Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το neken n6 και εχει δυο μέρες τώρα που προσπαθώ να κάνω σύνδεση στο wifi και κολλαει στο λήψη διεύθυνσης ip..εχω δοκιμάσει όμως μονο στο δικο μου wifi..γνωρίζει κανεις τι πρεπει να κάνω για να διορθωθεί??

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε αυτή τη σύνδεση και κάνε καινούργια
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε αυτή τη σύνδεση και κάνε καινούργια

 

το δοκιμασα και δεν αλλαξε τπτα!

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κανάλι στο ρούτερ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εχω το neken n6 και εχει δυο μέρες τώρα που προσπαθώ να κάνω σύνδεση στο wifi και κολλαει στο λήψη διεύθυνσης ip..εχω δοκιμάσει όμως μονο στο δικο μου wifi..γνωρίζει κανεις τι πρεπει να κάνω για να διορθωθεί??

Κάνε restart το κινητό σου και το router. Το παθαίνω κι εγώ αρκετές φορές κι έτσι έρχεται στα ίσα του.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές μέρες ο proximity sensor του τηλεφώνου μου είναι μόνιμα αναμμένος. Έχω android 4 και ήταν ρυθμίσμένος να ενεργοποιείται μόνο κατά τις κλήσεις ώστε να σβήνει η οθόνη καθώς έρχεται σε επαφή με το αυτί. Κατέβασα για xposed ένα module που υποτίθεται θα τον απενεργοποιούσε οριστικά αλλά τίποτα. Τι άλλο μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω κάτι σημαντικό να ρωτήσω. Έχω για τα κινητά μου των τλευταίων ετών τα οποία είναι με το android λειτουργικό, έναν gmail λογαριασμό όπως επιτάσει η πλατφόρμα. Θέλω όμως να αλλάξω διεύθυνση e-mail σαν συνέχεια όμως του υπάρχοντος λογαριασμού. Να έχω δηλαδή τις εφαρμογές μου τα μηνύματα τα τηλέφωνα και γενικά συγχρονισμό σε οτι έχω εως τώρα. Υπάρχει τρόπος για κάτι τέτοιο;

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου (unrooted, Android 4.2.1) έχω περάσει μερικές εφαρμογές οι οποίες ενημερώνονται τακτικά.

Θέλησα να προσθέσω το insomnia από το play store και μετά την αποδοχή των όρων πάει να ξεκινήσει η εγκατάσταση αλλά αμέσως βγάζει μήνυμα "Σφάλμα λήψης insomnia.gr. Υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή".

 

Γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κιομως όταν το έβγαλα επανήλθε. Εγκατάσταση εκ νέου και ωςωεκ θαύματος το πρόβλημα λύθηκε..

 

Τα ίδια κι εδώ σε RAZR. Έκανα εκ νέου εγκατάσταση κι ενώ για 2 μέρες ήταν μια χαρά σήμερα μου έκανε πάλι τα ίδια. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει τυχει ενω εχετε 3gb ελευθερο αποθηκευτικο χωρο στην εσωτερικη μνημη, οταν πατε να κανετε εγκατασταση μια εφαρμογη να βγαζει μηνυμα οτι θα πρεπει να απελευθερωθει χωρος? Δε ξερω γτ.. 3gb ελευθερα εχω!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ,

Περνουμε σε εμαιλ απο την ΕΜΥ δελτιου καιρου που το αρχειο εχει την μορφη .---.

Πωσ μπορουμε σε android κινητο / ταβλετ , να δηλωσουμε οταν ερχεται αυτο το εμαιλ το αρχειο να ανοιγει με text editor?

 

εχω βρει τροπο και το αποθηκευω και μετα το ανοιγω με το es file explorer αλλα κατι πιο ευκολο?

 

Κατι σαν open with που εχουν τα windows.

https://www.dropbox.com/s/bd8vz0iuidqkbh0/K_FPGR96HNMS150330.---?dl=0

 

Η αλλιως να μου ανοιγει το επισυναπτωμενω αρχειο ,κατεβαζωντας το αυτοματα στο κινητο και μετα να ανοιγει αυτοματα

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου (unrooted, Android 4.2.1) έχω περάσει μερικές εφαρμογές οι οποίες ενημερώνονται τακτικά.

Θέλησα να προσθέσω το insomnia από το play store και μετά την αποδοχή των όρων πάει να ξεκινήσει η εγκατάσταση αλλά αμέσως βγάζει μήνυμα "Σφάλμα λήψης insomnia.gr. Υπάρχει επαρκής χώρος στη συσκευή".

 

Γιατί γίνεται αυτό;

 

Εμενα το κανει σε ολες τις εφαρμογες που προσπαθω να εγκαταστησω αλλα και σε οσες αναβαθμισεις προσπαθω να κανω!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σας εχει τυχει ενω εχετε 3gb ελευθερο αποθηκευτικο χωρο στην εσωτερικη μνημη, οταν πατε να κανετε εγκατασταση μια εφαρμογη να βγαζει μηνυμα οτι θα πρεπει να απελευθερωθει χωρος? Δε ξερω γτ.. 3gb ελευθερα εχω!!!!!

 

Εμενα το κανει σε ολες τις εφαρμογες που προσπαθω να εγκαταστησω αλλα και σε οσες αναβαθμισεις προσπαθω να κανω!

 

 

Κανε μια εκκαθάριση δεδομένων στο Play και θα είσαι o.k. ;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, υπάρχει τρόπος σε κάθε νέα συσκευή που προσθέτω το gmail μου και μπαίνει στο google store να κάνει αυτόματα τις ίδιες εφαρμογές?

έχω 10 εφαρμογές στο κινητό και έχω βάλει τα ίδια στοιχεία στο tablet και πρέπει να κατεβάσω χειροκίνητα όποια εφαρμογή θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ,

Περνουμε σε εμαιλ απο την ΕΜΥ δελτιου καιρου που το αρχειο εχει την μορφη .---.

Πωσ μπορουμε σε android κινητο / ταβλετ , να δηλωσουμε οταν ερχεται αυτο το εμαιλ το αρχειο να ανοιγει με text editor?

 

εχω βρει τροπο και το αποθηκευω και μετα το ανοιγω με το es file explorer αλλα κατι πιο ευκολο?

 

Κατι σαν open with που εχουν τα windows.

https://www.dropbox.com/s/bd8vz0iuidqkbh0/K_FPGR96HNMS150330.---?dl=0

 

Η αλλιως να μου ανοιγει το επισυναπτωμενω αρχειο ,κατεβαζωντας το αυτοματα στο κινητο και μετα να ανοιγει αυτοματα

 

Κατέβασε τον ES File Explorer και κάνε πρώτα rename το αρχείο και μετά άνοιξε το. Αν δεν σου ανοίγει αυτό με το οποίο το ανοίγεις, πάτα open with, και έχει επιλογές, όπως και στα Windows...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, υπάρχει τρόπος σε κάθε νέα συσκευή που προσθέτω το gmail μου και μπαίνει στο google store να κάνει αυτόματα τις ίδιες εφαρμογές?

έχω 10 εφαρμογές στο κινητό και έχω βάλει τα ίδια στοιχεία στο tablet και πρέπει να κατεβάσω χειροκίνητα όποια εφαρμογή θέλω.

 

Αυτό είναι κάτι που διαχειρίζεται το Android. Εγώ είμαι μπερδεμένος ακόμα στο πως δουλεύει, αλλά κάποιες φορές, όταν βάζεις το gmail σου σε ένα νέο κινητό, σου βάζει τις εφαρμογές που είχες στο προηγούμενο κινητό σου. Δεν θυμάμαι να έχω παρατηρήσει να βάζει τις εφαρμογές που έχω εκείνη την στιγμή στο Nexus tablet μου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια εκκαθάριση δεδομένων στο Play και θα είσαι o.k. ;)

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πως γίνεται η εκκαθάριση, γιατί το ίδιο κάνει και στο δικό μου με εέυθερα 2 γίγα εσωτερική και 12,5 στην κάρτα.

Ευχαριστώ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις >εφαρμογές >όλα>Google play store >εκκαθάριση δεδομένων .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις >εφαρμογές >όλα>Google play store >εκκαθάριση δεδομένων .

 

Ηταν το πρωτο που εκανα, αλλα....τζιφος:(

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κανει σε ολες τις εφαρμογες που προσπαθω να εγκαταστησω αλλα και σε οσες αναβαθμισεις προσπαθω να κανω!

 

Στην περίπτωσή μου, οι περισσότερες εφαρμογές ενημερώνονται χωρίς πρόβλημα.

Μόνο στη συγκεκριμένη αντιμετωπίζω το πρόβλημα.

Έκανα και εκκαθάριση δεδομένων του play store, χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε "m7ixalis'

το έκανα αλλά πάλι μου βγάζει μήνυμα:

"Σφάλμα εγκατάστασης εφαρμογής. Υπάρχει αρκετός χώρος"

Τι άλλο μπορώ να κάνω;;:(

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε "m7ixalis'

το έκανα αλλά πάλι μου βγάζει μήνυμα:

"Σφάλμα εγκατάστασης εφαρμογής. Υπάρχει αρκετός χώρος"

Τι άλλο μπορώ να κάνω;;:(

Το πρόβλημα είναι στην μνήμη που δεσμεύεται από το σύστημα ( ή εσωτερική αποτελείτε από 2 μέρη εάν πχ το κινητό έχει 16 gb, θα "βλεπεις" 13,5 + 2.5 δεσμεύεται από σύστημα ) στη μεγάλη χωρητικότητα της εσωτερικής (εκεί αναφέρεις ότι έχεις ελεύθερο 2 gb) αντιγραφονται οι φάκελοι των

προγραμμάτων ενώ σε αυτό του συστήματος τα apk μόνο (η λύση ,διέγραψε κάποιο πρόγραμμα ,κάνε εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα για την ελέγξεις τη χωρητικότητα πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tempura.storagewidget ,έλεγξε το system ,τι ελεύθερο χώρο έχεις )

Link to comment
Share on other sites

Κανε του μια αναγκαστική διακοπή και εκκαθάριση δεδομένων μηπως και φτιάξει .Αν δεν ,τότε κανε διαγραφή στον λογαρισμο σου ,reboot την συσκευή και ξανά login .

Τελευταία λυση είναι το factory reset .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κανε του μια αναγκαστική διακοπή και εκκαθάριση δεδομένων μηπως και φτιάξει .Αν δεν ,τότε κανε διαγραφή στον λογαρισμο σου ,reboot την συσκευή και ξανά login .

Τελευταία λυση είναι το factory reset .

Τελικώς ανακάλυψα ότι η κόρη μου κατέβασε παιγνίδια τα οποία είχαν εγκατασταθεί στο τηλέφωνο. Τα μετακίνησα στην SD και δούλεψαν όλα. Σε ευχαριστώ πολύ γιά το ενδιαφέρον σου.

Το πρόβλημα είναι στην μνήμη που δεσμεύεται από το σύστημα ( ή εσωτερική αποτελείτε από 2 μέρη εάν πχ το κινητό έχει 16 gb, θα "βλεπεις" 13,5 + 2.5 δεσμεύεται από σύστημα ) στη μεγάλη χωρητικότητα της εσωτερικής (εκεί αναφέρεις ότι έχεις ελεύθερο 2 gb) αντιγραφονται οι φάκελοι των

προγραμμάτων ενώ σε αυτό του συστήματος τα apk μόνο (η λύση ,διέγραψε κάποιο πρόγραμμα ,κάνε εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα για την ελέγξεις τη χωρητικότητα πχ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tempura.storagewidget ,έλεγξε το system ,τι ελεύθερο χώρο έχεις )

 

Ευχαριστώ πολύ, όλα εντάξει. Δεν διέγραψα, τα μετακίνησα όπως έγραψα παραπάνω !!! :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

κι όμως το έχω βάλει σε 2 κινητά και στο tablet και τίποτα. πρέπει να πάω να εγκαταστήσω χειροκίνητά τις εφαρμογές στην κάθε συσκευή
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...