Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλάμε για το titanium; Γιατί με μια επανεκκίνηση μπορεί να στρώσει. Απ'την άλλη αν δε στρώσει, υπάρχει κουμπί στο titanium (μενού->περισσότερα->market doctor)!

 

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά... Σου το έβγαλε στο άσχετο ή όχι; Στο έβγαλε εννοώ σαν ειδοποίηση; Ή απλά πήγες να δεις την έκδοση του λειτουργικού και σου λέει 2.1 update 1; Προσοχή αν ο φίλος σου είναι rooted μπορεί να του χάσεις το root (αν και δεν ξέρω αν χάνεται με τη συγκεκριμένη αναβάθμιση). Για πιο σίγουρες απαντήσεις απευθύνσου εδώ, που είναι το θέμα για το κινητό που έχεις ;)

 

ο φιλος μου εχει το κινητο λιγες μερες το πηρε προσφατα και μου το εδωσε μια μερα να του το φτιαξω με εφαρμογες και τετοια οταν πηγα να δω απο περιεργεια την εκδοση του κινητου ειδα αυτο που σου λεω...δεν ηρθε ειδοποιηση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να βγάλεις ένα screenshot-έστω με ψηφιακή. Δε νομίζω πάντως να πατιέται αυτό που λες, οπότε μάλλον απλά σου αναφέρει την έκδοση του λειτουργικου ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

ξέρει κάποιος να με βοηθήσει πως θα δω στην συσκευή μου ποια έκδοση του android έχω;

Θέλω να εγκαταστήσω το quick office για το οποίο γράφτηκε στο site ότι "Η σουίτα γραφείου Quickoffice είναι διαθέσιμη στις συσκευές που τρέχουν Gingerbread, Froyo και Eclair. "

 

Το κινητό είναι το XPERIA X8 και έχει έκδοση 2.1 update αλλά δεν φαίνεται πουθενά το froyo κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό μου γιατί δεν είμαι root όταν το αγοράζω και πως μπορώ να γίνω;

 

Ειναι αυτό που λέμε κλειδωμένο;

 

Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το topic και για εμας τους άσχετους.

 

Παρεπιπτόντως το search της google δεν δουλεύει για να ψάχνω μέσα στο forum πριν να βάζω ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το root ακυρώνει την εγγύηση (βέβαια μπορεί να αλλάξει η κατάσταση γιατί μπορείς να επαναφέρεις τη συσκευή στην αρχική κατάσταση εύκολα). Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν πωλείται έτσι το οποιοδήποτε κινητό ;)

Για τη συσκευή σου (se xperia x8), υπάρχει συγκεκριμένο θέμα εδώ και μπορείς να κοιτάξεις εκεί για πληροφορίες αλλιώς καλύτερα να ζητήσεις εκεί βοήθεια :)

Edited by Villis
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

To barcode που εμφανίζεται σε διάφορα topics για εφαρμογές τι είναι; To σκανάρεις με κάποια εφαρμογή barcode reader και σε πάει κατευθείαν στο market? Υπάρχει εφαρμογή barcode reader που να σκανάρει data matrix;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To barcode που εμφανίζεται σε διάφορα topics για εφαρμογές τι είναι; To σκανάρεις με κάποια εφαρμογή barcode reader και σε πάει κατευθείαν στο market? Υπάρχει εφαρμογή barcode reader που να σκανάρει data matrix;

 

https://market.android.com/details?id=com.google.zxing.client.android&feature=search_result

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση. Τι είναι η ROM και γιατί να την αλλάξω; Είδα μια εφαρμογή στο android market (αν θυμάμαι λέγεται rom manager) με την οποία διαχειρίζεσαι ROMs. Τι είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

rom στην ουσια ειναι εκδοση λειτουργικου συστηματος. υπαρχουν οι οφισιαλ ρομς(αυτες που εχουν τα κινητα οταν βγαινουν στην παραγωγη) και οι μαγειρεμενες που δεν περιεχουν ή περιεχουν παραπανω στοιχεια των οφισιαλς.

 

δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξεις ρομ. αν μπορεις να λειτουργησεις με την οφισιαλ, τοτε την κρατας ;)

 

δε ξερω τι ειναι και τι κανει το rom manager

Link to comment
Share on other sites

rom στην ουσια ειναι εκδοση λειτουργικου συστηματος. υπαρχουν οι οφισιαλ ρομς(αυτες που εχουν τα κινητα οταν βγαινουν στην παραγωγη) και οι μαγειρεμενες που δεν περιεχουν ή περιεχουν παραπανω στοιχεια των οφισιαλς.

 

δεν ειναι απαραιτητο να αλλαξεις ρομ. αν μπορεις να λειτουργησεις με την οφισιαλ, τοτε την κρατας ;)

 

δε ξερω τι ειναι και τι κανει το rom manager

http://www.androlib.com/android.application.com-koushikdutta-rommanager-nptD.aspx

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το περασω θα εχω gps χωρις καμια απολυτως χρεωση?

 

 

 

Ακριβως..

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καινουργια εδω..θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. εχω το xperia mini και ενω ειναι συνδεδεμενο με wifi παω να κατεβασω εφαρμογες και μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η ληψη...εχω κατεβασει στο παρελθον εφαρμογες χωρις προβλημα. τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καινουργια εδω..θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. εχω το xperia mini και ενω ειναι συνδεδεμενο με wifi παω να κατεβασω εφαρμογες και μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η ληψη...εχω κατεβασει στο παρελθον εφαρμογες χωρις προβλημα. τι πρεπει να κανω?

 

Καλως ήλθες:)

Μπορεί να είναι κάποιο προσωρινό πρόβλημα. Κάνε επανεκκίνηση στη συσκευή σου και αν δεν διορθωθεί, δοκίμασε λίγο αργότερα.

Καμιά φορά συμβαίνει. Μπορεί να έχει πρόβλημα το μάρκετ ή το hotspot που χρησιμοποιείς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, καινουργια εδω..θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. εχω το xperia mini και ενω ειναι συνδεδεμενο με wifi παω να κατεβασω εφαρμογες και μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η ληψη...εχω κατεβασει στο παρελθον εφαρμογες χωρις προβλημα. τι πρεπει να κανω?

 

Εδώ ίσως είναι καλύτερο μέρος για το πρόβλημα σου

Android Market - Προβλήματα, εμπειρίες, tips, σχόλια

Δοκίμασε επίσης να πας settings>applications>market : clear cache/data

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω και εγώ τι γίνεται με τα updates. Δηλαδή μια εφαρμογή κατεβάζει μόνη της updates αν τα χρειάζεται όπως τα antivirus. Και αν έχουμε βάλει μία εφαρμογή όπως π.χ. το εορτολόγιο (πάρα πολύ καλο!) και βγάλουν τα παιδιά νέα έκδοση τι κάνουμε; Uninstall την παλιά και ξανακατεβάζουμε την καινούργια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω και εγώ τι γίνεται με τα updates. Δηλαδή μια εφαρμογή κατεβάζει μόνη της updates αν τα χρειάζεται όπως τα antivirus. Και αν έχουμε βάλει μία εφαρμογή όπως π.χ. το εορτολόγιο (πάρα πολύ καλο!) και βγάλουν τα παιδιά νέα έκδοση τι κάνουμε; Uninstall την παλιά και ξανακατεβάζουμε την καινούργια;

 

Οποιαδηποτε εφαρμογη εχεις εγκαταστησει απο το market και βγει update, οταν ξαναμπεις την επομενη φορα στο market-εφαρμογες θα βρεις ειδοποιηση.Απλα τη τικαρεις και αντικαθιστα τη προηγουμενη χωρις να χασει τα δεδομενα...Επισης ενω εισαι στο market, πατας ρυθμισεις και επιλεγεις αν θες να ειδοποιησε οταν υπαρχει διαθεσιμη ενημερωση σε καποια απο τις εφαρμογες που εχεις εγκαταστησει.Ετσι, οταν υπαρχει update θα βλεπεις μια ειδοποιηση στη μπαρα του τηλεφωνου (αρκει φυσικα να εισαι συνδεδεμενος στο internet).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω και εγώ τι γίνεται με τα updates. Δηλαδή μια εφαρμογή κατεβάζει μόνη της updates αν τα χρειάζεται όπως τα antivirus. Και αν έχουμε βάλει μία εφαρμογή όπως π.χ. το εορτολόγιο (πάρα πολύ καλο!) και βγάλουν τα παιδιά νέα έκδοση τι κάνουμε; Uninstall την παλιά και ξανακατεβάζουμε την καινούργια;

 

Ότι έχεις εγκαταστήσει από το market, με κάθε είσοδό σου ελέγχει αν έχεις την τελευταία έκδοση και σε ενημερώνει για update. Το κάνει μόνο του αν το αποδεχθείς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή θα τρελλαθώ στο τέλος, χθες πρόσεξα ότι η αναφορά παράδοσης στα sms έρχεται ανεξάρτητα αν παραδόθηκε το μήνυμα ή οχι και το διαπίστωσα επειδή έψαχνα να δω αν σου έρθει sms και το είχες κλειστό παίρνεις ώρα αυτή που στο στειλε ο άλλος η την ώρα που εσύ το άνοιξες ανακάλυψα λοιπόν ότι το hancent sms σου δίνει ότι ώρα ανοίξεις το κινητό εν stock app και go sms τη πραγματική ώρα. Και πάνω στις δοκιμές να δω και τι γίνεται με αναφορά ανακάλυψα ότι ακόμα και να στείλω μηνυμα σε κλειστό κινητό έρχεται κανονικά αναφορά (δοκίμασα και με όλα τα προγράμματα), πάνω στο μηνυμα πατώντας προβολή αναφοράς σου λέει κατάσταση ελήφθη ακόμα κάι ώρα και εννοεί την ώρα που εφυγε από σενα και φυσικά όταν το πάρει ο άλλος δεν αλλάζει τίποτα. Τι στο καλό φταιει;έστειλα ακόμα και σε τηέφωνο που δεν υπάρχει/σταθερό και πάλι λεει οτι παραδόθηκε...

Eντωμεταξύ απεγκατέστησα μια μια τις εφαρμογές sms μηπως τίποτα μπλοκάρει η μια την άλλη αλλά δεν άλλαξε κάτι, παίζει να φταίει κάτι, σε σας έρχονται κανονικά αναφορές και ειδοποίησεις;

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέμα που έχω με το handcent και τα μηνύματα γενικά είναι πώς μπορώ να στέλνω μηνύματα με μικρά γράμματα και τόνους (έστω και 70 χαρακτήρες). Ότι επιλογή και να βάλω πάντα κεφαλαία 160 χαρακτήρες μου δίνει...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιθανότατα είναι bug της εφαρμογής. Μπορείς να το αναφέρεις στο site της handcent:

http://www.handcent.com/Contact-Us.php

με την ελπίδα να διορθωθεί.

Η απορία μου όμως είναι γιατί να θέλει κάποιος να γράφει με μικρά γράμματα και να χρεώνεται περισσότερο. Υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος?

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χρεώνεται περισσότερο; άμα γράφεις μ μικρά χρεώνεται πιο πολύ; Με το γράμμα πάει η χρέωση; Με το μήνυμα δε πάει είτε είναι 1 είτε 160 χαρακτήρες;
Link to comment
Share on other sites

Κανένα κινητό δεν μπορεί να στείλει 160 χαρακτήρες με μικρά τονισμένα ελληνικά γράμματα. Αν φαίνονται έτσι σε κάποια άλλη συσκευή σου, στον παραλήπτη δεν πηγαίνουν έτσι. Κι αν πηγαίνουν απλά δεν είναι 160 χαρακτήρες, αλλά 70 (αν θυμάμαι καλά). Οπότε για να στείλεις ένα μεγάλο sms, χρεώνεσαι παραπάνω ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδί μου, άλλο ρωτάω. Ένα μήνυμα με 40 μικρούς κ μεγάλους τονισμένους χαρακτήρες χρεώνεται πιο πολύ από ένα με 40 κεφαλαίους; Εγώ αυτό κατάλαβα από αυτό που είπε παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το θέμα που έχω με το handcent και τα μηνύματα γενικά είναι πώς μπορώ να στέλνω μηνύματα με μικρά γράμματα και τόνους (έστω και 70 χαρακτήρες). Ότι επιλογή και να βάλω πάντα κεφαλαία 160 χαρακτήρες μου δίνει...

 

Στο handcent από Ρυθμίσεις αποστολής μηνυμάτων>υποστήριξη τοποθεσίας, απενεργοποιείς το: μέθοδος Ελληνικών SMS.

Στην μαμά εφαρμογή από Ρυθμίσεις>Ελληνική κωδικοποίηση επιλέγεις : κωδικοποίηση 7 bit.

 

Λογικά έτσι μπορείς να στείλεις και με τις δύο εφαρμογές με ελληνικά μικρά με περιορισμό 70 χαρακτήρες ανά SMS.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...