Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε "μαμά android" έχει την επιλογή να στέλνεις όλες τις κλήσεις του συγκεκριμένου αριθμού στον τηλεφωνητή (voicemail) , που αν δεν το έχεις σετάρει είναι ουσιαστικά το ίδιο με το να τον έχεις σε blacklist..;)

 

Πως το κανω αυτο; Πως οριζω να γινεται σε συγκεκριμενο αριθμο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άμα εισαι root το root call blocker το κάμει αυτό

 

Θα πρεπει να αντικαταστησω τον caller μου; Ή δουλευει παραλληλα με τον υπαρχον;

Link to comment
Share on other sites

σε "μαμά android" έχει την επιλογή να στέλνεις όλες τις κλήσεις του συγκεκριμένου αριθμού στον τηλεφωνητή (voicemail) , που αν δεν το έχεις σετάρει είναι ουσιαστικά το ίδιο με το να τον έχεις σε blacklist..;)

 

Ναι, έτσι είναι.

Στα Nexus με pure Android δεν υπάρχει επιλογή για blacklist (όταν ξαναγύρισα σε stock rom από CM, μου έλειψε το blacklist feature που είχαν και ψαχνόμουν).

Άκρη φαίνεται να βρήκα με το Mr. Number από το Market. Το πέρασα κυρίως λόγω το ΠΑΡΑ πολλών download που έχει (πρώτη φορά την έβλεπα την εφαρμογή) και φαίνεται να κάνει αυτό που θέλω.

Μου τηλεφωνούσαν σχεδόν καθημερινά από συγκεκριμένα σταθερά τηλέφωνα από Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για προσφορές κινητής τηλεφωνίας και βάζοντας τα στη blacklist δεν 'είδα' ξανά κλήση.

Μπαίνοντας στην εφαρμογή υπάρχει στο History δυο φορές ως blocked το τηλέφωνο της Αθήνας. ;)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι είναι.

Στα Nexus με pure Android δεν υπάρχει επιλογή για blacklist (όταν ξαναγύρισα σε stock rom από CM, μου έλειψε το blacklist feature που είχαν και ψαχνόμουν).

Άκρη φαίνεται να βρήκα με το Mr. Number από το Market. Το πέρασα κυρίως λόγω το ΠΑΡΑ πολλών download που έχει (πρώτη φορά την έβλεπα την εφαρμογή) και φαίνεται να κάνει αυτό που θέλω.

Μου τηλεφωνούσαν σχεδόν καθημερινά από συγκεκριμένα σταθερά τηλέφωνα από Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για προσφορές κινητής τηλεφωνίας και βάζοντας τα στη blacklist δεν 'είδα' ξανά κλήση.

Μπαίνοντας στην εφαρμογή υπάρχει στο History δυο φορές ως blocked το τηλέφωνο της Αθήνας. ;)

 

 

Επηρεαζει καθολου τον τρεχων caller ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές για αυτο που θέλετε. Δεν χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο.

Εγω στο android μου χρησιμοποιούσα το call filter της telemarks. Πολύ καλό. Με είχαν σπάσει τα νευρα με τις προσφορές απο wind να το γυρισω σε συμβόλαιο και τους γειωνα με αυτο το πρόγραμμα.

 

Τώρα στα WP έχω ενσωματωμένη την λειτουργία στο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα..πως μπορω να βλεπω ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο κ καταναλωνουν μνημη?
Link to comment
Share on other sites

Επηρεαζει καθολου τον τρεχων caller ή οχι;

 

Όχι, δεν τον επηρεάζει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα..πως μπορω να βλεπω ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο κ καταναλωνουν μνημη?

 

Εγώ έχω για αυτή τη δουλειά το greenify

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να μεταφερω φωτογραφιες απο εναν φακελο σε αλλον? Τι εννοω...στο nexus 4 που εχω , εχω καποιες φωτο αποθηκευμενες στον φακελο viber αλλα θελω να τις μεταφερω σε αλλον φακελο. Γινεται η οχι ? Το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να μεταφερω φωτογραφιες απο εναν φακελο σε αλλον? Τι εννοω...στο nexus 4 που εχω , εχω καποιες φωτο αποθηκευμενες στον φακελο viber αλλα θελω να τις μεταφερω σε αλλον φακελο. Γινεται η οχι ? Το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι....

 

Με εναν explorer δε μπορεις να το κανεις;Δλδ να βρεις τον φακελο viber και να τις κανεις copy paste οπου θες..

Link to comment
Share on other sites

Με εναν explorer δε μπορεις να το κανεις;Δλδ να βρεις τον φακελο viber και να τις κανεις copy paste οπου θες..

 

Ενω μπορω να επιλεξω τις φωτο μια χαρα , μπορω να τις κανω share , διαγραφη αλλα δεν βρισκω πουθενα αντιγραφη ή μετακινηση....

Link to comment
Share on other sites

Ενω μπορω να επιλεξω τις φωτο μια χαρα , μπορω να τις κανω share , διαγραφη αλλα δεν βρισκω πουθενα αντιγραφη ή μετακινηση....

 

Δοκίμασε να το κάνεις με τον es file..:)

Link to comment
Share on other sites

απο χθες το handcent sms (5.4.0) στο G2 σταματησε να στελνει sms,δειχνει οτι προσπαθει να τα στειλει αλλα δεν φτανουν ποτέ.

μπορει να δεχτει κανονικα (το εχω ως default sms app).

Το εβγαλα απο το greenify, εκανα ρεσταρτ το τηλεφωνο, εσβησα την εφαρμογη, την εκανα restore με το τιτανιουμ, εκανα clear cache αλλα συνεχιζει να μην μπορει να στειλει sms.

To messaging app της LG στελνει και δεχεται κανονικα.

 

Καποια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

2 προβληματα

κινητο Alcatel OTμπαχατελα

1)Οταν πληκτρολογω εναν αριθμο για κληση, η εφαρμογη σβηνει και με πεταει εξω. Αριθμους απο τον τηλεφωνικο καταλογο καλουν κανονικα.

2)Μερικες φορες οταν μπαινω στο Internet, χανει την επαφη με τις καρτες SIM και κανει αυτοματα refresh ο browser.

Μπορει να γινει τπτ;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

απο χθες το handcent sms (5.4.0) στο G2 σταματησε να στελνει sms,δειχνει οτι προσπαθει να τα στειλει αλλα δεν φτανουν ποτέ.

μπορει να δεχτει κανονικα (το εχω ως default sms app).

Το εβγαλα απο το greenify, εκανα ρεσταρτ το τηλεφωνο, εσβησα την εφαρμογη, την εκανα restore με το τιτανιουμ, εκανα clear cache αλλα συνεχιζει να μην μπορει να στειλει sms.

To messaging app της LG στελνει και δεχεται κανονικα.

 

Καποια ιδεα?

Πρώτ'απ'όλα ξέχνα το titanium. Για ποιό λόγο να κάνεις restore με αυτό; απεγκατέστησε το και κάνε clean install μέσω google play.

2 προβληματα

κινητο Alcatel OTμπαχατελα

1)Οταν πληκτρολογω εναν αριθμο για κληση, η εφαρμογη σβηνει και με πεταει εξω. Αριθμους απο τον τηλεφωνικο καταλογο καλουν κανονικα.

2)Μερικες φορες οταν μπαινω στο Internet, χανει την επαφη με τις καρτες SIM και κανει αυτοματα refresh ο browser.

Μπορει να γινει τπτ;

Στη θέση σου θα έκανα format και clean install την rom. Δεν πιστεύω να έχεις custom firmware; αν έχεις τότε τσάμπα κάνουμε την συζήτηση, απευθύνσου στον δημιουργό της rom.

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι οπως το πηρα. Και δεν εχω ασχοληθει καθολου.. Η Rom σιγουρα υπαρχει καπου?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ'απ'όλα ξέχνα το titanium. Για ποιό λόγο να κάνεις restore με αυτό; απεγκατέστησε το και κάνε clean install μέσω google play.

To ξανακατεβασα και εστρωσε... Thanks

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να συγχρονισω το outlook calendar με το google calendar για να μου εμφανιζονται ολα τα ραντεβου στο κινητο?

στο κινητο δεν εχω σεταρει exchange (γιατι θα πρεπει να βαλω lock pattern και δεν θελω).

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν μεταφερονται τα save των παιχνιδιων σε αλλο κινητο; Που αποθηκευονται και τι μορφη ειναι..?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν μεταφερονται τα save των παιχνιδιων σε αλλο κινητο; Που αποθηκευονται και τι μορφη ειναι..?

Γίνεται ,με πολλούς τρόπους ( titanium backup ή κάποιο άλλο ) ,υπάρχει και το DataSync στο play .

Μπορείς επίσης να τα κάνεις και copy /paste με κάποιον file manager ,η διαδρομή που βρίσκονται αλλάζει ανάλογα με την έκδοση ,αυτήν την στιγμή εμενα ειναι σε sd/android /data

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα. Θέλω να έχω κάποια επιλεγμένα προγράμματα offline, σε μορφή APK ώστε να μπορώ να τα περνάω στην ταμπλέτα όποτε αλλάζω rom ή ταμπλέτα. Τα προγράμματα που θέλω είναι δωρεάν προγράμματα που υπάρχουν στο google apps. Πρώτον δε καταλαβαίνω γιατί όλοι αυτοί οι κατασκευαστές βάζουν την εφαρμογή τους ΜΟΝΟ! στη σελίδα της google κι όχι και στα προσωπικά τους σάιτ. Δεύτερον δε καταλαβαίνω γιατί να χαρίσω το κινητό μου και τα στοιχεία μου στη google. Τρίτον, δεν έχω κι ούτε θέλω να ενεργοποιώ το google play στα μηχανήματά μου. Έτσι αναζήτησα κάποιο τρόπο να κατεβαίνουν τα apk. Βρήκα ένα σάιτ που δε παίζει (evozi) κι ένα plugin για Chrome που θέλει λογαριασμό google, αναγνωριστικό συσκευής κλπ. οπότε το ξεχνάμε κι αυτό.

 

Προσωπικά έχω αρχίσει να τα παίρνω ελαφρώς. Οι ερωτήσεις μου είναι:

α. Πώς θα φέρω τις εφαρμογές που θέλω ώστε να τις έχω στο στικάκι μου, δίχως να "χαριστώ" στη google.

β. Γιατί αυτή η μανία οι προγραμματιστές να αναρτούν τις εφαρμογές τους μόνο στη σελίδα της google κι όχι και στις προσωπικές τους σελίδες; Αφού είναι δωρεάν εφαρμογές! Υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζω ή να υποψιάζομαι; Κάτι δε μου κάθεται καλά.

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει το πρόγραμμα μέσα στο κινητό.Ο muhaha δεν θέλει να κατεβάσει από play store οπότε πως θα τα βρει για να τα κάνει back up?
http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ,με πολλούς τρόπους ( titanium backup ή κάποιο άλλο ) ,υπάρχει και το DataSync στο play .

Μπορείς επίσης να τα κάνεις και copy /paste με κάποιον file manager ,η διαδρομή που βρίσκονται αλλάζει ανάλογα με την έκδοση ,αυτήν την στιγμή εμενα ειναι σε sd/android /data

Επειδη δε μπορω να βρω το μονοπατι και το αρχειο,

με το titanium backup εννοεις κανω backup το παιχνιδι απο το αρχικο κινητο και το κανω install στο νεο;

Το Play πως κανει DataSync?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@muhaha,

 

Υπάρχει τρόπος (ήδη το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό) και ακούει στο όνομα 'Real APK Leecher' :)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1563894

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο μάρκετ το app share.

Οτι εφαρμογή υπάρχει εγκατεστημενη την σώνει ως apk.

Από εκεί και μετά την κάνεις ότι θέλεις. Υπάρχουν παντού οι δωρεάν εφαρμογές.

Τις βάζουν στο play μόνο γιατί η γκουγκλ πρέπει να ελέγχει τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...