Jump to content

Πρόβλημα με το κάπνισμα στο Πανεπιστήμιο.


gialatzi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, έψαξα στο φόρουμ, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

 

Το πρόβλημα είναι πως στη σχολή μου (καλών τεχνών), εντός των εργαστηρίων επιτρέπεται άτυπα το κάπνισμα, και παρά τα παράπονα μερικών, εξακολουθεί.

 

Χαρακτηριστικό είναι δε, πως εκτός από τους φοιτητές καπνίζουν και οι καθηγητές κατά την παράδοση του μαθήματος. Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Έχει αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα στη σχολή του;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι οι καλλιτέχνες. Αντιδραστικοί και ανυπότακτοι :p

 

Πέρα από την πλάκα, το πιο σωστό ερώτημα θα ήταν αν υπάρχει κανένας που να ΜΗΝ έχει αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα.

Σε όλες τις σχολές απαγορεύεται στις αίθουσες και σε κλειστούς χώρους το κάπνισμα.

Σε καμία όμως δεν επιβάλλεται όπως θα έπρεπε η απαγόρευση.

Και αυτό είναι ενοχλητικό όχι μόνο για τους μη καπνιστές αλλά ακόμα και για τους καπνιστές. Και εγώ καπνίζω, αλλά δε θέλω να κάνω μάθημα σε έναν τεκέ.

 

Δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

Παράπονο/καταγγελία υποθέτω μπορείς να κάνεις στη Σύγκλητο κτλ. Θεωρητικά αυτοί θα πρέπει να φροντίζουν να εφαρμόζονται οι κανονισμοί. Πρακτικά το δίκιο σου δε θα το βρεις, δυστυχώς. Οπότε απλά υπομονή.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ας πάνε όλοι αυτοί οι μερακλήδες να τα κάνουνε σε καμμιά σοβαρή χώρα............. Edited by impreza_sti
Αφαίρεση περιττών σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

Ή αλήθεια είναι πως όταν έθεσα το θέμα στο εργαστήριο την επόμενη μέρα ο καθηγητής ήρθε με το τσιγάρο στο χέρι, και το μόνο που κατάφερα με τα παράπονα είναι να με κοιτάνε οι μερακλήδες με μισό μάτι και ο καθηγητής να με έχει στην μπούκα.

 

Όταν δε έθεσα το θέμα στον Πρύτανη, αυτός μου είπε πως η σχολή είναι φιλελεύθερη!

 

Παίρνω κι εγώ τηλέφωνο στο Υπουργείο Παιδείας και μου λένε πως το κάπνισμα απαγορεύεται δια νόμου, και πως πρέπει να τους στείλω έγγραφη επιστολή έτσι ώστε να επικοινωνήσουν αυτοί με τη γραμματεία.

 

Τελικά μαζεύτηκαν κάποιες υπογραφές και δόθηκε μία επίσημη επιστολή στην γραμματεία. Όμως αλλαγή δεν είδα... και η κατάσταση δεν διορθώθηκε γιατί ακόμα και αυτοί που ενοχλουνται δεν αντιδρούν φοβούμενοι πως θα στοχοποιηθούν.

 

Το πρόβλημα λοιπόν, δεν είναι μόνο ο νόμος που δεν εφαρμόζεται από τους μερακλήδες, αλλά και που δεν απαιτείται η εφαρμογή του από τους παθητικούς καπνιστές!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα βγάλεις άκρη με αυτό το θεμα...

Από τη μια απαγορεύεται αλλά από την άλλη επιτρέπεται κιόλας!

Είναι πολύ "φλου"

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα βγάλεις άκρη με αυτό το θεμα...

Από τη μια απαγορεύεται αλλά από την άλλη επιτρέπεται κιόλας!

Είναι πολύ "φλου"

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλασικη Ελλαδα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει να υποθέσω, λόγω ασύλου?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει, μάλλον, γιατί καπνίζουν οι ίδιοι οι καθηγητές. (Μάλιστα πολλοί από αυτούς το σβήνουν και στο πάτωμα).

Μάλιστα η απάντηση τους είναι πως «το παθητικό κάπνισμα δεν βλάπτει και τόσο» και πως «όσοι δεν καπνίζουν και τους ενοχλεί είναι νευρωτικοί» και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

 

Παρεμπιπτόντως κάναμε και σελίδα στο Facebook.

https://www.facebook.com/smokefree.askt/

Link to comment
Share on other sites

Όλους εσάς που σας ενοχλεί το τσιγάρο, αγοράστε μερικά πακέτα τσιγάρων και ανάβετέ τα το ένα μετά το άλλο, μέχρι να ντουμανιάσει τόσο η αίθουσα, που διαμαρτυρηθούν ακόμα και οι καπνιστές. Δεν είναι ανάγκη να εισπνέετε τον καπνό, τον μαζεύετε στο στόμα και τον βγάζετε αμέσως.

Μια - δυο και θα λάβουν το μήνυμα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάποιος που δεν καπνίζει θα κάτσει να μπει στην διαδικασία να ανάψει τσιγάρο και να βάλει τσιγάρο στο στόμα του μόνο και μόνο για σπάσιμο στους άλλους ακόμα κ αν δεν τον πάει κάτω!

 

Ίσα ίσα που έτσι θα εισπνεύσει και περισσότερο καπνό μέσα στην αίθουσα.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει κατανόηση και από τις δύο πλευρές! Και των καπνιστών και των μη....

Δηλαδή τσιγάρο μόνο έξω σε ανοιχτό χώρο για τους καπνιζοντες και όχι μέσα στις αίθουσες που δεν το θέλουν πολλοί.

Έξω δεν θα τους πει κανείς όχι φαντάζομαι...

 

(Ρίνα)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτη τη στιγμή φοιτώ σε Δημόσιο Ι.Ε.Κ.

Το κάπνισμα όχι μόνο απαγορευεται στις αίθουσες αλλα και στα μπαλκονια προαύλια

Πρέπει να κάνουμε μια διαδρομή 6 λεπτών μέσα στο 5λεπτο διάλλειμα για να βγουμε εκτος της μονάδας και να καπνίσουμε.

Απαράδεκτο απλά ....

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτη τη στιγμή φοιτώ σε Δημόσιο Ι.Ε.Κ.

Το κάπνισμα όχι μόνο απαγορευεται στις αίθουσες αλλα και στα μπαλκονια προαύλια

Πρέπει να κάνουμε μια διαδρομή 6 λεπτών μέσα στο 5λεπτο διάλλειμα για να βγουμε εκτος της μονάδας και να καπνίσουμε.

Απαράδεκτο απλά ....

Στα ΙΕΚ δεν υπαρχει ασυλο. Σωστα?

 

Οπου υπαρχει ασυλο, δεν εφαρμοζεται ο νομος, τοσο απλα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τραβήξτε βίντεο κατά την διάρκεια του μαθήματος με τον καθηγητή να καπνίζει και στείλτε το στους δημοσιογράφους.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα ασύλου, το ότι στο πανεπιστήμιο υπάρχει άσυλο δεν σημαίνει πως δεν ισχύουν οι νόμοι.

 

Ο Πρύτανης ξέρετε τι μου απάντησε όταν τον ρώτησα γιατί επιτρέπεται το κάπνισμα;

 

Πως ο ίδιος αν και μή καπνιστής είναι φιλόκαπνος γιατί ο πατέρας του είχε καπνά.

 

Μιλάμε για παραλογισμό!

 

Αν δεν γίνει κάτι πάντως, κάποιοι σκεπτόμαστε να καταθέσουμε μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Τραβήξτε βίντεο κατά την διάρκεια του μαθήματος με τον καθηγητή να καπνίζει και στείλτε το στους δημοσιογράφους.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Το αυτο. Στην Ελλάδα ο διασυρμός ειναι ο μονος τροπος δικαίωσης.

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι θέμα ασύλου, το ότι στο πανεπιστήμιο υπάρχει άσυλο δεν σημαίνει πως δεν ισχύουν οι νόμοι.

 

Ο Πρύτανης ξέρετε τι μου απάντησε όταν τον ρώτησα γιατί επιτρέπεται το κάπνισμα;

 

Πως ο ίδιος αν και μή καπνιστής είναι φιλόκαπνος γιατί ο πατέρας του είχε καπνά.

 

Μιλάμε για παραλογισμό!

 

Αν δεν γίνει κάτι πάντως, κάποιοι σκεπτόμαστε να καταθέσουμε μήνυση.

 

Εννοείται πως το άσυλο δεν σημαίνει ότι δεν εφαρμόζονται οι νόμοι. Στην πράξη όμως, εκεί καταλήγει.

Οι δε απαντήσεις του πρύτανη, είναι για Όσκαρ. Πραγματικά χρήζουν δημοσιοποίησης!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο. Στην Ελλάδα ο διασυρμός ειναι ο μονος τροπος δικαίωσης.

 

Η καλύτερη ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εδω καπνιζει επιδεικτικα ο υπουργος υγειας σε κλειστους χωρους και εσεις ψαχνετε να βρειτε το δικιο σας απο καφρους.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Τελικά όπως πληροφορηθήκαμε, μετά το χαρτί που στείλαμε στη γραμματεία μπήκε κλιμάκιο του υπουργείου παιδείας και διαπίστωσε πως καπνίζουν παντού στη σχολή.

 

Συνεπώς, ο καθηγητής μας είπε πως το κάπνισμα απαγορεύεται εντός του εργαστηρίου γιατί στην δεύτερη παράβαση θα φάνε χοντρό πρόστιμο.

 

Ή απαγόρευση κράτησε ακριβώς 45 λεπτά, καθώς λίγο αργότερα ένας θεριακλής φοιτητής άναψε τσιγάρο, δεν του είπε κανείς τίποτα, και λίγο αργότερα ακολούθησαν και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Τελικά όπως πληροφορηθήκαμε, μετά το χαρτί που στείλαμε στη γραμματεία μπήκε κλιμάκιο του υπουργείου παιδείας και διαπίστωσε πως καπνίζουν παντού στη σχολή.

 

Συνεπώς, ο καθηγητής μας είπε πως το κάπνισμα απαγορεύεται εντός του εργαστηρίου γιατί στην δεύτερη παράβαση θα φάνε χοντρό πρόστιμο.

 

Ή απαγόρευση κράτησε ακριβώς 45 λεπτά, καθώς λίγο αργότερα ένας θεριακλής φοιτητής άναψε τσιγάρο, δεν του είπε κανείς τίποτα, και λίγο αργότερα ακολούθησαν και οι υπόλοιποι.

Μάλλον δεν το κατάλαβαν σωστά.

Ξαναστείλτε χαρτί να ξαναέρθει το κλιμάκιο του υπουργείου, να τους ρίξει το πρόστιμο. Τουλάχιστον μετά, θα έχουν και λόγο να καπνίζουν....:rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι των πιο αντιδραστικών μέτρων. Θα ερχόμουν με εφημερίδα και αναπτήρα και θα αναβα ένα-ένα τα φύλα της εφημερίδας να ντουμανιάσει ο τόπος. Θα αρνούμουν να τα σβήσω μέχρι να σβήσουν τα τσιγάρα. Αν πουν το οτιδήποτε θα απαντούσα ότι καπνίζω εφημερίδα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν δε έθεσα το θέμα στον Πρύτανη, αυτός μου είπε πως η σχολή είναι φιλελεύθερη!

 

Από εκεί ξεκινάνε όλα....μπράβο στο Πρύτανη ,ανάξιος -φυσικά- της θέσης του αλλά αφοπλιστικά ειλικρινής !

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...