάρχουν προγράμματα όπως αυτό αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω δοκιμάσει για να σου εγγυηθώ πως θα καταφέρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σε tablet ή κινητα τα οποια εχουν τα κουμπια αφης μεσα στην οθονη και δεν ειναι φυσικα κουμπια πως μπορουμε να παμε στο hard reset menu που στις συσκευες που εχουν σαν φυσικο κουμπι το home button και πατας volume up+home+power?
Link to comment
Share on other sites

Σε tablet ή κινητα τα οποια εχουν τα κουμπια αφης μεσα στην οθονη και δεν ειναι φυσικα κουμπια πως μπορουμε να παμε στο hard reset menu που στις συσκευες που εχουν σαν φυσικο κουμπι το home button και πατας volume up+home+power?

 

Ανάλογα την συσκευή, google it ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση απο αρχαριο σε android.. πως μπορω να εχω ευκολη αλλαγη σε ρυθμισεις ηχου κλησης και ενταση; οπως τα προφιλ στο symbian δηλαδη;

 

Aν αυτο εννοεις... Ρυθμισεις --> Προφιλ Ηχου

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτο εννοεις... Ρυθμισεις --> Προφιλ Ηχου

 

αυτο θα ηθελα αλλα δεν υπαρχει προφιλ ηχου.. υπαρχει ηχος και με παει στις γνωστες ρυθμισεις ενταση, ηχος κλησης κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα αρχεία σου είναι στη κάρτα μπορείς να την περάσεις σε κάποιον υπολογιστή και με ανάλογο πρόγραμμα να ψάξεις.

Αν είναι στη συσκευή δύσκολα χωρίς root, όσο μάλλον όταν η συσκευή συνεχίζει να γράφει επάνω στον ίδιο σκληρό.

Υπάρχουν προγράμματα όπως αυτό αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω δοκιμάσει για να σου εγγυηθώ πως θα καταφέρεις κάτι.

Δεν έχει κάρτα το Nexus 5 ;)

 

 

Μάλλον τις έχασες φίλε.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να σταματήσει να μου εμφανίζει pop up όποτε κάποιο πρόγραμμα προσπαθεί να κάνει κάτι (πχ να διαβάσει sms) και το έχω κόψει από το app permission management;
Link to comment
Share on other sites

Απορώ που πονοκεφαλιάζετε για το τίποτα.

Εγώ έχω περασμένη στο κινητό μου την 3.6.1 που εκτός του ότι τα έχει όλα μέσα από μόνη της χωρίς να χρειάζεται το messenger πραγματικά δε βλέπω και λόγο να περάσω πιο πρόσφατη έκδοση.

Την παγώνω και με το Greenify και είμαι άρχοντας....γιατί να μπλέκω με...2 καλαμάκια όταν με ένα κάνω μια χαρά τη δουλειά μου;

Ούτως ή άλλως όσο κι αν αναβαθμίζεται η εφαρμογή δεν αλλάζει κάτι.

Τις ενημερώσεις μου τις έχω, τη συνομιλία μου την έχω και πάνω απ'όλα απόκτησα την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη θα αφαιρεθει εντελως ο εσωτερικος messenger του φβ, και θα χρειαστει ο messenger....

τότε το ξυλονουμε τελείως και μπαίνουμε από την σελίδα και αν θέλουμε και messenger περνάμε το im+

όσο για μπαταρία ναι η εφαρμογή ανά τόσα στέλνει στατιστικά στοιχεία και ανά τόσο συνδέεται στην υπηρεσία τοποθεσίας και ενημερώνει το fb για το που είσαι (από ότι γράφει για διαφιμιστικους λόγους το κάνει οστε να σου προβάλλει στοχευμενες διαφημίσεις ανάλογα με τα μέρη που πηγαίνεις ποιο πολύ) εκεί και το battery drain

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...