Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το adfree και ξαφνικά σήμερα όταν μπήκα στην εφαρμογή μου έβγαλε το μήνυμα

"This copy of Adfree is too old, please update to a newer version"

Εγκατέστησα την καινούρια version αλλά το μήνυμα παραμένει το ίδιο.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Κάνε εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής ή εναλλακτικά κάνε απεγκατάσταση και μετά ξανά εγκατάσταση.

 

Έκανα τα πάντα...αλλά το πρόβλημα παραμένει...!!

Τι έγινε ξαφνικά...? Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος...?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το adfree και ξαφνικά σήμερα όταν μπήκα στην εφαρμογή μου έβγαλε το μήνυμα

"This copy of Adfree is too old, please update to a newer version"

Εγκατέστησα την καινούρια version αλλά το μήνυμα παραμένει το ίδιο.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Και εγώ το έπαθα αυτό δύο φορές. Την πρώτη φορά, εγκατέστησα την καινούρια και έστρωσε. Τη δεύτερη φορά δεν έστρωνε με τίποτα, οπότε το ξήλωσα, εγκατέστησα το adaway και ησύχασα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έπαθα αυτό δύο φορές. Την πρώτη φορά, εγκατέστησα την καινούρια και έστρωσε. Τη δεύτερη φορά δεν έστρωνε με τίποτα, οπότε το ξήλωσα, εγκατέστησα το adaway και ησύχασα.

 

Το ίδιο θα πρότεινα κι εγώ, δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί όμως παρόλο που με το adfree δεν είχα πρόβλημα εδώ και κάτι χρόνια, τον τελευταίο καιρό έχει ξεκινήσει περίεργα πράγματα.. adaway και είσαι μια χαρά. ;)

Link to comment
Share on other sites

έχει ξανασυμβεί το πρόβλημα με το adfree στο παρελθόν...απλά λίγο υπομομνή 2-3 μέρες μέχρι να βγάλει το update...no big deal..:)
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ένα λόγο που χρησιμοποιείτε ακόμα Adfree και Adaway και δε φλασάρετε απλά το Mother of All AD-BLOCKING... Μια φορά θα το περάσετε και τέλος. Δε θα ξαναδείτε διαφημίσεις ούτε στον ύπνο σας και δε θα χρειαστεί να ξανασχοληθείτε ποτέ με update εφαρμογών και περίεργα μηνύματα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ένα λόγο που χρησιμοποιείτε ακόμα Adfree και Adaway και δε φλασάρετε απλά το Mother of All AD-BLOCKING... Μια φορά θα το περάσετε και τέλος. Δε θα ξαναδείτε διαφημίσεις ούτε στον ύπνο σας και δε θα χρειαστεί να ξανασχοληθείτε ποτέ με update εφαρμογών και περίεργα μηνύματα.

 

Ενημερωτικά όλες αυτές οι εφαρμογές στην ουσία σου περνάνε ένα αρχείο με όνομα hosts στη θέση system/etc το οποίο εμπεριέχει όλες τις διευθύνσεις που τραβάνε διαφημίσεις οι εφαρμογές συν φυσικά γενικότερα γνωστές spam διευθύνσεις κτλ. Έπειτα δεν ξανατρέχουν μέχρι να τις ανοίξει ξανά ο χρήστης.

 

Οπότε ακόμη και εσύ που θα φλασάρεις το συγκεκριμένο mod μετά από 1,2 μήνες πάλι κάποιες διαφημίσεις θα εμφανιστούν και θα χρειαστεί αναβάθμιση του mod. Η διαφορά με το AdAway είναι πως ανανεώνεις μέσα από την εφαρμογή και απλά κάνεις επανεκκίνηση.

 

Τέλος σε περίπτωση που μαζί με όλα αυτού του είδους τα site σας αποκλείσει και κάποια που δεν θέλετε, με μια εφαρμογή όπως Hosts Editor εύκολα διαγράφετε τη διεύθυνση και γίνεται η δουλειά σας.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Εννοει να κατεβασεις εναν πιο ελαφρυ browser απο το google play.

 

και το google play κλεινει............................

 

τοτε μαλλον δεν φταιει ο browser

Link to comment
Share on other sites

και το google play κλεινει............................

 

Μην ανησυχείς, ευτυχώς το Play Store δεν είναι μονόδρομος.

Κατέβασε κάποιον browser από το Slide Me (εναλλακτικό market) στον υπολογιστή σου, πέρασέ το σε μια κάρτα μνήμης ή απευθείας στη συσκευή σου και εγκατέστησέ τον μέσα από αυτήν.

Υπάρχουν πολλά εναλλακτικά καταστήματα, εγώ σου δίνω ενδεικτικά αυτό, πειραματίσου για να δεις αν υπάρχει πρόσβαση στο ίντερνετ

και πράττεις ανάλογα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ένα λόγο που χρησιμοποιείτε ακόμα Adfree και Adaway και δε φλασάρετε απλά το Mother of All AD-BLOCKING... Μια φορά θα το περάσετε και τέλος. Δε θα ξαναδείτε διαφημίσεις ούτε στον ύπνο σας και δε θα χρειαστεί να ξανασχοληθείτε ποτέ με update εφαρμογών και περίεργα μηνύματα.

Θα σου πω δύο:

1.

This MOD requires some amount of RAM and CPU for effective functionality. Anything below the compatibility specs might be working But DO NOT PM me or POST on this thread for issues. I Don't and Won't Support.

Δε θέλω ένα επιπλέον service στο background, με ότι αυτό συνεπάγεται

 

2. Δε θέλω/δεν έχω custom recovery. :)

και το google play κλεινει............................

Αν κρασάρουν όλα ίσως να έχει μπουκώσει η μνήμη της συσκευής. Μπες: Ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Όλες οι εφαρμογές και σβήσε 1-2 που πιάνουν πολύ χώρο ή κάνε εκκαθάριση δεδομένων σε αυτές που έχουν κρατήσει πολλά "σκουπίδια". Επίσης αν δεν έχει εξωτερική sd κάρτα δες με έναν file manager αν έχουν κατέβει διαφημιστικά βιντεάκια (καποια παιχνίδια τα κατεβάζουν αυτά) και σου έχουν κατσικωθεί στην εσωτερική μνήμη.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καποιος για το παρακατω?

Εχω μια απορια.

Εχω το S820 και του εχω βαλει την 1413 dev vibe rom με 4.2.2.

Στο contact manager του τηλ εχει μονο αγγλικα γραμματα στη δεξια πλευρα εκει που επιλεγεις δλδ σε ποιο γραμμα να σε παει για να βρεις το contact που θες. Δε λεω να κανεις search, μιλαω για τη λιστα με τα γραμματα στη δεξια πλευρα της οθονης οπως βλεπεις τις επαφες. Πως στο καλο το κανεις να βλεπει ελληνικα εκει ωστε να μη χρειαζεται να σκρολαρω μια ωρα προς τα κατω για να βρω τον Πανο ας πουμε? Αν δεν υπαρχει τροπος σ'αυτον τον contact manager ξερετε κανεναν αλλον?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος για το παρακατω?

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο s duos χωρίς να έχει βρεθεί κάποια λύση.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο s duos χωρίς να έχει βρεθεί κάποια λύση.

Ωχχχ, σοβαρα μιλας? Κι εγω νομιζα οτι θα ηταν κατι απλο και οτι ηταν ηλιθια ερωτηση! Κατα τη γνωμη μου ειναι αρκετα σοβαρο θεμα ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

το tablet εντωμεταξυ ειναι 1 χρονου κ ειναι turbo-x κ πριν λιγο ακουσα οτι τα turbox δεν ειχαν android market, τουλ τοτε, οποτε μαλλον σαν να καταλαβαινω γιατι δεν του αρεσει το android...

 

το android ομως δεν ειναι μονο το play store

Link to comment
Share on other sites

απο εκει δεν κατεβαζει κανεις εφαρμογες; δεν ξερω κ πολλα, απλα προσπαθω να ερμηνευσω τι μπορει να εννοει ο ξαδερφος οταν ειπε "δεν του αρεσει το android",

το κατεξοχην λειουργικο για κινητα κ γιατι να θελει να παει σε windows, οταν μαλιστα δεν καιγεται κιολας για office

Link to comment
Share on other sites

προφανως δεν ειναι τοσο διαδεδομενα γιατι ουτε εδω, στην δουλεια=περιβαλον προγραμματιστων (που ακουσα για τα turbox), τα ηξεραν
Link to comment
Share on other sites

γι'αυτους που δεν ασχολουνται δεν ειναι γνωστα......αλλα υπαρχουν και καποια πολυ γνωστα

τωρα οσον αφορα το ξαδερφο σου δεν αρεσουν σε ολους τα ιδια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δώστε τα φώτα σας σε 2 προβλήματα.

Έχω στο κιν. το Viber και προσπαθώ να βρω τρόπο να μην αποθηκεύονται η φωτογραφίες στην εσωτερική μνήμη, μιας και είναι ελάχιστη, αλλά στην εξωτερική (για την camera το έχω κάνει).

Και ένα δεύτερο, υπάρχει τρόπος στο αυτόματο backup του Google+ για τις φωτογραφίες να επιλέγουμε ποιους φακέλους να συγχρονίζει?

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στο φορουμ τις ορολογιες για αρχαριους αλλα δν βρηκα τι ειναι το dalvik και το art για το οποιο μιλατε συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στο s duos χωρίς να έχει βρεθεί κάποια λύση.

Λοιπον φιλε μου και για οποιον αλλον ενδιαφερεται, βρηκα μετα απο αρκετο ψαξιμο το RocketContact Dialer που εχει και ελληνικα δεξια και ταυτοχρονα διαχειριζεται και 2 καρτες. Θα το δοκιμασω λιγο καιρο να δω αν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Υπάρχει κανένα site για κατέβασμα περιοδικών (αυτα που πουλανε στα περίπτερα) σε μορφή pdf κτλπ??Αρκεί να είναι σχετικά ενημερωμένο αν γινεται, και φυσικά ελληνικά περιοδικά μόνο... Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Stores με εφαρμογές σαν το Google play:

1Mobile http://www.1mobile.com/

SlideME http://slideme.org/

Android Apk Download http://www.androidapkdownload.org/

AppsApk http://www.appsapk.com/

Mobango Mobile Store http://www.mobango.com/

mobile9 http://www.mobile9.com/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...