Jump to content

Υγραέριο σε αυτοκίνητο


jpvolos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 171
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει κανεις ιδεα τι γινεται για τα αυτοκινητα που κινουνται με υγραεριο - βενζινη, με τα τελη κυκλοφοριας; υπαρχει καποια εκπτωση; και αν γνωριζει κανεις το κοστος /lt του υγραεριου, σκεφτομαι σοβαρα να εγκαταστησω σε αυτοκινητο 1400cc μοντελο 2000.

 

ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με μια μεγάλη απουσία από τον χώρο επανέρχομαι με μια ερώτηση/πρόταση.

Ψάχνω εδώ και καιρό για καινούριο αμάξι με υγραέριο και δεν βρήκα πουθενά (στην Mercendes δεν ρώτησα γιατί ήταν έξω από τα κυβικά μου). Ξέρει κανένας κάποια άλλη μάρκα/μοντέλο που να μπορώ να το αγοράσω με υγραέριο εκ κατασκευής? Και ρωτάω εγώ. Είμαστε τόσοι καταναλωτές, είναι δυνατόν να μην μπορούμε να ασκήσουμε μια επιρροή στην εκάστοτε αντιπροσωπεία αν όχι να πιέσουν το εργοστάσιο να το σκεφτεί να βάλει υγραέριο αλλά στο κάτω κάτω να επιθεωρήσουν 1-2 μαγαζιά που τοποθετούν και να συνεργαστούν. Έτσι ώστε όταν περνάς την ρημάδα την εγκατάσταση στο αυτοκίνητό σου να μην χάνεις την εγγύηση. Είναι δυνατόν να βάζεις ένα σύστημα που κακά τα ψέμματα δεν καταπονεί τόσο τον κινητήρα όσο η βενζίνη και να σου λέει η αντιπροσωπεία οτι χάνεις την εγγύηση? Πιστεύω οτι πρέπει να οργανωθούμε και να αρχίσουμε τις αντιρρήσεις και τα ε-μαιλ στις αντιπροσωπείες μας. Στο κάτω κάτω τις τους νοιάζει αυτούς τι καύσιμο βάζουμε από την στιγμή που δεν ταλαιπωρούμε τον κινητήρα?

 

Να απευθυνθείς στον Μπίρμπο (Αγίας Άννης). Έχω βάλει υγραέριο σε Citroen Xanthia II 1800, και σε Mercedes E200 του 2007. Μου είπε πως κανείς δεν του κόβει την εγγύηση. Ρώτησέ τον. Είναι κρίμα να πληρώνεις "εργοστασιακά" 5.000, τα οποία μάλλον τεχνίτες συνεργαζόμενοι τα τοποθετούν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
@chamelaion γιατι να σου δωσει η αυτ/νια εγγυηση που δεν ειναι καν δικο της κ οχι η εταιρια που στο εβαλε αφου λεει οτι ολα ειναι ωραια κ καλα?.

ακομη κ στο tuning μερικες ακριβες-καλες εταιριες δεινουν εγγυηση...

τελος δες αν σε συφερει κ σε ποσο καιρο θα κανεις αποσβεση-ποσα κμ κανεις το χρονο,τι τιμες εχει τωρα το υγραεριο κ η αμολυβδη ,ποσα θα χαλαγες αν ειχες υγραεριο ή αμολυβδη κτλ-

 

Όπως είπε και καποιος παραπάνω για 60.000χλμ και 3000ευρώ και εγώ έκανα απόσβεση στο πρώτο 4μηνο. Βέβαια αυτός δεν είναι ο κανόνας. Πάρα πολύ εύκολα ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει πότε θα το κάνει απόσβεση. Ο καθένας ξέρει πόσα χιλιόμετρα κάνει το χρόνο και με τι κατανάλωση, οπότε μπορεί να υπολογίσει και πόσα θα γλιτώνει κάθε χρόνο. Δεν θα εμβαθείνω άλλο σε αυτό. Όποιος θέλει βοήθεια στον υπολογισμό..... pm me.

Τελικά οι επιμονές μας και οι πιέσεις μας (ελπίζω να ήταν αυτό) έπιασαν τόπο. Η opel ανακοίνωσε οτι δίνει 5 μοντέλα με εργοστασιακό υγραέριο. Για εμένα είναι πάρα πολύ καλά τα νέα, όχι γιατί σκέφτομαι να πάρω αυτοκίνητο, αλλά γιατί 1) θα αρχίσουν να κυκλοφορούν αρκετά υγραεριοκίνητα σιγά σιγά (το ελπίζω) οπότε θα έχουμε και μια άνθηση των πρατηρίων, και 2) γιατί θέλω να πιστεύω οτι ακουγόμαστε όταν ζητάμε κάτι οπότε πιστεύω οτι οι κάτοχοι των υγραεριοκίνητων πρέπει να "ενωθούμε" και να ζητήσουμε από το ελληνικό κράτος που τόσο νοιάζεται για την αλλαγή του κλίματος του πλανήτη κάποιες ελαφρύνσεις (όσον αφορά τουλάχιστον τα τέλη κυκλοφορίας, όπως γίνεται στα υβριδικά) και κάποιες φοροαπαλαγές (να μπορούμε να βάλουμε το κόστος της εγκατάστασης σαν έξοδο στην φορολογική μας δήλωση). Προσωπικά έχω ήδη στείλει τα παράπονά μου στο υπουργείο συγκοινωνιών και τις ερωτήσεις μου σε περιοδικό αυτοκινήτων και προτείνω τον κάθε ένα από εμάς να πιέσει όσο μπορεί, γιατί δυστυχώς χωρίς να απαιτήσουμε δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα.

Τα λέτε..
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα σε όλους σας,

 

Τα πρατήρια υγραερίου θα τα βρείτε στα παρακάτω link

 

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Av_8JwKOzdlWdHZ1TEpFbnhqeENScHNLMUkwTHZ1eHc&hl=el

 

http://docs.google.com/fileview?id=0B__8JwKOzdlWOWViNTdlYzAtMTg4MC00NWU3LTlhNmEtM2FlMzQyYjM5ZGQz&hl=el

 

αν θέλετε τα σημεια για navigation, τα σημεία ειναι στο παρακάτω link

 

http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143

 

Να τα ελέγχετε συχνά γιατι ανανεώνονται!!!! :)

Edited by tgi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
...και 2) γιατί θέλω να πιστεύω οτι ακουγόμαστε όταν ζητάμε κάτι οπότε πιστεύω οτι οι κάτοχοι των υγραεριοκίνητων πρέπει να "ενωθούμε" και να ζητήσουμε από το ελληνικό κράτος που τόσο νοιάζεται για την αλλαγή του κλίματος του πλανήτη κάποιες ελαφρύνσεις (όσον αφορά τουλάχιστον τα τέλη κυκλοφορίας, όπως γίνεται στα υβριδικά) και κάποιες φοροαπαλαγές (να μπορούμε να βάλουμε το κόστος της εγκατάστασης σαν έξοδο στην φορολογική μας δήλωση). Προσωπικά έχω ήδη στείλει τα παράπονά μου στο υπουργείο συγκοινωνιών και τις ερωτήσεις μου σε περιοδικό αυτοκινήτων και προτείνω τον κάθε ένα από εμάς να πιέσει όσο μπορεί, γιατί δυστυχώς χωρίς να απαιτήσουμε δεν πρόκειται να πάρουμε τίποτα.

 

Γιατι υπαρχει πρόβλημα με αυτο? Μεσα στις αποδείξεις που μαζέυουμε, δεν μπαινουν κ τα τιμολόγια απο την εγκατάσταση ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από εδώ έχει κανείς υγραέριο να μας πει τις απόψεις του;

 

Μια απαντηση απομενα μετα απο 1 χρονο :lol:.Λοιπον προχθες που υπολογισα πηγα 300 χιλιομετρα με 16,50€(Αλεξανδρουπολη-Θεσσαλονικη).Νομιζω συμφερει :)

Link to comment
Share on other sites

με τι αμαξι εκανες το δρομολογιο Αλεξανδρουπολη-Θεσσαλονικη? παιζει ρολο στην καταναλωση? επισης ποσα λιτρα υγραεριου παιρνει η μποτιλια(?)? ποσο κοστισε η μετατροπη?
Link to comment
Share on other sites

με τι αμαξι εκανες το δρομολογιο Αλεξανδρουπολη-Θεσσαλονικη? παιζει ρολο στην καταναλωση? επισης ποσα λιτρα υγραεριου παιρνει η μποτιλια(?)? ποσο κοστισε η μετατροπη?

 

Με Astra GTC 1.6 εκανα το δρομολογιο το οποιο πιστευω καιει παρα πολυ.Ειναι για 42 λιτρα αλλα αφηνουν και κενο μεσα γιαυτο 34-35 λιτρα παιρνει περιπου.Η μετατροπη κοστισε 1000€.

 

Ερώτηση σε όλους σας:::

Εχει βάλει κανένας υγραέριο σε Citroen C4 Grand Picasso 1800cc ???

Ας μου στείλει pm!

 

Τι θελεις να μαθεις?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγο κοστισε! θεσσαλονικη εκανες τη μετατροπη? μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες?
Link to comment
Share on other sites

Καληπερα με ενδιαφερει και μενα η μετατροπη σε ενα Yaris 1300 ,2005 το προηγουμενο μοντελο δηλαδη.

Θελω να βαλω 5ης γενιας γιατι εχει λιγοτερα εξαρτηματα και πιο καλη αποδοση.

 

Ξερει κανεις στην Αθηνα καποιον που να βαζει χωρις να μας κλεβει?

Γιατι εμενα μου ειπαν 1600€ τεταρτης γενιας και μου επεσε το σαγονι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς σύστημα prins; ειναι καλό; γενικότερα και αν έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε;

 

και που υπάρχουν συνεργεία που κάνουν μετατροπές στην Αθήνα;

Link to comment
Share on other sites

Με Astra GTC 1.6 εκανα το δρομολογιο το οποιο πιστευω καιει παρα πολυ.Ειναι για 42 λιτρα αλλα αφηνουν και κενο μεσα γιαυτο 34-35 λιτρα παιρνει περιπου.Η μετατροπη κοστισε 1000€.

 

Την μετατροπη που την εκανες ?

τι "δεξαμενη" εβαλες? ρεζερβας?

Link to comment
Share on other sites

Μια απαντηση απομενα μετα απο 1 χρονο :lol:.Λοιπον προχθες που υπολογισα πηγα 300 χιλιομετρα με 16,50€(Αλεξανδρουπολη-Θεσσαλονικη).Νομιζω συμφερει :)

 

Aαααχ ... με καρφωνεις το μαχαιρι στην καρδια ... εγω εκανα Θεσ/νικη -Διδυμοτειχο - Αλεξ/πολη(και περιχωρα) -Θεσ/νικη γυρω στα 850 χιλιομετρα και εφαγα 100Ευρω με το puntακι ... κι εδω και 2 χρονια που το εχω σκεφτομαι για αεριο ... 65,000 χιλιομετρα εχει παει ... τι χρημα θα γλυτωνα ..

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Την μετατροπη που την εκανες ?

τι "δεξαμενη" εβαλες? ρεζερβας?

 

Στην Αλεξανδρουπολη εκανα την μετατροπη και εχω δεξαμενη 42 λιτρων που παιρνει συνηθως 34-35 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Στην Αλεξανδρουπολη εκανα την μετατροπη και εχω δεξαμενη 42 λιτρων που παιρνει συνηθως 34-35 λιτρα

 

Ωραια :) Φέτος? Καμιά έξτρα πληροφορία για το μαγαζι κτλ αν μπορείς είτε εδώ (αν δεν θεωρηθεί διαφήμιση) είτε με προσωπικό μήνυμα θα ήταν ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ακουσα στην TV οτι η λιστα αναμονης ειναι μεγαλη.....και ισως περιμενεις και πανω απο 2-3 μηνες :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αθηνα ακουσα στην TV οτι η λιστα αναμονης ειναι μεγαλη.....και ισως περιμενεις και πανω απο 2-3 μηνες :wacko:

 

Οπως και στη Θεσ/νικη που μενω .. και απο 1500 ανεβασαν στα 1700-1800

μετα εχει στις σερρες ... γυρω στον μηνα ... και με 300-400 ευρω στη Βουλγαρια ...

για να καταλαβουμε τι πληρωνουμε.... στο ελλαντα

 

παντως εχουν αρχισει και οι αυτο/νιες να "ξυπναν" subaru forester με υγραεριο ... και στα qashqai ... καποια εκδοση

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν και δεν ηθελα να ασχοληθω ξανα με το θεμα αλλα εχουν περασει 2 χρονια και

βλεπω οτι η 5η γενια που εβγαινε και πριν 2 χρονια εβαλε και δοχειο λιπανσης βαλβιδων ή προσθετουν στο ρεζερβουαρ.Το προηγουμενο ειναι κατι που δυσανασχετουσε τοτε εναν user στο θεμα λιπανση +φθορες απο υγραεροκινηση.

Τελος αντι για μειωση τιμων που γεμισαν ολα τα συνεργεια με μετατροπες φτασαν τα 5ης γενιας 2300χιλ ε.

εδωειναι ενα review apo 4troxous.διαβαστε κυριως την 1η παραγραφο 3ης σελιδας...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...