Jump to content

Υγραέριο σε αυτοκίνητο


jpvolos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό θα ήταν να είχαμε καμμιά άποψη παραπάνω επί του θέματος από κάποιον που έχει ήδη εγκαταστήσει υγραέριο στο αυτοκίνητό του. Πάντως απ'όσο γνωρίζω, οι συσκευές που τοποθετούνται σήμερα, είναι 4ης γενιάς και ουδεμία σχέση έχουν με τις παλαιότερες των προηγούμενων ετών. Ισχυρίζονται οι ειδικοί ότι οι νέες συσκευές εξασφαλίζουν ίδιες επιδόσεις, ίδια ιπποδύναμη, επιτάχυνση και ίδια τελική όπως και η βενζίνη! Ισχύει πραγματικά όμως κάτι τέτοιο;

Όσον αφορά την τέλεια καύση του υγραερίου, το οποίο δεν προκαλεί διαβρώσεις στα μέταλλα του κινητήρα διότι δεν περιέχει πρόσθετα όπως η βενζίνη, αυξάνει την διάρκεια του κινητήρα λόγω έλλειψης ανθρακούχων υπολειμμάτων και διάφορων υδρογονανθράκων! Ισχύει όμως κάτι τέτοιο;

Απ'όσο γνωρίζω τα πρόσθετα που έχει η βενζίνη μέσα βοηθούν καλύτερα όχι στην καύση αλλά και σε άλλους τομείς. Το υγραέριο το κάνει αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Gt einai kako pou 8elw na glitwsw stin katanalwsi???

To autokinito toso kairo pou to exw foularw panw apo 100 eurw to rezervouar tin evdomada;)

Kai sto katw katw dn 8a krineis esu ti einai kalo gia mena kai ti oxi;)

An eixes tin dunatotita na pareis ena tetoio autokinito as min to kanes aerio:!:

Apla to an exeis ena tetoio autokinito sunopsizete me to na min se noiazei i tsepi sou kaneis polu megalo la8os;)

 

Filika

 

Nikolas

 

 

Από το να κάνω διάφορες μετατροπές θα προτιμούσα ή να πάρω diesel ή υβριδικό ή ένα δεύτερο μικρό.

Δεν έκρινα τι είναι καλό για εσένα. Έκρινα την ορθότητα της επιλογής σου. Εκτός αν πίστευες ότι δε θα καίει τόσο αλλά και πάλι θα ήταν δικό σου λάθος.

Αν είχα τη δυνατότητα να πάρω αυτοκίνητο τέτοιας αξίας σίγουρα δε θα του έκανα τέτοια μετατροπή.

Το ξαναλέω.

Αν είχα εγώ τέτοιας αξίας αυτοκίνητο και με ένοιαζε η κατανάλωση κάποιο λάθος θα είχα κάνει στην επιλογή του.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχαμε καμμιά άποψη παραπάνω επί του θέματος από κάποιον που έχει ήδη εγκαταστήσει υγραέριο στο αυτοκίνητό του. Πάντως απ'όσο γνωρίζω, οι συσκευές που τοποθετούνται σήμερα, είναι 4ης γενιάς και ουδεμία σχέση έχουν με τις παλαιότερες των προηγούμενων ετών. Ισχυρίζονται οι ειδικοί ότι οι νέες συσκευές εξασφαλίζουν ίδιες επιδόσεις, ίδια ιπποδύναμη, επιτάχυνση και ίδια τελική όπως και η βενζίνη! Ισχύει πραγματικά όμως κάτι τέτοιο;

Όσον αφορά την τέλεια καύση του υγραερίου, το οποίο δεν προκαλεί διαβρώσεις στα μέταλλα του κινητήρα διότι δεν περιέχει πρόσθετα όπως η βενζίνη, αυξάνει την διάρκεια του κινητήρα λόγω έλλειψης ανθρακούχων υπολειμμάτων και διάφορων υδρογονανθράκων! Ισχύει όμως κάτι τέτοιο;

Απ'όσο γνωρίζω τα πρόσθετα που έχει η βενζίνη μέσα βοηθούν καλύτερα όχι στην καύση αλλά και σε άλλους τομείς. Το υγραέριο το κάνει αυτό;;;

 

 

Eνας φιλος πιο πανω ειπε την εμπειρια του απο τη μετατροπη που εκανε στο δικο του αυτοκινητο και ανεφερε πως οι επιδοσεις δεν μειωνονται.Και ενταξει ρε παιδια πως κανετε ετσι για τις επιδοσεις.Οταν εισαι μεσα στην πολη οπου το αυτοκινητο καιει πιο πολυ και βγαζει το περισσοτερο καυσαεριο το δουλευεις με υγραεριο και οταν εισαι εκτος το γυρνας σε βενζινη(νομιζω το κανει αυτοματα).Αυτο με την με την μειωση των επιδοσεων γινοταν παλια οχι τωρα και ποσο μειωνονται δηλαδη???Δεν εχει 0-100 σε 9 sec αλλα σε 19 η δεν πηγαινει με 200χλμ αλλα με 130χλμ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.google.gr/search?hl=el&q=autogas&meta=

 

λενε στα σιτε οτι το υγραεριο ειναι ~110οκτανια κ οτι τα injection αποδιδουν καλυτερα απο τα καρμπυρατερ.

επισης οτι το υγραεριο καιει 1-2 λιτρα παραπανω στα 100κμ απο οτι αμολυβδη.

τιμη μετατροπης ~1200ε .στην τουρκια διαβαζω σε ενα σιτε το βαζουν με 500ε κ στην ρωσια με 200:P

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρουμε όμως ότι υπάρχουν έτοιμα κιτ μετατροπής για συγκεκριμένους κινητήρες; Αν είσαι ήδη σε εργοστασιακή εγγύηση αυτή χάνεται;
Link to comment
Share on other sites

Eνας φιλος πιο πανω ειπε την εμπειρια του απο τη μετατροπη που εκανε στο δικο του αυτοκινητο και ανεφερε πως οι επιδοσεις δεν μειωνονται.Και ενταξει ρε παιδια πως κανετε ετσι για τις επιδοσεις.Οταν εισαι μεσα στην πολη οπου το αυτοκινητο καιει πιο πολυ και βγαζει το περισσοτερο καυσαεριο το δουλευεις με υγραεριο και οταν εισαι εκτος το γυρνας σε βενζινη(νομιζω το κανει αυτοματα).Αυτο με την με την μειωση των επιδοσεων γινοταν παλια οχι τωρα και ποσο μειωνονται δηλαδη???Δεν εχει 0-100 σε 9 sec αλλα σε 19 η δεν πηγαινει με 200χλμ αλλα με 130χλμ.

 

Το ξαναλέω πάλι: ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ. Η κατανάλωση είναι ίδια με της βενζίνης και φυσικά εξαρτάται από τον τρόπο που οδηγάει κάποιος. Εγώ για παράδειγμα έχω φτάσει να καίω 6,75 λίτρα/100 χλμ αλλά και 10,5 λίτρα/100 χλμ. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι είναι και λίγο θέμα του οδηγού, έτσι? Πάντως εγώ δεν έχω δει μείωση επιδόσεων. (μόνο μείωση στα έξοδά μου). Όσο για την αλλαγή από βενζίνη σε υγραέριο γίνεται ως εξής: αν έχεις επιλεγμένο το υγραέριο κάθε φορά που βάζεις μπρος, ξεκινάει λίγο με βενζίνη και μετά το γυρνάει σε υγραέριο μόνο του. Αλλιώς μπορείς από την οθόνη/διακόπτη που σου τοποθετούν στην κονσόλα και να βλέπεις πόσο υγραέριο έχεις ακόμα και να το αλλάξεις σε από υγραέριο σε βενζίνη και το ανάποδο.

Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

Θελω απο καποιον μια πειστικη απαντηση σχετικα με την ΜΗ πτωση των επιδοσεων! Η βενζινη και το υγραεριο ειναι καυσιμα με αρκετα διαφορετικα χαρακτηριστικα. Το να λεμε πως δεν εχουν διαφορα... πρεπει να εξηγηθει καπως.
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αν δεν εμπιστεύεσαι τόσους που το έχουν βάλει και λένε οτι δεν έχει μείωση επιδόσεων τι να σου πω? πάντως δεν πιστεύω να βρεις κάποιον να το πάει για δυναμομέτρηση για να στο αποδείξει. Γιατί δεν λες κάποιον από όοοοολους αυτούς που δεν έχουν βάλει και προτιμούν να αγοράσουν πετρέλαιο να στο αποδείξουν? Προσπαθήστε να καταλάβετε κάτι όσοι δεν έχετε. Οτι δεν παίρνουμε ποσοστά. Τα μάτια πάμε να σας ανοίξουμε.
Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

Αντε και βαλαμε υγραεριο.... Που θα γεμισουμε??

Τα πρατηρια ειναι ελαχιστα και οσα προσφερουν υγραεριο βρισκονται στην ακρη της Παναγιας!! Οι υποδομες ακομα δεν ειναι διαθεσιμες....

Και εκτος αυτου για να κανεις αποσβεση της εγκαταστασης πρεπει να κανεις ενα σημαντικο αριθμο χιλιομετρων... Οποιος κυκλοφορει μεσα στην πολη δεν θα δει και μεγαλη διαφορα!

 

Χωρια την τεραστια αξια μεταπωλησης που χανεται εξαιτιας αυτης της μετατροπης... Πες μου εναν εδω μεσα που θα αγοραζε μεταχειρησμενο με αυτη την μετατροπη?!?! Εγω παντως θα ημουν απο μακρυα και αγαπημενοι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε και βαλαμε υγραεριο.... Που θα γεμισουμε??

Τα πρατηρια ειναι ελαχιστα και οσα προσφερουν υγραεριο βρισκονται στην ακρη της Παναγιας!! Οι υποδομες ακομα δεν ειναι διαθεσιμες....

Και εκτος αυτου για να κανεις αποσβεση της εγκαταστασης πρεπει να κανεις ενα σημαντικο αριθμο χιλιομετρων... Οποιος κυκλοφορει μεσα στην πολη δεν θα δει και μεγαλη διαφορα!

 

Χωρια την τεραστια αξια μεταπωλησης που χανεται εξαιτιας αυτης της μετατροπης... Πες μου εναν εδω μεσα που θα αγοραζε μεταχειρησμενο με αυτη την μετατροπη?!?! Εγω παντως θα ημουν απο μακρυα και αγαπημενοι... ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγω θα έπερνα ένα τέτοιο αμάξι απο Ελλάδα

Ο λόγος είναι απλός!!!Κατα την γνωμη μου δεν νομίζω πως είναι πολλοί αυτοί που ξέρουν να κάνουν σωστή μετατροπή σε ένα ακριβό αμάξι:!:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τις επιπτώσεις του υγραερίου στον κινητήρα; Κυρίως στα μπεκ που ψεκάζουν το καύσιμο στον θάλαμο καύσης...

 

Ενας φίλος μας πάντως που έχει ένα Subaru Outback 3.0i με 190.000 κμ που το έχει δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα:)

Εδω και 2 χρόνια δηλαδή!!!!Υπόψιν η μετατροπή έγινε στην Ιταλία:p:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τις επιπτώσεις του υγραερίου στον κινητήρα; Κυρίως στα μπεκ που ψεκάζουν το καύσιμο στον θάλαμο καύσης...

Αν το σκεφτεσαι για το GT εγω θα ελεγα να μεινεις μακρυα... Ειναι παρα πολυ πολυπλοκο μοτερ και δεν θα εμπιστευομουν κανενα για μια τετοια μετατροπη!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε και βαλαμε υγραεριο.... Που θα γεμισουμε??

Τα πρατηρια ειναι ελαχιστα και οσα προσφερουν υγραεριο βρισκονται στην ακρη της Παναγιας!! Οι υποδομες ακομα δεν ειναι διαθεσιμες....

Και εκτος αυτου για να κανεις αποσβεση της εγκαταστασης πρεπει να κανεις ενα σημαντικο αριθμο χιλιομετρων... Οποιος κυκλοφορει μεσα στην πολη δεν θα δει και μεγαλη διαφορα!

Χωρια την τεραστια αξια μεταπωλησης που χανεται εξαιτιας αυτης της μετατροπης... Πες μου εναν εδω μεσα που θα αγοραζε μεταχειρησμενο με αυτη την μετατροπη?!?! Εγω παντως θα ημουν απο μακρυα και αγαπημενοι... ;)

 

Στην Θεσσαλονικη εχει αυτα , συν κανενα που μου ξεφευγει ! δεν ειναι και λιγα !!

-JET GAS Στροφή αεροδρομίου ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ Βασ. Γεωργιάδης 2310-663422 Δ.Α

-PETROGAS Έναντι HYATT ΘΕΡΜΗ Ζαφ.Σουργιά 2310-464889 €0,651

-LEON GAS Τέρμα οδ. Γιαννιτσών ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Αντ. Θεοδώρου 2310-523131 €0,595

-BP GAS Ποσειδώνος (όπισθεν Μηχανοστασίου ΟΑΣΘ) ΦΟΙΝΙΚΑΣ Χ. Σταυράκης 2310-471177 € δεν λεει !

 

ΠΡΩΤΗ φορα ακουω να πεφτει η τιμη λογω υγραεριου !:wacko: να ανεβενει ναι !

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε αμελιδη και οι υπολοιποι αν θελετε βαλτε γκαζι αν δεν θελετε συνεχιστε να οδηγατε με βενζινη δεν με ενδιαφερει τι κανετε εσεις εγω και ο καθενας κοιταει την τσεπη του... δεν υπαρχει μειωση επιδοσεων ξεκολληστε με αυτη την καραμελα! εχω οδηγησει πολλα αυτοκινητα σε βενζινη και σε γκαζι δεν καταλαβα διαφορα δλδ τωρα τι θες να μας πεις οτι λεμε ψεματα για να παρουμε κανα φραγκο?? εδω ως ελληναρες φυσικα εχουμε τη βλακεια στο αιμα μας και η αξια μεταπωλησης ενος ΙΧ με γκαζι ειναι χαμηλοτερη καντε μια βολτα σε σαιτ πωλησεων μεταχειρισμενων και δειτε τι παιζει...εγω εαν παρω ενα αυτοκινητο αλλο θα κοιταξω να το λιωσω στα χιλιομετρα και μετα να το πεταξω τι με νοιαζει εμενα τι αξια μεταπωλησης θα εχω κλπ..το αμαξι το παιρνεις να κανεις τη δουλεια σου

 

δεν υπαρχουν κιτ για καθε κινητηρα ξεχωριστα παρτε το χαμπαρι...ενα ιντζεξιον οπως στη βενζινη εχει ενα σετ μπεκ ,κομπιουτερ και μπουκαλα...τα βαζουν τα ρυθμιζουν και τελειωσε η υποθεση...υπαρχουν σετ για απλα και τουρμπο αυτοκινητα..ξερω λαο με 1.8Τ αουντι που κυκλοφορει τετοια αυτοκινητα και ειναι υπερευχαριστημενοι ,πανε σαν διαολοι (110 οκτανια γαρ) ...με τα μπεκ της βενζινης δεν υπαρχει προβλημα διοτι οταν το αμαξι παιρνει μπρος παντα παιρνει μπρος με βενζινη και μετα γυρναει σε γκαζι και η αντλια βενζινης και τα μπεκ βενζινης σταματανε να λειτουργουν για να αποφευχθει να δουλεψουν χωρις βενζινη και χαλασουν...

 

τωρα εαν δεν εμπιστευεστε τους μαστορες ελλαδα ( :blink: :X ) πηγαιντε στη βουλγαρια η στην ιταλια για να το βαλετε...εαν δεν εχετε σκοπο να βαλετε και μονο ειστε εδω για να πατατιαζετε το θρεντ με βλακειες σταματηστε διοτι καταντατε κουραστικοι! επιτελους σταματηστε να γραφετε ανακριβειες και βλακειες! αν δεν θελετε οδηγατε με βενζινη και οταν θα περιμενετε το λεοφωρειο να πατε για καφε μην τσαντιζεστε οταν θα περναω απο διπλα σας :lol:

 

και το τζιτι και το καθε αμαξι μετα του 1992 γινεται να παρει γκαζι και να δουλεψει νορμαλ..το τι λενε κατι μαστρο-μητσοι στις αντιπροσωπειες ειναι βλακειες να ψαρωνουν κατι παιδακια

επισης το ξερατε οτι στη γερμανια και στις υπολοιπες χωρες ολες σχεδον οι αυτοκινητοβιομηχανιες προσφερουν εξαρχης τετοια συστηματα στα αυτοκινητα τους?

για 2 αυτοκινητα που ρωτησα το ενα ειναι μερσεντες..το νεο Ε200 κομπρεσορ δινεται με υγραεριο η φυσικο αεριο..φυσικο αεριο δεν βρισκεται εδω ελλαδα για αγορα σε βενζιναδικο αλλα υγραεριο τουλαχιστον βρισκεται...η μονη διαφορα με το βενζινοκινητο καθαυτο ειναι οτι το ρεζερβουαρ της δευτερης ειναι 25 λιτρα βενζινη και το υπολοιπο υγραεριο...

το φολκσβαγκεν πασατ/τουραν δινουν τη διλιτρη εκδοση παλι με αυτο το σετ...η διαφορα της μερσεντες με την πρωτη ειναι 3000 ευρω...αντι να τα δωσω για αχρηστα ναβιγκεισον κλπ θα βαλω το γκαζακι και το δευτερο κοντα στα 2500....και πριν μου πειτε οτι ειναι οριτζιναλ δεν ειναι οριτζιναλ μερσεντες το γκαζ ιντζεξιον που βαζουν αλλα τριτης ετεριας...

 

οδηγαω χρονια με γκαζι και οσα χιλιομετρα και αν κανεις παλι τα βγαζεις τα λεφτα σου...αντε καλη σας μερα και ελπιζω να ξυπνησετε επιτελους ¨ :mad:

Link to comment
Share on other sites

οδηγαω χρονια με γκαζι και οσα χιλιομετρα και αν κανεις παλι τα βγαζεις τα λεφτα σου...αντε καλη σας μερα και ελπιζω να ξυπνησετε επιτελους ¨ :mad:

 

nikgreek για δώσε μας μερικά ποσοτικά στοιχεία.

Πόσο κοστίζει το να διανύσεις 100χλμ. σε πόλη και εκτός πόλης με γκάζι?

Η, ακόμα καλύτερα, αν μια διαδρομή σου κοστίζει 10 ευρώ με βενζίνη πόσα θα πληρώσεις με γκάζι?

 

Επίσης με το δίκτυο φυσικού αερίου, σίγουρα θα ενδιαφερθούν πολλοί για πατέντα που θα πέρνουν από το δίκτυο του σπιτιού τους για να βάζουν στο αυτοκίνητο, γλιτώνοντας φόρους (παρανομώντας βέβαια).

Απλά σκεφτείτε πόσο πιο φθηνό είναι το φυσικό αέριο από το πετρέλαιο θέρμανσης (πέραν του ότι είναι μακράν το πιο φιλικό καύσιμο για την υγεία μας)!

Link to comment
Share on other sites

nikgreek για δώσε μας μερικά ποσοτικά στοιχεία.

Πόσο κοστίζει το να διανύσεις 100χλμ. σε πόλη και εκτός πόλης με γκάζι?

Η, ακόμα καλύτερα, αν μια διαδρομή σου κοστίζει 10 ευρώ με βενζίνη πόσα θα πληρώσεις με γκάζι?

 

Επίσης με το δίκτυο φυσικού αερίου, σίγουρα θα ενδιαφερθούν πολλοί για πατέντα που θα πέρνουν από το δίκτυο του σπιτιού τους για να βάζουν στο αυτοκίνητο, γλιτώνοντας φόρους (παρανομώντας βέβαια).

Απλά σκεφτείτε πόσο πιο φθηνό είναι το φυσικό αέριο από το πετρέλαιο θέρμανσης (πέραν του ότι είναι μακράν το πιο φιλικό καύσιμο για την υγεία μας)!

 

 

Λοιπόν: να πάρουμε τα πράγματα με μια σειρά γιατί μου φαίνεται οτι πολλοί είστε τραβάτε με και ας κλαίω (χωρίς παρεξήγηση)

Το αν συμφέρει δεν απαντάται με ένα ναι ή με ένα όχι. Τα έχουμε πει 243904283 φορές. Η κατανάλωση του υγραερίου είναι και όση με την βενζίνη. Δηλαδή αν καις μέσο όρο 10 λίτρα στα 100 χλμ με την βενζίνη, τόσα θα κάψεις και με το υγραέριο. Άρα το πόσο θα σου κοστίσει να κινηθείς είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ να το βρεις. Βρείτε πόσο έχει την βενζίνη το βενζινάδικο που βάζεται βενζίνη και θα καταλάβετε πόσο φθηνότερα θα σας βγει. (το υγραέριο έχει 60-63 λεπτά το λίτρο στα φθηνά βενζινάδικα).

Φίλε νίκολας, εδώ ο κόσμος δεν θέλει να κάνει την μετατροπή στην ελλάδα και εσύ λες οτι θα ψάξουν για πατέντα να γεμίζουν στο σπίτι??

Κοινώς... για να πέσουν οι μάσκες και να μην γεμίζουμε με αερολογίες το thread. Αν είναι κανείς εδώ που το σκέφτεται σοβαρα, μπορεί να το πει και εγώ θα τον βοηθήσω όσο μπορώ να το αποφασίσει. Με πολύ απλές μεθόδους θα δει πότε θα το ξεπληρώσει (ΟΧΙ ΑΝ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ, γιατί όλους τους συμφέρει, το θέμα είναι πότε θα το ξεπληρώσεις για να αρχίσεις να κερδίζεις) που να κάνει την μετατροπή, τι να κάνει μετά, που να βρίσκει να γεμίζει και ίσως μέχρι και το αμάξι μου να του δώσω (για τους θεσσαλονικείς) για να δει και τις επιδόσεις.

Και στο κάτω κάτω.. μια συμβουλή που έχω να δώσω (σε μορφή ερώτησης) σε όσους το σκέφτονται να βάλουν: Ερώτώ αυτούς που λένε οτι ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ: Καλές όλες οι γνώμες, αλλά όποιος δεν έχει αυτοκίνητο με υγραέριο... ΓΙΑΤΙ ΕΚΦΕΡΕΙ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΘΟΡΕΣ, ΤΟ ΑΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ? Να πει καποιος οτι είναι ακριβό και θα η αποπληρωμή της επένδυσής του θα γίνει σε 10 χρόνια άρα δεν το σκέφεται, να πω ναι. Αλλά να μιλάμε για μείωση επιδόσεων από άτομα που δεν έχουν δει ούτε πως είναι η μπουκάλα, ή από άτομα που είχαν κάποτε, λίγο μετά τον καιρό του νώε δηλαδή, αμάξι με καρμπυρατέρ και υγραέριο δεν νομίζετε οτι είναι, το λιγότερο, βλακεία????

Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

να διευκρινησουμε καποιους ορους

 

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ λενε το μεθανιο δλδ το αεριο που χρησιμοποιουν καποια λεωφορεια του ΟΑΣΑ...πως δουλευει μεθανιο σε ντιζελοκινητηρα θα το εξηγησω σε λιγο

 

ΥΓΡΑΕΡΙΟ ειναι το αεριο-μιξ προπανιο/βουτανιο κοινως πετρογκαζ,υγραεριο κλπ...

 

 

φυσικο αεριο (μεθανιο) CNG ειναι ακομα πιο φτηνο...με 5 ευρω κανεις 200 χλμ μεσα στην πολη..ειναι πολυ διαδεδομενο σε ολη την ευρωπη εκτος απο ελλαδα και συγκεκριμενα παρατηρησα οτι στη βουλγαρια εχουν ταξι οπελ αστρα ,σεβρολετ λατσετι και αλλα αυτοκινητα που δουλευουν με μεθανιο λογω του οτι ειναι παμφθηνο...ρωτησα τον ταξιτζη και μου ειπε οτι για να γεμισει τη μπουκαλα τερμα θελει κοντα στα 10 ευρω και εχει αυτονομια 250-300 χλμ...το συστημα ιντζεξιον ειναι σχεδον το ιδιο με το υγραεριο αλλα το ιδιο το συστηα κοστιζει πολυ ακριβα να μπει...1500 ευρω κοστιζει εκει για να βαλεις μεθανιο...ελλαδα να βρεις βενζιναδικο με μεθανιο αχαμ :lol::lol::lol::lol: δεν εχουμε ακομα οικολογικη συνειδηση ουτε καν τι μας συμφερει για την τσεπη μας (θυμαμαι ποστ για κεντρικη θερμανση και ενας υποστηριζε οτι η καλυτερη λυση ηταν λεβητας ρευματος διοτι πες οτι σκαει το γκαζι η πες οτι σκαει το πετρελεο κλπ...ελεος!)

να προσθεσω οτι τα συγκεκριμενα αυτοκινητα κανουν 100.000 χλμ το χρονο και σε οσα ανεβηκα ειχαν ανω των 400.000 χλμ και συμφωνα με λογια των ιδιοκτητων τωρα ξεκινησαν να τσιμπανε λαδι

 

υγραεριο (προπανιο/βουτανιο) η LPG ειναι το γνωστο σε ολους μας γκαζακι που φτιαχνουμε τον καφε το πρωι η φτιαχνουμε το φαγητο μας (καμια σχεση με σκετο προπανιο που ειναι για ειδικους σκοπους) κανει και για τα αυτοκινητα εδω και καμια 15 χρονια...τα πρωτα συστηματα που ειχαν βγει λογω των αυτοκινητων της περιοδου (καρμπιρατερ κλπ) ηταν συστημα καρμπιρατερ...δλδ εμπενε σωληνακι μεσα στο καρμπιρατερ και εκλεινε η κυκλοφορια βενζινης με ενα ρελε και το αμαξι συνεχιζε να δουλευει σαν να εκαιγε βενζινη...με την εξελιξη των τεχνολογιων συνεχιζαν να εξελισσονται και τα συστηματα γκαζιου αλλα οχι τοσο διοτι μεχρι το 2002 η τιμη του γκαζιου και της βενζινης ηταν σχεδον ιδιες...ειχα ενα οπελ αστρα του 92 1.6 και ηταν τοσο καλα ρυθμισμενο σε γκαζι που δεν καταλαβαινες οτι δουλευε σε γκαζι...γιαυτο προσεχτε το μαστορα που θα το βαλει....θα ανεβασω αυτες τις μερες φωτο απο σουζουκι σουιφτ με 860.000 χλμ και με 1 ριμπιλτ κινητηρα οδηγημενο με γκαζι απο την στιγμη που βγηκε απο την εκθεση

αυτα τα λιγα για τωρα...αν δειτε 520 Ε34 μαυρο θεσσαλονικη να σας ριχνει καροτσες αν εχει αυτοκολητο 520G να ξερετε οτι ειμαι εγω :lol:

Link to comment
Share on other sites

<και 20 ευρω ενα καλωδιο και αν γουσταρω κανω δικες μου αλλαγες με το λαπτοπ στο σοφτουερ του εγκεφαλου .....>

 

φιλαρακι το καλωδιο και το σοφτ που τα βρισκεις ?

 

εχω βαλει και εγω προσφατα και δουλευει ΑΨΟΓΑ , εχω κανει ως τωρα 7000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Guest Zinettus_Menios
Πολυ κακως εχεις κανει που εχεις βγαλει καταλυτη... Ας μην ξεχναμε οτι το αυτοκινητο δεν λειτουργει μονο με υγραεριο (το οποιο υγραεριο εκπεμπει και αυτο τις ιδιες ουσιες με την βενζινη αλλα σε μικροτερο βαθμο!!), αλλα καει και βενζινη!!

Και οταν το αυτοκινητο σου κυριος καει βενζινη η εξατμιση σου ξερναει καρκινο!!! :mad:

 

Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω ενα σοβαρο λογο για τον οποιο αφαιρεσες τον καταλυτη!! Και μην μου πεις την ηλιθια, γελοια δικαιολογια "για να παρω 1,5 αλογο"!!!

Εγκληματιες ειστε ολοι εσεις που κυκλοφορειται χωρις τους καταλυτες...

Για ακουστε αυτον εδω ξερει τι λεει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
να διευκρινησουμε καποιους ορους

 

ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ λενε το μεθανιο δλδ το αεριο που χρησιμοποιουν καποια λεωφορεια του ΟΑΣΑ...πως δουλευει μεθανιο σε ντιζελοκινητηρα θα το εξηγησω σε λιγο

 

ΥΓΡΑΕΡΙΟ ειναι το αεριο-μιξ προπανιο/βουτανιο κοινως πετρογκαζ,υγραεριο κλπ...

 

 

φυσικο αεριο (μεθανιο) CNG ειναι ακομα πιο φτηνο...με 5 ευρω κανεις 200 χλμ μεσα στην πολη..ειναι πολυ διαδεδομενο σε ολη την ευρωπη εκτος απο ελλαδα και συγκεκριμενα παρατηρησα οτι στη βουλγαρια εχουν ταξι οπελ αστρα ,σεβρολετ λατσετι και αλλα αυτοκινητα που δουλευουν με μεθανιο λογω του οτι ειναι παμφθηνο...ρωτησα τον ταξιτζη και μου ειπε οτι για να γεμισει τη μπουκαλα τερμα θελει κοντα στα 10 ευρω και εχει αυτονομια 250-300 χλμ...το συστημα ιντζεξιον ειναι σχεδον το ιδιο με το υγραεριο αλλα το ιδιο το συστηα κοστιζει πολυ ακριβα να μπει...1500 ευρω κοστιζει εκει για να βαλεις μεθανιο...ελλαδα να βρεις βενζιναδικο με μεθανιο αχαμ :lol::lol::lol::lol: δεν εχουμε ακομα οικολογικη συνειδηση ουτε καν τι μας συμφερει για την τσεπη μας (θυμαμαι ποστ για κεντρικη θερμανση και ενας υποστηριζε οτι η καλυτερη λυση ηταν λεβητας ρευματος διοτι πες οτι σκαει το γκαζι η πες οτι σκαει το πετρελεο κλπ...ελεος!)

να προσθεσω οτι τα συγκεκριμενα αυτοκινητα κανουν 100.000 χλμ το χρονο και σε οσα ανεβηκα ειχαν ανω των 400.000 χλμ και συμφωνα με λογια των ιδιοκτητων τωρα ξεκινησαν να τσιμπανε λαδι

 

υγραεριο (προπανιο/βουτανιο) η LPG ειναι το γνωστο σε ολους μας γκαζακι που φτιαχνουμε τον καφε το πρωι η φτιαχνουμε το φαγητο μας (καμια σχεση με σκετο προπανιο που ειναι για ειδικους σκοπους) κανει και για τα αυτοκινητα εδω και καμια 15 χρονια...τα πρωτα συστηματα που ειχαν βγει λογω των αυτοκινητων της περιοδου (καρμπιρατερ κλπ) ηταν συστημα καρμπιρατερ...δλδ εμπενε σωληνακι μεσα στο καρμπιρατερ και εκλεινε η κυκλοφορια βενζινης με ενα ρελε και το αμαξι συνεχιζε να δουλευει σαν να εκαιγε βενζινη...με την εξελιξη των τεχνολογιων συνεχιζαν να εξελισσονται και τα συστηματα γκαζιου αλλα οχι τοσο διοτι μεχρι το 2002 η τιμη του γκαζιου και της βενζινης ηταν σχεδον ιδιες...ειχα ενα οπελ αστρα του 92 1.6 και ηταν τοσο καλα ρυθμισμενο σε γκαζι που δεν καταλαβαινες οτι δουλευε σε γκαζι...γιαυτο προσεχτε το μαστορα που θα το βαλει....θα ανεβασω αυτες τις μερες φωτο απο σουζουκι σουιφτ με 860.000 χλμ και με 1 ριμπιλτ κινητηρα οδηγημενο με γκαζι απο την στιγμη που βγηκε απο την εκθεση

αυτα τα λιγα για τωρα...αν δειτε 520 Ε34 μαυρο θεσσαλονικη να σας ριχνει καροτσες αν εχει αυτοκολητο 520G να ξερετε οτι ειμαι εγω :lol:

ARXHGE MOY EISAI OLA TA EURO..PSAXNO EDO KAI POLY KAIRO KATI TETOIO K OLOI MOY LENE OTI DEN THA TRABAEI TO AMAXI KTL.....

THA HTHELA NA MOY PEIS TI POS K ME TI KOSTOS GINETAI H METATROPH.. EXO ENA KADETT E GSI KAI DEN XORTAINEI BENZINA GIATI OSO NANAI TO PATAO...

KSEREIS KANENA POU NA KANEI THN METATROPH AYTHN STHN ATHINA..

EINAI NOMIMO H AMA SE PIASOUN EXEIS TREKSIMATA GIATI AYTO DEN EINAI KRATOS EINAI ........!!!!!!!!!!!!!!11

Link to comment
Share on other sites

ARXHGE MOY EISAI OLA TA EURO..PSAXNO EDO KAI POLY KAIRO KATI TETOIO K OLOI MOY LENE OTI DEN THA TRABAEI TO AMAXI KTL.....

THA HTHELA NA MOY PEIS TI POS K ME TI KOSTOS GINETAI H METATROPH.. EXO ENA KADETT E GSI KAI DEN XORTAINEI BENZINA GIATI OSO NANAI TO PATAO...

KSEREIS KANENA POU NA KANEI THN METATROPH AYTHN STHN ATHINA..

EINAI NOMIMO H AMA SE PIASOUN EXEIS TREKSIMATA GIATI AYTO DEN EINAI KRATOS EINAI ........!!!!!!!!!!!!!!11

 

http://www.ygraeriokinisi.gr/

και υπάρχει και κάποιος Λογοθέτης στο ήλιο, αν θυμάμαι καλά, που κάνει εγκατάσταση. Είναι απόλυτα νόμιμο. Βάλτο και θα μας θυμηθείς.

Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω εχω στο αυτοκινητο μου ,ολα τα ακουω βερεσε !

 

οσο για τον φιλο με το gsi βαλε , θα ειναι 4ης γενιας το οποιο σημαινει οτι δεν θα εχεις απωλειες ιπποδυναμης .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...